>*fStoó'g^5'5aggy-.'Sg~~ /-a* SP- voortaan to 2 uron na middernacht moet zyn gesloten, om niet weder geopend to worden vóór dos morgens 9 uren en op do beide Zondagen niet vóór des avonds halfacht. Ten behoeve van den aanleg eener eigen waterleiding, werden B. en Ws. gemachtigd zich tot de hooge Regeoring te wenden, om onteigening te verkrijgen van ettelijke stukken duin- on boschgrond, gelegen onder de gemeen te Bloemendaal, alle toebehoorende aan vrouwe Ja. Ja. Borski, echtgenoote van den heer David Van der Vliet. Naar aanleiding van een verzoekschrift van de vereeniging „Volksbelang" werden B. en Ws. gemachtigd om in de bestekken der gemeen- t iwerken eene bepaling op te nemen, waar door den aannemer de verplichting wordt opgelegd de werklieden ten genoegen van B. en Ws. to verzekeren tegen ongelukken, hun op d e werken overkomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren 700,000 beschikbaar gesteld tot het maken van een golfbrekenden dam aan de Handelskade en de oprichting van loodsen e z. Het besluit werd genomen met 21 tegen 2 stemmen, na verwerping, met 16 tegen 7 stemmen, van een voorstel tot uitstel van behandoling. De voordracht om volgens een overgelegd plan over te gaan tot de vernieuwing der bestrating en den aanlog van verhoogde voet paden op den Dam, werd aangenomen met 19 tegen 3 stemmen. Benoemd is tot leoraar in de oude talen aan het gymnasium aldaar, de heer A. Poutsma te Tiel. Aan dr. C. Herbert is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de na tuurlijke geschiedenis aan de kweekschool voor onderwijzers er. onderwijzeressen te Amsterdam. Do „N. R. C." verneemt dat Zr. Ms. schroafstoomschip „Java," commandant de kapitein-luitenant ter zee Snoek, naar do Z.-W. kust van Nieuw-Guinea is gezonden met een detachoment militairen van het garnizoen van Ternate, naar aanleiding van een geval van zeeroof op een vaartuig ondor Briische vlag. Gistermiddag kwam, van eene reis van vier maanden naar de Transvaal, met zjjne echtgenoote te Amersfoort terug jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Amersfoort. Aan het station werden zij verwelkomd door burgerlijke en militaire autoriteiten, terwijl de muziekvereeniging „Caecilia" het volks lied speelde. Van de gemeentegebouweu waren de vlaggen uitgestoken, Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, passeerde 9 Juli Dover; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 9 Juli Lizard; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 9 Juli te Marseille; de „Utrecht" vertrok 9 Juli van Batavia naar Rotterdamde „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 9 Juli van Boulogne-sur-Mer. (j emongd Nieuwe. In den afge1oopennachtheeft in een aanval van waanzin zijne woning aan de Koninginnegracht te 's-Hage verlaten, de heer Q. W., een geacht ingezetene dier stad. Men vermoedt dat h(J uit zijn huis in de recht tegenover gelegen gracht geloopen en verdronken is. Heden was de politie in het water aan de Koninginnegracht met dreggen bezig op de plaats, waar men vermoedt dat de drenkeling zich zou bevinden. Hedenmorgen omstreeks halfelf arriveerde te Katwijk aan Zee de eerste bom schuit met 190 kantjes pekelharing, nl. de KW. 57, schipper C. Sluis, reeder N. Parle- vliet. Ze bad 5 weken reis. In de Lage Nieuwstraat te 'sHage is een blinde m3n van de trappen gevallen. H(j bezeerde zich zoodanig, dat hjj p9r brancard naar het gasthuis gebracht moest worden. Een 14-jarige knaap aan den Overtoom, te Amsterdam, vocht met een anderen jongende kloppartij duurde zoolang voort, tot h(j bewusteloos ineenzeeg. Uit Zandpoort wordt gemeld: Heeft het koude en natte weer in de laatste dagen een ongunstigen invloed op het hooien en op vele onderscheidene vruchten, de aard beien echter zijn hier thans zóó menigvuldig, dat ze per wagen en kar aan de huizen ten verkoop worden aangeboden. Ze z(jn daarbij bijzonder groot en geurig. Geen wonder dus, dat deze vrucht hier thans voor geringen prijs te bekomen is. Ojk d8 kersoboomen leveren een aanzienlijk beschot. Bij vonnis der arrond.-rechtbank te Breda (civiele kamer) is in zake de procodure- Louis Charles de Bourbon, particulier, wonende te Teteringen, als eischer, tegen de gezamen lijke erfgenamen van wijlen Adelberth de Bourbon, strekkende tot afgifte of opvordering van familiepapieren, den eisch aan eischer ontzegd en hem tevens veroordeeld in alle kosten van het proces. (B. C.) Te Havelte is eene bejaarde vrouw, bezig zijnde met het hooivak af te plukken, van de ladder gevallen, met het gevolg, dat zij onmiddellijk dood was. Aan den Z e v e n b e r g s c h en Hoek, gemeente Zevenbergen, heeft zich een geval van slaapziekte (nona) voorgedaan met doode- lijken afloop. De huisvrouw van H., aldaar, sliep Zaterdag-voormiddag in en overleed Woensdag, zonder in dien tijd eenig teeken van leven te hebben gegeven. Uit Weert wordt gemeld: Groot opzien baart alhier de onverwachte terugkomst van den notaris Clercx, die een geruimen tijd buitenslands is geweest en by vonnis der arrond.-rochtbank te Roermond in staat van kenneiyk onvermogen werd verklaard. De crisis onder de diamantwer kers te Antwerpen is geëindigd. Byna alle werklieden zyn nu weer aan den arbeid, maar de prijzen der ruwe diamanten zyn 18 pCt. lager dan in het vorige jaar. Deze ver mindering werd veroorzaakt door de vermeer dering van den invoer van ruwe diamanten. De jonggetrouwden in de wolken. De heer Stowell en zy'ne jonge vrouw, Vrydag- middag te Lowell, in Massachusetts, na in den ballon te zyn getrouwd, opgestegen, zyn Zaterdag-avond behouden neergekomen. Door de hevige regens der laatste weken heeft do oogst in den omtrek van Parys en in Normandië veel geleden. De be richten uit de andere doelen van Frankryk luiden echter tot dusver niet ongunstig. In Schotland is dezer dagen veel sneeuw gevallen. Het Grampiangebergte is met sneeuw bedekt, als ware het midden in den winter. De waterstand in alle rivieren in Schotland is ten gevolge van den zwaren regen buitengewoon hoog. Kolonel Bosko Martinovics, be- velhebber der lyfwacht van den vorst van Mon tenegro, en diens neef zyn op de maiktplaats te Cettinje vermoord. De moordenaar, die de daad uit wraakzucht pleegde, werd door het volk ter dood gebracht. Er heerscht groote opgewondenheid. De werkstakingen^te Londen. Ook Dinsdag-avond is het, igoiyk reeds met een enkel woord is gemeld, voor het politie- bureel in Bowstreet weer vry rumoerig toe gegaan. Toen drie polltle-agenten een hunner af vallige ambtgenooten, die rumoer maakte, in hechtenis wilden nemen, wilden de vrienden van den onruststoker hem bevryden. Het grauw, dat ook nu weer van do gelegenheid gebruik maakt om bot te vieren aan zjjne ver nielzucht, was natuuriyk terstond bereid een handje te helpen, en zoo moesten de agenten van hunne stokken gebruik maken, om zich ruim baan te maken. Eenigo agenten, die naar hunne posten gingen, werden door de menigte uitgejouwd en eindelyk werd het rumoer zóó groot, dat het noodig werd de straat schoon te vegen. De bereden politie werd daarvoor gerequireerd en met behulp van een dertigtal constables gelukte dit ook vry spoedig. Evenwel werden weer eenige personen gewond, maar tevens werden de ergste belhamels ln hechtenis ge nomen. De hulp der cavalerie was echter nu niet meer noodig. In het Hoogerhuis bevestigde lord Salis bury, wat de minister van binnenlandsche zaken in het Lagerhuis had verklaard. De regoering beschouwt het verzet van de agenten, hetwelk by de anderen geen 6teun vond, als geen bedreiging voor de handhaving van rust en orde in de hoofdstad. In elk geval had de regeering reeds voldoende voorzorgsmaatrege len genomen, om de orde te kunnen verze keren, ook indien de andere agenten zich by de betoogirg mochten aansluiten. Alle koffiehuizen in Bowstreet en de omge ving waren bytyds gesloten, en dit bracht er toe by om de menigte spoedig huiswaarts te doen keeren. In het geheel werden 20 per sonen in hechtenis genomen, doch do meesten werden terstond tegen borgtocht weer op vrye voeten gesteld. De veertig ontslagen agenten hielden eene byeenkomst, waarin zy een protest opsteldon tegen hun ontslag en besloten dit ter teeke- ning te zenden aan de agenten in alle wyken. Daarentegen hielden 250 der getrouwe agenten met verlof van den chef der politie eene ver gadering ter bespreking van hunne grieven. Deze agenten namen eene resolutie aan, waarin zy den heer Bradfort verzoeken de ontslagen agenten weer in dienst te nemen. De beweging onder de telegraafbeambten vermindert, maar daarentegen neemt het aan tal weerspannigen onder de brievenbestellers toe. De leden der vereeniging, die het verzet leidt, doen hun best om de nieuwe bestellers, die door den minister Raikes in dienst werden genomen, te werven, maar tot dusver is hun dit niet gelukt. De heer Raikes heeft zich bereid verklaard de wegens weerspannigheid ontslagen bestellers weer in dienst te nemen, maar verder wil de minister niet gaan. Men hoopt nog dat de kamer van koop handel, die als bemiddelares is opgetreden, een vergelyk tot stand zal brengen, zoodat wellicht nog verdere moeilykheden kunnen vermeden worden. Door don stortregen op 4 Juli te Szegzard, Hongarye, wies de rivier zóó snel, dat 7 kinderen, die aan den oever speelden, door den vloed werden meegesleeptallen ver dronken. In Noord A merika heerscht tusschen de Mississippi en den Atlantischen oceaan eene verschrikkelyke hitte. Gisteren steeg de thermometer tot 100° Fahrenheit. Er kernen een aantal gevallen van zonnesteek voor. BÜITENLAND. België. Alle leden van het corps diplomatique waren gisteren in de Kamer van Afgevaardigden aanwezig. Nadat het vorige bureel was her kozen, lichtte onder diep stilzwygen de minister president Beernaert het ontwerp toe, dat door do regeering is ingediend tot regeling van den finantiëelen toestand in den Congo-Staat. De regeering stelt voor den Cogo-Staat een voorschot te verleenen van 25,000,000 frankf-n. Hiervan zullen 5,000,000 frankon onmiddeliyk ter beschikking gesteld worden en daarna zul len gedurende tien jaren elk jaar 2,000,000 fr. worden gegeven. Gedurende deze tien jaren zal van deze leening geene rente worden be taald, maar zes maanden na het verstryken van den termyn van tien jaren verkrygt de Belgische regeering het recht den Congo Staat over te nemen, met alle rechten, welke den Staat zyn toegestaan by de Congo akte van 26 Febr. 1885 en by het protocol der Brusselsche conferentie van 2 Juli 1890. De Belgische regeering zal dan ook alle verplich tingen van den Congo-Staat jegens derden overnemen. Koning Leopold doet afstand van zyne aan spraken op schadevergoeding voor de groote uitgaven, welke by voor den Congo-Staat heeft gedaan. Voortaan zal de Belgische regeering van den Congo-Staat alle noodige inlichtingen over den staat van zaken ontvangen, vooral wat betreft het bedrag van de uitgaven en de opbrengst der invoerrechten. Overigens zal de Belgische regeering zich niet met het bestuur van den Oongo-Staat inlaten. De regeering van den Congo Staat verbindt zich dat zy voortaan geene nieuwe leening zal sluiten, zonder toestemming van de Belgische regeering. Indien de Belgische regeering na het verstryken van den gestelden termyn van 10 jaren niet geneigd is den Congo Staat over te nemen, wordt de rente, welke in het vervolg voor de 25,000,000 franken verschuldigd is, be paald op 3'/i pCt. Het geheele bedrag der schuld is dan opeischbaar na een nieuwen termijn van tien jaren, en zelfs binnen dien termyn. De Congo Staat moet zich dan verbinden tot afbe taling der schuld in termynen, en daarvoor moet dan de opbrengst van den verkoop van land of mynen besteed worden. Op voorstel van den voorzitter werd het voorstel der regeering naar de afdèelingen verwezen. By de memorie van toelichting by het ont werp is gevoegd eene bepaling uit het testa ment van koning Leopold van 2 Aug. 18S9, betreffende den afstand van den Congo-Staat aan België. Tevens las de minister een brief voor van den koning aan den heer Beernaert, waarin de koning die bepaling van zyn testament toelicht. Koning Leopold verklaart dat hy na zjjn dood al zyne souvereine rechten over den Congo-Staat vermaakt aan den Belgischen Staat, behoudens de engere botrekkingenwelke reeds tydens zyn leven tusschen België en den Congo-Staat mochten tot stand konj De voorlezing dezer stukken werd herhij delyk door luide toejuichingen gestoi Vooral onder de leden der rechterzyde wj bet ontwerp met betuigingen van gre geestdrift ontvangen. Indien de linkerzyde in toestemt, kan het ontwerp zóó gewyzA worden, dat de Congo Staat terstond als ei Belgische kolonie door de Belgische regeert] wordt overgenomen. Behalve de radicale „Róforme", laten bladen zich gunstig uit over het voorstel fj regeering. Groot-Britnnntë. De aanvraag om toegangskaarten voor plechtigheid by het huweiyk van Stanj en mej. Tennant is even groot als voor vorstelyk huweiyk. De beide bruidsmeis in lange witte kleederen uit den tyd Karei I uitgedost, zullen de geschenken dragi die de bruidegom aan zyne bruid gee kristallen armbanden met paarlen en turko: bezet, eene ster en eene halsspeld met diam;, ten, alsmede andere met diamanten en saffiei) bezette versierselen. Het Emin-comité schonk aan Stanley, gelegenheid van zyn aanstaand huweiyk, prachtig zilveren theeservies. De minister van landbouw heeft gisten eene deputatie van voorname veehandelan en het comité van de markt ten gehoore vangen, die hem een adres overhandigd) met het verzoek aan de regeering om levend vee uit Sleeswyk-Holstein weer te laten, mits het uitsluitend te Tonningi ingescheept en enkel naar Londen besteq wordt. De minister antwoordde dat hy het verzoi moet afwyzen. Het is volkomen waar, Ai het mond- en klauwzeer sinds vele maande niet meer onder het vee in Sleeswyk-Holste is voorgekomen, maar het is ook waar, d. die ziekte overal in Duitschland naby Slee wyk-Holstein heerscht. Ook is zy onlani weder te Hamburg voorgekomen. Onder de: omstandigheden, zeido de minister, kan 1 tot zyn leedwezon het verbod tot invoer vi runderen uit Sleeswyk-Holstein niet intrekke Het heet dat de koningin lord Salisbui den titel van hertog heeft aangeboden nai aanleiding van hetDuitsch Engolschetractaa' Spanje. In den gisteren gehouden Kabinetsraad heeft de minister van binnenlandsche zake medegedeeld, dat de cholera-epidemie zich uii breidt en dat te Gandia groote ellende heersch: Ongeveer 6000 personen trokken gistere7 te Valencia op vreedzame wyze naar decoi servatieve club om eene betooging te houde: doch werden uiteengejaagd door de gendarme die eene charge maakten, terwyl ook de so daten met gevelde bajonet hen verhinderde zich weder aaneen te sluiten. lïulgurjjo. Volgens bericht uit Konstantinopel heei Stambouloff aan Voulkowitch opgedragei eene nota aan de Porte te overhandigei waarin wordt verklaard dat de nota van li Juni niet is van bedreigenden aard, maards de regeering van Bulgarye eenvoudig inliet ting wenschte te geven omtrent den tegei woordigen toestand van het vorstendom de hulp van den suzerein wilde inroepen, oi daarin te voorzien. Het gerucht wil dat prins Ferdinand va Bulgarye zich den 15den Juli naar Weene:V zal begeven om tegenwoordig te zyn by he' huweiyk van zyne bloedverwante de aartil hertogin Margaretha, dochter van aartshertog Jozef. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Mei tot 3 Juni. Aan het officiéél verslag der voornaatasi- gebeurtenissen in het gouvernement Atje: en Onderhoorigheden, loopende van af de: 28sten April tot en met 17 Mei, wordt In volgende ontleend De posten in de linie werden godurendJ den verslagtyd slechts in geringe mate bf'-;j schoten. Op een paar uitzonderingen na was bi ter Westkust rustig. Segli werd nu en dan licht beschotei Elders werd op de Noordkust de rust nii verstoord. Den 17den des avonds kwam ter reed:'5 van Oleh leh de gouvernements-stoomer „Al j batros", brengende berichten van Edi tot ei 3 met den loden Mei. Daaruit blykt dat don 14den de vyind d Edineezen en de hulptroepen van Bagah uil

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2