Leiden, 4 Juli. Aan het feestgebouw zelf was de heer J. D. Speet des morgens vroeg reeds bezig geweest tot het in orde brengen van het groen, dat in d9 laatste dagen wel wat al te veel door het weder geleden had. Zoowel binnen als builen het gebouw werden tevens nieuwe bloe men en weer frisch groen aangebracht, terwyi de slingers van groen der linnen-overdekking om het standbeeld door dundoek in de Leidsche kleuren was vervangen geworden. Door de geneeskundige staatscommissie alhier z; n heden tot arts bevorderd de heeren F. Hage en J. Bruins-Slot. Hiermede zyn de zittingen der Leidsche arts-examen-com- missie afgoloopen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Veendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten poetkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Zaterdag-ochtend, om 9.40 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bij de op 3 dezer gehouden aanbesteding van het bouwen eenor christelijke school te Ryn6burg was door de volgende heeren aldus ingeschreven: N. Van Rpnswou te Leidon 7650, G. Mader te Leiden f 7000, R. Ouwe hand te Katwijk aan Zee f 6111, H. J. Sioots te Leiden f 0703, P. L. Van Erkel te Leiden f 6702, Joh. Botermans te Leiden f 6700, P. J. Hartevelt en G. D. G. Beulink te Leiden f 0237, J. G. Van der Mark te Wassenaar f 5970, W. Van Schaick te Noordwpk f 5730, K. Haasnoot te Katwijk aan den Rjjn f 5695, C. Kruit te Katwijk aan Zee 5688, P. Kort te Rijnsburg 5990, en A. Oosterlee te Val kenburg f 5635. Laagste inschrijver was dus de heer A. Oosterlee te Valkenburg. Het werk is even wel nog niet gegund, maar werd door de commissie nog in beraad gehouden. Voor het meubilair was ingeschreven als volgt: A. F. De Rooij te Oegstgeest f 469, R. Ouwehand te Katwijk aan Zee f 495, H. J. Sloots te Leiden 740, J. Botermans te Leiden f 750, Hartevelt en Beulink te Leiden 590, P. Kort te Rijnsburg 485, J. G. Van der Mark te Wassenaar f 585, W. Van Schaick te Noordwijk f 570, K. Haas noot te Katwijk aan den Rijn 520, C. Kruijt te Katwijk aan Zee f 440, A. Oosterlee te Valkenburg 520. Door het Prov. Utr. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, hetwelk zijne algemeene vergadering heeft gebouden,is met goud bekroond een antwoord op de prijsvraag „de warmte te bepalen, door de maan uitge straald in verschillende schijngestalten." Do schrijver is Frank Very, assistent aan de sterrenwacht te Pennsylvania. Tot leden van het Genootschap zijn benoemd Sectie Natuur- en Geneeskunde: H. E. De Bruyn, dr. J. W. Doyor, D. F. Van Esveld, J. A. Gulder.arm, dr. A. Huysman, P. Van Maurik, dr. G. A. F. MolengraaiT en dr. P. K. Pel. Sectie Letterkunde, Wijsbegeerte en Ge schiedenis: P. A. M. Boele Van Hensbroek, F. E. Daubanton, mr. Ch. M. Dozy (te Leiden) dr. J. Groeneman, G. Jonckbloet, dr. R. A. Kollewijn, M. A. Perk en dr. P. H. Ritter. Sectie Rechtsgeleerdheid en Staatsweten schappen: jhr. mr. P. J Van Beyma, mr. C. H. B. Boot, mr. W. H. Elias, mr. R. D. Baart de la Faille, mr. E. Z. L. v. d. Kemp, mr. J. W. F. baron Van Lijnden, mr. D. Ragay, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek en jhr. mr. S. Laman Trip. Naar aanleiding der nieuwe regeling van abonnementen op dagbladen en tijd schriften, en de door verschillende uitgevers ingebrachte bezwaren, dat de toezending der couranten en tijdschriften geschiede op de gewone wijze, gefrankeerd onder band of strook, is nader bepaald, dat de verzending der bladen voor verschillende geadresseerden in dezelfde plaats kan geschieden onder dón band of strook aan het adres van het post kantoor, door hetwelk z(j alsdan op de ge wone wjjze worden besteld. Op het tweetal, dat aan den minister van binnenlandsche zaken en door dezen aan den Koning was aangeboden, ter benoeming van een hoogleeraar in de wijsbegeerte te Groningen, kwam nevens den benoemde, dr. G. Heymans, voor: de predikant te St.- Oedenrode, doctor in de wijsbegeerte, de heer H. Was. [Hbl.) Blijkens een gisteron bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nodorlandsch-Indié, is na ceno vernieuwde tuchtiging van Oleh- gadja, wat zonder verlies onzerzijds go- schiedde, de rust in Edi hersteld, zoodat de van Java gezonden troepen daarheen terug- keeren. Sts.-Crt Naar de „N. R. C." verneemt, is de toe stand van den heer Verniers Van der Loeff in den laatsten tjja steeds vooruitgaande en op dit oogenblik zelfs zeer gunstig. Door den minister van koloniën zfln de heeren H. M. Toxopeus en H. Ludeling ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden b9noemd tot opzichter der 3de klasse bjj den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. De regeering heeft besloten, eerlang wandelleeraars uit te zenden, die aan dè lagere onderwijzers onderricht hebben te geven in de methode voor het teeken-onderwys, ge lijk die door het schooltoezicht wordt noodig en doelmatig geacht. Aan de districts-school- opzieners is reeds de opdracht verstrekt, om in de voornaamste plaatsen van hun gebied do noodige lokalen te bespreken of te huren. Het stoomschip „Drente," van Rotter dam naar Java, vertrok 2 Juli van Colombo; de „Maasdam" vertrok 2 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Amsterdam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 3 Juli Beve- sier; de „Spaarndam" arriveerde 2 Juli van Rotterdam te Nieuw-York de „Oranje-Nassau" vertrok 29 Juni van Paramaribo naar Am sterdam de „Prins Frederik Hendrik" arri veerde 29 Juni van Amsterdam te Paramaribo en 3 Juli van daar te Demarara; de „Prins Maurits," van Amsterdam naar Paramaribo, is 4 Juli Dover gepasseerd. Gemengd Nieuwe. Een knaap heeft met een ijzer draadje getracht gisteravond op de Haarlem merstraat van uit eene winkelkast van eer. horlogemaker naar zich toe te halen een nik kelen vestketting. Hij wilde dit ten uitvoer brengen door een kiertje van het raam, hierin aangebracht om er de vingers te kunnen in zetten by het opschuiven. Er moet hierby wellicht meor gedacht worden aan een kwa jongensstreek dan aan poging tot diefstal, hoewel niet te ontkennon valt dat zoo'n streek allesbehalve aangenaam is voor hem, die er schade door lydt. De jongen werd op heeterdaad betrapt, maar snelde heen. Een nog jong meisje had gis- ternamiddag aan het Levendaal alhier het ongeluk op een onbewaakt oogenblik in het water te vallen. Het kind, dat spoedig in het midden der gracht lag, werd door middel van stokken naar den wal gehaald en zoodoende nog gered. Een half uur iater had een jongen, die op een spoelvlot in dezelfde gracht aan het spelen wa3, eveneens het ongeluk kennis met het water te maken en kopje onder te duiken; ook voor dezen drenkeling ontbrak het niet aan reddende handen, waardoor hy insgelyks weer op het droge werd gebracht. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem- Leiden bedroeg in Juni 1890 f 8583.49'/, en in Juni 1889 f 9213.38. Sedert 1 Januari 1890 f 47,697.07, tegen 45,447.001/! over hetzelfde tydvak van 1889. By vonnis van de a r r o n d. - r echt- bank te 's-Gravonhage worden heden veroor deeld: de landbouwersknecht, uit Yryenban, ter zake van valschheid in geschrifte, tot 1 jaar gevangenisstraf; de gewezen knecht op de houtwerf van de heeren Qebr. Van M., ender Zoeterwoude, en de sjouwer, die terecht stonden wogens diefstal met braak, ieder tot 2 jaren gevangenisstraf; de Leidsche kleer maker, die uit de gang eener woning aan de Heerengracht te Leiden eene jas ontvreemdde, tot 6 maandende persoon, die verzuimde zich aan te geven voor de personeele belas ting, tot eene geldboete van 15.96 en de kosten, eon en ander invorderbaar by lyfsdwang, de distillateur, die gedistilleerd deed vervoeren zonder behoorlyke dokking, tot betaling eener geldboete van 95.70 en de kosten, by ver beurdverklaring van het in beslag genomen gedistilleerd, zoomode van hot paard en den wagen, bij niet-betaling der kosten 6 dagen hechtenis; de persoon uit Delft, die terecht stond wegens mishandeling, tot f 10 boete; de man, die zich te verantwoorden had ter zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar in functie, tot 3 dagen, en de persoon uit Aarlanderveen, die terechtstond wegens mishandeling en bodreiging, tegen het leven gericht, tot 7 dagen gevangenisstraf. Men schryft ons uit Zoeterwoude: Hedenmorgen om acht uren geraakten de land bouwer C. K., uit de Weipoort, en zp'n buur man V. D. met paard en tilbury aan den Hoogen Ryndijk in de sloot, en wol doordien het paard schrikte van een koopman, die aan don kant van den weg zat en zich juist verroerde toon het paard voorbyging. Het is onbegrype- lyk dat door een val van minstens drie meter niet3 stuk was; alleen het tuig was een weinig defect, zoodat, toen met een groot aantal manschappen paard en rptuig uit de diepte waren opgehaald, de beide buurtjes m6t een geleend tuig, doch verder met de overige equipage, binno.i een halfuur hun weg weder stadwaarts konden vervolgen. De Hooge Raad behandelde o. a. heden het cassatieberoep van den Haagschen zaakwaarnemer A. J. J. v. G., die door de rechtbank en het gerechtshof te 's-Hage tot achttien maanden gevangenisstraf werd ver-t oordeeld wegens verduistering van gelden ten nadeele van eene vrouw uit Leiden, die echt scheiding verlangde. De requirant had geene middelen voorge dragen, waarop zpn beroep steunde, en het O. M. concludeerde dadelyk tot verwerping der voorziening, waarna de uitspraak op 8 Juli werd bspaald. Op de verloting van kunstwerken van levende meesters ter tentoonstelling aan don Boschkant te 's-Gravenhage, zijn de na volgende prpzen op de daarby vermelde nommers gevallen: op het lotingsnommer 90 is getrokken „Nootdorp by Winter", van H. O. Van Thol (No. 427 van den catalogus)- op No. 822 „Slootre", van Géo Roggenbeek (No.' 345); op No. 1710 „Sinaasappelen", van mej. A. Ruysch (No. 377); op No. 1915 „Ploegossen op de Veluwe", van H. J. Van der Woele (No. 465)op No. 2071 „Jonge moeders", van Johan Ten Kate Mzn. (No. 226). Men meldt ons uit Haarlemmer meer dat de persoon, die jl. Maandag aan den Sloterweg-Spaamwouderweg is verdronken, genaamd is Gerrit Van der Veer, oud 52 jaren, gehuwd, wonende te Amersfoort. Hp was tuinman van beroep, doch kwam dos zomers in deze gemeente werken. In den nacht van 2 op 3 dezer is aan den Sioterweg, bp den Lisserweg, op het land van en tegenover de boorderp van do heeren Gebr. Van der Beek verbrand eene schelf hooi van 16,000 kilogram. Oorzaak onbekend. Alles was togen brandschade verzekerd. Men bericht ons heden uit Kat- wpk aan Zee: Sedert de vorige opgaaf zyn alhier nog ter haringvisscherp in zee gegaan KW. 72, schipper P. Guit, reeder A. Van Roon (boekhouder D. Haasnoot Nz.), KW. 22, schipper H. Van Duin, en KW. 69, schipper P. Kuyt, beide van den roeder D. C. Berken kamp (boekhouder D. Zwanenburg), KW. 8, schipper W. Haasnoot, en KW. 23, schipper A. Den Haas, beide van den reeder F. E. Meerburg. Een zevenjarige jongen, die onlangs op den Z.-Binnensingel te 's-Hage op een pomp was geklommen en er afviel, waardoor hp zich aan het hoofd ernstig be zeerde, is gisteren in het gasthuis aan de gevolgen overleden. Men deelt aan de „N. R. C." mede dat van do adspiranten voor cadet by de Kon. Mil. Academie te Breda dit jaar velen afge keurd worden wegens z. g. aderspatten, het gevolg van geforceerde tochten per rpwiel. Een 21-jarig dienstmeisje te Visó, by Epsden, kreeg jl. Zaterdag zoodanige brand wonden door het omstooten eener petroleum lamp, dat zp jl. Maandag is overleden. Te Elburg is een tweejarig knaapje, door de ouders voor eonige oogon- blikken aan de zorg van den grootvader toe vertrouwd, al spelende te water geraakt en verdronken. Men meldt uit Stettin, dd. 3 Juli: Hedenavond, toen de pontonpont mot 66 pion- niers in de haven aanlegde, braken eenige balken en vielon 22 man in het water, van wie twee verdronken. Dezer dagen is de balling van Jersey, generaal Boulanger, bpna by ongeluk in Frankryk gekomen. Een vriend op eene stoomboot uitgeleide doende, begaf bij zich met dezen in de kajuit en bemerkte al pra tende niet dat het vaartuig vertrok. Gelukkig voor hem liet do kapitein zich bewegen om terug te keeren en bem weef aan wal te zetten, zoodat by met den schrik vrpkwam. Eene afgrpseiyke misdaad wordt uit Troncsin, in Hongarpe, gemeld. Eenige berenleiders hebben esn bedelaar uit het dorp Biszter vermoord en zpn lichaam door hunne beren laten opeten. Mannen en beren zyn in verzekerde bewaring genomen. Volgens bericht van het bulletin van het „Kais. Gesundheitsamt" te Beriyn van 1 dezor heerschen op verschillende plaat sen van Madera de pokken. De luchtballon „Ju pi ter", van den heer Herman Rodenhof te Amsterdam, die Woensdag-middag te Hilversum op den Trompenberg opsteeg, daalde in den Eempol- der op het weiland van P. Van den Bremer te zeven uren neder. De heer R., die den tocht alleen maakte, verklaarde eene prach tige reis gehad te hebben. Hy bereikte eene hoogte van 1080 M., d. i. ongeveer tienmaal den Utrechtschen Dom. De nederdaling had zeer geregeld plaats. De 25-jarig# jongeling, die Zondag in een speeltuin aan den Schiemond op de- Ruige-plaat van eon schommel viel, is sedert bewusteloos gebleven en gisteren overleden. Het vergaan van de „Prins Frederik." Aan een naderen brief van een der geredde- passagiers van de „Prins Frederik" ontleent het „N. v. d. D." nog de volgende bpzonder- hedon Met mpne kousen en in mpne onderbroek liep ik op het dek, daar ik zoo'n leven uoorde en zelfs den schok goed gevoeld had. De machinist redde zich door over de pppen te klimmen; de machinekamer stond in 2 minuten geheel onder; 't leek alsof een dpk doorgebroken was, en toen liep het water door de gangen naar de hutten. Aan boord klonk steeds„In de sloepen, in de booten", en alles was aan 't werk. Ik las in de couranten, dat de orde afhing van de troependaar is niets van waarzij verdienen dien lof niet. Zy jammerden evenals de anderen en hinderden ons bepaald. Wij hielpen do booten uitzetten, zy niet, en toen de or.ze in het water was, vielen zp er in en gingen vooraan. Ook van dat appèl was niets waar; hoe kunnen ze dat in de courant zetten? Er was volstrekt geen tpd voor. Dat appèl was eerst aan boord van de „Marpessa", maar op de „Frederik" niet. Aan de bemanning komt alle lof toe, en aan de scheepsofficieren en aan den heer Visman. De hofmeester ging vliegen naar de hut van Van Wpk; die was op slot. Hp riep; geen antwoord. Meer tijd was er niet. Nu gingen wy in de booten, zonder levensmid delen; de kolonialen jammerden en waren onverschillig. Een sergeant wilde niet mee zoo ook vele soldaten. Den sergeant hebben V. en ik letterlpk in de boot gegooid. De soldaten wilden niet mede; als zy toch moesten verdrinken, dan liever direct, en zp bleven op het schip en andoren sprongen te water Die arme kerels! Eene boot liep zeer groot gevaar met den stroom van het indringende water mede naar binnen te worden getiokken, en wp hebben bp alle booten de koorden moeten doorsnpden en de kettingen stukwringen. De passagiers hebben zich goed gehouden niemand jammerde; de dames riepen de dames en vlug ging alles van wal. Onze boot telde 42 manBakker was com mandant. Toen wy afstieten, lag do „Frede rik" nog één voet boven water en was de achtersteven al weg. O, ik vergeet 't nooit: dien donkeren nacht, het geloei van de bees ten aan boord, het gehuil van den hond, die nog aan boord was en op en neer liep. Één voor één gingen de lichten der kajuiten uit, als teeken dat die onder waren. De ppp nog, de masten nog, borrelend water, en kalm was alles. Dadelyk kwamen koffers, balken en wrakhout boven, en daar bleven wij 's nachts tusschendoor varen, dus boven de „Frederik". Een varken zwom nog een tydje naast ons, dat dier! Ook dit zonk en maakte plaats voor wat anders, voor ander gezelschapdat waren de haaien, die met 4 om ons heen zwommen. De booten bleven allo mo#i by elkaar, en wy moesten om beurten „help" roepen om do aandacht der schepen te trekken. O, wat klonk dat afgryselpk in den nacht! Ik ver geet het nooit. Den h6er Bakker liep het bloed uit den neus van het commandeeren en schreeuwen hy deed zeer zpn plicht. Tegen den morgen bereikten wp de „Mar- pessa", doch daar was men zelf bezig de boo ten uit te zetten, en zp riepen ons toe: „Wij zinken." Wat teleurstelling 1 Wy duwden weer af om niet in den maalstroom van het schip te komen, doch by onderzoek bleek, dat wy toch opgenomen konden worden. Het was

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2