a-utx'.u** Onze naburige gemeente Zoeterwoudoleed in den avond van den tweeden Juli een zwaar verlies door den dood van haren geneesheer, d9n heer J. L. J. Richelle, in den ouderdom van 57 jaren. Bijna 27 jaren was hü aldaar ge vestigd. Het laatste halfjaar was bjj lijdende en kon hp alleen bij afwisseling zijne diensten verleenenslechts met grooto, te groote inspanning was dit hem echter mogelijk en de zorg voor zijne patiënten bleef hem by tot zgne laatste dagen. Hy was niet alleen een zeer ervaren geneesheer, maar bezat daarby de gelukkige eigenschap van zich in den geest dergenen, die zyne hulp verlangden, to kunnen verplaatsen on met zyne omgeving te kunnen medeleven. Zoo ontstond weder- zydsche belangstelling en verwierf hy zich een welverdiend vertrouwen. Terecht zal daarom by velen zyne nagedachtenis in dank bare herinnering blyven. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 2 Juli Lizard; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Juli van Port Said. De gemengde commissie voor de steno- graphie uit do beide Kamer3 der Staten Gene raal heeft den heer W. F. Nieuwkerk, adspi- rant-stenograaf, bevorderd tot stenograaf. De goedkoope trein uit Arnhem, Ede en Wageningen naar de residentie bracht heden ongeveer 500 personen aldaar aan. De Tweede Kamer heeft heden in da commissie van voorbereiding voor de leger- wetten benoemd de hoeren Haffmans, Van Houten, Schaepman, Huber, Van der Oye, Sepffardt en Guyot. By do interpelIatie-Guyot verklaarde de minister van marine dat de voortzetting van den bouw van oorlogsschepen verzekerd is op de Rijkswerf door de Koninklyke fabriek. De •et op het militair onderwp's werd heden aangettomen met 69 tegen 19 stemmen. In antwoord op eene vroeger gedane vraag van den heer Domela Nieuwenhui3, verklaarde thans de minister van binnenlandsche zaken, de heer De Savornin Lohman, dat de burge meester van Enschedeo by de jongste onge regeldheden aldaar volgens alle rapporten zich uitstekend heeft gehouden en dat by in tijd van woelingen vry is alle maatregelen te r.emen, welke by noodig oordeelt. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Yrpdag dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft, met 7 Aug. a. s., opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrond. Doesburg, mr. F. G. Canneman te Arnhem. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag tusschen half- vyr en vgf uren was de Vliet alhier weder vol van houtvlotten en schepen, welke elkaar het vaarwater versperden. Daarby behoorde ook eene kleine roeischuit, waarvan hy, die -ze bevoer, door den onvasten toestand, waarin by verkeerde, biykbaar het wachten moede werd en het ongeduld verloor. Hy trachtte zpn vaartuig door alles heen te wer ken, doch verloor daarby de roeispaan. Deze -"tilt het water willende grppen, ging bpzelf overboord. Behulpzame handen waren dadeiyk in de weer om hem te redden en op de balkon te leggen, van waar men hem naar den wal wildé brengen. Het water scheen echt9r zyn element, want onverwachts sprong hy er weer in, zwom naar den kant, waar hy door de toeschouwers op het droge gehaald werd. Men bracht hem toen naar zyn huis. Een inanneiyk persoon, die bo ven Schiedamech peil was en gisteravond om tien uren zich op den Ouden Rpn, bpdeVes- testraat, alhier bevond, achtte het in het water beter dan op den wal en toonde dit door in den Rgn te springen. Vele menschen, van wie sommigen met haken, rukten aan -om hun medemensch voor ondergang in het •water te vry waren en slaagden daarin; zy haalden hem er nog behouden uit. Men schryft o n s u i t Ro elof-A r ends veen, dd. 2 Juli: In deze plaats bestaat nog steeds het ge bruik (misbruik?) der doodenmalen. Na de be grafenis komen de familieleden, vrienden en bekenden te zamen, om den geliefden doode te gedenken met veel te eten en veel (soms te veel) te drinken. Gisteren waren we weder getuige van zoo'n maal, waaraan door een tachtig gasten werd deelgenomen. Vermoedeiyk, doordat het Schie dammer nat hem te hevig in hoofd en maag spookte, misschien ook, zooals wordt be weerd, vanwege de gespannen verhouding tusschen eonige deelnemende familieleden des pas oveiloden e:flaters, - kreeg het overkrojt gemoed van een dezer, omstreeks 5 uren, eone zóó dringende behoefte om zich to luch ten, dat hy zijne dischgenooten verliet en de straat op snelde, waar hy zich tot algemeene ergernis aan verregaande woede en bande loosheid overgaf. Wat leefde en niet leefde, moest de kracht zyner vuisten ondervinden. Deuren en vensters werden verbryzeld, en zelfs vreedzamen wandelaars werd hy tot last. De politie was spoedig by de hand en wist, ondanks krachtigen tegenstand, dien belhamel in te rekenen. In plaats nu van in zyne cel over zyne buitensporigheid in stille berusting overpeinzingen te houden, heeft hy als een razende de deur en kozpnen met een „bril" zóó hevig gerammeid, beschadigd en losgerukt, dat het hoofd der politie, bpgestaan door eenige welgezinde burgers, hem door het aan leggen van boeien het misbruik maken van zyne handen en voeten moest doen beletten. Na eindeiyk tot kalmte gekomen te zpn, is hem omstreeks halfelf des avonds de vryheid wee gegeven. Eene Russische vrouw met zeven kinderen, wier man te Parps verblyft, is, daar zp zonder middelen van bestaan was, door de Haagscho politie naar Parps gezonden. Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een 10-jarig meisje, dat betrapt werd op het stelen van oorringen van schoolkinderen. Een schipper, die voor zaken uit was en den nacht te Rotterdam in een „logement" overbleef, ontdekte bp zpn ont waken, dat hem zpne portefeuille met f 700 ontvreemd was. Na afloop der trouwplechtigheid gistermiddag huiswaarts keerende, kregen in de Frederikstraat te Rotterdam een paar jong gehuwden zóó hevige ruzie, dat zp elkander in de haren vlogen en erg toetakelden. De politie, de vechtenden willende scheiden, kreeg het daarbp te kwaad met de buur vrouwen, zoodat er een formeel gevecht ont stond. Verscheidene personen, waaronder ook de bruid en bruidegom, bekwamen lichte kwetsuren. Ten slotte was de politie genoodzaakt voor de overmacht te wpken. NB. G.) Te Npmegen hebben Dinsdag de zakkenrollers van de drukte der feesten gebruik gemaakt. Zoo werden waarschpnlpk door een behendigen pick-pocket ontrold: een zwaar gouden Fransch horloge, waar aan een gouden schakelketting met medaillon, inhoudende blond haar, welk medaillon een gouden rand heeft en in het midden een groen- achtigen steen; een gouden remontoir-horloge met gouden ketting; het horloge draagt de inscriptie 1853-1878 aan W. C. v. Valk van C. F. Fleumer. De commissaris van politie te Arnhem ver zoekt inbeslagneming en bericht, zoomede aanhouding van den vermoedelpken dader of daders. Gisteren ontstond bp den land- bouwer S. Tas, in de Nieuwkoopsche buurt, te Ppnakker, brand in den bp de woning staanden hooiberg. Door de pverige pogingen van de brandweer bleef het vuur bepaald tot twee hooibergen, die totaal uitbrandden. Ge lukkig was het stil weer, anders hadden de gevolgen zeer ernstig kunnen zyn. Gisteren was te Heer, naby Maastricht, de 19-jarige zoon van den heer De C. met een geladen geweer door de opening van eene heg gedrongen. Het geweer ging af, en de ongelukkige kreeg de volle lading in de zpde. De dood door verbloeding volgde onmiddellpk. Te Breda is Dinsdag-nacht een moordaanslag gepleegd op eene 27-jarige vrouw, aan wie drie messteken in den rug zyn toegebracht, waarvan één tot de longen door drong. Er bestaat weinig hoop op het behoud van het slachtoffer. De hoofddader ia in hech tenis genomen. De secretaris der „Holland Society" te Nieuw-York, de heer Geo W. Van Siclen, komt in het einde dezer maand hier te lande, om met een stoomjacht een tochtje te maken langs onze kanalen. De verleden jaar voor de nationale harddraverp te Sneek door de „Hol land Society" te laat aangeboden cup zal dit jaar door den heer Van Siclen worden uit geloofd voor deze harddraverp, welke 20 Aug. wordt gehouden. Een afgryseiyk ongeluk is Zon dag-ochtend te Gent voorgevallen. Eone we duwe Thionpont was met hare twee zonen thuis. Met één dezer was zp bezig aardbeziën van het groen te ontdoen, terwyl haar andore zoon, Edmond, zpne revolver reinigde. Allen in huis meenden dat het wapen niet geladen was. Plotseling echter ging een schot af en moe der Thienpont viel dood neer. Acb, Edmond was alles, wat zy nog zeggen kon. Een kogel was in haar hart gedrongen. Eyraud, de vermoedelpke moor denaar van den heer Gouffé, is, geiyk men reeds weet, naar Parys overgebracht en ge vangengezet. Maandag-middag kwam hyinde Fransche hoofdstad aan, begeleid door twee politie-inspecteurs, die hem gedurende de ge- heele reis van Havana bewaakt hadden. Aan het station waren allerlei voorzorgsmaatrege len genomen om ontsnapping van den ge vangene te voorkomen, terwyl hy van den trein naar den geroedstaanden wagen gebracht werd. Doch deze voorzorgen schenen over bodig. Eyraud zag schuchter en angstig voor zich uit en de vrees, dat het publiek zou trachten den moordenaar te lynchen, schoen overbodig. Gabrielle Bompard zal in tegenwoordigheid van Eyraud in verhoor worden genomen. In antwoord op eenige vragen verklaarde zy dat Eyraud de misdaad beging op de wpze, vroeger door haar aangeduid. „Het was Eyraud," zeide zy, „die den moord beraamde en die Gouffé zonder iemands hulp doodde. Rémy Lannée, die van medeplichtigheid verdacht wordt, is nog steeds gevangen. Een getuige heeft verklaard dat Lannée op den dag van den moord omstreeks zes uren in den ochtend op een bleekerswagen naar Sèvres was mee gereden en dat dit rptuig uit Parps kwam. Het schynt dus dat men omtrent dezen ge vangene nog meer zal hooren. Gedurende zyne reis vatte de vermoedelyke moordenaar van Gouffé eene buitengewone genegenheid op voor de twee inspecteurs, die hom moesten bewaken. Bp het afscheid toonde hp eenige ontroering. Gabrielle Bom pard begrppt hp niet en bp wil niet gelooven dat zp zichzelve heeft aangegeven. Den beiden agenten deelde hp mede, dat hy twee brieven aan de „Intransigeant" geschreven had en had gewenscht dat die in handen zpner ver- wanton zouden worden gosteld om hun te doen zien, „dat hp niet die rol by den moord gespeeld had, die men hem toeschrpft". De overtocht was voor den gevangene zoowol als voor zpne beide bewakers zeer bezwaariyk geweest. Do hutten aan boord waren verstikkend warm on slecht gelucht. Eyraud werd ziek en leed hevige ppnen. Eerst nu begint hp te herstellen, maar blyft nog zeer gedrukt en neerslachtig. Eene enkele maal vroolpkt hp weer wat op, maar ver valt weer in zpne vroegere gedruktheid zoodra hy aan de misdaad, waarvan hy wordt beschuldigd, wordt herinnerd en hem het beeld zpner dochter te binnenschiet. Dan schreit hp en verzekert dat hy onschuldig is. Nader wordt echter gemeld dat Eyraud na zpne aankomst te Parps terstond is verheord door den rechter van instructie, don heer Doppfer, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid. Het eind van het verhoor was, dat Eyraud bekende dat hy inderdaad de man is, die den moord heeft gepleegd. Het vergaan van de „Prins Frederik." (Verhaal van een der opvarenden.) Het was dien geheelen dag goed helder weder geweest en 's middags te halftwee waren wy, op 10 mylen afstand» van Oues- sant, den uitersten hoek van Frankrpk in het Kanaal, voorbygestoomd. Tegen zes uren 's avonds kwam er een dikke mist opzetten en gaf kapitein Yisman dus order om met halve kracht te stoomen. Bekend is, dat er 183 personen aan boord van de „Prins Fre derik" waren, en daarbp 75 man troepen met twee luitenants, waarvan de ongelukkige Yan Wpck de eene was. Ook waren er vpf vrou wen en vier kinderen aan boord. 't Was kwart over tienen. Alle soldaten bevonden zich reeds in hunne hangmatten en eenige passagiers hadden zich in hunne hutten teruggetrokken. Luitenant Van Wpck, die door zyn gezelligen aard reeds vele vrienden aan boord gemaakt had, was eveneens, on danks het verzoek der medepassagiers om nog in het salon te blyven, naar zpne hut gegaan, omdat bp zich minder wel gevoelde. Overigens was alles in diepe rust en stoomde de „Prins Frederik" langzaam in den dikken nevel vooruit. Kapitein Yisman en de eerste en derde officieren, de heeren Zeelt en Bakker, bevonden zich op de brug. Toevallig was er dien morgen sloep exercitie gehouden; dat wil zeggenin tegenwoordigheid van alle militairen en passagiers was er op gewezen en voorgedaan hoe men zich in tpd van nood van de acht sloepen had te bedienen, welke het stoomschip aan boord bezat, en toen reeds werden deze booten over verschillende groepen van passagiers verdeeld, zoodat ieder der op varenden in geval van nood wist naar welke sloep hp zich had te begeven. Weinig ver moedde men dat deze exercitie nog denzelfden dag een zoo voortreffelpk, maar tevens zoo treurig nut zou hebben. De zee was kalm. Er woei een niet sterke wind uit het zuidwesten, maar de mist be lette, dat men eenige metors ver zag. Plotse ling, te ongeveer 10 minuten vóór halfelf, zag de wacht op eene halve scheepslengte de lich ten van een naderenden stoomer, die vlak op de „Prins Froderik" aankwam. Natuurlpk was het toen reeds te laat om het gevaar nog te ontkomen. Een hevige schok, een donderend gekraak en de vreemde stoomboot was even aan den voorkant van het waterdichte schot, tusschen de machinekamer en het achterruim der „Prins Frederik" binnengedrongen en, toen weer achteruitstoomende, in den nevel ver dwenen. Oogenblikkeiyk werd aan boord van de „Prins Frederik" alarm gemaakt. De soldaten en de passagiers, voor zoover ze nog niet ter rust waren, kwamen oogen'olikkelpk op hot dek; anderen, die r6eds te bed lagen, kwamen in primitieve kleeding, een doek of jas om geslagen, aanloopen en sommigen hadden tyd voorwerpen van waarde of kostbaarheden bp zich te steken. Yan meer dan ééne zpde is reeds rechtmatige hulde gebracht aan de orde, de tegenwoordig heid van geest, die allen aan boord op het oogenblik der aanvaring bezielde. Natuurlpk was men niet weinig entsteld, maar op het krachtgevend voorbeeld van do equipage der „Prins Frederik", wier voortreffelpk beleid door allen werd geroemd, schenen allen door drongen van het denkbeeld, dat redding alléén van kalmte en bedaardheid afhing. Intusschen was het lek gepeild en bleek het dat de machine geheel vorbrpzeld was de machinisten hadden zich ijlings langs de stookplaten naar boven weten te werken en dat er reeds verscheidene voeten water in het achterruim stonden. Yan de acht red dingbooten aan boord waren er twee door de aanvaring onbruikbaar gewordende zes anderen; de9ls al gevuld met passagiers en mili tairen, werden buiten boord gezet, waarbp het bleek dat het Duinkers systeem van take ling onschatbare diensten bewees. Inderdaad, dat de booten binnen enkele miuuten, gevuld met 35 a 45 personen, buiten boord en los van de „Prins Frederik" waren, is het behoud van zoovele menschenlevens geweest, want met den achtersteven naar beneden zonk de „Prins Frederik", waarin het electrisch licht middelerwpl was uitgegaan, hoe langer hoe dieper. En nauwelpks acht a negen minuten na de aanvaring, daar zag men het fraaie schip plotseling, onder het hevig opgierende water, in de diepte verdwpnen, die daar ter plaatse zeer aanzienlpk, 100 vamen, ongeveer 200 meter, is. Nu dreven de zes reddingbooten van de „Prins Frederik" daar, op de gelukkig vrp kalme zee, rond. Waarheen? In de verte hoorde men de „Marpessa" fluiten en men hield in die richting aan. Een half uur later had men deze boot bereikt. Maar ook op de „Marpessa" was men voor zinken beducht. Zp had eene aanzienlpke schade beloopen aan den voorstevende boeg was weg en aan bakboord- zpde was het pzer geheel omgekruld. Reeds had zp twee harer booten in zee gelaten en, om het schip aan den voorsteven te lichten, 80 a 90 ton graan over boord gezet. Het bleek echter dat de „Marpessa" het wel kon houden en toen dus voor haar geen gevaar bestond, werden de schipbreukelingen van de „Prins Frederik" door haar opgenomen, wat vrp gemakkelpk langs do stormleer geschiedde. Om halftwaalf waren allen van de „Prins Frederik" aan boord van de „MarpeBsa," of niet allen, want het bleek hier, dat de ongelukkige Yan Wpck en de zes kolonialen, die men vermiste, geene gelegenheid hadden ge had zich te redden en met de „Prins Frederik" door de diepte waren verzwolgen. Om den voorsteven van de „Marpessa," die eerst acht maanden geleden te New-Castle gebouwd was en nu met eene lading stukgoed van Taganrog naar Duinkerken op reis was, nog meer te lichten, worden de kolonialen mede aan het werk gezet om de zware stuk ken naar achteren te brengen, terwyl voor de vrouwen de kajuit beschikbaar werd gesteld. De ontvangst aan boord van de „Marpessa" voor de schipbreukelingen liet niets te won- schen. De reddingbooten van de „Prins Fre-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2