H°. 931J. Maandag; 30 Juni. A*. T890. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Varkensvoer. Leiden, 28 Juni. Feuilleton, Het Roode Testament. LEIDSCE DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor hot in- caaeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Aardappelen, melk, karnemelk, wet. „Gelukkig, he," zei laatst buurman, „dat zoo'n varken allee lust. Heb je aardappelen, goed, heb je ze niet, maar gras b. v., ook goed; je hoeft niet verlegen te wezen, alles is van zijne gading. Boer Hannes voert met melk, m'n zwager met karnemelk en ikzelf haal alle dagen wei naar huis. En dan heb je er nog, die meel geven, of erwten of boonen en weet ik het wat al meer! 't Is gemakke lijk, verduiveld gemakkelijk Vriendelijke lezeronze buurman heeft ge lijk, 't is gemakkelijk, dat het varken alles lust; heel kieskeurig is het niet; want het verorbert even gretig eikels als een lamsbout, even smakelijk den zachten aardappel, als de harde erwt of boon. Maar alle dingen, die geoorloofd zijn, stichten daarom nog. niet, hetwelk hier zeggen wil, dat alle voer niet -even goed, even voedzaam is. Wat eiwit is, weet ge, nietwaar? En anders, ■doe even de moeite een eitje te koken en het van zijn dop te ontdoen: het eiwit ligt dan open en bloot voor uw oog:'t is gestold. Zulk eiwit, of althans daarmee geheel over eenkomend, komtin zeer veel voedingsmiddelen in groote hoeveelheid voor en de voedings waarde van deze wordt juist door hun eiwit gehalte bepaald, want uit eiwitstoffen moet elk levend lichaam grootendeels opgebouwd worden. Edoch, ook zetmeel is eene belangrijke bouw stof voor het levend organisme en 't is juist de aardappel, die daaraan rijk is. Ware dit knolgewas nu tevens rijk aan eiwit, dan zou het eerst een goed voer zijn. Maar ziet, ook hier zoeken we het vol maakte tevergeefs, want bedoelde knol bevat slechts 2 pet. eiwit, waarlijk een beetje. De voornaamste der vleeschvormende stoffen is in den aardappel dus absent en dat is ge ducht jammer, waut nu kan een varken met aardappelen alleen het niet doen, hoe graag velen het ook zouden willen, ja, als ge het beest aan de aardappelkuur zoudt willen onderwerpen maar dan moet ge niet smok kelen, hoor, en er stilletjes iets beters by doen dan zou het ziek worden ennu, dat begrijpt ge. Omgekeerd leidt ook eene uit sluitende eiwitvoeding tot ziekte en verval. De ware wijsheid ligt ook hier op den gul den middenweg: eiwit en zetmeel in gepaste verhouding, dat is het, waarvoor we hebben te zorgen. Hu kunnen we hierop niet verder doorgaan en daarom, basta, 't Is dus afge sproken, nietwaar, dat aardappelen op zich- zelven, of ook maar in verbazende hoeveelheid, zonder iets goeds daarnevens, niet deugen; maar weet ge wat we doen? Gebruikmaken gelijktijdig van meel of van boonen of erwten, want dat is iets beters, dat zjjn eiwithou- dende stoffen en als ge daarmee nu niet te zuinig zjjt, dan zult ge zien, dat uw varken direct minder aardappelen begint te gebruiken. Nu, daarover hoeft ge niet rouwig te zijn, want eene te ruime aardappelvoedering geeft wel slappe hangbuiken, maar geen stevig spek, wel een betrekkelijk groot, maar niet een wichtig varken. A propos, als ge boonen of erwten ge bruikt, Iaat ze dan eerst breken of malen. Ja, we weten wel, dat velen dat niet doen, maar óok dat do eensgezindheid onder de mensch over 't algemeen nog ver te zoek is. Het voedsel moet door de verteringssappen zoodanig veranderd worden, dat het door het bloed kan worden opgenomen en hoe gemak kelijker nu voor die sappen de toegang is tot het opgenomen voedsel, hoe beter de vertering zal plaats hebben. Nu kan 't er met een boon nog zoo wat van door, dat zjj onge- malen of ongebroken gegeven wordt, omdat zij groot is en dus niet zoo gemakkelijk heel doorgeslikt kan worden, maar eene erwt, zoo'n klein ding? Als ééne een knauw krijgt, vliegt eene andere verschrikt het keelgat deor naar de maag, die evenwel niets aan de vluchtelinge heeft en haar daarom maar tot de darmen voert, die voor de verdere expeditie zorgen. „Wat in 't lijf is, doet nut", zegt men wel eens, maar deze uitspraak is betrekkelijk waar, want eene heele erwt of eene heele boon doen in eene varkensmaag ten minste geen nut, en daarom achten w(j malen of breken hier geen overdadig werk. En nu nog melk 1 Dat is me eerst een kostje! Geen wonder waarlijk, want de verschillende voedingsstoffen komen er in gepaste verhou ding in voor. Maar desalniettemin en evenwel nochtans voert zeker niemand met melk, ten minste niet uitsluitend. En geen wonder, waar lijk: vanwege de boter, begrijpt u? Die zal op de botermarkt wel veel meer opbrengen, dan gemetamorphoseerd aan den varkensrug. Als melk veel beter voedt dan karnemelk, dan moet haar vetgehalte daarvan uitsluitend de oorzaak z(jn, omdat de genoemde vloei stoffen allen van elkaar verschillen juist door dit gehalte, dat bi) melk groot, bij karnemelk circa gelijk nul is. Niemand kome hierdoor nu tot de verzoeking om boter of vet aan zijn varken te geven, want heuscb, dat is eene overbodige weldaad, zoo 't er nog eene is. Alleszins goed voer voorziet ook in de be hoefte aan vet bij 't varken. Met recht mag men karnemelk een uitstekend voedingsmiddel noemenhaar kaasstofgehalte eiwit ver heft haar daartoe. Aardappelen en karnemelk, samen gevoerd, half om half, zouden aan voedende kracht weinig of niets te wenschen overlaten, maar eene al te dunne brij vormen of liever eene te waterig voer zijnhet zou de Terteringssappen te zeer verdunnen en minder werkzaam maken, waardoor het goede effect van de werkelijk voedzame spijs verloren ging. Bij karnemelk en aardappelen moet dus nog een ander voedingsmiddel komen, omdat men van de knollen, zonder schade, niet te veel kan geven. Hier en daar dweept men ook nog met de wei, die er overblijft, nadat de boter en de kaas uit de melk zijn verwijderd. Waarom? We weten 't niet! Stellig niet vanwege hare voederwaarde, want die is zeer miniem. Hoe kan 't ook anders, melk zonder vet en zonder kaas! Dat is toch geen bouw stof voor een dierlijk lichaam! Neen, zulke wei heeft niet veel te beduiden en ontleent nog een heel klein beetje waarde aan het weinigje vet- en kaasstof, dat in haar is achter gebleven. Kudelstaart, Juni 1890. G. Dros. Gisteren herdacht de heer J. D. Dinge- mans alhier den dag, waarop btJ vóór 25 jaren het diploma van apotheker verwierf. Z. M. Karei V heeft by bekkenslag aan „Syne ghetrouwe onderdaenen in die goede stede van Wassenaer" Hds. dank doen be tuigen voor de eervolle ontvangst, hem by zyn bezoek aldaar bereid. Maandag aanstaande zyn keizer Karei, zoo mede een vier-en-twintigtal edelen van hoogst - deszelfs gevolg, de gasten aan een feestmaal, dat ter eere van Zyn Keizerlyke Majesteit aangericht wordt op het buitenverbiyf „Oud- Wassenaar", door Adrien De Croy, graaf Van Roeulx, heer van Beaurain, stadhouder van Vlaanderen en Artois, gouverneur van Ryssel, Douai en Orchies, ridder in de orde van het Gulden Vlies, sommelier de corps (in den geko8tumeerden optocht voorgesteld door den heer E. Van der Oudermeulen.) De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Ter-Aar opgebracht de som van 26.65'/,, te Sassenheim f 19.36'/2 en te Oudshoorn ƒ38.19. De heer Wttewaal van Stoetwegen, onze gezant te St.-Petersburg, wordt Maandag a. s. in de residentie verwacht en zal zyn intrek nemen in het „Hotel Paulez." De consul-generaal der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Mexico, de heer Stam, is aldaar aangekomen en afgestapt aan het „Hotel de Bellevue." De heer Berends, eerste secretaris der Rus sische legatie te 's-Hage, is in de residentie teruggekeerd, vergezeld van zyne familie, en heeft wederom zijn intrek genomen in het „Hotel Paulez." De gezantschapsraad van België by ons Hof, baron Guillaume, is aan het „Hotel des Indes" te 's-Hage afgestapt. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad hebben mrs. H. Van Manen en H. D. Van Ketwich Verschuur den eed af gelegd als raadsheer, respec.tievelyk in het gerechtshof te 's-Gravenbage en in het ge rechtshof te Leeuwarden. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage benoemde gisteren tot wethouder, in plaats van den heer Lisman, die ontslag heeft ge nomen, denzelfden heer Lisman, met 32 van de 36 stemmen. Hy verklaarde het mandaat niet te kunnen aannemen, maar op 's voor zitters uitnoodiging of zyn besluit definitief was, verklaarde mr. Lisman de benoeming 24 uren in beraad te nemen. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina op 1 Juli a. s. aan Nijmegen zullen brengen, verneemt do „Nym. Crt." bet volgende: De vorstelyke gasten worden des namid dags te één uur aldaar verwacht en zullen aan het station worden ontvangen door de civiele en militaire autoriteiten der stad en het bestuur der feestcommissie. Op het perron zullen eene eerecomp'agnie van de dd. schut- tery en eene van het 5de reg. inf. met de stafmuziek de honneurs bewyzen. Maandag gaan de postiljons, paarden en- rytuigen van het Loo naar Nymegen vooruit. De vorstelyke personen zullen ryden in landauer met vier paarden en jockeys, voor afgegaan door een voorryder. Het gevolg zal in drie rytuigen H. M. vergezellen. Na de officiëele-ontvangst zullen de Koningin en het Prinsesje plaats nemen in de vóór het station gereedstaande hofry tuigen, om zich langs Stationsweg, Keizer Karelsplein, Nassausingel, Smetiusstraat, Bloemerstraat, Augustpnenstraat, Hezelstraat, Markt en Korte Burchtstraat naar het Stadhuis te begeven. roman van XAVIEB DE MOSTEPB. 172) Jacques deinsde ontzet terug, toen hy de beide maunen zag, die zyne misdaad zoo onverwachts kwamen beletten. Pradier wierp zich op hem en trachtte hem te ontwapenen. „Hulp, hulp!" schreeuwde Jacques, „bier heen, Pascal!" Bijna op hetzelfde oogenblik kwam Pascal de kamer binnen. Hy had het inslaan van de ruit gehoord en daarna de hulpkreten van zyn medeplichtige. Hy was met eene revolver gewapend, en legde op Pradier aan, maar de beide agenten waren eveneens van vuurwapenen voorzien en terwyl Pascal zyne revolver op Pradier aanlegde, ontving hy van Vernier een schot in den arm, dat hem deed wankelen en op den grond neervallen. Jacques werd nu door de beide agenten ontwapend en gekneveld. Vervolgens werd om de wond van Pascal, welke niet ernstig was, e&n voorloopig verband gelegd. Gedurende deze worsteling was Martha van schrik bewusteloos op de sofa neerge vallen en Paul besteedde aan haar al zyne zorgen. LIS. De prefect van politie zat op zyn bureau, toen het telegram van Raymond aankwam. „Huiszoeking doen by dokter Thompson?" herhaalde hy verbaasd, na het telegram ge lezen te hebben. „Dokter Thompson, eene beroemdheid, die door de geheele geleerde wereld van Parys met de hoogste achtingen onderscheiding wordt behandeld, zou hy een misdadiger zyn? Het komt my byna onge- looflyk voor, maar toch zal ik doen wat Ray mond verlangt; hy zal iemand nooit op lossen grond beschuldigen." De prefect belde en beval den bediende, die daarop verscheen, dadelijk twee groote landauers te laten voorkomen, waarin alle agenten, die op het oogenblik aan de prefec tuur waren, moesten plaatsnemen. Tegelykertyd moest er iemand naar den procureur der Republiek gaan om hom het telegram van Raymond te laten lezen. De procureur der Republiek kwam terstond aan de prefectuur, toen hy het telegram had Voor de deur stonden reeds de landauers, benevens het rytuig van den prefect. „Ik wacht nog alleen maar op u, myn heer," zeide de prefect tegen den procureur der Republiek. „Dan terstond naar de rue de Miromesnil", antwoordde deze en stapte in het rytuig van den prefect. Ingevolge het bevel van Jacques Lagarde, om niemand binnen te laten, weigerde de portier van het hotel den toegang aan den prefect van politie en den procureur der Republiek. „Wy komen in naam der wet", zeide de prefect, „maak dus open, of wy zullen geweld gebruiken." De portier opende de deur, waarna de beide overheidspersonen, gevolgd door een tiental agenten, het hotel binnentraden. Een der agenten bleef op post staan by de deur en ontving last, om iedereen toe te laten, die zich mocht aanmelden, maar tevens om ieder te beletten het hotel zonder verlof te verlaten. „Volg ons", beval de prefect aan den por tier, die schoorvoetend en bevend aan dit bevel voldeed. In het salon gekomen, werd het dienst personeel bijeengeroepen. „Ik neem u allen in naam der wet in hechtenis Izei de prefect. Hierop volgden uitroepen van schrik en verbazing. „Waar is dokter Thompson vroeg de prefect. „De dokter is na het diner uitgegaan met zyne nicht, zyne pupil en zyn secretaris", antwoordde de koetsier. „Waarheen „Ik heb hen naar het station van Vin- cennes gebracht." „Waarheen was de reis?" „Dat weet ik niet." „'t Is wel! Vyf man blyven hier om de gevangenen te bewaken, de overigen zullen ons by de huiszoeking behulpzaam zyn en de kamerdienaar zal ons den weg wyzen." Nauwelyks waren deze bevelen door den procureur der Republiek gegeven, of do deur der kamer werd geopend en een jongmen3ch kwam binnen. „Wie ben je vroeg de prefect. „Ik ben Jules Boulenois, een der erfgena men van den graaf De Thonnerieux", ant woordde hy. De schurken hebben my ook willen vermoorden, maar hot is hun niet ge lukt; alleen myne medaille hebben zy gestolen." „Maar", hernam de Buqsjng, „da.j konyt;

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5