Be Wanlschc bibliotheek <e Leiden. Dezer dagen werd al3 naar gewoonte in de Reünie der afgevaardigden der Waalsche Kerken, te Groningen gehouden, het rapport ter tafel gebracht van de commissie, die be last is met het verzamelen en bewerken der bouwstoffen voor eene geschiedenis van go- noemde Kerken. Dat de verzameling der commissie voor genealogische onderzoekingen wederom her haaldelijk geraadpleegd werd, bleek uit de drukke briefwisseling van den secretaris, dr. W. N. Du Rieu te Leiden, die 050 brieven ontving en beantwoordde. Evenals in Frankrijk de afstammelingen der Hugenoten op den dag der herroeping van het Edict van Nantes hunne geldelijke bijdragen schenken aan de kas der Société de l'Histoire du Protestantisme Francais, zoo beproefde de commissie de nakomelingen der réfugiés to bewegen tot hot stijven van hare kas, door haar voorstel aan de "Waalsche Consistories gedaan tot het houden van eene collecte op dien dag, hetgeen reeds met goed gevolg in eenige kerken heeft plaats gehad. Voor haar Bulletin ontving de commissie van vele kanten belangrijke bijdragen; zj] hoopt dat het getal lezers en koopers van haar tijdschrift, waarvoor zij noch moeite noch koeten spaart, moge toenemen. Op dezelfde Réuaie werd o. a. ter tafel gebracht het „Troisième supplément du cata logue de la Bibliothèque Wallonne", waarin door den secretaris van de commission des Archives, dr. W. N. Du Rieu, do titels zyn opgenomen van de daar sedert 1S85 verza melde archiefstukken der Wale-Kerken, van de boeken betreffende de Fransche kerken in Nederland en daarbuiten, alsmede van die over de Hervormde Kerken in Frankrijk; dit boekdeel van 135 bladzijden bevat bovendien de beschrijving der op de Wale-Bibliotheek in de laatste vijf jaren verzamelde zegels en wapens van de Waalsche Kerken on fami lies, brieven of autographen, portretten van Waalsche predikanten of leden van het kerk genootschap, historieplaten betreffende de ge schiedenis der Hugenoten, afbeeldingen van Walo-kerken, alsmede gedenkpenningen van de lotgevallen der Fransche Protestanten en van eenige Nachtmaalsloodjes, welke in vroe ger tijd bij het huisbezoek werden gegeven door den ouderling aan hon, die tot het Nachtmaal werden toegelaten, en die bij de bediening daarvan werden teruggegeven. Het jaarverslag omtrent de Bibliotheek en de laatst aangekochte boeken, of ontvangen geschenken, was derhalve in dit opzicht kor ter dan gewoonlijk. Maar het bevatte de ver klaring, waarom de bibliothecaris zich aan de bestaande bepaling van een vjjfjaars-3upple- ment had gehouden, al vermeerdert door dit vierde stuk het ongerief voor de gebruikers van dezen catalogus met zjjne drie supple menten, elk met oen alphabetisch register voorzien. Het samensmelten van die stukken tot één geheel, dat in vele afdeelingen om werking zou vereiscbt hebben, was eene taak van te grooten omvang en zou te groote kosten hebben veroorzaakt, en deze worden met opgewogen door een gepast debiet, of schoon het gebruik der Wale-Bibliotheek steeds toeneemt. Zoover de voorraad strekt, wordt nu een exemplaar van den catalogus met de drie -supplementen voor ƒ1.50 (in postwissel te zenden aan de uitgevers, da heeren Gebrs. Van der Hoek, of aan den heer dr. W. N. Du Rieu) aangebodenhet derde supplement i3 afzonderlijk voor f 1.25 in don handel gebracht. Behalve van de voornaamste geschenken in het laatste jaar, wordt in het rapport nog melding gemaakt van den brand, welke op Zondag-avond 4 Augustus 1889 de Gehoorzaal vernietigde, wolke belend is aan de Fransche kerk, in een vleugel van welk gebouw de Wale-Bibliotheek in de laatste jaren geves tigd was, waarvan de inrichting door des kundigen in meer dan één opzicht voorbeeldig word genoemd. Daar nu de Stadsgehoorzaal op dezelfde plaats herbouwd wordt en wel naast en achter do Wale-kerk, vond de commissie van de Wale-Archiven het voorzichtiger naar eene veiliger verblijfplaats om te zien wegens brand gevaar. Want de aan de eene zijde belendende school is 's avonds en 's nachts verlaten en in do vergrooting van de Gehoorzaal wordt de kosterswoning opgenomen, zoodat in en by de kerk niemand togen brandgevaar voortaan zou waken en de kans van brand b(j avond voorstellingen in de gehoor- of tooneelzalen niet uitgesloten blijft, trots alle maatregelen. Men besloot derhalve de lokalen van de biblio theek in to ruimen voor de kosterswoning en consistorie en met do kostbare boeken en geschriften de wijk te nemen naar het gebouw tegenover het koor der Pieterskerk, waarin in vroeger tijd Boerhave en zyne ambtgenoo- ten en opvolgers als academisch ziekenhuis hunne lessen gaven aan de 12 beddenLater werd het betrokken door de Wale-weezen, toen het groote Wale-weeshuis op de Oude Test geworden is Nosocomium Academicum, de tegenwoordige Leerschool van den heer Van Dijk. Daar tegenwoordig de weinige Wale- weezen niet meer in het weeshuis worden verpleegd en opgevoed, konden de heeren regenten drie ruime zalen in gebruik geven aan de commissie der archieven, die thans bezig is met daar de aan hare zorgen toe vertrouwde verzamelingen te plaatsen; daar dit gebouw zoo goed als geheel vrijstaat, is hier het brandgevaar vermeden en worden daar de bezoekers dor Bibliothèque Wallone dagelijks door den inwonenden concierge afgewacht. CJ e in e u ir J N ieuws. De milicien-verlofganger H. P., te Haarlemmermeer, moest tweemaal 24 uren provoost-arrest ondergaan wegens het r.iet- deelnomen aan de inspectie. Daaraan niet willende voldeen, is hij gearresteerd, doch daarvoor waren 9 personen noodig. Tour dien tijd heeft men al pogingen gedaan om hem in een krankzinnigengesticht te do9n opnemen. Deze week werden op „Rhyn- zigt" genomen: 520 zwembaden door heeren en 41 door dames. Do temperatuur van het water i3 00° Celsiu3. De slechte gewoonte van kin- deren, om kersen met de pitten in te slikken, heeft reeds heel wat onheil teweeggebracht, on dikwijls komen ook gevallen voor, dat volwassenen het inslikken van kersenpitten met het verlies van het leven moeten boeten. Professor Nothnagel, te Weenen, had enkele dagen geleden de treurige aanleiding, om zijnen hoorders een dergelijk slachtoffer van het pittenslikkon op de ontleedkamer te doen zien. Het was een zestienjarige kastenmakers- leerling, die voor een paar dagen eenige kersen met pitten opat, en reeds den vol genden ochtend met ontsteking van de buik vliezen en de darmen in het gasthuis moest worden opgenomen. Dadelijk werd vermoed, dat het darmkanaal door kersenpitten was doorboord, en bjj de lijkopening bleek dit vermoeden juist te zijn. Professor Nothnagel maakte tadachtig op het vaak voorkomen van deze ziekte in hot kersenseizoen, en waarschuwde ernstig tegen het inslikken van kersenpitten. Door de politie te Delft is aan gehouden en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht J. K., huisvrouw van H. W., bierhuishouder, verdacht van ont vreemding van eenig bankpapier, ten nadeele van een der bezoekers. Ook is door haar proces verbaal opgemaak tegen J. W. J. C., kuipersknecht, die getracht heeft door aan bieding van geld een ambtenaar te bewegen, wegens eene begane overtreding, geen proces verbaal tegen hem op te maken. In den nacht van 25 op 26 dezer zijn bij een brand to Villers-la Montagne, in het Fransche arrondissement Briey, drie per sonen in de vlammen omgekomen. Te Antwerpen wordt tegenwoor dig veel slachtvee aangevoerd uit Amerika. Een jongensduel heeft dezer dagen plaats gehad in Kansas. James Hatton en Burney Lorimor, twee knapen van goede familie, kregen bij het baden in eene rivier twist en besloten tot een tweegevecht met pistolen. Dit had dan ook op eene weide plaats, ten overstaan van vier kameraden. Lorimer kreeg een kogel door het hart, Hatton een door de hersens, zoodat beiden onmiddellijk dood bleven. In het noorden der Vereenigdt Staten heerscht sinds eenige dagen buiten gewoon warm weder. De thermometer wijst doorgaans 98 graden, te Chicago eens 102 graden. Vyf personen stierven aan zonnesteek en 20 vielen flauw. Eene aardige anekdote werd by een der laatste hoffeesten verteld van Ca- privi, den tegenwoordigen rijkskanselier. Hy ontmoette e9n ouden bekende uit zyne luite nantsjaren en deze laatste vertelde dat reeds toen door ieder aan hun collega Caprivi eene schitterende loopbaan werd voorspeld. Op zekeren dag moest een onderzoek naar een of ander feit worden ingesteld. Op de vraag, waar men samen moest komen, luidde met eenige verwondering het antwoord van den korporaal„Bij luitenant Caprivi," en op de tweede vraag, waarom de samenkomst juist bij hem werd gehouden, zeide de kor poraal: „omdat hij de eenige luitenant is, die inkt op zyne kamer heeft." Jean Pradiès, zoon van den man, wegens het vermoorden van welken de on langs als onschuldig vrygelaten Borras inder- tyd ter dood werd veroordeeld, is voornemens tegen dezen, van wiens schuld hy overtuigd biyft, een proces om schadeloosstelling to beginnen. BUITENLAND. Frnnkryk. Louise Michel heeft eene redevoering ge houden over hare ervaring in de gevangenis. Zy erkent dat ze 4 dagen krankzinnig was on alles in hare cel stuksmeet. Doch, zogt ze, dit was alleen een gevolg van het besluit dat zy ontoerekenbaar was. De bittere Louise zeide dat ze naar Amerika wilde gaan met oenige nihilisten om daar eene kolonie te stich ten. „Goede reis!" riep iemand in de zaal. IJulteohlund. De Duitsche gezant te Londen ontving als een biyk van 's keizers tevredenheid over het Engelsch-Duitsche verdrag de hoogste Pruisische ridderorde, de Zwarte Adelaar. By de hulde, die hedenavond in hot Kaiser- hof door de leden van den Ryksdag aan den rijkscommissaris majoor T'issmann zal worden bewezen, zullen vele regeeringsambtenaren en de leden van den Bondsraad worden uit- genoodigd. De Beriynsche bladen melden als ge rucht, dat de minister van oorlog Verdy, wiens bekende toekomstplannen door den rpkskanselier Caprivi in den RykBdag werden verloochend, zyn ontslag heeft ingediend. Als zyn opvolger wordt genoemd de luit.- generaal Witticb, bevelhebber van het kei- zeriyke hoofdkwartier. De „Nat.-Zeitung" meldt dat de Duitsch- Engelsche overeenkomst betreffende Oost- Afrika thans definitief is tot stand gekomen. De sultan van Zanzibar heeft ingevolge het door Engeland ondersteunde voorstel van Duitschland zyne toestemming gegeven om de vastelandskust, welke tot zyn gebied be hoort, aan Duitschland af to staan. De nieuwe Pruisische minister van finan ciën Hiquel heeft zyn ambt als burgemeester van Frankfort neergelegd en is naar Beriyn vertrokken. Eveneons legde Miquel zyn mandaat neer als lid van den Ryksdag voor Kaisers- lautern. Naar men beweert, zyn de nationaal-libe- ralen in dit district voornemens de candidr. tuur aan prins Von Bismarck aan te bieden. Dit bericht verdient zeker nog nadere beves tiging, want naar aanleiding van Von Bis marck's houding na zyn ontslag zal niet licht eene der regeeringspartyen den gewezen kan selier een mandaat aanbioden. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren beraadslaagd over het wetsontwerp, strekkende om maatregelen te nemen, ten einde de gemeente Rome in haren goldelyken nood te helpen. De afgevaardigde Garribaldi stelde voor, de discussie tot de maand No vember te verdagen, doch dit voorstel werd verworpen, nadat de minister Crispi de ver daging had bestreden. De rust is te Savara hersteld, nadat de patroons beloofd hadden ia den eisch tot loonsverhooging der werklieden te zullen toe stemmen. België. By het gemeentebestuur van Antwer pen is het bericht ingekomen, dat de Koning, vergezeld van de koninklyke familie, op den 26sten Juli a. s. de plechtige opening zal komen by wonen van het nieuwe museum. Op denzelfden dag zal er aldaar in den tuin van het Paleis van ny verheid, handel en schoone kunsten een militair en artistiek feest gegeven worden ten voordoele van het Roode Kruis van den Congo, en ook daar is het bezoek der koninklyke familie aangekondigd. De Turk8cbe ministerraad heeft de bepa lingen der algemeene akte van de Brus- selsche slavernyconferentie goedgekeurd en den sultan verzocht, den Turkschen gezant te Brussel, Carattheodory Effendi, te mach tigen het stuk to teekenon. Groot-Brltannlë. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting verklaarde sir James Fergusson, dat het gerucht betreffende den afstand van het eiland Dominica aan Frankryk, waartegen laatstgenoemde mogendheid van hare rechten op Newfoundland zou afzien, ongegrond is. Hy voegde er by dat de regeering geene nieuwe verplichting tegenover do Europeesche mogendheden heeft aangegaan, hetzy in de Engelsch-Duitsche overeenkomst, hetzy op andore wyze. Oostoni-^Hongt-Monarohio. De Oostenryksche Delegatie heeft alle haar aangeboden voorstellen goedgekeurd. De mi nister van oorlog betuigde den dank des kei zers voor de bereidwilligheid der Delegatie in het brengen der gevraagde offers, waarop de voorzitter het eenparig vertrouwen der Delegatiën in den minister deed uitkomen. Zoowel hy (de voorzitter) als de gedelegeerden stellen vertrouwen in de handhaving des vredes, waardoor het mogelyk zal worden do toene ming der uitgaven tegen te houden. Deze woorden werden toegejuicht en de zitting werd daarop gesloten. Bnaland. Volgens de „Grashdanin" zyn de nieuwe tarieven voor het vervoer van niet-Eussische goederen op de Russische spoorwegen goed gekeurd. Voor de meeste artikelen van in voer zyn de tarieven verhoogd, terwyl de uitzonderingen, welke op eenige lynen gol den, zyn opgeheven. De nieuwe tarieven tre den in werking na 1 Januari 1891. Ook wordt de wet openbaar gemaakt be treffende de vereeniging van den spoorweg Warschau Bromberg met de lyn Warschau Weenen en het aandeel der regeering in de zuivere winst van deze laatste lyn. Bnlgarfje. Prins Ferdinand van Bulgarye is den dood ontkomen. Terwyl de boot, waarop do prins was, by Rnstchuk de rivier overstak, werd de mast door den bliksem getroffen. De prins stond vlak by den mast, maar kwam met den schrik vry. Zuid-Afrika. Blykens een by de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappy ontvan gen telegram hoeft de Volksraad der Zuid- Afrikaansche republiek de gewyzigde concessie dier Maatschappy goedgekeurd. By de nieuwe concessie worden haar de bouw en de exploitatie opgedragen van een spoorweg van de Portugeesche grenzen naar Pretoria en van daar via Johannesburg naar de Vaalrivier, alsmede van een zytak naar Barberton. Tevens verkrijgt zy, in plaats van haar recht van voorkeur voor het geheele gebied der republiek, het uitsluitend recht tot aanleg en exploitatie van de verbindingen met het buitenland en van spoorwegen, die als con currentie harer lynen zyn te beschouwen. De Republiek verkrygt daardoor vryheid om voor andere binnenlandsche lijnen concessie te verleenen. Het net der Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sclie Spoorwegmaatschappy zal eene uitge breidheid van 600 kilometer verkrygen. De aanlegkosten worden op f 72,000 per kilo meter geraamd. Alle lynen meten vóór 31 December 1894 voltooid zijn; by vertraagde oplevering vervalt do Maatschappy in eene boete, welke in geval van naasting op den naastingsprys wordt gekort. Do zoozeer gevoelde behoefte aan spoor wegen wettigt het stellen van een zoo korten termyn. Do Republiek blyft voor het geheele be- noodigde bouwkapitaal rechtstreeks aan de aandeelhouders 6 pCt. dividend en aan de obligatiehouders de rente en aflossing van de obligatiön waarborgen. Armenië. Volgens den correspondent der „Daily News" te Athene is het geheele Armenische dis trict Erzeroum in opstand. De Armeniërs willen de door de Koerden bedreven wreed heden niet verdragen. In een gevecht met Turksche soldaten werden 80 Armeniërs ge dood en velen gewond. Van de soldaten zyn er 9 gesneuveld. In de gted. Werklnr. z|)n opgenomen DATUM. D A 0 E N. Volw. para. Kinde ren. Totaal 22 Juni Zondag 35 2 37 23 Maandag. 46 2 48 24 Dinsdag 31 1 32 25 Woensdag 43 4 47 2G Donderdag 56 5 G1 27 Vrijdag 60 7 67 28 Zaterdag. 53 i 60

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2