N°. 9308 Donderdag SO JTnjii. A\ 1890. §eze gourant wordt dagelijksmet uitzondering van £on- en feestdagen, uitgegeven. F" ouilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJB DEZER COURANT: Tm: Leiden per S meenden.1.10. Franco per poet1.10. Afzonderlijke Nommere0.05. KOLONIËN. BATAVIA, 22-24 Mei. (Fransche Mail.) fVolgens de viering van het inlandsch nieuwjaar zyn den 21sten Mei te Batam de bladen niet verschenen.] Het onderzoek naai' de heerendiensten in Bagelen is afgeloopon en spoedig zal voor die residentie eene regeling worden vastge steld, gelijk dit reeds voor Kedoe plaats had. In Rembang, Soerabaia, Pasoeroean, Ban- joemas en de Preanger-regentschappen is het onderzoek in vollen gang. Java-Bode Aan de acht en dertig klerken van het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid is door don directeur een eed van geheimhouding afgenomen. Welk werk der duisternis zou men daar voorhebben Java-Bode Var. den militairen commandant te Edi is via Penang het navolgend telegram ont vangen In avond veertien dezer verlieten Edineezen hunne versterking te Pedawapantang en nam vijand die in bezit; vijftien dezer vruchteloos getracht die met driehonderd bajonetten te hernemen; gesneuveld drie fuseliers, gewond kapitein Bjjlevelt, luitenants Oudondal en Kessler, veertien schepelingen en zeven fuse liers, allen schotwonden; vijand veertien dooden, vijftien gekwetsten. Van den resident van Timor en Onder- hoorigheden is door de regeering via Soerabaia het volgende telegram ontvangen, gedag teekend Wai Moke, 17 Mei: „Tambora gearriveerd 14 dezer troepen; betrokken bivouak heuvel nabjj Wai-Moke, ook genaamd Aimere-rivierdebarquement trein expeditie heden beëindigd; op 6 dezer aangebracht een der tincommissie ontroofd geweer, aangetroffen te Ekofeto door zen deling Brugman in handen medeaanvaller commissie; overige geroofde goederen nog in bezit bevolking Eko feto en Wolowio, die gezamenlijk commissie aanviel; by dien aan val gedood één man uit eerstgenoemde kam pong, gewond 4 man, nl. 2 uit elk dier beide kampongs; Watoeloko is geen kampong, doch bergrug, waarop ladangs, lieden van Eko-fetoaanrakingen met deze kampong en Wolowio nagenoeg zeker onverkrijgbaar; be volking strandkampongs Soei en Foa ons niet ongezind, toont zich uiterst bevreesd voor Roka-volkvermoedelijk daarom voor alsnog onder haar gidsen noch tolken ver kregen. Gezondheidstoestand niet ongunstig". ROMAN VAN ÏAVIER DE DIOUTEPIJf. 166) „Waarom niet?" vroegCorbier. „Omdat hij te Joigny liever niet gezien wilde worden „Hoe weet u dat, mijnheer?" „Ik veronderstel het", zei do notaris, „daar hij my verzocht nergens over hem te spre ken; ook heeft hij zich den korten tjjd, dat hij hier vertoefde, in zijn logement verbor gen gehouden." „Waar logeerde hij?" „Dat weet ik niet." „Wy zullen dit gemakkelijk te weten komen", zei Corbier. „Weet u ook of hij alleen te Joigny was gekomen?" „Neen, hij was niet alleen. Hij had een vriend bij zich." „Juist, die vriend moet Pascal Saunier ge weest zijn." „Hy heeft den naam van zijn vnend niet genoemd." „Maar heeft hij u nist gezegd, waarheen Van den civielen- en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is door de regeering via Padang het volgende telegram ontvangen: „Achttien dezer vertrok naar Edi eerste compagnie veertiende bataljon met corps commandant en twee kanons berg voorlaad met bediening; gevecht vijftienden gesneuveld Palit, Amboineesch fuselier No. 28415, To- menggolo, inlandsch fuselier No. 16683, Kas- san Moenadi, idem No. 30876, gewond kapitein (H. F. C.) Van Bijlevelt, luitenant-adjudant (F. J.) Oudendal, luitenant (A. J. Ph.) Kessler, allen ligt, marinier (J.) Leenstra, idem, (C. Vlasblom), idem (M. C.) Plooi), idem (S. E.) Hoogenhuizen, idem (E. N.) ter Beest, idem (F.) Braak, idem (D. J.) Logeman, matroos (L.) Croes, idem (HHujjgens, marinier (Th. J.) Van Veen, kwartiermeester (marine! (T. J.) De Buijz9r, Europeesch fuselier Felix No. 22124, idem Coesel No. 24247, idem Schnacker No. 25457, inl. fuselier Topawiro No. 24664, idem Saman No. 21904, idem Sarban No. 19340, idem Dipomenggolo No. 20396. Van de minderen 4 ernstigvijand houdt rechter oever Pedawa Pontong bezet." Door deD gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot controleur late kl. G. L. H. Kruijsbaan; tot controleur 2de kl. de ambtenaar op non-activiteit E. J. W. Van Dijk; tot hulponderwijzeres G. Montebttn. Tijdelijk geetold: Ter beschikking van den direcieur van onderwijs, eeredionet en nijverheid, tc-n eindo op het eiland Madoera gegevens te verzamelen om tot een vast stelsel van spelling voor de Madu rcesehe taal te geraken, de controleur lBte kl. H. N. Kiliaan. T ij del ij k werkzaam gestelde: Ala onder wijzer 3de kl.: F. F. C. Cordesius, thans onbezol digd aan de Gdo school te Batavia; W. B. VanHoge- zand, partionlier onderwijzer te Batavia. Ale hulp- onderwijzeres: mej. L. H. Gravenliorst, thans o be zoldigd aan de late school B. te Soerabaia; mej. E. 8. E. Zaalberg, thans onbezoldigd aan de 2de meisjesschool te Batavia; mej. G. J. M. Piilard, thane onbezoldigd aan de lste meisjesschool, te Soerabaia. Goplaatst; Als bulponderwijzercsteDjember (Bosoekï) do tijdelijke bulpondorwijzeres, G. J. M. Piilard: te Padang, de tijdelijke hulponderwijzeres L. M. Gravenhorst; aan de echool te Djokjakarta, de tijdelijke hulponderwijzeres K. 8. E. Zaalberg; te Be9oeki, do hulpondenvijzeros G. Monteban. Als hulponderwijzer: aan do 2de echool te Neira, de tijdelijke onderwijzer 3de klasse W. B. Van Hogezand aan de lste Bcbool te Padang, de tijdelijke onder wijzer 3do kl. F. F. C. Cordesius. Als hoofdonder wijzer: aan de 2de school te Proboiiego, de onder wijzer 2de kl. J. W. To Kolaté. Ovorgeplaatet: Als hoofdonderwijzer: van Sidoardjo naar Malagang, de onderw. lste kl. W. Tonnissen; van Bangil naar Banjoemas, do onderw. lato kl. G. J. Van Essel; van de 2de school te Probolioggo naar Palembang, de onderw. lste kl A. U. Overeijnder; van Kediri naar Pontianak, de onderw. 2de kl. W. F. Commcrellvan de late school A to Soerabaia naar Sidoardjo, do onderw. 2de kl. H. Van Strieland; van de lste school te Makasaer hy gaan wildo, toen hy da erfenis had ont vangen „Hy zeide dat hy naar Londen zou gaan, om daar zyne praktijk uit te oefeDen." „Dan moet hy gelogen hebben, want ik weet zeker, dat hy naar Parys gegaan is." „Ik kan u, met don besten wil, geene nadere inlichtingen geven, heereDik heb gezegd, wat ik wist." De beide polïtie-beambten dankten den nota ris voor het/een hij hun had medegedeeld en namen alscheid. „Hy is hier geweest", zei Raymond, toen hy met zyn collega op straat kwam, „hy is eene week hier geweest en zal waarechyniyk wel eenige sporen van zyn verbiyf hebben achtergelaten, al ware het alleen in het vreemdelingenregister van zyn logement, waar hy gelogeerd heeft." „Zoo hy ten minste zyn waren naam heeft neergeschreven." „Toch zullen wij alle registers in de ver schillende hotels gaan nazien." „Dat zal een heel werk zyn, collega! Er komen hier vele vreemdelingen en er zijn bygevolg verscheidene hotels." „Het spyt rny, collega, dat ik u zoovee! moeite moet O neen, daar spreek ik niet van, dienst is naar Bangil, de onderw. 2de kl. R. H. A. Thierbach. Ale leto hulponderwijzer: van Djember naar do late school te Padang, de onderw. 2da ld. J. Oudkerk; van Ambanawa naar Makasser, de onderw. 2de kl. C. De Rooijvan Beeoeki naar Kediri, de onderw. 2de kl. C. Van der Volde. Ala hulponderw, van de 3do Bchool te Soerabaia naar de late school A aldaar, de endorw. 3de kl. H. M. Van Haften; van Neira naaf ^do 3de school te Soerabaia, do onderw. 3de kl. W. e. Krijgsman; van Banjoomae naar Ambarawa, de onderw. 3de kl. S. Ritsma. Als hnlponderwijzeree: van de meisjesschool te Padang naar de lete echool aldaar, de onderwijzeres L. Heijnnoman; van de late Bchool to Djokjakarta naar de meisjesschool aldaar, do holponderwijzeres J. H. A. M. Tergan. Onthoven: Wegens ziekte, eervol van bare tijdelijke werkzaamstelling, de hnlponderwijzeree op dc leto school te Padang E. Th. Van Benzckom. v«eiucngd Nieuws. Gistermiddag tusschen 5 en 7 uren is de ondorofflcieren-cantine, terwyl ze gesloten was, opengebroken. Hit de geldlade is èene som van f 13 ontvreemd. De vormoedelyke daders, twee miliciens, zyn heden in voorioopig arrest gesteld. Door de politie te Leiden is een persoon aangehouden, die door den officier van justitie te Utrecht in het „Algemeen Politieblad" was gesignaleerd ter zake van diefstal met inbraak en geweldpleging. Hy is naar Utrecht overgebracht. Dinsdag-avond omstreeks elf uren geraakte een conducteur der Katwyk- sche stoomtram, by het koppelen van wa gens,. daartus8chen beklemd, waardoor by verwond werd aan been en borst. Nadat hij door dokter Dagevos, uit Ryns- burg, daar juist aanwezig, verbonden was, werd hy per tram van Katwyk vervoerd. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 23 Juni: Ter haringvisschery zyn hedennamiddag in zee gegaanKW 18 en KW 19, schipper P. Plokker en T. Van der Plas, beide van den reeder D. Haasnoot Nz., KW 9 schipper J. Guit, KW 2, schipper C. Varkevisser, en KW 13, schipper D. Van Du(jn, alle 3 van den reeder F. E. Meerburg, KW 25, schipper C. Dubbelaar, van den reoder Ph. Hoek, KW. 33, schipper Plokker, van den reeder N. Parlevliet, KW 21, schipper C. Van den Oever, van den reeder W. Taat, KW 55, schipper H. De Jong, van den reeder N. Haasnoot Nz. en KW 51, schipper Kl. Guit, van den reeder B. Parlevliet. Te Haarlem is weder een glazen- wa3scher by het schoonmaken van de kap van het station van een ladder gevallen en met zware kneuzingen naar het gasthuis gebracht. dienst, en een politie beambte, die zyn plicht verstaat, ontziet geene moeite. Maar laten wy eerst het voorbeeld van dien notaris vol gen en gaan ontbyten." „Ja, ik gevoel ook behoefte aan eene ver sterking. Laten wy gaan ontbyten in het „Witte Paard", waar ik logeer. Daar kunnen wy onze nasporingen beginnen." Het nazien van de vreemdelingenregisters in de verschillende hotels vorderde veel tyd, zoodat Raymond roede twee dagen te Joigny was, toen by eindelyk in de „Visscher Mar tin" aankwam. Toen Raymond het register van dit loge ment nazag, uitte hy eensklaps een kreet van verbazing. „Gevonden?" vroeg Corbier. „Neen, maar ik zie iets, dat my zeer vreemd voorkomt." „Wat dan?" „Een naam." „Welken naam?" „Dien van dokter Thompson." „Kent u hem dan?" „Geheel Parijs kent hem. En wat kan hij, van Amerika gekomen, hic-r te Joigny zijn komen doen? Hieronder staat Pascal Rambc-rt, secretaris van den dokter. Hierin zie ik eer.e zonderlinge overeenkomst." PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 ragels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het in- caaseoren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Men schryft ons uit Roelof- Arendeveen, dd. 24 Juni: Gisteren waagde een zevenjarig jongetje zich te dicht by eene sloot om met een stok een baarsje te vervolgen. Het verloor daarby het evenwicht, gleed uit en tuimelde in het diep. Een voorbijganger, A. De K., zag het ongelukzonder zich te bodenken eprong hy onmiddeliyk te water, en hy mocht het genoegen smaken het knaapje spoedig op het droge te brengen en het alzoo van een anders waarschynlykon dood te redden. Evenals elk jaar is thans ook weer door den heer Jan Bakker alhier de eerste gele komkommer by Dirk Wagenaar aan de lamp ter bezichtiging en bewondering opgehangen. Ofschoon genoemde persoon neoit zelf aan de tuinderij of groententeolt hoeft gedaan, vindt by er toch steeds een groot genoegen in den tuinders van beroep hiermede de loof af, en de oogen uit te steken. Zyne voldoening over dit vroegtydig gewas (door de natuur ont wikkeld) is dermate, dat hy gewoon is al de getuigen by het vertoon van zyne eersteling mild te onthalen op een glaasje brandewyn, of iets, wat Wagenaars buffet verschaffen kan. Naar de „D. C." verneemt, heeft het Delftsche gemeentebestuur maatregelen getroffen om te trachten den verpestenden stank van het grachtwater aldaar zoovee) in zjjn vermogen is onschadelyk to maken. Aan een vyftal arbeiders der gemeente-reiniging is opgedragen, langs de grachten carbol te sprenkelen, opdat de lucht wat gezuiverd worde. Te Konstantinopel is de eerste katoenspinnery geopend. In Augustus zullen 9000 spinnewielen aan het werk zyn en zal katoengaren kunnen worden vervaardigd tegen 85 pCt. van de kosten van het Engelscho artikel. Een hevige storm heeft in Illi- nois gewoed. De tornado, welke door eene wolkbreuk gevolgd werd, vernielde een aantal boerderijen naby Earleville, waarby 15 per sonen omkwamen en velen gewond werden. Ook de school stortte in, zoodat de onderwyzer en 7 leerlingen gedood werden. Nog 8 per sonen in de buurt verloren het leven. In het dorp Sublette, dat ook gedeeltelyk verwoest werd, kwamen 4 personen om. By het instorten eener school te Brooklyn werden 18 kinderen gewond. Eene andere echool werd met man en muis van den grond gelicht en vervolgens neergesmeten. In het geheel kan het aantal gedooden en gewonden op eenige honderden worden go schat. „Welke dan?" „Jacques Lagarde is geneesheer, evenals deze Thompson, en zijn vriend heet Pascal, terwyl de secretaris van den Amerikaanschen dokter eveneens den voornaam Pascal heeft aangenomen." „Inderdaad, het zou wel kunnen, dat dit onze twee boeven zyn, die, zooals ik reeds terstond vermoedde, hunne namen hebben veranderd." „Daar moet ik ten minste meer van weten", zei Raymond. „Wy zullen den logementhouder eerst eens ondervragen." „Goed." De logementhouder werd nu ondervraagd en by vertelde alles, wat op het verbiyf van doktor Thompson en zyn secretaris in do „Vis scher Martin" betrekking had, waarby hy met den grootsten lof over den vreemdeling uitweidde. „Mynheer Rambert, do secretaris van den beroemden dokter, is deze week nog hier geweest", zei de logementhouder aan het slot van zyn verhaal. „Hier te Joigny?" vroeg Raymond. „Ja, zek6r, by h3eft hier een nacht ge logeerd," (TTorcif vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5