feze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. RECHTS! MASKERADE! In het belang eener geregelde passage binnen Leiden op den dag der Maskerade raden wy stadgenoot en vreemdeling aan den 24stcn Juni overal op hunne wandeling steeds de rechter- züde van de straten of grach ten te houden. Met het oog op de groote drukte zal ieder er wèl b\j varen. Leiden, 20 Juni. Feuiileton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor L«iden per S maandenf 1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Kommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE1I: Van 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17J Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier, de heer A. Sigmond, geb. te Meerkerk, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen naar aanleiding der overdracht van inschulden." Aan dezelfde universiteit zijn de volgende examens afgelegd: het eerste natuurkundig examen door de heeren E. C. Van Senus, W. C. Matthes, C. C. De Loos en C. A. H. "Weyer; het voorbereidend examen in de ge neeskunde door den heer P. C. F. Van der Hoevenhet candidaats-examen in de rechten door de heeren D. J. A. Van Harinxmathoe Slooten en D. F. Teixeira de Mattos; het doctoraal-examen in de geneeskunde door den heer W. Van Krimpen. De heer F. D. Schmal, die gisteren in de geneeskunde promoveerde, verkreeg den hoog- sten graad mm laudc). Het Leidsche Studentencorps heeft voor- loopig besloten voor de som van 500 als stichter tot de Univerniteits-vereeniging alhier toe te treden. Op eene vergadering van „Pro-Patria" is luitenant Van "Wijk, die kort geleden luite nant Obreen als luitenant-instructeur bjj „Pro- Patria" is opgevolgd, met acclamatie tot eere lid der vereeniging benoemd. Aanstaanden Zondag, des voormiddags te halftien, hoopt voor de Ned.-Herv. ge meente te Valkenburg op te treden do heer G. R. "Wagenaar, theol. cand. te Leiden. Dienzelfden dag, des voormiddags te 10 ItOMAN VAN XAYXER DE JIOATEPIW 161) „Morgen zal ik u waarschijnlijk kunnen berichten, waarheen Pa^al Saunier en Jacques Lagarde gegaan zijn." „Dan zullen wjj tot morgen wachten", zeide Raymond. Keeren wjj nu evenwel eerst naar de mis dadigers terug. Toen Jacques en Pascal van „Le Petit- Castel" terugkeerden, waar zij Fabien De Chatelux hadden opgesloten, besloten zij dat de eerste zich zou bezighouden met den ge vangene, terwijl de laatste naar Joigny zou gaan om de medaille uit de bank van leening te lossen. Den volgenden morgen om halfelf vertrok Pascal dan ook naar Joigny, waar hij te twee uren aankwam. Hjj wandelde naar het logement, waar wij liem reeds vroeger ontmoet hebben, „de Vis- scher Martin." De waard herkende hem terstond en was uren, zal voor de Hervormde gemeente te "Warmond optreden ds. Blauw, predikant te Noordwljk. Zendag, 22 Juni a. s., des voormiddags te tien uren, hoopt de heer C. D. Mouljjn, theo logisch candidaat te Rotterdam, in de Ned.- Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te treden. Bij het sectie-onderzoek der Tweede Kamer van het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII (oorlog) van 1889 werd met kracht aangedrongen op het nemen eener spoedige beslissing betreffende de invoering van een geweer van kleiner kaliber en het daarbij behoorende zoogenaamde rookvrije bus kruit. Desnoods zou men voor dit doel eene fabriek moeten oprichten. Ernstig werd aan gedrongen op het doen van een voorstel in dien zin, in den vorm van een afzonderlijk wetsontwerp. Andere leden vereenigden zich met dien aandrang tot aanschaffing van een nieuw geweer, niet met het oog op de kosten en de wisselende inzichten. Eene derde groep was niet ongezind mede te werken tot die aanschaffing, mits daar het hier eene uitgave van ten minste 5 millioen geldt voorbarigheid in de keuze van het stelsel vermeden worde. Over de vraag of inmiddels met de trans formatie van de bestaande geweren behoort te worden voortgegaan, waren de gevoelens verdeeld. Zij, die de verdere transformatie wilden zien staken, achtten verbreking van het bestaande ontwerp mot de firma De Beaumont en Soleil zeer wel mogelijk. Te Amsterdam zijn benoemd tot hoofd aan eene openbare school 3de kl. H. J. Delfgaauw, hoofd eener openbare school te Maastricht; tot idem aan eene school 2dekl. D. De Geus, 1ste onderwijzer te Amsterdam tot hoofden aan scholen 1ste kl. M. M. Kake- teske, J. H. Esendam en G. Veenman, hoofden aan openb. scholen te N. Lekkerkerk, Hengeloo (O.) en Lekkerkerk. Tot derden onderwijzer aan eene school 1ste kl. J. Kaper te Ooster Blokker, tot derde onderwijzeres aan eene idem, mej. F. Poelman, te Appingadam. De Tweede Kamer heeft heden aange vangen het debat over de regeling van het militair onderwijs, waarbij de Koninklijke Militaire Academie eene vakschool wordt en opgericht wordt eene cadettenschool als voor bereidingsschool. De heeren Van Vlijmen, Schimmelpenninck Van der Ojje en Rooseboom waren er voor, ofschoon laatstgenoemde de cadettenschool bestreed wegens de kosten. zeer hartelijk, toen hij Pascal zag binnen komen en reikte hem de hand. „"Wel drommels, mijnheer Rambert!" riep hij, „dat noem ik eene verrassing. "Welke goede wind voert u naar Joigny?" „Ik heb hier een particulier zaakje voor den dokter te behandelen, waarde heer", antwoordde Pascal. „Naar dokter Thompson behoef ik niet te vragen; ik weet dat deze brave ea kundige man het goed maakt en veel roetó inoogst te Parijs." „Heeft u dan ook van den dokter hooren spreken „Wel, mijnheer Rambert, al zitten wij hier ver van Parijs, daarom lezen wij toch de couranten en deze spreken bijna dagelijks over dokter Thompson." „Ja, de dokter maakt opgang te Parijs, en dat verdient hij ook, want er zijn niet vele geneesheeren, die hem in geleerdheid kun nen nabijkomen." „En hjj is niet alleen een geleerde, maar bovendien een braaf on edel mandat heeft hij aan die arme wees getoond. Hoe maakt Martha Grandchamp het?' „O, zeer goed." „Is zij nog even schoon?" „Schooner zelfs." De heeren Seyffardt, Seret en Vermeulen behielden zich hunne uit te brengen stem voor. De cadettenschool was voor hen intusschen een groot bezwaar. De heer Zaayer wilde eene nauwere aan sluiting van het militair- en middelbaar onderwijs. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren het debat over de electriciteits-voor- dracht niet beëindigd. De Raad bepaalde echter, dat de eventueele concessie zal zjjn geene uit sluitende en zal duren tot 31 Juli 1918. Heden voortzetting van het debat. De Raad benoemde tot opperboekhouder en secretaris b(j de Stads- Bank van Leening de heer Walen, thans kassier der Bank. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Juni te Genua; de „Conrad" arriveerde 19 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Borneo" vertrok 19 Juni van Nieuw-York naar West- IndiSde „Prinses Wilhelmina, van Amster dam naar Batavia, vertrok 19 Juni van Genua. Bi) koninklijk besluit z(jn de kapt. C. G. Polvliet, van het 2de reg. vesting-art., en de lste luit. C. H. S. G. Gelderman, van het reg. gren. en jagers, beiden op hunne aan vrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaaldvoor eerstgenoemde op ƒ1560 en voor laatstgemelde op ƒ1080 's jaars. Benoemd bij het wapen der art., by hot 4de reg. vesting-art., tot kapt. de lste luit. A. Van Seters, van het 3de reg. veld-art.; tot lsten luit., de 21e luit. W. C. Momma, van het corps. Het 63ste Lustrum der Leidsche boogesehool. I. De toebereidselen. 't Is anders stil in onze Sleutelstad in de Juni-maand. De nog hier ter stede vertoevende Minerva- zonen zitten het grootste gedeelte van den dag voor hun lessenaar, geleund op hunne ellebogen, een zwaarmoedigen blik werpende in den chaos der folianten, welke in slordige dooreenmengeling voor hen liggen uitgespreid de anders op het gewone bitteruurtje voor de breede vensters der studenten-sociëteit zoo talrijk met kleine en groote glazen bezette tafeltjes zijn thans leeg; tot laat in den nacht zijn de kamers verlicht en de grijze, vage schaduwen bewijzen dat er werkelijk menschen „Ja, als iemand gelukkig is, wordt zijn gelaat meestal schooner en Martha Grand champ is gelukkig. Zjj heeft in den dokter een vader gevonden." „Zeker, mijn waarde beer, maar wees zoo goed mjj nu ook iets te eten te geven. Ik heb vandaag nog niets gebruikt dan een kop chocolade en ik heb honger." „Dat wil ik wel gelooven I Wat mag ik u brengen?" „Ik heb op het oogenblik niets anders dan een stuk koud rundvleesch. Als u daarmee beginnen wilt, zal ik intusschen eene omelet voor u bakken." „Uitmuntend, geef my er ook eene halve flesch by." Weldra stilde Pascal zyn honger aan koud rundvleesch, brood en wyn, terwyi de waard eene omelet bakte. Toen hy daarmee terug kwam, vroeg Pascal „Is er hier ook eene bank van leening in de stad?" „Zeker I Moet u daar zyn?" „Ja, vriend." „U heeft toch uw geld niet te Pargs ver geten? In dat geval is myn beurs geheel te uwer beschikking en. „Duizendmaal dank voor uw vriendelgk aanbod, mijn waarde gastheer, maar dat is op die kamers vertoeven. Het onrustig heen en weer loopen dier donkere gedaanten doet hen kennen als slachtoffers der zoozeer ge vreesde examen-koortsen. Het is dan ook eene verschrikkelijke kwaal, byna erger nog dan influenza of zeeziekte. Heeft de slaap hen eindelgk na veel inspanning en na zeer langen tijd overmand, dan worden zy gekweld door de meest afschuwelyke nachtmerries; een groot, donker vlak, waarin slechts enkele lichtpuntjes zich onrustig heen en weer be wegen, zweeft hen voortdurend voor de oogen dit groote vlak is volgens eigen verbeelding de immensiteit hunner onwetendheid, de kleine witte vlekjes stellen de uiterst geringe kansen van slagen voor. Eindelgk is de groote dag daar. Bevond en sidderend wordt het gala-kostuum aangetrok ken, de witte das bevestigd; de ongelukkige doet examen, slaagt of valt, maar in beide gevallen verlaat by onze veste om slechts na enkele maanden haar weder te betreden. De gesloten vensters in tal van huizen op het Rapenburg en op de Breestraat, de kleine, slordig, met haastige hand geschreven, op de ruiten geplakte papiertjes, meldende„Afwezig, brieven en boodschappen te bezorgen by X. of Y.", bewyzen dat de bewoners reeds elders heengetogen zyn om uit te rusten van de langdurige vermoeiende inspanning;rytuigen, zwaar met koffers beladen, vliegen in hol lende vaart in de richting van het station, om straks, ontdaan van allen ballast, leeg weder te keeren; de straten zyn eenzaam en verlaten en bieden een doodschen aan blik aan. Hoe geheel anders is dit alles op dit oogenblik Steile, rechte, witte palen, door lange yzer- draden aan elkander verbonden, waarin straks duizenden lampions haar licht zullen versprei den, verheffen zich voor de huizen der go- heele stad; de Haarlemmerstraat is gemeta- morphoseerd in eene laan van groene sparren tal van woningen zyn versierd met groene guirlandes, voor de breede, groote ruiten der winkels pryken in verschillende vormen en gedaanten de beelden der eeuwig jeugdige Minerva en de beeltenissen en wapens van Karei den Vyfden, den machtigen heerscher uit tal van dakraampjes wappert zoo aan stonds de geliefkoosde driekleur. Een groot, bruinachtig gebouw verheft zich op den achtergrond van het Van-der-Werfyark. Het dundoek, statig door den wind bewogen, kronkelt zich in alle mogelyke bochten op den muziektempel, welke zich in den tuin bevindt tallooze schuiten en booten, met bloemen en het geval niet. Een van myne vrienden is onlangs, toen hy op reis was, hier in geld verlegenheid geraakt, waardoor hy van de bank van leening gebruik moest maken. Daar ik nu juist toevallig te Joigny moest zyn, heeft hy my verzocht het beleende pand in te lossen." „O, zoo." „Ik wilde dus gaarne weten, waar de bank van leening is." De logementhouder wees Pascal nu den naasten weg. „Blyft u vannacht hier logeeren?" vroeg hy verder. „Dat weet ik nog niet. Misschien kan ik myne zaken afdoen, voordat de laatste trein vertrekt, en dan zou ik vanavond nog naar Parys vertrekken." „Ik zal in elk geval eene kamer voor u gereedmaken." „Ooe dat, myn waarde vriend, nu ga ik myne zaken afdoen." Zonder eenige moeite vond Pascal het ge bouw der bank van leening, dank zy de aanwyzing van den logementhouder. Hy bood er het regu aan en betaalde de beleende som, benovens de rente. Do beambte gaf hem hiervan de quitantio. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1