HH. Hoteliers, Restauratie- en Koffiehuis-houders PANORAMA, J. VAN DER STOK, Donkersteeg. EBRs. BELT, N°. 9304. Vrijdag 20 Juni. Ak 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Nieuwe Rijn 43, Solide qualiteit. Behangerij. Stoffeerderij. Het Varkens-Elixer München en Omstreken en de Passiespelen 5. Hoogstraat 5. Frambozen-Limonade, Citroen-Limonade, Limonade-Sap, 5. J. H. Dijkhuis. Hoogstraat 5. Frambozen- en Citroen- Limonade-Siroop, Firma C. WILLEBRANDS, NIEUWE RIJN 99. wordt beleefdelijk verzocht, bestellingen op GLASWERK, SERVIES-, TAFEL GOED en WASCHSTELLEN enz., benoodigd voor de aanstaande feesten, zoo spoedig mogelijk te doen. Deze artikelen worden tegen fabrieksprijzen geleverd en zijn ook in huur verkrijgbaar. Ook worden MESSEN, LEPELS en VORKEN, waarvan eene groote partij in verschillende qualiteiten voorhanden is, tegen zeer billijke prijzen geleverd, en verhuurd. LEIDSCÏÏ DAÖBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17fc. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 12 tot 14 Mei. {Vervolg.) Omtrent don toeatand in hot Edisohe deelt de „Deli-Crt." van 17 dezer het volgende mede: De Atjehers zijn, zooals reeds gemeld is, terug en zitten thans hoogerop van do heuvels van waar ze eerst verjaagd werden. Hunne stel lingen zyn zeer goed gokozen; het is wel dagelijks een gepof tussohen hen en de lie den van den Radjah, maar veel kwaad doen heide partijen elkaar niet. De versterking van het garnizoen, uit Kotta-Radja gezonden, staat onder bevel van overste Helderman en ook de waarnemende assistent-resident Yan Assen is ter plaatse. Wat nu? Die vraag wordt overal vernomen en er een passend antwoord op te vinden, zal zeer moeilijk blijken. De positie, welke de vijand op tamelijk steile heuvels heeft ingeno men, is met zware opofferingen wel te nemen, niemand die daaraan twijfelt, al zal de strijd in oen zeer geaccidenteerd terrein ons duur te staan komen; maar wat dan? Wanneer wij den vijand vandaag verjaagd hebben, komt hij over een paar dagen terug. Is het resultaat eener overwinning dus van genoeg beteekenis om de verliezen, welke wij zullen lijden, te rechtvaardigen In het eerst schijnt het "idee te zijn geweest er maar op los te gaan en waren er reeds maatregelen voor genomen, maar na kort beraad is men daarvan toch teruggekomen. Den vyand laten verontrusten door de Ediërs, en met de troe pen eene afwachtende houding aannemen is hij uitstek geschikt om uf zeer ongunstig of tamelijk onverschillg te worden beoordeeld. De onverschilligen, die er geene drukte over willen maken, hopen dat de Atjehers van zelf weer uit Edi zullen aftrekken, daartoe gedwongen door het verloopen hunner strij ders, hetzij door tweedracht onder de aan voerders, hetzjj uit gebrek aan ammunitie, ■gold en proviand. Zoo iets is reeds meer voor gekomen en voor die speculatie is dus we i iets te zeggen. Haar als het nu niet gebeurt, sis do vijand zich moer en meer versterkt; als zijn inval nog meer dan thans het ka rakter verkrijgt van eene stabiele vestiging, lioe dan? Dat ons prestige op do andere kustplaatsen geheel verloren gaat, als wij, door welke re denen ook, gedwongen zjjn ons bij zoo'n toe stand in Edi te moeten neerleggen, is vrij duidelijk en daarom mag wel bedacht wor den dat het niet-aannomen eener aanvallende houding het vertrouwen dor Maleiscbe bevol king in onze macht zal schaden. Dat het be stuur niet op rozen slaapt, is dus nogal dui delijk het is een slingeren tusschen „vechten of niet vechten." Raadzaam is het echter dat er eene afge bakende gedragslijn worde vastgesteld en op gevolgd dat vandaag niet worde te niet ge daan wat gisteren besloten is. In alle zaken, Atjeh betreffende, is zulk eene stelselloosheid de aanleiding geweest dat wü op den duur eene groote macht moesten ontwikkelen waar wij in den beginne met betrekkelijk geringe inspanhing meester van den toestand hadden kunnen blijven. De verhouding met T. Tjik is volkomen in orde; dat hij echter niet meer by machte is de vijanden uit zijn land te verdreven, is een feit. Gebrek aan macht en invloed heeft hieraan schuld. Finantiëel heeft hy zich aan de safe side weten te brengen en zyne gelden, in de Straits aangelegd, verzekeren hem een rustigen ouden dag als het in Ed misloopt. Onze bondgenoot hoeft dus minder te verliezen dan wy; dat maakt de alliantie voor ons niet beter. Van verdachte Atjehers, die hier en daar rondzwerven, werd tot heden nog niets ver nomen. Informaties aan het bestuur te ver schaffen zoodra er op de grens-estates iets verdachts vernomen wordt, is een voornaam middel om verrassingen te voorkomen. [Uit latere telegrammen weten onze lezers reeds, dat onze troepen in Edi inmiddels zyn slaags geweest.] De „Straits Independent" van 10 dezer meldt het volgende omtrent den toestand in Edi: „De Atjehers gaan voort met het bestoken der Hollanders en scliynen besloten hen uit die plaats te verdryven. Gelukkig voor de Hollanders is de vyand wel dapper, doch slecht gewapend, anders zou hy hen eene harde noot te kraken geven. „Byna dagelyks wordt op 't een of ander punt gevochten en gewoonlyk is het voor deel aan de zijde van de Hollanders, die zich in hunne stellingen weten te handhaven. „Lieden, die kortelings Edi verlieten, be weren dat de Atjehers overtuigd zyn, dat zy do Hollanders binnen drie maanden uit Sumatra verjagen zouden, als zij slechts over een voldoend aantal achterladers en patronen konden beschikken." De „Deli-Crt." toekent hierby het vol gende aan Ah is een leelijk woordje en heeft al menigeen veel verdriet bezorgd 1 Behalve de noodige achterladers zullen er nog wel een paar kleinigheden noodig blijken te zyn voor het bereiken van dat doel. Bovenstaande bewering van lieden (At jehers?), die zoo kersversch uit die vroeger zoo bloeiende plaats komen, is echter eene les te meer om de blokkade der kust zoo streng mogelyk te doen zyn. Onder nadere goedkeuring der Regeering in Nederland is door den gouverneur-generaal machtiging verleend om te Atjeh een corps marechaussee te voet op te richten. Dat corps zal door een kapitein van het leger worden gecommandeerd, aan wien een luitenant wordt toegevoegd; met uitzondering van twaalf Europeesche sergeanten, is het corps geheel samengesteld uit inlandscho militairen, die uit het leger daarby worden overgeplaatst. De sterkte aan inlandsche onderofficieren en min deren bedraagt 204 man. Daar het corps uitsluitend bestemd is om zoowel over dag als by nacht voor de veilig heid binnen onze stelling in Groot-Atjeh te waken, is de bewapening ingericht op het leveren van gevechten op kleine schaal, en bestaat deze uit eene cavalerie-karabyn met bajonet, een kapmes, een klewang, een kris en een patroonzak. De marechaussees zyn gekleed als de infan terie, doch hebben op den kraag en de op slagen van de jas een belegsel van geel laken zy genieten eene hoogere bezoldiging dan by het leger en hebben eenige meerdere voor rechten dan de gewone militairen. De oprichting van dit corps zal aan do overige troepen in Atjeh wat meer rust be zorgen, hen doen vryioopen van herhaaldelyke nachtelyke patrouilles enz., terwyl de vyand spoedig zal opmerken dat hy zich ook de* nachts niet meer ongestraft binnen onze linie zal kunnen bewegen, hetgeen de veiligheid belangryk zal vermeerderen. Tot belooning van flinke daden en tot prik keling van den ondernemingsgeest beschikt de gouverneur van Atjeh jaarlyks over twaalf honderd gulden. (Bat. Nbl.) Men schryft uit Atjeh, dat de hoofd- onderwyzer aan de openbare 2de lagere school te Kota-Radja C. Van der Wende, het ver zoek heeft gedaan om een tweejarig verlof naar Europa wegens moor dan 15-jarigen dienst. De sergeant D., van de artillerie te Batavia, heeft zich door vergiftiging van het leven beroofd. Hy heeft een brief achterge laten, waarin hy als reden van deze wanhopige daad opgeeft de voortdurende onheusche be jegening, welke hy van een zyner onmiddol- lyke superieuren moest ondervinden. Zaterdagnacht werd er door eene gewa pende bende, sterk ongeveer 20 man, geket- joed by den chinees Entjek Theng op kam pong Doerie (by Batavia). De bende, die met flambauwen kwam aan zetten, omsingelde het huis zoodanig, dat geen der bewoners vluchten kon, rameide daarna de deuren open, dreigde toen den huisheer en zyne huisgenooten te zullen dooden, zoo er iemand zich verzette, en ging tóen aan het snuffelen in kasten en laden. Met een goeden buit trok de bende weer ongemoeid af. De politie doet in deze zaak onderzoek, maar is de ketjoes nog niet op het spoor. By de Regeering is een voorstel in bo- handeling tot uitbreiding van het personeel van het kadaster, waarmede verband houdt eene groote uitbreiding der werkzaamheden by dien tak van dienst. Aan het Opperbestuur zullen gelden worden gevraagd om het minder personeel in dienst te stellen. Beter laat dan nooit, mag men zeggen, hu de regeering last heeft gegeven tot het doen van opnemingen om Groot-Atjeh telo- graphisch over Edi met Deli (Medan) te ver binden. Gedurende 17 jaren, dat wy daar aan het oorlogvoeren zyn, heeft ons gouver nement slechts door stoomschepen over Pe- nang met het bestuur te Atjeh telegraphisch in verbinding gestaan. Het besluit, eindeiyk die tekortkoming eens te gaan herstellen, is dus wel do moeite waard om te worden vermeld in eene In dische kroniek. (Loc.) Opgave der paaeagiera, naar Nederland vertrokken per Ned. ea. „Noord-Holland," kapt. P. Do Goede: Gop. resident van Banjoemaa rar. L. J. Solleger, echtg. en 3 kind.; gep. ing. l9te kl. W. F. Vogelzang, echtg. en 3 kind.; kapt. der genie E. TieleDiua Kruijthoff, echtg. en 2 kind.gop. kapt. inf. J. E. J. Den Berger, echtg. en 2 kind.gop. off. van gez. lete kl. E. H. Bimmerman en echtg.; mevr. M. E. Wastenecker, geb. Bruijn Van Roaenburg; off. van gez. late kl. F. J. A. Waezak, gozagh. 2de kl. bij do Gouv.-marine W. C. Meijer en echtg., 2de commies op het ree.-kantoor te Palembang J. C. Bruijninga en echtg., contr. late kl. bij het Binnonl. Bestuur S. Van Hamel, mej. J. E. Cook, 1ste luit. inf. H. J, Laarhuis, luit. ter zee 2de ki. G. Van de Pol, de beer G. Van dor Want, jongeheer Goring, benevens Zr. Me. troepen en schepelingen. Woerden, 18 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 229 partijen; prys van Goudscho lsto soort ƒ25 a ƒ29.2de soort ƒ20 a ƒ24, zwaardere ƒ30 a f—Derby 27 a Edammer 23.— a per 50 KG. Handel vrij vlug. LEIDEJf, TAPIJTHANDEL enz. <nJro©4s<© kenze. Laagste prijzen. Gróótste LicKtkracht Veiligste. J. 1 CKEYGHTON, AALMARKT Zö wordt aangewend tot voorbehoed- en tevens tot geneesmiddel voor Varkens. Verkrygbaar by C. XA.GTEGAAI, Jr., Al fen a/d. Rijn. Ontdekking. Geen Atsthnm. k Benauwdheid, Zinking noch Hoest ■meer.—Bekroningen: Zilv. en Gou- "den Med. en buiten concours. Aan- wyzingengroftsenAaMco.Schryven *&n het adres: Dr. C*1. CLERY, te Marseille. fPrankryk), Steenschuur 1ST o. 11. Entree 25 Os. - Hinderen ld Cts. TOT ETST MET ZATERDAG: te Oberammergau. BIJ 1/1 flesch ƒ0.70. 1/2 flesch ƒ0.35. Be flesschen zijn goed maathoudend. VERKRIJGBAAR BIJ:

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5