-n&Tir>r—é£^jj'.rfJ^W7T,j^.».«AJEDnM..ir verder uitstrekken dan aanvankelijk was te voorzien, terwijl daarenboven eene ontzetting van een dot brughoofden plaats had, waarvan de koston 475.80 beliepen. Voorts vereisch- ten de Schrijvers- en Borstelbruggen eene extra uitgave van te zamen ƒ163.10, ten gevolge van bekomen schade door aanvaring, terwijl zich bjj de Kleine Havenbrug eene ver zakking voordeed, hetwelk eene uitgave vor derde van 85. Eindelijk hebben de vernieu wingen van de onderdekkeri der Haag- en Rijnsburgerbruggen eene meerdere uitgave van circa 200 veroorzaakt.] Onderhoud van riolen ƒ3 850.806. Onderhoud van waterwer ken ƒ598.73. Kosten voor duinwaterleiding 548.05. Reiniging van riolen „Stelsel-Liernur" ƒ191.74. Dag- en weekloonen der werklieden 1044.04®. [Deze overschrijding is een gevolg van de poging om een zuiveren toestand te verkrijgen door de belooningen van alle werk lieden, welke in de toelichting op dit artikel zjjn vermeld, ook uit het artikel te voldoen en niet ten laste te brengen van die artikelen, waarop geld beschikbaar was, zooals b. v. had kunnen geschieden op den post „onderhoud van huizen". Genoemde handelwijze, welke gewoonte was geworden, maakt een goed overzicht der gelden niet mogelijk.] Beloo ningen aan brandspuitlieden ƒ1144.89. Verdere uitgaven in zake de politie 79.46®. Diverse uitgaven voor het Gymnasium 39.05. Jaarwedden leeraren Middelbare Scholen ƒ566.33. Koston van instandhouding voor schor l okalen ƒ1391.72. KosteR van het aan schaffen en onderhouden van schoolmeubelen 570.22. KoBten van schoolbehoeften 461.00®, kosten van verlichting en verwarming ƒ899.26® en kosten van schoolbibliotheken ƒ30.15®. Kosten van geneesmiddelen 832. Verpleging van krankzinnigen 975.70. [Door hot voortdurend toenemende aantal krankzinnigen, die voor rekening dezer ge meente in de gestichten worden verpleegd, zjjn de ter zake toegestane gelden niet toe reikend. Gedurende dit jaar is op denbetrek- keljjken post uitgegeven voor verplegings- kosten 16,554.18® en wegens voorloopige opname in het Caecilia-gasthuis ƒ297.41®, terwijl do kosten van overbrenging, mede uit dezen post voldaan, hebben beloopen 124.10.) Kosten van verpleging in het Ziekenhuis der Rvjk8-Universiteit 838.25. Renten van bijzon dere geldleeningen 1475. Pensioenen enz. ƒ116.60. Kosten voor publieke vermakelijkheden ƒ480.071/,. [In verband met do viering van den derden October is een bedrag van 700 uitgetrokken, terwijl krachtens raadsbesluit van den 9den Mei 1889 een crediet van 1000 is toegestaan voor de feestelijke herdenking van Zijner Majesteits veertigjarige regeering op 13 Mei 1889, waartoe het betrekkelijke artikel by Raadsbesluit van den 24sten Octo ber 1889 met dat bedrag is verhoogd, zoodat be schikbaar was 1700. Vermits nu in het geheel was uitgegeven een bedrag van ƒ2180.071/,, waaronder tevens zijn begrepen de kosten van ontvangst ten raadhuize van de leden van het Natuur- en Geneeskundig Congres, a smele die ran dj leden van de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nyverheid, moet het ar tikel alsnog met f 480.07 '/2 worden aange vuld. Bedoelde kosten van ontvangst der leden van de Maatschappy tot bevordering van Nyverheid hebben bedragen 50, welke som in mindering heeft gestrekt by de uit- keering van het door den Raad by besluit van den 28sten Juni 1888 uit de gemeente kas ten behoeve dier Maatschappü toegestaan subsidie ad ƒ850.] Kosten der Gast- en Le prooshuizen ƒ1417.44. Het gezamenlijk bedrag der uitgaven, waarvoor de noodige gelden alsnog zullen moeten worden aangewezen, bedraagt alzoo 22,153,347,. Daarin kan niet worden voorzien door af- schryving van andere posten der begrooting, aangezien geen genoegzaam overschot daarop aanwezig is. B. en Ws. geven daarom in overweging do begrooting in ontvangst en uitgaaf te doen sluiten door verhooging van eon ontvangstpost met een gelyk bedrag als de meerdere uitgaaf bedraagt en daarvoor komt in aanmerking de post „andore ont vangsten," vermits daarop meer is ontvangen dan by da begrooting is geraamd, en stellen voor tot de vaststelling van den overgelegden supplotoiren staat van begrooting over te gaan. Hedenmiddag ontvingen we por Engelsche mail de Bataviasche bladen van 12 14 Mei, alsmede de „Deli-Crt." van 14 en 17 Mei. - Te Breda zyn op 17 Juni voor apothe kers bediende geëxamineerd 5 vr. candidaten. Geslaagd zyn de damesH. W. C. Van Ryn, te VenlooJ. E. De Laat do Kanter, A. J. Spitzen on M. Van Eek, te Breda, en H. M. E. Van Rooyen, te Leiden. De off. van gez. 2de kl. R. Sleeswyk, van het 6de reg. inf., gedetacheerd by het militair hospitaal te Utrecht, wordt 1 Juli a. s. gedetacheerd in de legerplaats by 01de- broek, ter vervanging van den off. van gez. 2de kl. J. J. Rinkel, van het 4de reg. inf., die na overgave van den dienst in gemelde legerplaats naar zyn garnizoen Leiden zal terugkeeren. Door de hoeren F. A. Lindeman en mr. H. L. Van Bloemen Waanders, beiden te Breda, is aan de verzameling van Oostersche handschriften by de rijks universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden eene belangryke collectie van Kawi-Javaansche handschriften op lontar (palmblad) of zoogenaamd Kropak's, bestaande uit 16 stuks, waaronder 4, bevat tende eenige boeken uit het Mahabharata, 1 Brahma purana, 1 Darma vepa pati (wet boek) en 1 Kidoeng Djah Tantri. Den schenkers is daarvoor de dank der regeering betuigd. (Stct.) Aan den 75sten gedenkdag van don slag by 'Waterloo werd heden alhier gedacht door het uitsteken der vadorlandsche driekleur van den stadhuistoren, alsmede van enkele open bare en particuliere gebouwen. In den kinderspeeltuin „Vreewyk" werd de roemryke overwinning op Napoleons leger in den middag gevierd door eene muziekuitvoering, welke, by gunstig weder, hedenavond door eenige leden der infanterie-kapel zal herhaald worden. Voor de verpleegden in het Invalidenhuis alhier ging de dag evenmin ongemerkt voorby. ReedB hun ontbyt was anders dan gewooniyk. In plaats van hun gewoon brood, kregen zy nu saucyzenbroodjes en bovendien ieder eenige sigaren. Hun middagmaal beBtond nu uit groenten met aardappelen, gebraden vleesch en per man eene halve flesch wyn; terwyi vanavond de hoofdpoort van het gebouw tegenover den Ouden Ryn zal worden geïllu mineerd. Tal van vlaggen, vooral het oranjedoek, wapperen heden ook uit de woningen der inge zetenen van de residentie ter eere van den Waterloo-dag. Ook van den toren, de departements- en stedeiyke gebouwen was de driekleur ge- heschen. Het standbeeld van wyien Koning Willem II den held van Quatre-Bras en Waterloo was versierd met een lauwerkrans. Overigens werd deze gewichtige gedenk dag in de geschiedenis van ons vaderland ook in Den Haag niet op olficiëele wyze gevierd. De generaal Van Merlen te Haarlem heeft eene feestgave van 50 geschonken aan elk der behoeftige oudstryders van Waterloo hier te lande. By het heden door de Tweede Karair voortgezet debat over de spoorwegovereen komsten werden die overeenkomsten bestreden door de heeren Schepel en Van Houten. Ook de heeren Bablmann, Rutgers en Tak van Poortvliet hielden hunne bezwaren vol. Ver dedigd werden de overeenkomsten door de heeren Mutsaers, Van Kerkwyk en de Regee ring. Ten slotte zijn die overeenkomsten aan genomen met 48 tegen 37 stemmen. Volgens een te 's-Gravenhage ontvangen telegram is de luit. ter zee 2de kl. Van der Hegge Spies by het laatste gevecht te Edi licht gewond geworden. Gisteren en heden wordt te Groningen het eeuwfeest van het Instituut voor doof stommen gevierd. De gemeenteraad heeft in het gebouw een gedenksteen, ter eere van den stichter, dr. Guyot, doen aanbrengen en zal de Ossemarkt in Guyot-plein herdoopen. Tweehonderd zeventig oud-leerlingen nomen aan de feestviering deel. Voor het feest kwa men onderscheidene giften in. Het stoomschip „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 17 Juni van Aden; do „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 14 Juni Sagres; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Juni van Southampton; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Juni Dungeness. Gemengd Nieuws. In verband met den a. s. Dinsdag alhier te houden gekostumeerden optocht zyn door den Burgemeester, als hoofd atr politie, verschillende bepalingen vastgesteld omtrent het rjjden van rytuigen of paarden overdag en des avonds. Zelfs zal in den avond van dien dag, van zeven uren af tot na afloop der feestviering, in het geheel niet mogen gereden worden langs de beide zyden van het Rapenburg, op de Breestraat en de Haar lemmerstraat. Deze straten zullen ten over vloede met sluitboomen worden afgesloten. Vrydag 27 Juni zal vanwege de studenten-roeivereeniging „Njord" een stoom- boottocht worden gehouden naar het War monderhek, alwaar dan eene matinée musicale zal gehouden worden. Yan uit het Kort- Rapenburg, waar de gekostumeerden en an deren met hunne dames aan boord zullen gaan, zal de tocht des morgens te elf uren aanvangen. Nadere byzonderheden daarom trent leest men in achterstaande advertentie. Er circuleert onder de bewoners van de Hoogewoerd een adres aan het college van Dagelyksch Bestuur, om te verzoeken ook dit jaar wederom met het oog op de maskerade stellages te mogen aanbrengen, naar aanleiding van eene weigering om dit te mogen doen. De firma Ribbink, Van Bork& Co., te Amsterdam, heeft het Leidsch Stu dentencorps aangeboden, de feesttent gedu rende de lustrumfeesten by het telephoon- net aan te sluiten, welk aanbod is aange nomen. By den schietwedstryd, heden morgen door het 2de bat. der inf. alhier, te Katwyk gehouden, zyn de uitgeloofde pryzen door de volgende deelnemers gewonnen: van de pryzen der compagnieën door den serg.- majoor Trip, fourier Pot De Vin, korporaal Develing en tamboer Bogstra; van de scherp schutters door de sergeanten De Boer en Von Söhst6n, de korporaals Huver, Van Daalen en Van der Velde en de soldaten Flentry, Mussert en Hofsté. Behalve deze pryzen, werd by de com pagnieën nog onderscheidene premiën van minder bedrag geschoten. Uit Roelof-Arendsveen wordt ons, dd. 17 Juni, het volgende gemeld: Een in de groententeelt buitengewoon zeldzaam geval heeft zich voorgedaan in de tuindery van den heer Th. Castelyn alhier. Gisteren toch werd daar onder het snyden van peul gewassen één steeltje gevonden, dat op één lid zes volkomen ontwikkelde vruchten van doperwten droeg. Nu is het by den inge- wyde bekend, doch voor den leek wel der vermelding waard, dat in den regel aan één lid zich ook maar ééne vrucht vertoonteen trosje van twee komt reeds slechts by uit zondering voor, terwyl een „drietje" als eene rariteit wordt tentoongesteld. Den 26sten Juni a 8. zal te Hoofddorp de jaarlyksche wolmarkt worden gehouden. Ook van de bomschuit K.W. 12, 27 Mei van Katwyk aan Zee vertrokken, is uit Lerwick bericht ontvangen, dat door voort durend ruw weder de visschery niet kan worden uitgeoefend. De vyf kinderen, die te Ben nebroek door een dollen hond zyn gebeten, vertrokken gistermorgen op rykskosten naar Parys, onder geleide van drie der vaders. Officiéél wordt gemeld datte Puebla-de-Rugat negen nieuwe choleragevallen zyn voorgekomen, waarvan vier met doode- lyken afloop. In geneeskundige kringen houdt men de epidemie voor geheel van plaatselyken aard. Niettemin worden strenge voorzorgs maatregelen genomen. KOLONIËN. BATAVIA, 12 tot 14 Mei. De „Noord-Holland," van de Rotterdamsche Lloyd, liep 11 Mei, van de kust komende, met de gele vlag in top de haven van T.- Priok binnen. Nadat de dokter aan boord was geweest, werd de gele vlag neergehaald en de communicatie met den wal toegestaan. Gedurende de reis van de kust heeft men aan boord 3 man van de equipage aan cholera verloren. Ook de „Minister Fransen v. d. Putte," komende van de kust, is den volgenden ochtend met do gele vlag te T.-Priok bin- nengeloopen. Te Semarang nl. had men aan boord eveneens een cholera lyder gehad, die dadeiyk naar wal is gezonden. Door den gouverneur-generaal van Ne<L-Indië zijn de volgende beachikkingon genomen: Civiel Departement. Yerleond: Een 2-jarigver lof naar Nederland wogena ziekte aan den onderw. 2de kl. M. G. Meijer. Benoemd: Tot onderwijzeres 2de kl C. C. C. Gude. Gestold: Ter beschikking van den dir. van B. O. WM ten «inde dienst te doen als opzichter 3de kl. bij den Waterstaat en 's lands B. O. W., F. M. L. Willemsc, door den min. van kol. gesteld ter be schikking van den G.-G. van N.-I. om tot opz. van den waterstaat te worden benoomd. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. 12 jarigen onafgebroken dienst in deze gewesten aan den onderw. 2de kl. A. Van Nieuweahuizenw. ziekte aan den onderw. 2de kl. G. J. Kerlen. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst: de raadsheer in het Hooggerechtshof van N.-I. mr. A. J. W. Cornets de Groot; de secretaris van het gouvernement van Atjeh en onderh. J. Van Slooten. Benoemd: Tot resident van Bozoeki D. De Wit, laatstelijk resident van Kediri; tot onderw. 2de kl. A. F. Heijmann en B. Bakker. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland w. ziekte aan den onderw. late kl. K. J. Razclius; w. meer dan 15-jarigen onafgebroken dienst in deze gewesten aan den onierw. 3do kl. C. Ch. Van Bela dingen. Overgeplaatst: Als hulponderwijzeres van de op. 1ste lag. meisjesschool te Batavia Daar de op. lag. school te Banjoemas, M. L. Vissclier van Gaasbeek. Benoemd: Tot hulponderwijzeres mevr. J. J. C. Nagel, geb. BoumaD, thans met de waarneming dier betrekking belast. Geplaatst: Als hoofdonderw. aan de lag. school te Benkoelen, de onderw. 2de kl. H. Grondijs, van verlof uit Nederland teruggekeerd; als hulponder- wjjzores aan de op. late lag. meisjesschool te Batavia, de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzeres, mej. C. H. Palm, thans zonder bezoldiging als zoodanig werkzaam. Verplaatst: Van de res. Westorafdeeling van Borneo naar het gouvernement Sumatra's Westkust, met introkking van zijne verplaatsing naar de res. Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, de contr. 2de kl. J. L. Engel; van het gouvernement Sumatra's Westkust naar de ree. Palembang, de contr. 2de kl. J. Van Zon; van het gouv. Celebes en Onderhoorig- hoden naar de rea. Menado, de benoomdo contr. 2de kl. G. J. Koopman. Bepaald dat geplaatst blyft: In de ree. Palembang, de benoemde contr. 2de kl. F. H. Dumae. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Garoet (Preanger-Regentschappen) is ontslagen wegens ver trek, eervol, als buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, H. C. H. De Bie. Benoemd: Tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, A. Mulder. Ontslagen: Wegens vertrek, eervol, als buiten bezwaar van don lande bij de rechtbank te Poer- woredjo (Bagelen) G. E. Van Leeuwen. Benoemd: Tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, J. Brouwer. Geplaatst: Iu de residentie Somarang, de be noemde opzichter 3de kl. A. R. Kramer; in het gouvernement Sumatra's Westkust, de benoemde op zichter 3de kl. H. G. F. Boers. Ingetrokken: De overplaatsing van de ree. Soerabaia naar de ree. Amboina, van den opzichter 2do kl. C. F. Van Borgen. Departement van Oorlog* Bovordord: Tot luit.- kolonel bjj het wapen der inf. de majoor W. P. Stutterheim. Vorleond: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapitein der inf. G. A. De Wit. BUITENLAND. Dnltoohland. De „Reichsanzeiger" meldt in een extra- nommer: Tusschen Engeland en Duitschland is een verdrag gesloten, waarbjj Engeland het beschermheerschap verkrjjgt over Witu en Somaliland, alsmede over het sultanaat Zanzibar, met uitzondering van de kuststreek, aan de Duitsche Oost-Afrikaanscbe Maat schappij verpacht. Engeland staat, onder voorbehoud der machtiging van het Parle ment, Helgoland aan Duitschland af. Voor de invoering van den algemeenen dienstplicht en de Duitsche tolwetgeving op Helgoland wordt zekere termijn gesteld. Aan de be woners is voor een bepaalden tijd het recht van optie ten opzichte der Engelsche natio naliteit verzekerd. Volgens de „Norddeutsche Ztg." is het bericht betreffende de aanstaande verloving van prinses Margaretha met den erfprins van Nassau van allen grond ontbloot. Luxemburg. De heer E. Servais te Luxemburg is giste ren aan de gevolgen van een hartkwaal over leden. De heer Servais was. president van de Kamer van Afgevaardigden, burgemeester der hoofdstad en oud-minister. öostenr.-Hong,-Monarchie. In de gisteren gehouden zitting der leger- commissie van de Hongaarsche Delegatie ver klaarde de minister van oorlog, dat tegen woordig eene vermeerdering van het effectief op voet van vrede niet kon vermeden wor den, maar dat hjj de quaestie nog niet had bestudeerd en dus ook nog geen ontwerp had opgemaakt. Ook kon hjj nog geen inlichting geven aangaande de hoegrootheid der ver meerdering van het effectief en de kosten, welke deze zou vorderen. De commissie nam daarop eene resolutie aan, houdende dat, aangezien de minister van oorlog eene vermeerdering van het effec tief op voet van vrede onvermjjdeljjk had verklaard, de commissie als haar gevoelen te kennen geeft, dat het van gioot belang is, rekering te houden met den finantieëlen toestand.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2