naars in gebruik wordt afgestaan en alleen als tuin mag worden aangelegd, op den afstand van een meter van de boomenry door een Ijzeren hek van den weg wordt afgescheiden en door ieder der gebruikers wordt betaald eene jaariyksche recognitie van 31/, cents de centiare, voor ieders deel, nader op te meten. Burg. en Weths. kunnen zich met die voor dracht versenigen en stellen voor dienovereen komstig te besluiten. Naar aanleiding van art. 3 van het regle ment van beheer der Stedelijke 'Werkinrichting dragen bo8tuurderen de volgende dubbeltallen voor van de leden van hun bestuur buiten den gemeenteraad, die den lsten Juli a. 8. moeten aftreden, zynde de heeren C. J. baron Leembruggen, dr. D. De L003 en dr. J. G. Van der Sluys, die weder opnieuw benoem baar zijn. Die dubbeltallen zijnlo.de heeren C. J. baron Leembruggen en dr. D. E. Siegen- beek Van Heukelom; 2o. de heeren dr. D. De Loos en W. P. Verhey Van Wijk; 3o.de heeren dr. J. G. Van der Sluys en dr. A. W. Kroon. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Rotterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk heden-, Vrijdag-avond, om 10 uren bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. Tweede Kamer. In de zitting van iheden is ingekomen eone overeenkomst be treffende de oprichting van eene reparatiewerf .-met dokgelegenheid te Tandjong-Priok. By de voortgezette behandeling der spoor wegovereenkomsten werden deze bestreden door den hoer Bahlmann wegens het gemis van waarborg voor het binnenlandvervolgens verdedigd door den heer Mutsaers, terwyl de heer Doaner het gemis van regeling voor den Zondagdionst betreurde. De minister van waterstaat nam de volle .verantwoordelijkheid op zich, verdedigde de overeenkomsten als in het belang van handel en ng verheid in het binnenland en met het ^buitenland. Het medegebruik was naar het advies van alle deskundigen zonder gevaar. ■Coalitie was niet te duchten. Overlag met Duitschland zou zeker tot een goed einde -leiden. De minister van financiën verdedigde de finantiëele zyde der voorgestelde regeling. Mr. D. J. Wolfson, te 's-Hage, heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afge legd als advocaat en procureur. Naar wij vernemen, is door den Hoogen -Raad de door de Koninkiyke fabriek van - 6toom- en andere werktuigen te Amsterdam gevraagde surséance van betaling toegestaan. De audiëntie van den minister van water- staat, handel en nyverheid zal Zaterdag 14 Juni niet plaats hebben. Het atoomschip „Gelderland," van Bata via naar Rotterdam, is 12- Juni te Suez aan gekomen de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerdo 12 Juni Lizard; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 12 Juni kaap St.-Vincent; de .„Rembrandt" arriveerde 12 Juni van Amster dam te Neufahrwasser. In het lokaal „Eensgezindheid", te Am- sterdam, heeft de constitueerende vergadering plaats gehad der „Yereoniging tot bevordering der Nedorl. Muzikaal-Dramatische Kunst." Tegenwoordig waren de heeren mr. J. N. Van Hall, M. J. Waller, Dan. De Lange, Joan H. -Schmitz, mr. H. Trip, J. G. De Groot, uit Amsterdam, de heeren mr. J. G. Patyn en Marts. Hymans van Wadenoyen, uit Den Haag, -de hoer jhr. mr. A. E. Van Boelens van Eysinga, uit Leeuwarden, de heer H. P. Wurfbain, uit Arnhem, en de heer J. W. R. 'Gerlach, uit Utrecht, terwyl de heeren FranB Coenen, W. H. Joosten, Fédor C. Bunge, Th. Van Romswinkel, te Amsterdam, mr. W. De Ridder, te Dordrecht, H. L. F. Pisuisse, te Rotterdam, jhr. mr. J. C. M. Van Riemsdijk, 4e Utrecht, J. K. Taderaa, te Haarlem, en H. Van de Velde, te Leiden, die zich eveneens bereid verklaard hadden als mede-oprichters der Vereeniging op te treden, verhinderd wer den deze vergadering by te wonen. Na een harteiyk woord van welkom, ge sproken door mr. J. N. Van Hall, die als voor zitter optrad, werd de Vereeniging verklaard te zijn opgericht. De hierbovengenoemde hee ren zullen optreden als eerste algemeen bestuur, terwyl de heeron mr. J. N. Van Hall, als voorzitter, M. J. Waller, als onder voorzitter, Dan. De Lange, als secretaris, en Joan H. Schmitz, als penningmeester, met de heeren Th. Van Romswinkel, mr. H. Trip en J. G. De Groot, den raad van beheer zullen vormen. Als leden der commissie van toezicht, die geroepen is om én de werken te beoordeelen én toezicht te houden ep goede vertalingen, werden benoemd de heeren Frans Coenen, mr. M. G. L. Van Loghem, A. Reyding en Dan. De Lange, welke heeren zich bereid ver klaard hadden die benoeming te aanvaarden, terwyl de wensch werd uitgesprokeh, zoo mogeiyk de medewerking voor deze com missie te verkrygen van den heer Bouberg Wilson. Nadat de Vereeniging aldus geconstitueerd was, werden de ontwerp-statuten der nieuwe Vereeniging goedgekeurd. Met een warm woord van dank aan de man nen, die het initiatief tot stichting van deze Vereeniging hebben genomen, werd de ver gadering gesloten, nadat aan den raad van beheor machtiging werd verleend tot het doen van de stappen, welke by in het belang van deze jonge stichting noodig mocht oordeelon. Naar we gisteren mededeelden, seint de correspondent van het „Vad." te Paramaribo uit Demerara, dat Frankryk den 3den Mei het betwiste Lawa-gebied in bezit heeft ge nomen. Genoemd blad teekent daarby nu het vol gende aan Misschien verwondert men zich over den datum van 3 Mei, in dit telegram voorko mende. De communicatie in die streken is echter zóó slecht, dat hot zeer wel mogelyk is, dat berichten van hetgeen 3 Mei in 't Lawa gebied of te Cayenne geschiedt, eerst vier weken later te Paramaribo bekend zyn, terwyl dan weer eenige dagen noodig zyn, om het bericht naar Demerara te brengen, van waar de telegraaf het eerst verder kan seinen. Zoo kwamen in de „Surinaamsche Volks bode" van half Mei de raadselachtige be richten voor over de besluiten der autori teiten in Fransch-Guyana van 8 tot 17 April. Daarin heette het, dat eerst het Lawa-gebied bezet werd en daarna de bezetting weer werd ingetrokken. Uit het telegram van onzen correspondent schijnt nu te blyken, dat 3 Mei de definitieve bezetting i3 gevolgd. Gemengd Nieuws. Ofschoon zjjne zaak in tabak, sigaren, koffie en thee op den hoek van de Paardeneteeg en de Haarlemmerstraat voor- loopig nog geopend blyft, opent de heer M. Kooy morgen toch reeds zyn nieuw maga- zyn op de Breestraat tegenover het stadhuis. Trekt dit perceel wegens de fraaie winkel pui met de zeer groote spiegelruit reeds de byzondere aandacht, ook het inwendige is uitmuntend voor het doel ingericht. Men zal er de vroegere vleeschhouwery niet meer in herkennen. De nieuw betimmerde wanden zyn van nette open kasten voorzien, waarin duizenden sigaren enz. in hunne nette kistjes zyn ge rangschikt; twee met marmeren bladen bedekte toonbanken, waarvan één voor ételage achter in den met eer parketvloer voorzienen winkel, vullen een overig gedeelte, terwyl aan de straatzyde eene zeldzame gelegenheid den hoer Kooy in staat stelt om er zyne artikelen te rangschikken op de wyze, zooals hy by her haling getoond heeft daartoe met smaak de kunst te verstaan. De bouwkundige, aan wien het plan voor de verbouwing was opgedragen, heeft eer van zyn werk. Al wil het oog zeer zeker veel hebben, op dien smaak is het den begunstigers van den heer Kooy natuuriyk alléén niet te doen. Daarom heeft hy, behalve voor eene soms zelfs zeer slerlyke verpakking, ook zorg ge dragen voor eene uitstekende qualiteit zyner sigaren enz., wetende dat een aangename geur en een goede, zuivere smaak twee hoofdver- eischten zyn, welke hand aan hand mo9ten gaan. Hy beschikt thans over eene ruimte, welke hem de gelegenheid biedt van do artikelen der onderscheiden fabrikanten, waarmede hy in betrekking staat, zulk een voorraad voor handen te hebben, dat de keuze voor zyne cliénteele zoo uitgebreid mogelyk is. Hem zy daarom ook in zyne nieuwe zaak veel succes toegewenschtl Wie dezer dagen onze Sleutel stad binnenkomt, ziet reeds allerwegen de toebereidselen tot het feest, dat binnenkort duizenden naar de aloude academiestad zal doen stroomen. Langs de hoofdstraten ver heffen zich de ryen palen voor de illuminatie, op de Haarlemmerstraat afgewisseld door sparre- boomenenkele stegen zyn overspannen mot draden tot hetzelfde doeleinde, overal is er bedryvigheid om op tyd gereed te zyn, ten einde de stad waardig te tooien tegen do komst van Zyne Keizerlyke Majesteit Karei V. In het feestgebouw, op hot Van der-Werf- park, is de decorateur druk aan 't werk; de inrichting voor de electrische verlichting is voltooid. Niet minder bedryvigheid mag men zeker wel vermoeden dat binnenshuis heerscht. Waar de sterkere sekse zich uitdost, blyft het schoone geslacht niet achter om zulke cavaliers waardig te zyn. De commissie der contra-party heeft geene gemakkelyke taak, nu Nymegen op Dinsdag en Woensdag der week na de maskerade beslag heeft gelegd. Zy heeft nog geen besluit dienaangaande genomen. Hedenmorgen werd door een voertuig van een marktbezoeker uit Hoog- made op de Haarlemmerstraat alhier over het been van den 8 jarigen Van der K., wonende op de Kaiserstraat, gereden. Het lichaamsdeel werd eenigszins ontveld, de knaap in eene woning gedragen, zyn vader op de hoogte gebracht van het ongeluk en het slachtoffer daarvan later naar huis gebracht. De oorzaak is dat de jongen, uit school komende, de straat nog wilde oversteken, terwyl het aan komende rytuig reeds dicht in zyne naby- heid wrs. Een jongen, die hedennamiddag in het Galgewater, naby de Beestenmarkt, viel, werd door een man dadelijk buiten be reik van den hevig stroomenden vloed gebracht. Hedenmiddag om vyf uren had het zoontje van H. het ongeluk al spelende in de Doelen- achtergracht te vallen. Een voorbyganger, het ongeluk ziende, maakte een daar liggend schuitje los en het mocht hem gelukken den reeds zinkenden drenkeling op het droge te brengen. De kanonnier 2de kl. N. G. R., van het lste reg. vesting artillerie te Utrecht, die dezer dagen uit het militair hospitaal aldaar was ontslagen, vond het beter, in plaats van naar de kazerne te gaan, een reisje naar Leiden te maken, doch had hier blykbaar niet veel genoogen, daar h(j zich vry willig by de plaatselyke militaire autoriteit aanmeldde, die hem onder geleide naar zyn corps terug voerde. Geiyk reeds gemeld werd, zal het badseizoen te Katwyk aan Zee voor dit jaar op 15 Juni a. s. geopend worden. Verschillende gasten hebben reeds de ge legenheden betrokken. Men vreest dat, evenals het vorige jaar, aan alle aanvragen niet zal kunnen worden voldaan. Van de v e r s c h v i s s c h e r y kwa men gisteren te Katwyk aan Zee 3 schuiten terug, welke 30, 40 a 60 besomden. De visch was hoog in prjj8, vooral de levende. Eenige manden garnalen deden in verkoop 3 tot 4.50 per mand. Men schryft ons heden uit Hazers- woude: In deze gemeente heeft zich eene commissie uit ingezetenen gevormd tot het inzamelen van gelden, met het doel om den gedenkwaardigen dag van den 18den Juni 1815 feeeteiyk te herdenken, en welke feestviering in hoofdzaak zal bestaan in het onthalen van de kinderen der 5 verschillende scholen in deze gemeente, het houden eener ringrydery en van verdere volksspelen. Te Woerden zyn twee personen aangehouden en naar Utrecht overgebracht, die een brandbrief hadden gezonden aan een ingezetene aldaar, met den eisch, dat op eene aangeduide plaats f 100 zou worden bezorgd. DeofficiervanjustitieteUtrecht verzoekt in het „Algem. Politieblad" de aan houding van B. Pothuizen, ongeveer 35 jaren oud, gedomicilieerd te Vinkeveen, wonende aan scheepsboord, zynde een net, klein en spits vaartuig, vermoedeiyk groen en wit geschilderd, dat hy met vrouw en drie kin deren bewoont en waarmede hy laatst in de richting van Aalsmeer vertrokken is. Hy is donker van uitzicht, schraal en ryzig van persoon, draagt rouwkleedrng en is wellicht nog herkenbaar aan het versch litteeken van een vingerbeet. Tegen hem is door de arrond.-rechtbank te Utrecht, by beschikking dd. 4 Juni jl., ter zake van diefstal met inklimming, gevolgd door geweldpleging, verleend rechtsingang, met bevel van gevangenneming. Door heeren regenten vanhet Ned. gasthuis voor minvermogende en be hoeftige ooglyders te Utrecht, is thans de opbrengst ontvangen van de giften, inge komen by het damescomité, van hetwelk in April jl. eene circulaire ten behoeve van deze in stelling uitging. Die giften hebben f 25,285.72'/, bedragen. Daarby werden aan de regenten nog twee inschryvingsbiljelten overhandigd (te zamen a f 700), inboudondo giften, te be talen op een nog niet aangebroken tydstip; en ééne inschrijving a f 500 onder eone nog niet vervulde voorwaarde. Men zal zich herinneren dat de Fancy- Fair te Utrecht voor hetzelfde doel 22,331.89 opgebracht heeft. De contante som, waar mede het bestuur thans ten behoeve van den nieuwen bouw het reods vroeger aan wezige bouwfonds vermeerderd ziet, beloopt alzoo f 47,617.61'/a. Nog in de laatste dagen werden bedragen ontvangon, o. a. f 25 als opbrengst eener halvostuivers-collecte in Haarlem en Bloe- mendaal, en f 40 van den heer Heinrich SSurm, eigenaar van het bierbuis „Franzis- kanerbrüu" aan de Voorstraat te Utrecht, als opbrengst in de maand Mei van het bil jart aldaar. Naar het „U t r. Dagbl." verneemt, is zekere L., wonende in de Wolfstraat te Utrecht, dezer dagen de dupe van een slim- men bedrieger geworden. Voorgevende opzichter by de kanaalwerken te zyn en De Koning te heeten, meldde zich nameiyk jl. Maandag by dezen een persoon aan, die door allerlei mooie praatjes zoowel hem als zyne vrouw wist over te halen, hem als commensaal aan te nemen. Daar De K. geen goed by zich had, doch zyne koffers, zooals hij voorgaf, aan het station had laten staan, werd L. Woensdag-morgen uitgenoo- digd deze van daar te doen weghalen, waarby De K. hem tevens, om eventueel oponthoud te voorkomen, nog eone schriftelyke volmacht medegaf. Aan het station gekomen, kreeg L. echter reeds spoedig kwaad vermoeden, door dien men hem mededeelde, dat er geene koffers voor De K. stonden en ook niet hadden ge staan, terwyl het er niet beter op werd, toen zyne vrouw hem by zyne tehuiskomst vertelde, dat De K. dien morgen, na eenig geld van haar to hebben geleend, was uitgegaan en nog niet was teruggekeerd. Toen hen daarna ook nog bleek, dat de opzichter De Koning aan de nieuwe vaart niet bekend was, konden zij er zeker van zyn, hun vertrouwen aan een •oplichter geschonken te hebben. Ook te Amsterdam doet zich een geval van slaapziekte voor. De patiënt is een werkman, in dienst van de Rynspoor- wegmaatschappy. Vrydag-middag werd hy dommelig, en van dat oogenblik af slaapt hy door, nu en dan even wakker wordende, waarvan party getrokken wordt om hem wat bouillon in de keel te gieten. De man is reeds merkbaar vermagerd. (N. v. d. li.) Aan de te Ppakker gehouden barddravery namen 12 paarden deel. Onder begunstiging van fraai, koel weder had de wedstryd op een voor dezen zeer geschikt terrein plaats. De uitslag was, dat de prys van f 75 werd gewonnen door de bruine merrie „Roza Drie", eigenaar en beryder de heer B. W. Schippers, van Charloisde lste prem'e van f 20 door de donkerbruine merrie „Nelly", eigenaar en beryder de heer M. Poot, van Zoetermeer; de 2de premie van f 10 door de stekelharige bles „Vitesse", eigenaar en beryder de heer J. G. Matze, van Mydrocht. Gistermiddag tusschen vier en vyf uren was er te Hoorn op den Zeedyk een eigenaardig vorschijnsel waar te nemen. Eene hoos, zichtbaar aan het snel ronddraaien der wolken, zoog nu en dan eone massa wa ter op uit zee, welke dan kort daarna weer neerviel. Eindeiyk trok de hoos over het land, en deed een regen van hooi gedurende een paar minuten op de stad neerdalen. Eenigejongens hadden gister- middag op de Van-Wykskade te Utrecht de baldadigheid een stok tusschen de spaken van oen rywlel te steken, waardoor dit om viel en de bereider zich zoodanig aan een schouder en het hoofd bezeerde, dat hy in een rytuig naar huis gebracht moest worden. Buitendien was het rywiel zeer beschadigd. De heeren Vroege Do Wjjs, te Rotterdam, agenten der „Royal Mail-Steam- Packet-Company," doelen mede dat het be stuur besloten heeft, om, te beginnen met September a. eene directe stoomvaarten tusscheR Europa en Montevideo en Buenos- Ayres te openen. De booten zullen op de terugreis Santos en Rio de Janeiro aanloopen, om voor Rot terdam direct te laden, waardoor de over lading te Havre en te Antwerpen vermeden wordt. De stoombooten zullen, uitgaande van Rot terdam over London en Southampton, Co- runna, Vigo, Cadix en Las Palmas aandoen, om dan direct naar Montevideo en Buenos-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2