EBRs. BELT, Leidsche Hulpbank. In de Koffiebaal MRYKE TER LINDEN, N°. 9297. Donderdag 13 Juni. A*. 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Adverteutiën. Stalhouderij. GOEDKOOP AANBOD! J. H. GUNNING Jr. ELISE SOER. series. zuivere Preanger-Koffie. VEKKOUW STOKHUYZEN, Nieuwe Rijn 43, Solide qualiteit. Behangerij. Stoffeerderij. A I.AMPF. BELGE Pakhuis met open Erf, groot ongeveer 260 M\, te huur, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—C regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caeeeeren buiten de 6tad wordt 0.10 berekend. VIER I3ANGE DAGEN, 11l<t Juni 1666, herdacht door Jan Hogenkamp. 11 Juni, omstreeks 10 uren 's morgens, werd het eerste sein gegeven, dat de Britsche vloot in aantocht was. Dadelijk werd alles tot het gevecht gereed gemaakt, doch het word middag eer De Ruyter bevel gaf onder zuil te gaan, waartoe de schepen, door de holle zee, hunne ankertouwen moesten kappen. Cornells Tromp is de eerste, die slaags raakt, maar ook ondervindt dat de Engelschen gereed z(jn. Bijgestaan door Meppel, v. d. Hulst, Schram, Sweers en andere bevelhebbers, slaat hij er zich onversaagd en dapper door. De Ruyter mengt zich in den strijd en geeft met zijne onderhebbende bevelhebbers blijken van kloekheid on beleid. En ofschoon de Britsche vloot het voordeel van den wind had, waren de omstandigheden voor haar ongunstig. Door don harden wind overhellende, waren de schepen gedwongen hunne onderste geschut poorten te sluiten, terwijl de Nederlandsche schepen met hunne geheele batterij konden schieten. De Ruyter bemerkte dat deze omstandigheid hem voordeelig was en hoewel hij gedurende den ganschen dag in de ge legenheid was den Britten den loef af te ste ken, liet bij hun die tot hunne groote schade behouden. De strijd werd algemeener. Twee onzer sche pen geraakten in brand en vlogen in de lucht. Vorwoed word aan weerszijden gevochten tot v(jf uren, toen er eenige verandering kwam. Langzaamaan waren de vloten de Vlaam- sehe banken genaderd en de Britten, deze gevaarlijke plaats willende vermijden, ver anderden van koers en wendden noordwest. Opnieuw bezorgde dit den Nederlandors voor deel, want Tromp sneed die schepen af, „the Swifture" van 70, „the George" van 44 en het vroeger door de Engelschen genomen schip „Zevenwolden" van 60 stukken, die na dappe ren tegenweer geënterd en vermoesterd wer den. De bevelhebber der „Swifture", William Barkley, weigerde zich gevangen te geven en word daarop met een pistool door de keel geschoten. Aldus gewond liep hij naar zijne kajuit on toen zijne overwinnaars hem daar volgdon, trachtte hjj zich nog te verdedigen, maar viel dood neder. Zooveel moed dwong den onzen bewondering af; het lijk werd met don grootston eerbied behandeld en met het buitgemaakte schip naar Goeree vervoerd. Tromp's schip werd evenwel zoodanig geha vend, dat hij, evenals Van Nes, op een ander schip moest overgaan, alwaar hunne vlag ge- heschen werd. Nadat de Nederlandsche vloot zich ook go- wend had, trok men rechtstreeks op den vjjand aan. Zoo kwamen zjj by eenige sche pen, welke geankerd waren, ten einde hunne schade te herstellen. Monk, dit bespeurende, liet de ankers kappen en dadelijk ontstond er een hevig gevecht, waaraan Cornelis Evertsen en Tjerk Hiddes De Vries met hun smaldeel deelnamen. Een der schepen werd zoodanig geschoten, dat het als een hert ronddraaide en zonk. Bijzonder onderscheidde zich daarbij de Engelsche Schout bij-Nacht John Harmann, die, verlaten en afgesneden van zijn smal deel, krachtigen tegenweer bood, daarbij ge kwetst werd, en ofschoon omsingeld, zich van zijne bespringers wist te ontslaan. Weinige oogenblikken nazjjne ontsnapping zonk de dap pere vyand, en Hermann, die het vuur ont komen was, vond met zjjn gehavenden bodem en zijne equipage den dood in het water. Cornelis Evertsen, die met bewondering zijn dapperen tegenstander zag ontsnappen, werd door diens laatste schot doormidden geschoten. Een onzer dapperste admiralen be zegelde alzoo met z(jn bloed den strijd van dezen dag. Tot tien uren des avonds werd de strijd volgehouden. Toen werd de zee verlicht door de brandende schepen en door de lichten der beide vloten, die, ongeveer twee mijlen van elkander verwijderd, geankerd lagen, vast besloten den strijd te hervatten. En daarna bedekte het nachtelijk duister met zjjn zwarten sluier het bloedig drama van den eersten dag. De nacht, als brenger van rust en verkwik- kenden slaap, was deze heilbode niet voor de Nederlandsche en Britsche kampioenen. De schade werd hersteld, lekken gestopt, nieuw touwwerk aangebracht, zeilen aangeslagen; wapenen schoongemaakt, kortom: alles in gereedheid gebracht om het gevecht te her vatten, zoodra do zon opnieuw het aardrijk zou beschijnen. Zoo was het reeds vastge steld bij de Nederlandors en dat het 't vaste voornemen bij de Engelschen was, blijkt uit het feit, dat generaal Monk, na zijn bevel hebbers in overweging gegeven te hebben dat de Nederlandsche vloot sterker was en daardoor de kans hachlijker werd, maar hy persoonlijk vast besloten was zjjn leven te wagen, dit plan instemming vond en daarop eenparig besloten werd niet te wjjken, maar het gevecht voort te zetten. Zaterdag 12 Juni, bjj het aanbreken van den dag, werden de bevelhebbers bjj De Ruyter aan boord geseind; ongeveer vijftig kwamen te zamen. Te midden der besprekingen kwam Tromp aan, die met dertien schepen den vjjand achtervolgd had. Hjj bevond zich toen reeds op zijn derde schip. Besloten werd tot het uiterste stand te houden. Monk begon den strijd, opende het vuur en gaf het voordeel van den wind prijs. Onder eene hagelbui van kogels zeilden de vloten op elkander in. Opnieuw werden bewijzen van kloekmoedigheid en beleid gegeven. De Neder landers leden geen verlies van schepen; dat der Engelschen daarentegen was gevoeliger. Volgens Brandt ging er een schip van 60 stukken ten gronde, een van 65 stukken zonk even nadat De Ruyter er langs gezeild was en het de volle laag gegeven hadweder een van omstreeks 50 zonk aan de zijde van den vice-admiraal De Liefde, nadat deze het geheel doorboord had. Maar waartoe de ljjst voort te zetten? Op dezen dag vertoonde zich al het verschrik kelijke van een oorlog ter zee. Tromp o. a. breekt met een gedeelte van zjjn eskader, onvoorzichtig, wellicht tegon het bevel van De Ruyter, maar onversaagd, door de linie van den vjjand. In een oogwenk zjjn zjj omsingeld en gelukkig dat de Ruyter het bemerkt. Dadelijk laat hjj de roode bloed vlag hjjschen als sein van een algemeenen aanval. Slechts weinigen volgen hem in dit hachljjk oogenblik, maar toch smaakt hij het genoegen door de linie heen te breken en zijn dapperen landgenoot te ontzetten. Wanneer op dat oogenblik met kracht ware opgekomen en de bevelhebbers het sein van De Ruyter hadden opgevolgd, zich dus niet haddon onthouden, dan ware het wellicht met de Engelsche vloot gedaan geweest. Wordt vervolgd.) eweugd Nieuws, Op de internationale tentoon stelling, te Barcelona in 1888 gehouden, werd de firma Jacob Bussink te Deventer bekroond voor hare inzending: Deventorkoek. De me daille en het diploma kwamen echter niet terecht, ook niet door de bemoeiingen van onzen consul te Barcelona en door die van de Nederl. commissie voor de tentoonstelling. Het „Deventer Dagblad" nu ontving dezer dagen een bericht uit Buenos-Ayres, dat medaille en diploma daarheen waren verdwaald geraakt en ter beschikking van den rechthebbende liggen aan het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar. Het mooie, warme weer van da laatste paar dagen krijgen wo volgens da „New-York Herald" uit Amerika, waar het eenigen tijd buitengewoon warm was. Da depressie, waarmede die warmte samenging, bewoog zich in oostelijke richting en moest, naar de Nieuw-Yorksche correspondent dor Engelsche editie van het genoemde blad voor spelde, in Middel- en Noord-Frankrjjk en ver volgens in Scandinavië, België, Nederland on Engeland de temperatuur aanmerkelijk doen stjjgen. Die stijging zal kort duren en ver moedelijk hier en daar aan de kusten door donderbuien worden gevolgd. Twee goederentreinen zjjn nabjj Warrenton op den Wabashspoorweg, in Mis souri, in botsing gekomen. Met een dor treinen werd eene lading paarden vervoerd. Van da staljongens werden 7 gedood, terwijl 15 paar den om het leven kwamen. Een troep gemaskerde mannen heeft nabij Nieuw-Salem, in Zuid-Dakota, een trein aangevallen. Ze dwongen den machinist op te houden en trachtten toen de brandkast van den postwagen open to breken, wat niet gelukte. De reizigers lieten zjj ongemoeid. Een bloedig drama heeft in den vooravond plaats gehad op don boulevard des Capucines, bij het café Américain, eene der levendigste wijken van Parijs. Eene jonge, sierlijk gekleede vrouw, Louisa Hubert, loste een revolverschot op een jong- mensch, Zerr geheeten, stenograaf, die in don rug werd getroffen en op de straat neerzeeg. Zjjne wonde bleek zóó ernstig te zijn, dat hij naar een ziekenhuis moest ovorgobracht worden. Louise werd gearresteerd. Men veronderstelt dat zij krankzinnig is. Te Mulhoim aan den Rjj novo r- violen des nachts drie personen in de Dout- zerstrasse zonder eenige aanleiding twee rustig huns woegs gaande mannen. Eén dezer, oen slotenmaker, ontving tal van messteken, liep nog een kort eind voort en zonk daarna inéén. De drie aanranders zjjn gearresteerd. In een huis te Philadelphia is gasoleïne ontploft. Elf personen bekwamen daarbij zulke ernstige brandwonden, dat voor hun leven gevreesd wordt. Een Parijsch sportsman, de hoor Tem-Zeiw, is voorne.-nons zich te paard naar Duitschlands hoofdstad te begeven. Hjj denkt den afstand te zullen afioggen in acht dagen, zonder zich rust te gunnen. De vermetele ruiter zal don eersten Juli, 's morgens te vijf uren, den tocht aanvaarden. Ondergeteokende heeft de eer zjjnen begun stigers bekend te maken, dat hy van heden af lijkwagens in eigendom heeft. Uw dienstw. Dienaar, Zandstraat S. P. VAN VLIET. No. 1. J. H. GUNNING Jr. net Leven der itlenseliheld en des Menschen, eene Divina Commedia. 1 Dl. Prijs f 1.75, voor 0.75. No. 2. J. H. GUNNING Jr. Dante A1I- ghlerie, done Studie. 1 Dl. Prijs /1.75|voor ƒ0.75. No. 3. J. H. GUNNING Jr. De Profeten In Israël. 1 Dl., voor ƒ0.90. Deze drie voortreffelijke werken van J. H. GUNNING Jr. ineons gekocht voor slechts ƒ2. Verkrijgbaar bjj D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope -Boeken, Hang b/d Vischmarkt, te Rotterdam, franco na ontvangst Postwissel, waarop, behalve verlangd No., vermeld staat Aanbod Gunning. Bjj II. A. M. KOF.LAATS, te Schie dam. ziet hot licht: door Groot 8°. Twee Deelen 5.90. Van dezelfde Schrijfster is vroeger ver schenen DE VLAARSCHE VESPER. Groot octavo. Eén doelƒ2. 15. LEftTEMIATl\7E. Groot octavo. Eén Deelƒ2.00- Verschaft, onder borgstelling van twee solide personen, bedragen van fë>en daarboven, tot hoogstens /"LOO.-. Inlichtingen worden gegeven en aanvragen kunnen geschieden Vrijdagnamiddag van half een tot lialfdrle in liet gebouw de Loge, Steenschunr 6. HET BESTUUR. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: Ui'muntende door geur en smaak. Prjjg per A ons SO Cents. NIEUWE RIJN 47. LEIDEN. TAPIJTHANDEL enz. Grootste keuze. Langste prezen. I Grootte Lichtkracht -—' Veiligste. - J: CREYGHIOK, AALMARKT 25 gelegen midden in de stad, ommiddelljjk aan het water. Het hooge, ruimo pakhuis met beschoten kap is uitstekend geschikt voor werkplaats of kleine fabriek. Inlichtingen verstrekt O. DE VINK, Morsch. singel 220.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5