N°. 9297. Dondei'dajr 12 Juni. A#. 1899. <£eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 Jnni. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN,* Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.11\ Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet to caseeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend Voor het alhier afgenomen mathematisch- literarisch examen bedroeg het aantal can- didaten 7, waarvan er werden afgewezen 4 en toegelaten de heeren H. M. Speekman, van Groningen; J. H. Roelants, van Schiedam, en B. De Smitt Jr., van Amsterdam. Aan de universiteit alhier zijn nog de vol gende examens afgelegd: het voorbereidend examen in de godgeleerdheid door den heer J. W. Hovinga; het candidaats-examen in de rechten door de heeren W. C. Baert en P. Teding van Berkhout; het candidaats- examen in de geneeskunde door den heer J. J. L. Van den Stom van den Bos; het theoretisch tandheelkundig examen door den heer Schütz Tietjenshet theoretisch ge neeskundig examen door de heeren C. Van der Meer en C. Jonges. Daar zal ook nu niet van ons verlangd worden dat wy al de gedurende dezen zomer hier te geven concerten meer of minder uit voerig bespreken. De billijkheid brengt echter mede dat met de gisteravond op Zomerzorg door leden der koninklijke militaire kapel, onder directie van den heer W. Van der Linden, gegeven tweede muziekuitvoering eene uit zondering worde gemaakt; in verband met het vrij ongunstige oordeel, dat we ons ge noopt zagen over het door haar verleden week uitgevoerde programma uit te spreken, bestaat daartoe heden wel aanleiding. Hoe verschilde alle6 van toen bij nu. Een programma, waaraan thans wat de samen stelling betreft, blijkbaar zorg was besteed; waarop bovendien een drietal werken voor kwamen, welke niet „oud" konden genoemd worden, en eene uitvoering met zooveel gloed, met zulk eene warmte, dat men zich thans niet onwillekeurig gedwongen gevoelde uit te roepen „zijn dat nu inderdaad de grenadiers 1" Zij hebben hun vroegeren naam, in beide afdeelingen, weer voor een belangrijk gedeelte gehandhaafd en ten bewijze dat de in zeer talrijken getale opgekomen leden met hunne dames dit waardeerden, kan wel strekken de bijval, welke aan verschillende nommers werd geschonken, niet het minst aan het voor velen nieuwe ballet „Sylvia" van Leo Des- libes met zijne zachte, zoetklinkende of mach tige en krachtige onderdeelen, alsmede aan Beethoven8 immer schoone ouverture „Eg- mont", of aan Dunkiers heerlijke fantaisie naar Halévy's opera „Les Mousquitaeres de la Reine", waarmede het concert besloten werd en waarin de onderscheiden solo-voor- drachten zóó tot hun recht kwamen, dat zelfs het vogelein in de vrije natuur er door verlokt werd zjjne aanwezigheid, bij herhaling, door zijn gezang te verraden 1 Het was dan ook in menig opzicht een avond, waarop zoowel uitvoerenden als pu bliek met voldoening mogen en zullen terug zien; terwijl de heer Couvée daarenboven als eigenaar van Zomerzorg met genoegen mocht ontwaren dat er bijna stoelen en tafeltjes te kort kwamen. Zoo zy en biyve het 1 Door den gemeenteraad van Zoeterwoude is besloten het middelste gedeelte, het zoo genaamde paardenspoor, in de Zuidbuurt dier gemeente te bestraten van den Schinkel- weg tot aan de R.-K. kerk. Door bevoegde manslidmaten der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade c. a. is met algemeene stemmen tot predikant benoemd de heer Eigeman, predikant te Nieuw-Loos- drecht, aan wien door den kerkeraad onmid- dellyk daarna de beroepbrief is toegezonden. Aanstaanden Zondag, 15 Juni, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade, des namiddags te twee uren, worden waargenomen door den heer M. J. Sanders, predikant te Woubrugge. In een byvoegsel tot de Staatsoourant van 11 dezer zyn opgenomen do door den Koning goedgekeurde statuten van de „Bos- koopsche Spaar-, Deposito- en Hulpbank", te Boskoop, met een kapitaal van f 100,000, in 50 aandeelen van f 2000, die alle zijn genomen. De vennootschap wordt bestuurd door de heeren H. Le Coultre, M. J. Goud kade, W. C. Boer, T. Koster en C. Frets, die uit hun midden een voorzitter, een secre taris en een penningmeester kiezen. De „Yereeniging voor gereformeerd on derwas", te Katwyk aan Zee, is erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32). Hare statuten komen voor in de Staatscourant van 11 dezer. De zestigste algemeene vergadering van het „Koninkiyk Nederlandsch Aardrykekundig Genootschap" zal gehouden worden op Za terdag 21 Juni a. S., des namiddags te 1 uur, in de Caecilia-zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te 's-Graven- hage (Zwarte Weg.) De punten van behandeling zyn de vol gende: lo. Korte mededeelingen van den voorzitter. 2o. Mededeelingen uit Borneo, door den heer S. W. Tromp, te 's-Graven- hage. 3o. Iets over de inrichting en de vervaardiging der Waterstaatskaart van Neder land, door den heer P. A. Tan Buuren, te 's-Gravenhage. De vergadering is toegankeiyk voor leden en geïntroduceerden. In verband met de afschaffing, ingaande 1 Juli a. s., van de zoogenaamde emolumen ten der postambtenaren treden met ingang van dien datum de volgende voorschriften in werking. De gelegenheid wordt gegeven: A. Brieven en verdere stukken aan het postkantoor in ontvang te nemen na aan komst van elke post, togen een by vooruit betaling verschuldigd recht van f 3.75 per kwartaal voor de kantoren Amsterdam en Rotterdam, f 2.50 per kwartaal voor de ove rige postkantoren, f 0.75 per kwartaal voor alle postkantoren, indien slechts verlangd wordt, de met elke poet aankomende cou ranten of pakketten met couranten af te halen. Kostelooze afgifte geschiedt van: a. de brieven ea verdere stukken, voor den Koning en de leden van het Koninkiyk Huis bestemd; i>. de brieven en verdere stukken, zonder onderscheid, bestemd voor militairen der land en zeemacht, die door middel der militaire facteurs of daarvoor aangewezen militairen van anderen rang worden afgehaald; c. de portvrye dienstbrieven d. de brieven enz., welke, des Zondags of op andere dagen met zekere postgelegenhe- den aankomende, doch niet dienzelfden dag besteld wordende, krachtens byzondere be schikkingen door de belanghebbenden ten postkantore kunnen worden afgehaald. e. de postabonnementen. B. Op alle postkantoren zyn abonnementen te bekomen op binnen- en buitenlandsche couranten en tydschriften, tegen vooruitbe taling van den abonnementsprys. Het plaatsen van advertentión kan voort aan niet meer door tusschenkomst der post kantoren geschieden. In plaatsen echter, waar die opheffing ongerief voor de ingezetenen mocht veroor zaken, behoudt de minister zich voor, om, behoudens goedkeuring des Konings, de ge legenheid tot het plaatsen van advertentiën door de postkantoren aldaar, weder open te stellen. De bovenstaande bepalingen gelden niet voor de brievengaarders. Dezen zyn bevoegd met de levering van BOMAN VAN XAVIER DE MOATKPrV. 144) „Komaan", mompelde hy, toen hy den grond weer onder zyne voeten voelde, „het is geschied, en nu moet ik loopen, want dat koude bad zou my eene ziekte op den hals kunnen halen." Hy liep in draf voort. Juist sloeg het twaalf uren op de kerkklok van Port-Cróteil. Om twee uren was hy weer in het bosch van Vincennes. In het kreupelhout, waar hy zyne gewone kleeren verborgen had, ontdeed hy zich van zyne vermomming en kleedde zich weder als gewoonlyk, waarna hy zich naar het hotel in de rue de Miromesnil begaf. Alles sliep, Pascal had een sleutel en ging b'.nnen zonder door iemand opgemerkt te worden. Hy begaf zich terstond naar bed, want hy was half dsod van vermoeienis. Mocht Pascal er al in geslaagd zyn, zich van de medaille van den Bunsing meester te maken, den erfgenaam had hy echter niet uit den weg geruimd. De Bunsing leefde nog. Zoodra hy bevryd was van het koord, dat bem dichtsnoerde, kwam hy by. Hy verzamelde al zyne krachten om naar den wal te zwemmen, waarin hy dan ook slaagde, maar toen hy het droge bereikt had, viel hy dood neer. Zyne wonde bloedde hevig. Hy verloor veel bloed. „Zoo'n gemeene schurk", mompelde de Bunsing; „welke reden had hy om my te willen vermoorden? Zou hy myne boot ge stolen hebben?" Hy kroop meer dan hy liep langs de rivier. Daar bemerkte hy zyne boot, welke nog op dezelfde plaats lag. „Gelukkig, hy heeft niets gestolen. Maar wolk doel kan dio schurk dan met my ge had hebben?" De Bunsing ging in zyne boot, stootte van wal en liet zich met den stroom afdrijven, daar hy geheel machteloos was en niets kon uitrichten. In den tuin van het restaurant stond eene grooto schuur. Met toestemming van den eigenaar had de Bunsing daar een pak kleederen en wat ondergoed geborgen. binnen- en buitenlandsche couranten eD tyd"- 8chriften (uitgezonderd de Belgische, Fran- sche, Duitsche, Luxemburgsche, Oostenryksche, Turksche, Zwitsersche, Italiaansche, Russi sche en Noorsche bladen), alsmede met het plaatsen van advertentiën voor eigen rekening en op den bestaanden voet voort te gaan. Ook zal op de hulpkantoren, waar zulke tot dusver plaats vond, worden voortgegaan met de kostelooze uitreiking van brieven, enz. - Het „Haagsche Dagbl." deelt mede dat het heden 50 jaar geleden is, dat onzo gezant by het Engelsche hof, graaf Van By landt, zyne eerste schrede op den weg der diplo matie zette. Den 28sten Juni 1818 te Brussel geboren, werd graaf Van Bylandt den llden Juni 1840 geplaatst als surnumerair aan het departement van buitenlandsche zaken. Na als vrywilliger by het eerste bataljon jagers zynmilitairen dienstplicht vervuld te hebben, werd. by jn 1841 bevorderd tot adjunct-commies. In 1842 volgde de benoeming tot secretaris by ons gezantschap te St.-Petersburg, in 1832 die tot raad van legatie. In 1855 werd do beer Van Bylandt vervolgens aangesteld tot onzen minister-resident te Stokholm, in 1862 te Konstantinopel, in 1865 te Berlyn en in 1870 te Londen. In 1862 was de heer Van Bylandt tpt kamerheer in buitengewonen dienst van Z. M. den Koning benoemd, terwyi hy achtereen volgens tot de waardigheid van riddergroot kruis der orde van den Ned. Leeuw, van de Eikekroon en van ridder lsto klasse van dpn Gouden Leeuw van Nassau verheven werf). By Zyner Majesteits besluit van 8 doz^r ie aan mr. J. P. Van Blarkom, op zijn ver zoek, met ingang van 1 October 1890, eervol ontslag verleend als raadsheer in-het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, onder dankbetuigipg voor de vele diensten, door hem in verschil lende rechterlyke betrekkingen bewezen. Met machtiging des Konings zyn de hpe- ren J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, en D. S. Bles, vice-consul <jer Nederlanden te Manchester, door de Regeering aangewezen om haar op het in Juli a. s. te gemelder plaatse te openen congres voor bin nenscheepvaart te vertegenwoordigen. In de Staatscourant van heden is opge nomen het programma der lessen, welke ge durende het jaar 1890/91 aan de Polytech nische School zullen gegeven worden. De gelederen van de ridders der Militaire Willemsorde en van het Metalen Kruis zyn opnieuw gedund door het overlyden van den Na een uur dreef de boot tegen het eiland aan en de Bunsing kroop voorzichtig naar de schuur, om van kleeren te verwisselen. Nu miste hy by het ontkleeden eerst zyne medaille. „Ha, myne medaille is verdwenen", sprak hy in zichzelven. „Daarop had hy het dus gemunt. Dus heeft hy ook waarschynlyk Amedeus Duvernay en Virginie vermoord, want ook hunne medaille was verdwenen dat herinner ik my zeer goed. Ik zal er mor gen de politie over spreken." Hy kwam daar echter niet toe. Terwyl hy zyne droge kleeren aantrok, dacht by er verder over na. „De commissaris", vervolgde hy, „wat za, hy zeggen, als ik hem alles vertel? Hy zal my verwyten, dat ik ezelachtig dom was om uit te gaan met iemand, dien ik nog nooit gezien had, en als ik dan vertel, dat ik 's nachts heb zitten visschen, hetgeen ver boden is, dan kryg ik misschien nog boete toe. Die boete zou ik niet kunnen betalen en dan, marsch, ging de Bunsing achter slot. Neen, ik zal de politie er buiten houden, ik zal zelf naar den schelm zoeken en wee hem zoo ik hem vind. Welke aanwyzingen zou ik trouwens aan de politie kunnen geven, waar door ze hem zou kunnen vinden? Volstrekt geene. Hy is natuuriyk evenmin een koper slager als ik dat ben. Ik zal het geheele ge val maar verzwygen en myn aanvaller zelf opzoeken. Dan kunnen wy altyd verder zien." De Bunsing bracht het overige gedeelte van den nacht in de schuur slapeloos door. Zyne wond veroorzaakte hem veel pyn. 's Morgens ging hy naar den plattelands heelmeester van Port-Créteil en liet zyne wond onderzoeken. „Dat ïykt wel een messteek", zeide de chirurgyn. „Ja, dokter! Ik ben gisteravond op myn- rug gevallen en heb my toen verwond met myn mes, waarop ik viel. Zou het kwaad kunnen?" „Welneen, over een paar dagen zal je er niets meer van weten." „Zooveel te beter." De chirurgyn legde een verband en gaf daarna een zalf, waarmee de wond moest gesmeerd worden. Boulenois keerde naar de restaurant terug, zijne wond deed geen pyn meer. Aan den restaurateur vertelde by hetzelfde dat hy aan den chirurgijn had verteld en deze stond hem toe, aeolang zyne wond nog niet genezen was, by hem in huis te bly ven, hetgeen hy gaarne aannam. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1