N°. 9296. Woensdag XX Juni. A#. 1890. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 10 Juni. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderirjko Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17| Grootere letters naar plaatamimte. Voor bet tn casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend Aan de universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd: het candidaate-examen in de rechten door de heeren H. Visser en H. Ligtenberg; het doctoraal examen in de ge neeskunde door den heer J. M. M. C. Beukers het theoretisch-geneeskundig examen door de heeren E. M. G. Ahn en H. J. L. Sicherer. Naar men verneemt, zal het geschenk, dat een breede schare van Leidsche dames het stu dentencorps alhier bp gelegenheid van de a. s. lustrumfeesten zal aanbieden, bestaan uit vijf fraaie zetels voor het Collegium. Onlangs werd medegedeeld dat een veer tigtal heeren, meest allen oud studenten der Leidsche hoogeschool, zich vereenigd hebben om een „Leidsch Universiteitsfonds" te stichten. De inkomsten dor stichting zullen bestemd zyn voor de bevordering van den bloei der Leidsche hoogeschool en van de studie aan die inrichting. Als middelen, die in de eerste plaats in aanmerking komen, worden aangegeven het versterken der biblio theek en andere verzamelingen, het tpdelyk verbinden van jonge, veelbelovende geleerden aan de universiteit ook na hunne promotie mogeiyk te maken, het bevorderen van weten schappelijke onderzoekingen door hoogleeraren, loctoren, privaat-docenten en studenten der universiteit, het bijstaan van talentvolle min vermogende studenten. Voor dit alles is echter geld noodig. Voor het op te richten fonds is eene som be schikbaar gesteld, die nu reeds f 1500 be draagt en die tot f 3000 kan stijgen. De eenige voorwaarden, door den gever gesteld, zijnhet oprichten van een universiteitsfonds, het reserveeren van een deel der inkomsten tot kapitaalvorming en het bijeenbrengen van eene som van ten minste f 12,000 door anderen. Bedoelde heeren hebben thans eene op roeping verspreid, waarin zij geldelyken steun voor hunne plannen verzoeken. Vier wegen staan daartoe openstichter kan men worden door vóór 1 Januari 1891 eene bij drage van f 500 of meer te storten, be schermers zpn zij, die daarna f 500 of meer storten en zy, die eene jaarlijksche bijdrage van f 100 of meer geven, donateur wordt men door f 100 tot f 500 ineens te storten of jaarlijks f 25 tot- f 100 toe te zeggen, begunstigers eindelijk schenken f 25 tot f 100 ineens of contribueeren jaarlijks f 2.50 tot f 25. Toezeggingen van bijdragen worden inge wacht by den hoogleeraar dr. J. M. Van Bemmelen. De heer J. Van der Zon, wethouder en lid van den Eaad der gemeente Warmond, heeft om redenen van gezondheid als zoodanig zjjn ontslag genomen. De Vereeniging tot stichting en instand houding van eene „School met den Bijbel" te Rijnsburg is erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32). Hare statuten zijn opgenomen in de Staatscourant van heden. Door mejuffrouw Elisabeth Oliemans, weduwe van den heer Jacob Van den Dool, overleden te Benthuizen den 3den Februari jongstleden, is bij uiterste wilsbeschikking vermaakt aan de diaconie der Noderduitsch- Hervormde gemeente aldaar f 000, en aan de kerkvoogdij dierzelfde gemeente f 400. De hulpkantoren der posterijen te Aar- landerveeu, Beers, Eersel, Haastrecht, Oeffeit, Tubbergen en Zevenbergsche Hoek worden voortaan belast met de behandeling van aan- geteekende brieven, eene geldswaarde van f 600 te boven gaande. Ned. Geref. Kerk. Bedankt is voorAar- landerveen (3de maal), door den heer A. Mid delkoop, te Nijkerk, op de Veluwe. De verkiezingen van leden der Eerste Kamer, ten gevolge van de periodieke aftreding van éénderde gedeelte der leden, zullen dit jaar op Dinsdag 8 Juli, geschieden. Alsdan treden af in Zuid-Holland de heeren Hendrik Mulder Scz., S. A. Vening Meinesz, mr. J. Van Gennep enmr. B. M. Vlielander Hein. Tot het bijwonen der oefeningen van hot 3de en 1ste reg. veld-art. in de leger plaats van Oldebroek, iesp. van 15-31 Ju i en van 31 Juli-15 Aug. a. s., worden aldaar gedetacheerd de kol. R. T. Muschart, van het 7de reg. inf., de luit.-kols. G. J. Sas en H. J. G. Benschop, van het 1ste, J. L. Mulder, van het 2de, F. C. Bloem, van het 4de en S. A. Lutz, van het 8ste reg. inf. Te 's-Hage is in den ouderdom van slechts 46 jaren overleden de assistent-resi dent de heer P. H. J. Varkevisser. De 1ste luit. E. W. Klop, van het 4de reg. inf., wordt met 31 Juli a. s. ontheven van zijne detacheering by de Normaal-Schiet school te 's-Hage en keert alsdan naar zijn corps terug. Het programma voor het maskeradefeest van de Leidsche studenten te Nijmegen is thans verschenen. In hoofdzaak luidt het als volgt: Maandag 30 Juni, des avonds te 8 uren, tot opening van het feest, concert door het stafmuziekcorps van het 5de reg. inf. Dinsdag 1 Juli, des namiddags te 2 uren: Historische optocht, voorstellende den intocht van keizer Karei V ais hertog van Gelre te Nijmegen in 1546, waarvan de stoet zelf be staat uit circa 100 edellieden te paard en circa 150 edelheden en minderen te voet, opge luisterd door vier muziekcorpsen te paard en te voet. Des namiddags te 3 uren: Aankomst op het Valkhof. Ontvangst va« keizer Karei V, hertog van Gelre, door den BurchtgTaaf van Nijmegen in het versierde feestgebouw op de plaats van het voormalige kasteel van keizer Karei den Grooten. Des avonds te 7'/j uur: Groot feestconcert door de kapel van het 4de reg. inf. te Leiden, directeur de heer Gottfr. Mann. Des avonds te 9 uren„Cour," te houden door keizer Karei V en gevolg, in de groote zaal van de sociéteit „de Vereeniging." Des avonds te 9'/a uurGroote militaire taptoe door de gezamenlijke tamboers van het garnizoen en de muziek van bet regiment huzaren te Venloo, directeur de heer Van Dam, gaande van het terrein der wedrennen naar de Markt. Des avonds te lO'/j uur: Groot toepasselijk vuurwerk uit de Kon. Nederl. Pyrot. fabriek firma G. J. Rujjsch. Des avonds te 11 uren: Concert door de kapel van het 5de reg. inf., directeur de heer G. K. G. Van Aken. Woensdag 2 Juli, des namiddags te 2 uren Matinóe door de muziek van het reg. huzaron te Venloo, directeur de heer Van Dam. Des avonds te 8 uren: Concert door het Nijmeegsche Symphonie-orkest, directeur de heer G. K. G. Van Aken. Des avonds te 10 uren: Tot sluiting der feesten bal champt-tre. Verlichting a Giorno. (De concerten vinden plaats in den tuin der sociëteit „de Vereeniging"). Entreeprijzen aan de bureaux: Avondconcert op 30 Juni f 0.75; Receptie Valkhof op 1 Juli f 2.50; Avondfeest en cour enz. op 1 Juli f 2.50; Matinée op 2 Juli f 0.50; Avondconcert on bal op 2 Juli f 1. Algemeene toegangskaarten a 3. Het stoomschip „Celebes"', van Amster dam naar Batavia, arriveerde 7 Juni te Pa- dang; de „Noord-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Juni van Port-Said; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, pas seerde 0 Juni Perim; de „Koningin Emma" arriveerde 7 Juni te Batavia van Amster dam; de „P. Caland" arriveerde 7 Juni van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Prinses Ama- lia," van Batavia naar Amsterdam, is 8 Juni te Genua aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezetde „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Juni van Adende „Prins van Oranje," van Bata via naar Amsterdam, vertrok 8 Juni van Padang; de „Prinses Wilhelmina," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 8 Juni te Southampton; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 7 Juni van Boulogne- sur-Mer; de „Edam", van Buenos-Ayres naar Rotterdam, vertrok 9 Juni van Antwerpen; de „Werkendam" vertrok 7 Juni van Nieuw- York naar Rotterdam. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de heer Seyffardt eene interpel latie aangekondigd over de benoeming van opperbevelhebber by het leger. Het debat over de Spoorwegovereenkomsten is aangevangen. De heer Sanders bestreed die overeenkomsten en verdedigde de Staats exploi tatie als het eenig zekere en juiste stelsel. De heer Mees had vooral bezwaren tegon den grondslag dier overeenkomsten het ge- meenschappeiyk gebruik. Onze Leidsche tentoonstelling. II. Zooals reeds door den verslaggever van de openings-plechtigheid werd gezegd, maakt de zaal een aangenamen indruk. Alleen zou voor ten toon te stellen kunstwerken een zacht- bruine of althans warmer achtergrond beter z(jn dan de groene kleur, waarmede nu de wand is aangestreken. De schilderijen zyn met smaak gerangschikt. Hun aantal is voor den verslaggever niet ver- bysterend groot en leent zich uitstekend tot een kalm genieten. v Met vergeeflyke nieuwsgierigheid zoeken we 't eerst naar het werk onzer stadgonooten. Twee hunner werden onlangs in een kunst overzicht „emotioneele" artisten genoemd; de heer Verster ook naar aanleiding zyner „pioe nen". Eene aangename emotie hebben deze niet by ons opgewektzelfs wanneer de schilder minder den strengen bloemvorm dan eene sterke kleur-impressie heeft gewild, herinneren deze fletse, vreemde tinten aller minst aan de sprekende kleuren van het zomer-sieraad onzer tuinen. Beter geslaagd zyn de „bladeren" en bovenal de „schoorsteen mantel" het groote, glinsterende flesschen- groen glas, waaruit de dorre, spichtige planten ROMAN VAN XAVIEK DE ÏIONTEPI1V. 142) „Mynheerl" herhaalde Pascal, „zoo behoef je my niet te noemen; ik ben maar een voudig een koperslager, die twaalf uren op een dag moet werken om zes franken te verdienen. Ik ben ook een liefhebber van visschen, maar ik heb het in geen driejaren gedaan. Nu kon ik evenwel myn lust niet langer bedwingen." „Maar my dunkt, je zult het wel een beetje verleerd hebben." „Nu, willen we eens wedden, wie de eerste visch ophaalt?" „Waarom wedt je?" „Om eene flesch wjjuis hier eene goede herberg in do buurt?" „Eene be3te, ginds op het eiland, dat ver zeker ik je." „Welnu, dan zullen wü daar eene flesch nemen en die het eerst een visch ophaalt, wordt door den ander gotrakteeid. Vindt ge dat goed?" „Top, ik neem je foorstel aasl" riep de Bunsing. Pascal was vroeger een liefhebber van vis schen geweest en aan de wyze, waarop hy zyn vischtuig in orde bracht, zag de Bun sing al dadeiyk dat hy met geen onbekende op dat gebied te doen had. Weldra zaten beiden stil en strak ep hun dobber te turen. „Gewonnen 1" riepen beiden uit. Ieder haalde een flinken visch op. Zy keken elkaar aan en barstten in een schaterend gelach uit. „Wy hebben de weddenschap geen van beiden gewonnen, maar ook niet verloren", zei de Bunsing. „We haalden ten minste tegelyk onzen visch op." „Dan zullen wy 't nog maar eens probeeren." „Weineen 1" sprak Pascal, „ik heb een ander voorstel, ik betaal de eerste, jy de tweede flesch wyn." „Flink gesproken! Wy zullen op eikaars gezondheid drinken." De Bunsing wandelde met zjjn nieuwen vriend naar het eilandzy lieten zich over zetten en naman plaats in den tuin van het koffiehuis. Pascal bestelde eene flesch wjjn en klonk met den Bunsing, die bjjzonder met zyn vriend was ingenomen. De tweede flesch werd, volgens afspraak, door Boulenois besteld. Hunne gesprekken werden buitengewoon vrooiyk, zy vertelden elkaar allerlei grappen en in korten tyd waren zy de beste vrienden van de wereld. Zy gingen nu weer naar het houtvlot en begonnen weer te visschen. De vangst was goed en de vroolykheid nam toe. Om zes uren stelde Pascal voor, om geza- menlyk te gaan eten. Pascal stelde hierby de voorwaarde dat hy het middagmaal natuurlyk zou betalen. De Bunsing nam dit zonder aarzelen aan en ze keerden naar de uitspanning terug, waar Pascal een biefstuk, gebakken visch en ook eene omelet bestelde, benevens een paar flos- schen wjjn. Het gesprek aan tafel was niet minder opgewekt dan het by de vischvangst was geweest. Het voornaamste onderwerp was de visschefjj. „Hoe staat het met de maan, is zy vol?" vroeg Pascal. „Neen, het is eerste kwartier; de nachton zijn donker." „Dan is het, geloof ik, een goede tyd om 's nachts te visschen." „Dat zou ik meenenl" „Willen wy vannacht samen eeDs gaan visschen „Drommels, kameraad, daarop zeg ik nu geen neen." „Aangenomen dus! Kunnen wy hier eene boot huren?" „Dat is niet noodig." „Waarom niet?" „Ik heb eene eigen boot." „Nu, kameraad, je schynt geheel ep de visschery ingericht te zyn." „Dat ben ik ook." „Je kent dan zeker de Marne wel, en waar de beste plaatsjes zyn weet je ook zeker op je duimpje.' „Ik ken de Marne zoo goed, alsof ik onder water ware geboren, en ik zal je wel op eene plaats brengen, waar wy eene ladiDg visch zullen vangen." „Waar is dat?" „By „Le Petit-Castel", eene villa^ welke ginds aan den oever ligt. Ik ga straks myne boot halen." „Waar ligt je boot „By de brug van Créteil heb ik haar vast gelegd. Als het donker is, gaan wy er eerst even heen." (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1