N9. 9292. Trijdag O Juni. A#. 1890. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en fiefatdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 5 Juni. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Yooi Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER AD VERTENT EEN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meor/0.17| Grootere lettere naar plaatarnimte. Yoor liet tn caeaeeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Oflicieele Kennlggevlngen. Aanwerving van Nederlandache werk lieden naar Dultsehland. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Koninge in do provincie Zuid-Holland, ten ge leide van een uittreksel eener missive van den hoer Minister van Biunenlandsche Zaken, betreflende hot aanwerven van Nederlandache werklieden naar Duitsch- land; Brengen bij deze den inhoud vaD dat Ministerieel schrijven tor openbsre kennis, dat luidt als volgt: ..Herhaaldelgk komt het voor dat Nederlandache werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms mst ver strekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitsch- land ten behoeve van industrlëele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niot gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten ea voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zeiven of door tuaachenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Neder- landschen Consul in de streek, waar die oodernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar." Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juni 1890. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier zijn examens afgelegd door de volgende beerenJ. M. C. Mouton het voorbereidend examen in de ge neeskunde; J. J. Planjer, H. Drielsma ea L. E. Kevzer het lste natuurkundig examen; D. Lodder en H. A. E. Modderman, beiden het candidaats examen in de rechtenJ. B. Poyrot en R. F. O. H. Bentinck, beiden het doctoraal examen in de rechtswetenschap, en J. H. M. Van Dortmond het doctoraal examen in de geneeskunde. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting beloofde de minister van financiën aan den heer Van Gyn overlegging van de gegevens betreffende de opbrengst der registratierechten by den verkoop van koop mansgoederen. Dinsdag a. 8. komen de spoorwegovereen komsten aan de orde, daarna de interpellatie over het adres-Tindal omtrent de verdedig baarheid van Nederland, de regeling van het militair onderwijs en de bepalingen omtrent de rykswaterstaatswerken. Met 69 tegen 15 Btemmen zyn heden aan genomen de overeenkomsten tot afschaffing van de rechten op het Noordzeekanaal en de overdracht van het entrepotdok aan Am sterdam. Behandeld werd de vaststelling van betrek kingen, die personen benoembaar maken tot lid van de Eerste Kamer. Te Amsterdam is de jaarlyksche alge- meene vergadering van de Remonstrantsche Broederschap geopend door den voorzitter, ds. P. Heering, predikant te 's-Gravenhage, met eene toespraak, waarin hy o. a. de ge storven leden der vergadering dr. H. N. Van Teutem en Joo3t Van Vollenhoven herdacht, en wees op de moeilijke, maar schoone en gewichtige roeping, welke de Remonstrantsche Broederschap, vooral ook in dezen tijd, in on3 vaderland te vervullen heeft. Gekozen werden tot lid van de commissie der Broederschap, in plaats van den aftre denden en niet herkiesbaren voorzitter ds. J. H. Maronier, mr. J. G. Gieichman, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Tot voorzitter van de vergadering des volgenden jaars word benoemd dr. J. A. Betjerman, pred. te Leiden, en tot onder voorzitter de heer W. M. De Vries, pred. te Amsterdam; de beide secretarissen, de heeren Van Oorde en Terwogt, werden herkozen. Tot vast lid der algemeene vergadering werd benoemd de heer J. Van Leeuwen, oud-predikant bij de Broederschap, thans secretaris van het Nederl. Bijbelgenootschap te Amsterdam. Volgens eene thans aan de landmacht bekend gemaakte officiëele opgaaf, heeft Z. M. de Koning, in z(jae hoedanigheid van Groot- Hertog van Luxemburg, benoemdtot ridder 2de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau, den gep. generaal-majoor A. W. Greve; tot Grootkruis in de orde van de Eikekroon,den gep. luitenant-generaal jhr. A. R. J. Klerck; tot commandeur van laatstgemelde orde, den kolonel jhr. F. F. Von Miihlen en den kolo nel J. E. Simon; tot officier dier orde, den ritmeester C. A. baron Bentinck, instructeur bij de Rij- en Hoefsmidschooi, en tot ridder dierzelfde orde, den ordonnans-officier, den ritmeester J. G. baron Van Sytzama, van den grooten staf, en den eersten luitenant L. C. H. Michelhoff, van de 3de divisie koninklijke marechaussee. De deken van de kapel van koningin Victoria's kasteel te Windsor, is te 's-Hage aangekomen in het „Hotel de Bellevue." De ritmeester G. J. A. A. baron Van Heemstra, die, in verband met zijne eervolle ontheffing, op zijn verzoek, uit de betrek king van 's Konings adjudant, in zijn rang is teruggeplaatst by liet wapen der cavalerie, is, op zijne aanvrage, ter zake van tydelyke ongesteldheid, door den minister van oorlog op non-activiteit gesteld. In Sliedrecht zijn by de verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland 1069 stemmen uitgebracht op den candidaat der antirevolutionairen, den heer W. H. Van Haaften, terwijl de liberale candidaat, de heer W. M. Van Haaften, 989 stemmen op zich vereenigde, zoodat eerstgenoemde gekozen is. De totale opbrengst der te Utrecht ge houden fancy fair heeft bedragen f 25,433.47, waarvan, na aftrek van alle onkosten, een bedrag van f 22,331.89'/. aan de regenten van het „Nederl. gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders" is overhandigd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 1890 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekers bediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), zullen zitting houden te Breda en te Kampen op Maandag 16 Juni e. k. en volgende dagen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het staatsexamen ter ver krijging van een getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aan eene universiteit, zal worden afgenomen te 'a-Gravenhage op 15, 16, 17,18,19, 21, 22,23, 24 en 25 Juli a. s. Het stoomschip „Bromo", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 4 Juni van Port- Said; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Juni Aden; de „Rotter dam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 4 Juni Prawlepoint. By koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Terheyden, W, F Wolters, candidaat-notaris te Helmond. De heer R. L. Martens, gewezen adspirant- controleur by het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op z(jn verzoek, wegens ziekte, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halfnegen had hier een droevig voorval plaats. Een 26-jarige metselaar, genaamd F. v. d. B., die den laatsten tijd niet wel by het hoofd was, liep, blykbaar opzetteiyk, in den Mare- singel. Eenige burgers waren van dit drama getuigen; één hunner stak hem nog zyn wandelstok toe, doch de ongelukkige weigerde dit voorwerp tot redding aan te vatten. Even later werd zyn lyk opgehaald. Hedenmorgen werd door eene broodbakkerskar op de Waardgracbt een 3- jarig kind, dat voorover op de groote steenen lag, hetgeen door den bestuurder van de kar niot was opgemerkt, overreden. Het kind be vindt zich tameiyk wel. Het voorgevallene kan alweer tot les die nen voor zoo vele moeders, die hunne jonge kindoren steeds zonder toezicht op de straat laten loopen. Eerst op den dag zeiven dab deze week de gewone monstering der kos- tumes voor de op 24 Juni a. s. te houden maskerade zou plaats hebben, werd aange kondigd dat deze eerst in de volgende week zal gehouden worden, en wel op 11 en 12 Juni. Een proefrit door de stad met in den op tocht voorkomende wagens e»z., zooals vroe gere jaren wel eens gobruikelyk was, zal dit jaar niet gehouden worden. De rechtbank te 's-Hage, heden uitspraak doende in de verleden week Don derdag door haar behandelde zaken, veroor deelde den timmerman, die oen bak met ge reedschap van een vakgenoot uit de Frederiks- kazerne te 's-Hage weghaalde en de gereed schappen ten eigen bate verkocht, ter zake van diefstal, tot 4 maanden gevangenisstraf; den gewezen huisknecht T. B., dié te Leiden, uit een pakhuis in de Duizenddraadsteeg, een aantal horloges en andere voorwerpen van waarde ontvreemdde, ter zake van diefstal, tot 2 jaren; den ex-zaakwaarnemer, thans koopman te Leiden, die eene valsche schuld bekentenis schreef, wegens valschheid in geschrift en het opzettelijk gebruikmaken daarvan, tot 6 maanden gevangenisstraf; den persoon uit Leiderdorp, die zyn hond op twee personen aanhitste, tot 2 maanden en tot betaling eener schadevergoeding van f 66; en den persoon uit Aarlandervoen, die in den avond van 9 Maart te Oudshoorn een heer mishandelde, tot 7 dagen gevangenisstraf. De schipper uit Noordwykaan Zee, door het kantongerecht te Leiden ver oordeeld tot eene geldboete van f 25, wegens het schade aanrichten aan de netten van een ander visschersvaartuig, werd in hooger be roep door de HaagBChe rechtbank heden vrij gesproken; de kosten te dragen door den Staat. Een passagier van den beurt- schipper van Leiden op Delft, een 22-jarig muzikant van Russischen oorsprong, profi teerde van een onbewaakt oogenblik om uit de jas van den schipper eene portefeuille met papieren te ontvreemden. KOMAN VAN J 4VIKR DE JIONTKPÏN. 136) „Na eene korte aarzeling antwoordde Paul oprecht „Neen, vader. Wel had uwe voortdurende afwezigheid my zeer verbaasd en meermalen ongerust gemaakt, maar ik vermoedde niets van uw geheim." „Wat deedt je dan zoo onverwacht naar Parijs komen?" „Ik kwam hier iets zoeken." „Wat dan?" „De uitnoodigingskaart tot de soiree van' dokter Thompson. Ik ga er heen." „Waarvoor? We hadden toch besloten er niet heen te gaan Herinner je je onze afspraak niet meer „Jawel, vader, maar ik héb nu iets ont dekt, wat ik toen nog niet wist. Ik-weet waar het meisje is, dat ik slechts ééns ge zien heb en bemin." „Is zy by dokter Thompson?" „J«ist, zy is zyne pupil." „En weet je zeker dat je haar op de seirée z«lt ontmoeten?" „Ik twyfel er niet aan. En wanneer ik haar zie, wil ik ook zekerheid hebben. Ik zal haar zeggen, dat ik haar bemin met het vuur der eerste liefde. En die goede dokter zal my hare hand niet weigeren, indien myne liefde weerklank vindt." In plaats van vreugde, scheen deze tyding Raymond smart aan te doen. Hy zag somber voor zich en mompelde: „Arme Paul!" „Kom, vader, verheugt ge u nu niet met my in de toekomst?" „Helaas, Paul, ik zie je geluk jammerlyk bedreigd en schipbreuk lyden en de klip, waarop het strandt, is je vader." „Ik begrijp u niet!" „Ik bedoel myne veroordeeling. My dunkt, dokter Thompson zou daarom zijne toestem ming kunnen weigeren." „Uw verleden is hem onbekend." „Ja, maar wanneer ik hem »m de hand van dit meisje vroeg, zou ik hem alles moe ten zeggen-. Het zou bedrog ziin, wanneer ik het hem verzweeg." „Vader, u ziet alles te doiflcer in. Welnu, ik zal alles aan Martha vertellen, wanneer zy mij liefheeft. „En cfan zal zjj je wellicht van zich stoo- ten", sprak Redmond. „Neen, vader, dat zal zy niet. Ik weet zeker, dat zy ovon goed als schoon is, even edel als rein." „Zoo, meent ge dat?" „Welzeker, vader! En edele menschen ver achten niemand. De gravin De Chatelux kent ook uw geheele verleden, maar veracht ons toch ook niet, evenmin als de graaf De Thon- nerieux dat deed." Ge hebt gelyk, Paul!" „Welnu dan, vader, laat my er heengaan. Bedenk, vader, dat oen groot deel van myn geluk er van afhangt." „Ga, myn zoon, waarheen je hart je leidt, het geluk diere je!" Raymond stond op, opende zyn schryf- bureau en nam er de uitnoodigingskaart uit. Hy reikte ze aan zyn zoon over en sloot toen de bureau weder. Paul ging naar zyne kamer en stak zich in een gala-kostuum. Daarna kwam hij weer in de kamer terug. Het overige gedeelte van den dag brachten vader en zoon kalm, gezellig door. Madeleine werd Inlusschen bericht gezonden van het onverwacht vertrek van Paul van Créteil en gerustgesteld. Eindelyk was het tyd voor de soirée en vader en zeon drukten 6)kander nogmaals hartelyk de hard. „Houd moed, vader, en hoop! Alles zal zich ten beste schikken." „Paul, moge myne bede verhoord worden, je weet, ik leef slecht3 voor je geluk." Paul verliet nu weidra het huis, riep een huurkoetsier aan en liet zich naar dokter Thompson brengen. XXXVIII. Het hotel in de rue de Miremesnil baadde in eene zee van licht. De feestzalen waren, wat zy beloofden, schitterend en smaakvol. Van negen uren af waren de gasten reeds toegestroomd. Dokter Thompson onhving hen zelf, in het groote salon. Voor elk der mannen had hy een vrien- deiyk woord, voor elke dame een compli ment. Zyne beminnelykheid en goede smaak werden algemeen toegejuicht. Ook Pascal en Angölë droegen het hunne by tot het slegen van de soirée, de eerste als vertrouwde secretaris, de andere als bloed verwante van den gastheer. Torn de gravin De Chatelux en haren zoon wexden aangediend, snelde Jacques hen te gemoet en ontving hen aan den ingang van het salon. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1