N°. 9290. Woensdag 4 Jraii. A0. 1890. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Zomerdienst. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, S Juni. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. De X09IERMENITRECELIKC! van de treinen, trams en atoombooten wordt heden avond don abonnó's bjj het Leidsch Dagblad aangeboden. Abonné'8 buiten de stad wordt do dienst regeling op aanvraag per briefkaart of by de Agenten van het Dagblad gratis toegezonden. Opgeplakte exemplaren zyn a 15 Cents eveneens verkrygbaar. OlKcioole Kennisgevingen. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden» brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ge legenheid tot bet doen inschrijven van leoriiDgen voor de Hoogere Burgerschool voor JongODs is open- gestold op Dinsdagen 10 en 17 Juni en 1 Juli a. s., des voormiddegs van tien tot twaalf uren, en dat de admiseie-examens zullen plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 10, 11 en 12 Juli a. s., beidein het schoolgebouw! aan de Pieterekerkgraeht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Juni 1890. E. KI8T, Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen® kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld een kohier van het patentrecht (4de kwartaal) en 4 suppletoirs kohieren van de Personeele Belasting, alle van den dienst 1889/90 en executoir verklaard don SOsten Mei jl. en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Juni 1890. DE KANTER. Aan de universiteit alhier zijn examens afgelegd door de volgende hoerenA. J. Elgeman, hi- doctoraal-examen in de rechts wetenschap; R. M. V. Van Oppenraay, het doctoraal-examen in de klassieke lettereD, cum lauat, H. J. A. S. Vernaaat, het candi- daats-examen in de klassieke letteren; C. S. Lechner, het candidaate-examen in de genees kunde; J. J. Van der Zwot, het tweede na tuurkundig examen; N. C. Mulder, het theo retisch geneeskundig examen. f - Aan dezelfde universiteit is de heer D. J. "Wolfson, geb. te Leiden, bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige beschouwingen over de verjaring in het strafrecht." By beschikking van den minister van binnenland8che zaken is benoemd tot adjutor voor de Oostersche letteren aan de Ryks-uni- versiteit te Leiden, de heer G. Van Vloten, doctorandus in de letteren alhier. Bij het heden alhier gehouden mathe- matisch-literarisch examen bedroeg het aantal candidaten 7, waarvan er werden afge wezen 2 en toegelaten de heeren A. Laten- etein Pz., van ZaandamP. Spaans, van Enk huizen; N. G. Koning, van Oosterbeek; P. C. Loopuyt, van Klingelbeek, en C. H. Vdn Ravenswaay, van 's-Hage. De off. van adm. 2de kl. C. J. Blok, met ingang van 1 Juni geplaatst in de rol van hot wachtschip te Amsterdam, wordt gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Door de Holl. IJzoren-spoorwogmaat- schappy is aanbesteed het maken van 2 dub bele wachterswoningen aan de lyn Leiden Den Haag. Ingekomen waren 22 biljetten. Minste inschrijver was de heer K. Gerbebij, te Ryp, voor 8723. Jhr. mr. W. Th. C. Van Doorn, nieuw benoemd kantonrechter-plaatsvervanger te 's-Hage, heeft in de heden gehouden zitting van de Haagsche rechtbank als zoodanig den eed afgelegd. Twee afdeelingon van de commissie van enquête naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen zullen op Maandag 7 Juli tot verzameling van feiten getuigen gaan hooren zoowel te 's-Hage als elders. De commissie heeft zich voor het houden van aanteekening der verhooren den bijstand verzekerd van een gedeelte van het corps stenografen by de Staten-Generaal. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is aanbesteed het maken van een gedeelte houten aanlegbe- schoeiing van het jaagpad langs den Ryn onder de gemeente Barwoutswaarder. Eenige Inschry ver was de heer P. Vermeer, te Gouda, voor ƒ613. Naar „De Stand." verneemt, is het wetsontwerp „in zake de vaccine-quaestie" reeds van den Raad van State terugont vangen, en kan de indiening hiervan by de Tweede Kamer eerstdaags worden te gemoet gezien. De heer E. Scheltema is benoemd tot consul van België te Batavia. Gisteren is te 's-Gravenhage begonnen het examen voor adelborst 3de klasse. In de te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der Ned.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging werden tot leden van het be stuur herkozen de heeren W. Dull en mr. H. A. L. Hamelberg. In de plaats der heeren mr. N. A. Calisch en D. Cordes, die zich niet herkiesbaar stelden, mr. D. "Wichorlink, die bedankte, en prof. Buys Ballot («verleden), werden gekozen prof. J. W. Gunning, A. Deking Dura, beiden te Amsterdam; prof. H. Da Koek, te Kampen, en A. S. Van Reesema, te Rotterdam. - c- Benoemd ls tot leeraar aan de byzondere Handelsschool te Amsterdam, jhr. W. H. A. Clifford van Nieuwersluis. Te Arnhem is, na eene ongesteldheid van enkele dagen, op 63-jarigen leeftijd overleden de luit.-kol. der genie W. P. H. Van Riemsdyk. Men meldt aan de „Dord. Crt." uit 's-Gra- vendeelDen 2den Pinksterdag werd het orgel ingowyd in de Herv. kerk alhier, onbekrom pen geschonken door den heer B. N. Geboren, geboren te 's-Gravendeel, thans woonachtig te Utrecht. Ontworpen, wat front en oxaal betreft, door den architect L. Couvée, geb. te Leiden, werd het geleverd door den orgelfa brikant J. J. Van den Byiaard, te Dordrecht. Het is een sieraad ir, onze kerk en voldoet uitnemend; de teekening van het front en de galery wordt zeer geprezen en het orgel is van dien aard, dat de heer Van den Byiaard met de meeste vrijmoedigheid als een uit stekend fabrikant mag worden genoemd. Een vyftal kerkraamgordynen, evenzeer een geschenk, dekt den achtergrond. De minister van koloniën maakt bekend dat in het jaar 1890 twaalf personen, die in Nederland in het grootambtenaars-examen ge slaagd zyn, en twaalf doctoren in de rechts wetenschap, die in het bp art. 92, 2de lid, der wet op hot hooger onderwijs bedoelde examen geslaagd zyn, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië kun nen worden gesteld om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden ge plaatst; terwyi zes doctoren in de rechts wetenschap, die in het eerstbedoelde, en zes, die in het laatstbedoelde examen geslaagd zyn, ter beschikking van den gouvernenr- goneraal kunnen worden gesteld om in rechter- lyke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Zy, die voor beschikbaarstelling in aanmer king wenschen te komen, zullen zich tot het departement van koloniën moeten wenden met stipte inachtneming van de voorschriften, gegeven by art. 14 van het koninkiyk besluit van 29 Aug. 1883 No. 25 (Stsbl. No. 133.) Uitdrukkeiyk wordt er de aandacht op ge vestigd dat, ingevolge de 3de alinea van dat PRIJS DER ADVERTENTEEN: Yin 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17J Grootere lettere niir plaatsruimte. Yoor het *.o cieeeeren buiten de Btid wordt 0.10 berekend artikel, doctoren in de rechtswetenschap zich niet zullen mogen aanmelden zoowel voorde rechteriyke macht als voor den administratie ven dienst (ter keuze van de Regeering), maa* bepaaldeiyk zullen moeten aanvragen óf be schikbaarstelling voor rechteriyke betrekkin gen, óf beschikbaarstelling voor administratieve betrekkingen. Met het stoomschip „Noord-Brabant", van do Rotterdamsche Lloyd, dat Woensdag den 4den Juni a. s. van Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekt, zullen brievenmalen naar Atjeh en Padang worden verzonden. De laatste buslichtiDg voor de brieven en andere stukken, bestemd om in voormelde brievenmalen te worden opgenomen, zal plaats vinden ten postkantore te Rotterdam, den 4den Juni a. s., te 12 uren 's middags. Naar men van betrouwbare zyde ver neemt, is de commissie, benoemd door de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, tot het instellen van een onderzoek naar den toestand en de werking van de Zieken- en Begrafenisfondsen in Nederland, thans zoover met haren arbeid gevorderd, dat zy weldra haar onderzoek in zake de Begrafenisfondsen— waaromtrent zy het eerst een rapport hoopt uit te' brengen denkt te sluiten. Van een groot aantal fondsen en maatschappijen werden haar inlichtingen verstrekt, terwyk zy met verscheidene personen uit verschil lende doelen des lands op hare vergaderingen een mondeling onderhoud had. Wy vestigen er de aandacht op, dat de commissie bereid is alle inlichtingen in ontvangst te nemen, zoowel van besturen als van leden van Be grafenisfondsen, alsook van al die personen, die vermeenen op dit gebied voldoende be kendheid te bezitten om der commissie van voorlichting te dienen. Deze inlichtingen, mondeling of schrifteiyk verstrekt, worden- tot uiterlyk 1 Juli a. s. gaarne ingewacht door den secretaris der commissie, den heer J. L. Huysinga, civiel-ingenieur, Hemony- straat 39, Amsterdam. De nieuwbenoemde hoogleeraar by de- faculteit der geneeskunde aan de ryks univer- siteit te Groningen, dr. M. E. Mulder, denkt zyne betrekking aldaar te aanvaarden met het houden eener rede in het groot-auditorium van het academiegebouw, op Zaterdag 7 Juni a. s., des namiddags te 2 uren. In de Staatscourant van heden is opgeno men een staat van afkoop van tienden ovsr het jaar 1889, bevattende: a. wat de tienden van het staatsdomein en het kroondomein- bètreft, al de in 1889 gesloten afkoopen, 6. ROMAN VAN A VVIEK DE MONTÉM1V. 133) „Ik heb het geluk gehad, een komplot onder de gevangenen te ontdekken, heb de misdadigers bekend gemaakt, met gevaar voor mpn eigen leven een moordaanslag op drie bewakers verydeld en twee der boos doeners eigenhandig gearresteerd. „Ten gevolge van dit feit, werd my ge nade geschonken, maar evenwel slechts voor- waardelyk. „Men was van oordeel, dat ik der politie gewichtige diensten kon bewyzen en daarom verbond men aan myne genade de voorwaarde dat ik het overige gedeelte van myn straftyd (vyftisn jaren) by de geheime politie zou wor den ingedeeld. Het was dus eene vrijheid in naam, welke men my aanbood, maar toch greep ik deze gelegenheid, om buiten de sombere gevan genismuren te komen, dankbaar aan. „Ik was vader, en myne gedeeltelijke vrij heid zou mg veroorloven i.u en darumyn zoon te kjpnnen zie», die door medelpdende menschon werd opgevoed en wien men het treurig lot van zyn vader had verborgen gehouden. „Tien jaren lang heb ik myn plicht nauw gezet betracht en herhaalde malen heb ik, in dienst van de prefectuur van politie, myn leven gewaagd. „Myn zoon is thans negentien jaren oud, by bemint, hy eerbiedigt my, doch het sombere verleden van zyn vader is hem niet bekend, noch het beroep, dat ik tegenwoordig uitoefen. „Ik heb my, om hem met het verledene onkundig te laten, met geheimzinnigheid moe ten omhullen en de eene leugen op de andere moeten stapelen. „Ondanks alle voorzorgen, welke ik ge nomen heb, leef ik in voortdurenden angst, dat myn zoon mot het verledene bekend zal worden, en zich dan met verachting van zyn vader zal afkeere*. „Heb medelijden met uw nederigen en onder- danigen dienaar, Excellentie! Wanneer het alleen ra ijzelven betrof, zou ik zwygen, ik ben veroordeeld, ik onderga myne straf; dat is rechtvaardig. „Ik b8n evenwel vader, het leven van myn zoon wordt door eene boosaardige ziekte bedreigd en zijn toestand vordert dat ik steeds aan zyne zijde ben om over hem "te waken. Bij myne betrokking aan de prefec tuur is dit onmogelijk. „Telkens moet ik myn zoon verlaten, en wanneer daarenboven myn verleden hem be kend werd, vrees ik dat hy dien slag niet zou overleven. „Vijftien jaren lang heb ik geleden, Excel lentie; ik smeek u, geef my kwytschelding van de vyf jaren, welke Paul was geheel verdiept in de lezing van het smeekschrift, dat zyn vader had opge steld en dat hy morgen aan de gravin De Chatelux zou ter baud stellen en die het daarna den minister zou doen aanbieden. Hy had zelfs niet gehoord dat de deur der kamer was geopend. Achter hem klonk een angstkreet, welke hem verschrikken deed. Aan de geopende deur der kamer stond zyn vader. Do ongelukkige Raymond naderde zyn zoon met wankelende schreden. De oude man wierp zich op de knieën. „Genade!" 3c«eekte hy. „Vader", sprak Paul, „o zeg dat het niet waar is, wat ik hier gelezen heb, zeg det het eon afschuweiyk spel der verbeeldicg is, dat de naam, hier aangeduid als die vaneen veroordeelde, niet de uwe is." Helaas, dat kan niet, Paul II' „Dus het is dan toch waar, wat hier ge schreven staat?" „Het is waar." Paul wankelde en moest zich aan de tafel vasthouden om niet ineen te zinken. „O!" snikte hy, „ik droeg den naam van een moordenaar. Myn vader, dien ik be schouwde als den braafste, den edelste aller mannen, is een moordenaar. 01 driewerf vloek over het uur, dat my zag geboren worden I" Raymond sprong op en vatte de hand van zyn zoon. „Myn Paul! geliefd kind, o, vloek my niet, wend je niet met afschuw van je vader af,, ik smeek je, heb medelyden met me. Je- verachting zal ik niet overleven. O, spaar je- vader dit verdriet I" „Maar het denkbeeld is verschrikkelijk, vader, moet Ik my niet schamen over u?" „Hoor my eerst aan, mjjn zoon, veroor deel my niet, voordat Ik my verdedigd heb. Elk beschuldigde heeft toch het recht zich te verdedigen? Laat my je alles vertellenen oordeel dan of ik je achting, je liefde nog waardig ben." Paul kwam tot kalmte, zette zich neder en sprak „Kom, vader, zet u naast my, en spreek dan; ik luister naar u!" (7Vordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1