en r* 7? ïïfS •fl^gy&r" -yit'i ■-"oxvr^.-r - eb'vaiwci ra-Kc-JtrA'.tv I.VIATV lAT^-Cir-cr^V IKGEZONDEN. Mijnheel' dc Redacteur! Hoewel eldors gevestigd, blijf ik toch steeds hartelijk belangstellen in wat in mijDo geboorte plaats voorvalt, en is dit niet het minst het geval met wat aangaat de viering van het traditiomele 3-October-feest. Van het verslag dor 3 October-Vereeniging, voorkomende in No. 9286 van uw blad, nam ik met genoegen kennis, ia zooverre het ook voor dit jaar weder vaststaat, dat de 3do October feestelijk zal worden herdacht en dat de jeugd dit jaar niet zal vergeten worden. Het deed mij echter leed, dat, nu het bestuur der genoemde Vereeniging uitgesproken heeft dat aan het kinderfeest zoowel de leerlingen der openbare als der bijzondere scholen zullen kunnen deelnemen, het bestuur er niet toe gekomen is om meer uitvoerig uiteen te zetten, waarin het kinderfeest zal bestaan. De toevoeging toch, dat op het- terrein kramen, draaimolens, een dansvlonder, enz. voor de kinderen aanwezig zullen zijn, is allerminst geschikt om de ouders, die de Gereformeerde of Christelijke belijdenis zijn toegedaan, in te nemen voor eene dergelijke feestviering en zeer zeker zullen do besturen en onderwijzers der bijzondere scholen met den Bijbel er niet voor te vinden zijn, om, in flagranten strijd mot den geest onzer vaderen, door hunne deelname zekere sanctie te ver- leenen aan een feest, dat, naar wat or in uw verslag van gezegd wordt, meer het stompel draagt van den geest dezer eeuw, dan van den geest dor traditie. Van een feest, dat door kermisvermakelijk heden moet worden opgeluisterd, zal ons Gereformeerde volk, dat de kermis hoe eer hoe liever wenschte opgedoekt te zien, zich ongetwijfeld afkeerig blijven betoonen en zich allereerst verplicht rekenen er zijne kinderen van terug te houden. Zal dus de eenheid bereikt worden, waar naar, volgens uw verslag, de 3-October-Veree- niging streeft, ter vermijding van alle onder scheid in richting, dan dient m. i. rekening gehouden te worden met de meer stemmige neigingen van het volk, dat met hart en ziel de tradities eerten lief heeft, maar de ineening is toegedaan dat ook kinderfeesten, op 3 Oct. gehouden, moeten dienen tot verheerlijking van den Heere God, die Leiden zoo wonder baar uit de hand der Spanjaarden heeft bevrjjd. Met do plaatsing van bovenstaande zult u ondergeteekende verplichten. U dankend voor de opneming, UwEd. dw. dienaar en bestendige lezer, J. S. Hoek. Beverwijk, 30 Mei H90. Mijnheer de Redacteur.' Naar aanleiding van do mededeeling in Uw Dagblad aargaande den speeltuin op „Vree wijk", verzoek ik U eenige regelen plaats ruimte. Gaarne wil ik mijn oordeel over de beide kinderfeesten (daar gevierd) eens uitspreken, omreden ik daarbij tegenwoordig was. Men noemt het weder in het begin van dit bericht zoo gunstig, doch wanneer wij verder lezen is het den schrijver niet ontgaan dat het dien avond koud was. Ook ik vohd bet koud en durf gerust be weren, dat het ougunstigo weer alleen reden gaf, dat do opkomst ditmaal niet zoo groot was, als men had gewonscht. Verscheidene moeders zag ik met kleine kinderen vroeg huiswaarts keeren, terwijl do grootere lustig voortspeolden en aldus geon last hadden van de koude. Voor den pachter vind ik het nogal onaan genaam, dat de schrijver van hot bericht in Uw Dagblad den tijd zoo vooruitloopt en in zijne beschouwingen hem als het ware aan zegt weldra te zullen eindigen. Toevallig heb ik beide avonden met den pachter gesproken en hem gevraagd, hoeveel personen op het feestaanwezig waren en vernam toen uit diens bescheiden antwoord, dat op den eorsten feestavond zevenhonderd en 11. Woensdag driehonderd gele.dors en kinderen tegenwoor dig waren. De eerste maal was hij uitstekend voldaan en ook deze week was h(j tevreden en vond, terwijl de zaak pas in wording is, geene reden tot klagen. Lang3 dezen weg, Mijnheer de Redacteur, veroorloof ik mij de vrijheid aan vele ouders, die hunne kinderen liefhebben, te verzoeken hen by voorkomende geleger.hoden naar den Speeltuin te zenden, waar zij, zooals uw be richtgever terecht opmerkt, veilig zijn, en ongestoord genieten onder het wakend oog van den pachter, eon man, die hot kindorleven kent en, door energie eti ondernemingsgeest gedreven, reeds zooveel voor do kinderen heeft gedaan en steeds toont voor kinderen te leven. U dankzeggende voor de gegeven plaats ruimte, toeken ik, Hoogachtend, Uw Dw. Dr. Een bezoeker van den Speeltuin Vreewijk" Mijnheer de Redacteur! Ia het „Leidsch Dagblad" van 30 Mei jl. wordt het eon en ander vermeld omtrent het tweede kinderfeest, dat deze week in den speeltuin van „Vreewijk" werd gegeven. Met hetgeen daarin wordt gezegd van het naar hartelust vermaken der jeugd in de fnssche buitenlucht, van het goede orkest en van de aanwezigheid van allerlei toestellen kan ik mij geheel vereenigen. Er wordt even wel ook gesproken van het wakend oog des pachters ter voorkoming van ongelukken of vechtpartijtjes, en op dat oog, op dat wakende oog van dien pachter wenschte ik juist de aandacht te vestigen. Iminors, bij het voorbjjwandelen van den speeltuin on het blijven staan daarvoor is mij gebleken dat genoemd oog wel waakt ov6r de kleinen, maar niet over de grooton, die als zg. geleidsters en geleiders den tuin, dik- wyls zonder kinderen, binnentreden en, een maal daarin aanwezig, grimassen (ik zal nu maar dit woord en geen ander gebruiken) maken, welke helaas de aandacht der kinde ren. doch geen blik van pachters oog tot zich trekken. Het zou, mijns inziens, in het voordeel van den pachter wezen, zoo de niet-kinderen niet zoo vroeg des middags in den tuin werden toegelaten. Menige vader en moeder vindt wellicht het „voorboeld" der byna volwas senen nu juist niet uitstekond voor hunne kinderen en houden ze daarom verre van den tuin. Ik geef dezen wenk niet om 's pachters succes te verkleinen, maar juist om het te vergrooton. Waakt z(jn oog ovor klein en „groot," zoo dit laatste in den tuin noodig is, en past hy niet alleen op de „kleintjes", dan zal een stroom van kindoren dienzelfden tuin bezoeken en dienzolfden pachter voordeel verschaffen. Zoeterwocde, 31 Mei 1890. L. BUITENLAND. Frankrjjk. Graaf Herbert Von Bismarck vertrok den 28sten Mei des avonds naar Frankfort. Vol- gons de „Teraps" ontving hy gedurende zijn verblijf te Paiijs geene verslaggevers en legde hij geene bezoeken af Slechts bij Des Houx, die hem bezoeken wilde, maar hem niet te huis trof, zond hij zijn kaartje. Mag men sommige bladen gelooven, dan heeft graaf Von Bismarck ook een bezoek gebracht te Versailles, om het huis te zien, waarin zijn vader in 1871 verblijf hield. De bewoonster, mme. Jessey, heeft hom echter niet willen toelaten. Hy moebt alleen in den tuin wandelen. De modaillos en diploma's, op de Parij- sche tentoonstelling toegekend, zullen eerst in September goreed zijn en worden uitge reikt. De bekroningen voor buitenlar.dsche inzenders zullen door bemiddeling der ver- schillende gezantschappen en vertegenwoor digers worden overgezonden. Volgens de „Politisebe Correspondenz" zal een Fransch smaldeel van 3 schepen naar Spezzia gaan als tegenbezoek voor dat van de Italiaanscbe vlootafdeeling te Toulon. Tot de te Parijs in hechtenis genomen nihilisten behoort ook, gelijk men weet, ze kere Mendolsaohn, die, reeds jaren geleden to Berlijn aangehouden onder verdenking van medeplichtigheid aan den spoorwegaanslag tegen den czaar, naar St.-Potersburg zou worden overgebracht, maar aan de Russische grenzen ontsnapte. Mendelssohn, de zoon van een rijk bankier te Warschau, had, naar het heette, de Russische gendarmen omgekocht en vluchtte over Oostenrijk en Zwitserland naar Frankrijk. Do gevangengenomen nihilisten waren door de politie sedert eenigen tijd nauwlettend in het oog gehouden. Reeds den 12aen Mei had men ontdekt dat te Raincy boomen zwaar beschadigd waren door personen, die proeven met ontplofbare stoffen hadden genomen. Er waren ook motalen buisjes gevonden. De nihilisten worden, volgens het „Journal des Dóbats". verdacht een aanslag tegen het leven van den Russischen keizer in den zin gehad te hebben. Volgens de „Figaro" heeft maarschalk De Mac Mahon van zijne voltooide gedenkschriften slechts zes exemplaren doen drukken en aan zeer nauwe bloedverwanten geschonken, onder uitdrukkelijke voorwaarde van aan nie mand anders het geringste gedeelte er van mede te deelen. Chincholle verzekert van den minister Constans zelf te hebben gehoord, dat de her tog van Orleans binnenkort gratie zal krijgen. Dnltsohland. Keizer Wilhelm is reeds bijna geheel her steld. Evenwel houdt de keizer op raad der geneesheeren nog rust, totdat de zwelling aan den voet geheel verdwenen zal zijn. Intusschen heeft ook 's keizers com, groot hertog Lodewjjk van Hossen, oen dergelijk ongeluk gehad. Toen de groothertog van Friedberg naar Nauheim reed, brak bij het omrijden van eene scherpe bocht een dor boomen. Het paard schrikte en ging op hol, maar de groothertog sprong er bijtijds uit eu bracht, met behulp van een veldwachter, die in de buurt was, het paard spoedig tot staan. To Leipzig is een gedenkteekon ont huld voor do soldaten uit die stad, welke in den oorlog van 1870/71 het leven lieten. Op 3 marmeren platen zijn de 526 namen in goudscbrift gebeiteld. Keizerin Eugónie heeft een kostbaar kleinood besteld, dat zij aan keizerin Frederik wenscht te overhandigen. Het is een fraai matzilveren medaillon, met het wapen van Montyo in émail, rijk versierd met robijnen, smaragden en turkoozen. Het medaillon zal oen haarlok van de keizerin bevatten. De Duitsche bladen zijn zeer ingenomen met de ontvangst, welke aan de afgevaar digden van drie Duitsche hoogescholen is ten deel gevallen bij de feestelijkheden der Uni versiteit van Montpellier. Vooral aan prof. Helmholtz werd groote hulde gebracht. De eerste Duitsche soldaat, die sneuvelde in den Fransch-Duitschen oorlog, zal thans een gedenksteen krijgen. De kameraden en familie laten te Niederbronn, in Elzas, een gedenkteeken plaatsen op het graf van den luitenant William Herbert Winsloe, van het Badensche dragonder-regiment Prins Karei. ItciliiL De Etna is in werking en men vreest eene uitbarsting. Naar men uit Palermo meldt, hebben eenige roovers, als gendarmen verkleed, een rijk koopman opgelicht. Zij eischon een los prijs van 400,000 fr. De dagbladen verwijten der Regeering dat zy geene afdoende maat- regolen tegen de bandieten heeft genomen. België. De koning van België heeft een jonkman, die eenigen tjjd Stanley's secretaris was, Leonard K. Wilson, tot zjjn particulier secre taris benoemd. Uit Luik verzoekt men ons het volgende to plaatsen De nijverheids- en kunst-tentoonstelling van Luik belovft een grooten bijval te bekomen. De bijtredingen zijn talrijk en het Comiteit is verplicht geweest bij de bestaande gebou wen een paviljoen op te richten an 3000 vierkante meters, op do St.-Leonard-kaai. Do tentoonstelling wordt geopend Zaterdag 2S Juni, om 3 uren 's namiddags, en duurt tot 30 September. Bijtredingen van tentoonstellers worden aanvaard tot 15 Juni. Voor verdere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de heeren Van der Made en Bouwman, agenten-generaal voor Nederland, te Dordrecht. Groot-Brit» li u I Eenigo Engelsche bladen beweren dat eene werkstaking van politie-beambten iu do hoofd stad voor de deur staat. De agenten hebben op eene geheime vergadering besloten, voor do laatste maal bij den heer Monro, het hoofd der Londensche politie, op lotsverbetering aan te dringen. De politiemacht telt ongeveer 16000 man. Volgens de Engelsahe bladen zal ver moedelijk Zwitserland worden uitgenoodigd een scheidsrechter te benoemen in zake het geschil betreffende den Delagoa-spoorweg. Te Limerick had dezer dagen 's avonds kort na elven eene geweldige ontploffing plaats achter aan do politie kazerne. By onderzoek bleek zij te zjjn veroorzaakt door eene buis, welke men met ontplofbare stof had gevuld en aangestoken. Het misdadige do9l werd echter niot bereiktniemand en niets werd gedeerd. In Noord-Britsch-Columbia vreest men voor wraak van de Roodhuiden. H6t bosch, waarin zy hunne dooden aan de takken der boomen ophangen, is verbrand. De Roodhuiden beweren dat de blanken den brand hebben gesticht. Vele landbouwers op de grenzen zpn reeds gevlucht. De Duitschers te Londen hebben reeds het plan gevormd prins Von Bismarck by zyne komst aldaar een feestmaal aan te bieden. Portugal. In nadere particuliere telegrammen uit Ben- guela worden de berichten uit Bihee bevestigd. De machtige negerkoning aldaar heeft de Portugeescbe expeditie naar de binnenlanden tegengehouden, omdat hy de zaak wantrouwde, doordien hy had ontdekt dat verscheidene dragers by de expeditio vermomde soldaten waren. Hy heeft die soldaten doen uitkleeden en ze verdreven; sommigen werden geboeid en opgesloten, volgens de berichten moeten er 14 gedood zyn. De Portugeezen zijn thans bezig met het uitrusten eener expeditie tegen dien negerkoning en hebben daarby de hulp der boeron ingeroepen. De toestand is hachelijk. Uit Lissabon wordt bevestigd dat alle leden der Portugeesche expeditie, welke onder leiding van den bekenden reiziger Balladem in de nabyheid van het Nyassa-meer onder zoekingen deed, door de inboorlingen zyn vermoord. Een dergelijk lot trof eene andere Portu geesche expeditie aan de westkust van Afrika. De 80-jarige reiziger Silva Porto, op wiens raad deze expeditie werd ondernomen, heeft zich dit ongeluk zóó aangetrokken, dat hjj te Benguela een eind aan zyn leven heeft ge maakt. Jo tenr.»Hong;,-Mona j-oïiio. De oud-Czechische afgevaardigde Rieger ontving een ongeteekend schryven, bevattende de mededeeling dat hy als een hond zou worden doodgeschoten, wanneer de schikking tusschen Duitscher3 en Czechen in Bohemen werd aangenomen. Ook andere Czechische afgevaardigden kregen dreigbrieven. De sedert eenige weken te "vVeenon ver toevende eerste vrouw van den schach van Porzié, sultane Emine Agdes, zal heden of morgen de terugreis naar Teheran over Pod- woloczyska (Rusland) aannemen. Haar gezicht moet zeer verbeterd zyn. Te Edolsberg, by Linz, in Opper-Oosten- ryk, is een paar dagen geleden een monument onthuld ter herinnering aan de Oostenryksche soldaten, die in den b'.oedigen slag vielen bij die plaats den 3den Mei 1809 tegen het Fransche leger onder Napoleon I. Vorst Ferdinand van Bulgarye heeft zyn bezoek aan Weenen aangekondigd togen mid den Juni. Rusland. In het vorig jaar zyn in Rusland meer dan 80,000 wolven gedood, waarvoor 10 roebel per stuk werd betaald. Dat doze slach ting wenscheiyk is, blykt uit de mededeeling dat in dat jaar in Vusland 203 menschen door wolven zyn verscheurd. De invoerrechten op katoengaren in Rïs- land zyn met 4 roebels per pond verhoogd. Eon telegram uit St.-Potersburg meldt dat de beroemde Russische schryver Leo Tolstoi gevaariyk ziek is. Afrika. Volgens bericht uit Zanzibar aan de „Times," is dr. Peters met zijne expeditie Uganda binnengedrongen. Geiyk men weet, ligt dit onafhankelyk ryk aan den Noord-westoever van het Victoriar-Nyanza, ten westen van het gebied van Britschen invloed en ten oosten van den Congo-staat. Naar aanleiding van dit bericht zegt do „Times" in een hoofdartikel, dat Stanley toch wel gelijk kan he'oben gehad, toon hy don „slapenden Britschen leeuw" poogde to wekken. Het Cityblad betoogt dat aan Duitschlands eischen in Oost-Afrika reeds ruimsohoots voldaan is en merkt op, dat het eene binnen- landscho kustlyn van 3000 Eng. rnjjlen be zit, die toegang geeft tot wat eenmaal de belangrykste waterwegen der wereld zal worden. Doch er moot naar hot Tanganyika- meer een open verkeersweg overbly ven, waar van de Britten van uit het noorden, dus door Uganda, onbetwist gebruik moeten kunnen maken. Intusschen gelooft het blajl aan eon mis verstand er. is overtuigd, dat eene vriend- schappe'yke schikking tusschen Duitschers on Engelschen zal worden getroffeD.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2