N°. 9288. Maandaa: 2 .Tuiti. A0. 1890. feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TIED Bladen. Leiden, 31 Mei. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ln cas8eoren buiten de stad wordt 0.10 berekend Oltlcieele Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den llden No vember 1880 (Gomeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid Jager onderwijs, gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorboreidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en moiajcs, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lsto klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der lst-e klasse, voor meisjes, in hot schoolgebouw aan do Boommarkt; der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pietorskerkstraafc der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat; en wel van don 2den tot en met den 14dcn Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, ■en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Mei 1890. E. KIST, Secretaris. Voor het heden alhier gehouden mathema- tiech-literarlsch examen bedroeg het aantal candidaten 7, -waarvan er werden afgewezen 3. Toegelaten zyn de heerenM. V. Redort, van DordrechtA. EL C. Van Engelen, van 'e Qage W. 6. Haye, van Amsterdam, en J. M. Meyboom, van Rynsburg. —Door tusschenkomet van den heer H. Hün- nekens, logement- en koffiehuishouder, Bees tenmarkt No. 39, alhier, is heden ten Raadhuize een bedrag van f 10 gestort ten behoeve van 4e algemeene armen. Vergezeld van ztJne familie, arriveerde te 's-Hage hedennamiddag te 2 uren de heer N. Van den Brandhof, laatstelijk gouverneur van Curasao, laatst komende van Brussel. Aan het station werd ht) door eenige bloed verwanten en vrienden verwelkomd. Volgens de uitkomsten der volkstelling bedroeg de bevolking der gemeente Zwammer- dam 792 mannen, 833 vrouwen, totaal 1625. Het hoofdbestuur van den tienden Duit- schen Bondsschietwedstryd te Beriyn noodigt alle wakkere Hollandsche schutters tot deel neming uit aan zijne schuttersfeesten, welke van 6 tot 13 Juli e k. in genoemde hoofdstad zullen plaats hebben. Na den vorigen dag zijne opwachting te hebben gemaakt aan den consul-generaal van Rusland te Amsterdam, is de staatsraad De Berends, lste gezantsehapssecretaris van Rusland te 's-Hage, gisteren naar Madrid vertrokken, van waar hij tegen 20 Juni in de residentie zal terugkeeren. Tot kamerheer des Konings in buiten gewonen dienst is benoemd jhr. E. R. Van Weideren baron Rengers, hoofdcommies-titulair b(j het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Aan 's Rijks Munt zijn in 1889 geslagen 201,961 tienguldenstukken, 200,000 kwartjes en 2,800,000 dubbeltjes, gezamenlijk voer eene nominale waarde van f 2,379,610. De „Standaard" deelt het volgende schrijven mede, haar door den heer Keucbe- nius ter openbaarmaking toegezonden, met verzoek aan de andere bladen om het over te nemen: „Aan allen, vrienden, geestverwanten en geloofsgenooten, zoowel als staatkundige en Christelijke Vereenigingen, die den onderge- toekende bij zijn aftreden als minister des Konings bl(jk gaven van hunne belangstelling en waardeering en die bovendien hem ver eerden met bet op 20 dezer hem aangeboden geschenk als bewijs hunner broederlijke sym pathie, betuigt hij hierbij zjjnen oprechten en warmen dank. „Hij aanvaardt hun rijk en beteekenisvol ge schenk met te grootere blijmoedigheid en erken telijkheid, omdat by er in ontdekt eene open bare hulde aan de tegenwoordige Regeering. „Zulke hulde geldt als volle instemming hunnerzijds met de leus„Tegen de Revolutie het Evangelie!" Zg strekt tot bevestiging en handhaving, ook in het staatsbestuur, van de door Europa's grootste Monarchen, reeds in het 15de jaar dezer eeuw, zichzelven en den volken in her innering gebrachte, allengs echter meer en meer ter zijde gestelde waarheid, dat de Heer» Jezus Christus gisteren en heden en tot in eeuwigheid Dezelfde, de Zaligmaker is der wereld en de Bron van alle Wijsheid, Macht en Vrede. „Zij bevat vooral een krachtig protest tegen al degenen, die in hun hart zeggende Heere doet geen goed en Hy doet geen kwaad! Als Hjj soms hoort of ziet, Hij is nochtans zeer ver en zeer neutraal 1 Daarom behoeft door niemand, ook niet door de Christelijke Kerk, al te nauw worden gelet op zijne eer en recht, op zijne Majesteit en zijne Heiligheid, op zijn Verbond en zijn Woord, op zijne genade en zijne liefde, mits slechts de inzettingen van priesters en leeraars blijven geëerbiedigd en, alvorens Mozes en zijne schriften en dan ROMAN VAN XAVIER DE ttOVTÉPIV 130) „Dan is het bijna zeker dat de dief van het testament ook de moordenaar van de erf genamen is." „De justitie is dezelfde meening toegedaan, dokter 1" „En heeft er nog geene enkele aanhouding van vermoedelijke daders dezer moorden en diefstal plaats gobad?" Ja, de kamerdienaar is, als de eenige ver dachte in deze zaak, in hechtenis genomen. Wel houdt hy hardnekkig zyne onschuldvol, maar de bewyzen tegen hem zyn verplette rend. Hy was echter reeds in Mazas opge sloten, toen de eerste moord gepleegd werd. Daaraan is hy dus onschuldig." „Dan zal hy medeplichtigen buiten de gsvangeBis hebben. My dunkt, dat de pektio in dien kamerdienaar wellicht een punt van uitgang heeft." Dit werd door den prefect, evenals door den procureur dor Republiek toegestemd en Jacques wenschte zich in stilte gelak met de behendigheid, waarmede hy de justitie op een dwaalspoor bad geleid. De gerechtspersonen maakten zich gereed om te vertrekken. De procureur der Republiek wendde zich nu tot Jacques en den stationschef: „Nog dén verzoek heb ik u te doen, myne heeren! Hetgeen u zooeven vernomen hebt, moet een diep geheim blyven. Niemand mag iets van deze misdaden vermoeden. Men denkt dat het zelfmoorden of ongelukken zyn, en in dien waan moet men blyven. De politie kan het best in het geheim hare nasporingen doende misdadigers zyn dan niet zoozeer op hunne hoede." De stationschef, zoowel als Jacques, be loofden alles stipt geheim te zullen houden. De overheidspersonen verwyderden zich en kort daarna begaf ook de stationschef zich weder naar de plaat3, waar zyn ambt hem riep, terwyi Jacques achterbleef om mevrouw Labarre te troosten. XXXV. Wy hebben Paul Fromental verlaten op het oogenblik dat hy zyn vriend Fabien De Chatelux in zyn buitenverblyf te Port-Créteil verwelkomde. ook Christus te gelooven, de wysheid dezer eeuw worde geraadpleegd! „God, de Heere, de Koning Israëls, de Koning ook der Koningen, onlferme zich over het volk, waar zulk protest nog gehoord wordt en weerklank vindt! „Hy zegene Nederland en stelle het nog eenmaal tot een zegen en een licht en een roem der volken 1" Het hoofdbestuur van „Vooruit", ver- eeniging van handels- en kantoorbedienden, gevestigd te Amsterdam, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin bet te kennen geeft dat het uit de dagbladen beeft vernomen, hoe doer de Regeering by de Volksvertegen woordiging is ingediend een wetsontwerp, houdende eene nieuwe regeling in den dienst der posteryen; dat het met genoegen heeft opgemerkt o. m. de verhooging van het maximum gewicht voor het minimum-porto van 25 tot 35 gram, voor zoover het de dag- en weekbladen be treft, doch tot zyn leedwezen heeft ervaren, dat andere periodieke geschriften, minder dikwyis verschynende, nog altyd worden be handeld op den voet van gewoon drukwerk; dat het daarom deze gelegenheid wenscht aan te vatten, om de Kamer opmerkzaam te maken op het hooge belang, dat ook de kleinere pers heeft by een laag porto, welk recht, zoo het blyft gehandhaafd op zyne tegenwoordige hoogte, onevenredig zwaar drukt op de exploitatie, en dientengevolge de ontwikkeling en verspreiding tegenhoudt der geschriften, waarop het het oog heeft; dat een periodiek geschrift, hoezeer ook minder dikwyis dan éénmaal 's weeks ver- schynend, toch altijd iets geheel anders is dan een gewoon stuk drukwerk, en dat de bevoorrechting van de groots pers tegenover de kleine, thans reeds zeer aanzienlyk, in het nieuwe ontwerp nog wordt uitgebreid, zoodat b. v. een weekblad tot een gewicht van 35 gr. zal worden vervoerd en bezorgd voor cent, een veertiendaagsch geschrift daaren tegen voor 2 centenja, er zyn weekbladen, die tot eene zwaarte van 200 grammen en meer, onder de huidige regeling voor 1 cent worden behandeld, voor welk gewicht een maandblad met 7'/2 a 10 cents moet worden gefrankeerd; dat naar de meening van genoemd hoofd bestuur in het begrip„periodieke pers" vallen alle regelmatig verschynende geschriften, door loopend genummerd of van eene dagteokening voorzien, en zelfs ook jaarverslagen van ver- Zy waren zeer verheugd elkaar weer te zien, dineerden, maakten eene wandeling en bleven den geheelen avond verder in den tuin zitten pratèn. Paul en Fabien behielden elk het geheim hunner liefde echter voor zich, geen enkel woord werd er over het schoone meisje ge wisseld, dat zy beiden liefhadden, zonder het van elkaar te weten. Den volgenden morgen waren de beide jon gelui reeds vroeg buiten, om een roeitochtje op de Marne te maken. „Morgen is het Zondag", zei Paul, „wat zullen wy dan doen?" „Laten we gaan visschen." „Aangenomen, maar dan zullen wy onzen vriend Boulenois meenemendan kunnen wy zeker van eene goede vangst zyn. Dit is toch altyd aangenamer." „Weet je hem te vinden?" „OI Dat is volstrekt niet moeilyk. Hy zal wel weer, zooals gewooniyk, hier of daar zitten visschen." „Hierin vergiste Paul zich niet, want zij ontdekten weldra de Bunsing, die zyne boot in het riet had vastgezet en kalm zyn dobber gadesleeg. „Heidaar, Boulenois 1" riepen beiden over het water. eenigingen en instellingen, welke voor een overwegend groot gedeelte in hooge mate zullen worden gebaat door de verlaging van het porto; dat de ervaring reeds by herhaling heeft geleerd, hoe eene verlaging van het recht, verschuldigd voor het gebruikmaken van een openbaren tak van dienst, dat gebruik zéér heeft in de hand gewerkt, zoodat met de verlaging iedereen was gebaat, ook de schat kist, wier inkomsten vaak belangryk stegen, en eene zoodanige uitkomst ook nu weder is ts verwachten van een dergelyken maatregel Redenen waarom het hoofdbestuur voor noemd aan de Kamer verzoekt, te willen be vorderen, dat in de bovenbedoelde wet wordt bepaald het porto voor alle periodieke geschriften, alsboven omschrevon, wordt gesteld op '/z cent tot 35 (of 50) gram, 1 cent voor boven 35 (50) gram tot 250 gram, 2'/i cents voor boven 250 gram tot 500 gram, 5 cents voor boven 500 gram, en, zoo tegen de invoering van dit tarief in zyn geheel om de eene of andere reden onoverkomelyke bezwaren moch ten worden geacht te bestaan, dan toch in ieder geval aan de wet zoodanige uitbreiding te willen geven, dat althans de maandelyks verschynende geschriften op dien voet wor den behandeld. Van dit adres is tevens afschrift verzonden aan de verschillende ministers en aan de leden dor Tweede Kamer. Hedenochtend per Rynspoor van 8 uren vertrok de heer Sjerputowski, laatstelyk consul-generaal van Rusland te Amsterdam, thans te Napels, met zyne echtgenoote uit Den Haag naar Frankfort a/M., ten einde zich later van daar naar zyn nieuwen consulairen post te begeven. Tal van personen uit de diplomatieke kringen, waartoe de heer Sjer putowski vroeger, toen hy als Russisch ge- zantschap8raad te 's-Hage geplaatst was, be hoorde, met hunne dames, brachten den ver- trekkenden aan den trein den afscheidsgroet. Thans is by de Tweede Kamer ontvan gen de Memorie van Antwoord van den minister van justitie omtrent het wetsontwerp tot waarborging van de vrye beschikking der werklieden over hun verdiend loon. Het stoomschip „Semarang", van Bata via naar Rotterdam, is 30 Mei Dover gepas seerd; de „Zuid-Holland" arriveerde 30 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Schiedam" is 29 Mei van Rotterdam te Buenos-Ayres aangekomen; de „Oranje-Nassau" vertrok 29 Mei van Nieuw-York naar W.-Indie. De visscher keek op. „Ho, ho, ik kom all" Hy haalde zfin hengel in, maakte zyne boot los en lag in eenige oogenblikken langs die van Paul. „Welzoo, mynheer Fabien, is u daar ook?" zeide Boulenois, toen hy den jongen graaf herkende. „Zooals je ziet, Boulenois", antwoordde Fabien. „Is u weer eens by mynheor Paul ge logeerd?" „Juist." „Morgon gaan wy visschen, zeide Paul, en we zouden dan gaarne willen dat je met ons meeging." „Welzeker, met het grootste genoegen, heeren1" „Kom je ons dan aan myn huis afhalen?" vroeg Paul. „Hoe laat?" „Tegen zonsopgang." „Begrepen; ik zal vota: een goeden voor raad wormen zorgen." De Bunsing groette do beide vrienden en keerde weer naar het riet terug, dat hy zoo even had verlaten. ffc rdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1