Versche Zalm. C. VLIELAND Zn. F. J. VAN DE VEN, Koorstcog 30. «■v- Hersleljlaats voor NaaimacMaos. M. KOPPESCHAAR Oo. OPENING VIM Bp® PletirsM-IOOrstMI Ni. 8. De PFAFF-Naaimachine N°. 9288. Maandag 2 Juni. A®. 1890. ,Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Mei. Vervolg der Advertentiën. Noordwijkselie Stoomboot- Maatschappij. ZOMERDIENST Leidsche Stoomververij en Chemische Kunstwasscherij. M. Koppeschaar Co. Nederlandsche Huurwaarborg- Maatschappij. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet in- casseereu buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der Kon. Fabriek voor stoom- en andere werktuigen is door den voorzitter, den heer A. C. Wertheim, modegedeeld dat de officieuze onderhandelingen mot de Regeering omtrent het voortbestaan der fabriek tot geene resultaten hebben geleid. Er is besloten, nu het maatschappeiyk kapitaal een verlies van ruim vijf en zeventig percent heeft ondergaan, te hquideeren. Twee en zestig jaar oud is te Buiksloot overleden de heer J. C. Albrecht, burgemeester aldaar en gepensionneerd majoor van het Indische leger. Het aan het „Hbl." ontleende bericht in ons vorig nommer omtrent den nieuwen schouwburg te Rotterdam, blijkt geheel on juist te zijn. In tegenstelling met de ongun stige geruchten, welke er ten aanzien van dit gebouw verspreid worden en waardoor de berichtgever vermoedelijk misleid is, wordt thans aan genoemd blad van betrouwbare zijde medegedeeld, dat het werk goed vlot en men alle kans heeft dat het op tijd ge reed komt. De schout bij-nacht, directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluls, ont ving de miniateriëele beschikking omtrent den uitslag van het vergelijkend examen voor machinist-leerling der 2de klasse by de marine. In volgorde der behaalde punten zijn geplaatst E. Van Dijk, van Rottumeroog; J. H. Voort- hutjzen, van Leiderdorp; S. Van der Moulen, van Waddenooien; F. N. Harteveld, van Alk maar; 6. Bedeaux, van Leerdam; M. J. H. Van Alphen, van Utrecht; G. H. Loman, van TielJ. J. Weida, van VeonhuizenJ. G. Jerschavek, van UtrechtJ. A. Rietdijk, van Delft; H. J. Schreuder, van Farmsum; F. J. L. Swuste, van Den Haag; M. G. H. G. De Vries, van Zeelst; J. W. M. Renken, van Nieuwer-Amstel; W. Terwoert, van Koudekerke; W. F. Krul, van Scheveningen J. M. Brinckman, van Den Haag; K. J. G. Raue, van Geldrop; J. G. W. VanDormolen, van Nijmegen, en W. F. Do Loenen, van Vlissingen. Bij het personoel der posterijen zijn benoemd: tot assistent te Arnhem H. Lam- mers, aldaar; tot assistente te Hengeloo, mej. S. De Vries, geagreëerd te Grouw. Toegelaten als goagreëerd klerk mot be looning te Enschodee, C. L. A. Klop, van Brielle; te Alblasserdam, T. A. Moors, van Doorn; te Terborg, P. Van der Meulen, van Renkum; te Hengeloo, B. Van Ham, van Winsum; te Alfen, J. Slot, van Naardon. Men schrijft uit Goor dat de heer Joost Thooft, directeur dor Delftsche aardewerk fabriek, sedert een paar jaar daar woonachtig was. H{j is den 29sten Mei jl. ook aldaar overleden en niet in het buitonland, gelijk in verschillende bladen werd vermeld. By koninklijke besluiten is pensioen verleend aan W. Beylsmit, gewezen bewaar der late kl. in de strafgevangenis te Rotter dam, 442; H. J. Reisinger, gewezen be waarder in de strafgevangenis te Goes, 274 mr. C. E. Van Tricht, raadsheer in het ge rechtshof te Leeuwarden, 2650; P. Hendrix, rijksveldwachter, ƒ367L. Pijpenseel,id., ƒ367; D. Graalman, id., 348. Benoemd F. S. W. Gautier tot burgemeester der gemeenten Gouderak en Berkenwoude. Goedgekeurd dat aan J. Rems, burgemeester van Broek-in-Watorland, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst dor landmacht tot offic. van gez. 1ste kl. de offic. van gez. 2de kl. dr. J. H. P. Walraven en U. Riedel, van dat per soneel; bjj het personeel der militaire adm., en wel bjj den kwartierm., tot eersten luit., kwartierm., by het 1ste reg. huzaren, de 2de luit.-kwartierm. J. A. Van der Meer, van het corps. De met verlof hier te lande aanwezige majoor der infanterie van het leger in Ned.- Indié H. Oosterwyk, wegens ziekte, met ingang van 1 Juni 1890, uit Zr. Ma. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer C. Le Nobel, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indiö. Gemengd Nieuws. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat by H. Botermans, te Valken burg, één kippenei, dat tegelyk met andere was gelegd, binnen de 17 dagen is uitge broed. Het kuiken bevindt zich in een goe den staat. Mede wordt het eene zeldzaamheid genoemd dat er te Alfen een spreeuw twee kippeneieren heeft uitgebroed, terwyi ook dio kuikens zich in een welvarenden staat bevinden. Met één kippenei is dit meermalen geschied. Te Woubrugge had een treurig voorval plaats. Het 6 jarig dochtertje van A. V., dat omstreeks halfzes 's avonds nog was gezien, werd eenigen tyd later vermist. Na langdurig zoeken werd het meisje te 10 uren uit eene sloot levenloos opgehaald. De onvorwyid geroepen geneeskundige kon slechts den dood constateeren. Vermoedeiyk is het kind al spelende te water geraakt, zonder dat het door iemand werd opgemerkt. Te Nieuwkoop verdronk het drie jarig kind van P. B. aldaar. Nog pas te voren had het den vader verwelkomd, die thuis kwam, en nadat deze zyn paard in de weide gebracht had en eenige oogenblikken later terugkeerde, vond hy zyn kind verdronken. Met besommingen van ƒ40 tot 56 waren gisteren te Katwyk aan Zee 9 schui ten aan, en daar reeds enkele schuiten ein digden met de versch-visschery, was de versche fijne visch, zooals tongen, hooger in prps en werd 25 tot 60 ets. besteed. Do politie te 's-Hage kreeg giste ren aangifte dat een jongetje, 8 jaar oud, wonende in de Bloemstraat, aan de gevolgen van mishandeling door eene buurvrouw zou zyn gestorven. Die vrouw is onder verdenking dat zy eenige dagen geleden den knaap, die met haar zoont,'» stoeide, buitengewoon hard tegen het hoofd heeft geslagen. Gisternacht stierf het kind en een genees heer heeft uitgemaakt dat de dood het gevolg was van de hevige klappen, welke den jongen waren toegediend. De politie heeft de verdachte aangehouden en reede vereobillonde vrouwen uit de buurt als getuigen gehoord. Het ïykje is ter be schikking gesteld van de justitie, ten einde te worden geschouwd. Hoe onze tuinbouw toeneemt, bewpzen de cyfers betreffende den uitvoer van groenten, met name in de laatste tien jaren. Van 1857 tot 1867 voerde Nederland voor p. m. 8 ton gouds aan groenten uit; tot 1880 steeg dat cyfer tot 6 millioen en nu in de laatste jaren heeft het de 14 a 15 millioen gulden bereikt. Die uitvoer geschiedde doorgaans hoofd- zakeiyk naar Engeland. (Scmp.) Als eene groots zeldzaamheid deelt men mede dat reeds Donderdag te Deventer nieuw hooi, op land in denabyheid der gemeente gewonnen, is binnengekomen. De hoedanigheid was uitmuntend. Te Zevenaar is gevankelyk bin- nengebracht zekere H., die Pinkstermaandag getracht had zyne vrouw den hals aftesny- den. De man had zich buitenslands begeven, doch zich later te Silvolde ter beschikking van de politie gesteld. By het 7de reg. inf. te Amster dam is een milicien, die de gewone lengte heeft, maar slechts 23 kilo's weegt. De jonge vrouw van Har per, van Harper's Magazine, is te Nieuw-York by aene tandoperatie, waarvoor zy gechloroformeerd was, doodgebleven. Kranige kerelsl -DeAnnamie- ten leggen in het algemeen eene groote koel bloedigheid aan den dag, zelfs al worden zy met den dood bedreigd. Zoo werd onlangs 's nachts een zeeroover in het dorp Ké- Dzuong gearresteerd, waar hy een razzia had meegemaakt. Op alle tot hem gerichte vragen weigerde hy te antwoorden, en om niet voor de over macht te bezwyken, beet hy zich do tong af, zoodat hy werd gefusileord zonder dat men één woord uit hem had kunnen krijgen. INGEZONDEN. Ook ccn Jubileum. Den lsten Juni 1890 zal het 25 jaren ge leden zyn, dat de telegram-bostoller J. Sasburg die betrekking aanvaardde als tweede besteller. Thans zyn er vijf. Hy heeft zoodoende de kinderjaren, de op komst en den bloei der Rijkstelegraaf te dezer plaatse beleefd en daaraan y verig medegewerkt. Want ijverig en voeikomenu was hy steeds. In die 25 jaren heeft hy voorzeker niet minder dan 200,000 telegrammen bezorgd. Hoevelo daarvan waron gelukkige tydingen in familie-aangelegenheden? Hoevele legden den grond tot handelsovereenkomsten Maar ook hoevele brachten treurig stemmondo mode- deelingen of droevige teleurstellingen? Sasburg weet het niot, maar wèl weot hij, dat hy altijd voor ieder, oud en jong, een goed woord over had, en nauwgezette plichts betrachting voortdurend zyn doel en stre ven was. Hem zy toegewonscht, dat hy nog ettelyke jaren volyverig en getrouw dageiyks zyne telegrammen bezorge, en zóó zy en bly've de steun van zyn talryk, oppassond gezin, de vriend zyner medebestellers, geacht door zyne medeburgers en gewaardeerd door zyne meerderen. Leiden, Iemand, die Sasburg van 1 Juni 1890. nabij leent. 1 Juni 1890. Tan jVOORDWIJH Zondag 8.30. 2. 6.45. Vrydag 7--> 13°' 6--- Overige dagen 7.10.30. 2 30. 6. Van LEIDEN: Zondag 10. 11.30. 4.15. 8.15. Vrydag 11.30. 4.15. 8.15. Overige dagen 8.45. 1.-- 4.15. 8.15. De eerste Woensdag der maand CiEEN dienst. TARIEF TUSSCHEN NOORDWIJK EN LEIDEN late Kajuit 20 Cts. Retour 30 Cts. 2de Kajuit 12i Cts. Retour 20 Cts. geeft het NIEUWSTE en BESTE, wat op dit ge bied gevonden is. Voorradig bij 3 tot 13 Maanden garantie. Opheffing Kantoor Hooglandsche Kerkgracht No. '1. Wy berichten OBze geachte Cliënteele en Stadgenooten, dat wy Maandag 2 «Fan! fiPEXEM een Magazyn in de Pleterskerk-Koorsteeg No. 8, waar wjj steeds zullen Ecaleeren de in onze inrichting bewerkte goederen, ton einde elk zich kunne overtuigen wat op het gebied van Yervery en Kunstwasscherij door ons geleverd wordt. Onder beleefde aanbeveling, Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaren, De ondergeteekende, over genomen hebbende de IIloc- mlslcrij van wylen D. KNOTTED, aan de Haagsche Trekvaart, naby Leiden, beveelt zich aan tot het leveren van Versieringen, Bonquelien, aanleg en onderhoud van Tuinen en alles wat tot het vak behoort, zullende hy door eene solide en netto bediening zich de gunst trachten waardig te maken. C. VAN DER WILK, Tuinman, Haagsche Trekvaart No. 311 (OPGERICHT IN 184=7.) Bovengenoemde Maatschappy, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is te Amsterdam, slull contracten met Eigenaars van Wonin gen, waarby hun, tegen betaling van eene geringe driemaandolijksche contributie, hulp (zoo noodig gerechtelijke) wordt verleend tegen wanbetalende huurders. Inlichtingen zyn te bekomen by den Agent te Leiden den Heer W. A. ELS1IOF, aan de Haarlemmcrslrnat 139, Grossier in Wynen en Gedistelleerd. Directie C. WF.RTZ VAN DOORNEN,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13