Noodhulp-Keukenmeid, Burgerlijke Stand. AD VERTEN TIEN. flinke DIENSTBODE Gemeubileerde Kamers De Rjjnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand April 11. tusschen Leiden en Katwijk 24,782 personen, met eene opbrengst van 3614.37het goederenvervoer en diversen bracht ƒ608.38 op; totaal 4122.75. Vanaf 1 Januari tot en met uit0. April 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 82,241, met eene opbrengst van 11,334.58'/,; het goederen vervoer en diversen bracht ƒ1589.76 op, totaal ƒ12,924.34'/,, zijnde per dagkilometer 11.97. Zooals te verwachten was, hebben B. en Ws. van Den Haag in hunne eerste vergadering na de Raadszitting van jl. Dinsdag uitvoering gegeven aan het besluit van den gemeenteraad, waarbij esn krediet van 10,000 is toegestaan voor de kosten ten behoeve van het onderzoek in zake de loozing van het ververschingskanaal in zee gedurer.de de zomermaanden. Dientengevolge heeft de benoeming plaats gehad van de commissie van deskundigen, welke samengesteld werd, gelijk vroeger reeds is gemeld, uit de heeren: De Bru(jn, hoofd ingenieur van 's Rjjks waterstaat; H. Ber- nelot Moens, luit. ter zee 1ste kl., en dr. H. TV. Bakhuis Roozeboom, scheikundige te Leiden. Men verwacht dat tegen de helft van Juni de legerwetten de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen tereiken. Het groot-Indisch-ambten aars-examen zal Maandag 16 Juni te 's-Hage een aanvang nemen. „Rotte's Mannenkoor", dat zich had opge geven tot mededinging naar den prijs in do hoogste afdeeling van het door de vereeniging „Zang en Vriendschap" te Haarlem uitgeschre ven concours, heeft zich teruggetrokken. De drie verplichte koren, welke op dezen zangerswedstrijd door de verschillende lioder- tafels zullen gezongen worden, zijn: voor de lste afd. „De Barre Rots" van Philip Loots; voor de 2e afd. „Zonneschijn" van Jac. Kwast voor de 3e afd. „Lentefeest" van W. Robert. Men meldt aan de „Maasb." uit Carthago, dat de eorw. heer A. Schmier, die bijna 4 jaar geleden uit het seminarie te 'Warmond naar Afrika toog, om priester-missionaris te worden in de congregatie van O. L. Vrouw van Afrika, Donderdag zou gewijd worden door kardinaal Lavigerie tot sub-diaken, giste ren tot diaken on heden door den bisschop van Maltha tot priester. De Afrikaaneche missie zal dus reeds 4 Nederlanders onder hare priesters tellen. Naar men verneemt, heeft H. K. H. prinses Sophia, groothertogin van Saksen- Weimar, zuster dee Konings, de som van 200 geschonken aan de commissie, die zich voorstelt de oprichting van een museum van oudheden te Groningen. Het stoomschip „Werkendam" is 30 Mei van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Geinongd Nieuwe. Dezer dagen maakten wjj reeds melding van het gerucht dat een gedeelte der Leidsche burgerij, bevreesd dat de histo rische optocht, welke op 24 Juni a. s. alhier door leden van het studentencorps zal gehou den worden, 's avonds geen ommegang door de stad zal doen, zich van de illuminatie hun ner huizen en de versiering der straten zal onthouden. Op de meest stellige wijze kunnen wij thans berichten, dat voor dat gerucht niet de minste grond bestaat, dat, evenals vroeger, ook nu 's avonds de stoot door de stad zal trek ken en dat eene algemeene illuminatie als blijk van belangstelling in het feest onzer hoogeschool, een ieder, die roem op haar draagt, zal verheugen. In eene woning in de vierde Groenesteeg alhier, bij de wed. P., wordt sedert hedennacht, naar de bewoonster be weert, vermist eene som van 14, als mede eenige kopjes en bakjes. Ter zake van v e r m o e d e 1 (j k e n diefstal van een paard uit de weide bevindt zich alhier in voorloopige politiebewaring een 16 jarige jongon, genaamd J. P. Deze week worden op „Rhyn- zigt" genomen: 531 zwembaden door heeren en 29 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. Bji de a. s. zomerdienstregeling op don Rijnspoorweg zal op het station Utrecht de tweede perron gedurende do aan komst van trein 307 van Leiden (9.40 v.m.) tot na het vertrek van den sneltrein naar Avnhom (trein 7) te 9.50 v.m. en een gedeelte van het perron van het station Arnhem, ge durende de aankomst en het vertrok van trein 7 (van 10.50 tot 10.53 v.m.) en do aan komst van trein 107 (omstreeks 11.20 v.m.) alléén tcegankelijk zijn voor reizigers van plaatsbiljetten voor de vertrekkende treinen voorzien. Zij, die echter wenschen hunne familiën tot de treinen te begeleiden, kunnen tegen betaling van 0.50 aan het loket een toe gangsbewijs tot de bedoelde perrons bekomen, welk bewijs binnen één uur na de afgifte weder kan worden ingeleverd om restitutie te ont vangen van de betaalde 0.50. De aanstaande zeilwedstrijd uitgeschreven door de zeil- en roeivereenlging „Hollandia" van Oudshoorn-Woubrugge, zal gehouden worden op Zaterdag 14 Juni, aan vangende 's morgens te 10 uren, op het Braas- 8emermeer. Op denzelfden dag, aanvangende 's middags te 12 uren (en dus niet als andere jaren op den daaropvolgenden Zondag), zal op hetzelfde meer (en dus niet als andere jaren op den Rijn bij 's Molenaarsbrug) plaats hebben de jaarljjkBcbe roeiwedstrijd. De weigering van den burgemeester van Alfen om op Zondag muziek te maken, is oorzaak van de laatstgenoemde veranderingen. De inschrijving tot deelneming zal moeten geschieden schriftelijk, franco bij den secreta ris den heer P. H. Schouten te Alfen, tot 12 Juni, 's nam. 5 uren (met opgave van den naam van het vaartuig) en voor de roeivaar tuigen met bijvoeging der inleggelden. Na dat uur is de inschrijving onherroepelijk gesloten. Op Zaterdag 14 Juni zal aan het logement „St.-Joris" te Alfen eene stoomboot gereed liggen om te kwartier over negenen precies en te 11 uren van daar te vertrekken, ten einde de heeren leden, genoodigden en hunne dames naar het terrein van den wedstrijd te brengen. Na afloop van den wedstrijd zal te Alfen in de „St.-Joris" een diner plaats hebben. De prijsuitdeeling zal plaats hebben na dat diner. De vrouw, wonende in de Bloem- straat te 's-Hage, verdacht van met hare 15- jarige dochter, door mishandeling den dood te hebben veroorzaakt van een 8-jarigen knaap, is voorloopig in hechtenis gehouden en gisteravond naar het huis van bewaring overgebracht. [Zie het by dit nommer behoo- rende 4de Blad], De dochter is op vrije voeten gebleven, maar wordt mede in do vervolging betrok ken, aangezien ook tegen haar zware ver moedens zjjn gerezen van deelneming aan de hardhandige kastijding van den armen jongen. Waar de gouden tientjes blijven? Vaak wordt geklaagd, dat er zoo weinig goud geld in omloop is. Toch vervaardigde 's Rijks Munt in 1889 wel driemaal zooveel van die gou den standpenningen als in een der vijf vooraf gaande jaren. Niet minder dan 204,961 gouden tientjes werden in het vorige jaar afgeleverd aan de Nederlandsche Handelmaatschappij, die op een 190-tal na de geheele partij heeft gezonden naarOost-IndiS. Wegens vermoedens van valseh- heid of om andere redenen zijn iij 1889 onderscheidene muntstukken aan het Munt- college ter beoordeeling toegezonden. Wel was het aantal belangrijk minder dan in de voorafgaande drie jaren, maar toch werd door het Muntcollege de valschheid uitgesproken van: 42 rijksdaalders, 74 guldens, 2 halve guldens, 30 kwartjes, 24 dubbeltjes; de schending van 6 rijksdaalders, 15 guldens, 3 halve guldens en 1 kwartje; de schending en waarde vermindering van 1 tiengulden stuk, 3 guldens en 3 dubbeltjes; de gebrek kige fabricatie van 6 rijksdaalders, 56 gul dens, 3 halve guldens en 2 dubbeltjes. In eene beschrijving van Schiedam, door het Amerikaansch blad „the Morning Journal" openbaar gemaakt, wordt medege deeld dat de werklieden in de jeneverstoke rijen recht hebben op 40 borrels daags, welke elk zoo groot zijn als de inhoud van een champagneglas. Al die jenever is zuivere alcohol. Wanneer het werk afgeloopon is, gaan de werklieden voort met drinken en daaraan neemt hun geheele gezin deel. Toen eens de branders het dagelijksch rantsoen wilden ver minderen, brak er oen opstand uit, die slechts eindigde toen de patroons toegaven. Amerikanen houden van overdrijving! Men schrijft ons uit Delfzijl, dat de oorlogsstoomer „Dolfijn", commandant kapitein-luit. t. z. A. J. Krabbe, aldaar is binnengekomen met een Enge'sch visschers- vaartuig, dat door het politievaartuig was betrapt op visschen in ons territoriaal water en daarom in beslag werd genomen, ton einde de daarop vallende boete te betalen. Weer iets nieuws van den Duit- schen keizer. Wilhelm II heeft besloten dat personen, die niet voor eene ridderorde in aanmerking kunnen komen, doch evenwel eene onderscheiding verdienen, voortaan niet meer een of ander kostbaar sieraad, maar het portret van hem of van de keizerin zullen ontvangen, met een begeleidend eigenhandig schrijven. Die portretten zullen in gouden of zilveren lijsten met het keizerlijke wapen es monogram worden uitgereikt. Telegrammeb PARIJS, 30 Mei. De moeilijkheden over ("e benoeming van den aartsbisschop van Bordeaux zijn opgelost door het voorstel der Fransche regeering, den bisschop van Dijon te verheffen tot aartsbisschop van Bordeaux. PESTH, 31 Mei. De Kamer heeft met 219 tegen 80 stemmen het voorstel verworpen van den heer Iranyi (een der leiders van de radicale ^ppositie) tot wijziging van het öht- werp betreffende de naturalisatie, hetwelk door de regeering is ingediend. [Naar men weet, weigerde de regeering na Tisza's aftreding in het ontwerp bijzon dere bepalingen op te nemen ton opzichte van Kossuth. De oppositie had daarom een voorstel ingediend, ten einde het ontwerp in dezen geest te wijzigen.] DURBAN, 31 Mei. De Transvaalsche Volks raad hoeft eenstemmig besloten de regeering te machtigen terstond te beginnen met het aanleggen van een spoorweg van Pretoria naar de rivier de Vaal als voortzetting van den Delagoa-spoorweg, bene°ens tot hot aan leggen van eene andere lijn van Pretoria naar Johannesburg. PRAAG, 31 Mei. De Boheemsche Landdag heeft alle voorstellen verworpen, welke werden ingediend om de behandeling van het vergelijk tusschen de Duitschers en Czechen te verdagen. Vervolgens is de Landdag overgegaan tot behandeling van het ontwerp betreffende het toezicht op de scholen. LISSABON, 31 Mei. De begrootings-commis- sie heeft een gunstig advies uitgebracht over het voorstel van den minister van financiën om alle belastingen met 6 pet. te verhoogen. BUENOS-AYRES, 31 Mei. Het congres dJr Argent(jnsche Republiek heeft het wetsont werp aangenomen, waarbij bepaald wordt dat de invoerrechten voor de helft in goud betaald moeten worden. MÜNCHEN, 31 Mei. De minister van eere- dienst, de heer Von Lütz, heeft wegens den slechten toestand zijner gezondheid, den prins-regent z(jn ontslag verzocht. Programma's van muziekuitvoeringen. ZOMEBZOBG. Dinsdag, 3 Jnni, deB avonds te zeven uron, onder directie van den heer W. Yan der Linden. Eerste afdeeling: No. 1. „Deutscher Soldaten- Mareoh", Andró; 2. Ouverture „Athalia", F. Mendels sohn Bartholdi; 3. Fantaieie de l'Opéra „Bouchard d'Avesnes", Mirij; 4. Lagunen-Walzer, Straussj 5. Potpourri aus der Oper „Die Folkünger", Kretschmer. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture „Ossians Nachklange", Niels W. Gade; 7. „La Benediction des Poignards", Grande Scène de l'Opéra „Lee Hu guenots", Meijerbeer; 8. a. „Hymne a Ste-Cécile", Gounod; b. Ungarische Tanze No. 6, Brahms; 9. „Hommage a Bossini", (Motifs de l'Opéra Guillaume Teil), F. Dunkier. Leiden, 31 Mei. Heden aangevoerd: Tarw J hectoliter. Wintertarwe a Zomertarwt a Bogge H. L. Winteirogge -.s ƒ-.Zomerroggo ƒ-.— a ƒ-.— Gerst 2 H.L Zc-mergerst ƒ4.a ƒ4.75. Chevalier-gerst ƒ5.50 a ƒ6.Haver 4 H. L. Zware Haver ƒ3.50 a ƒ4.Lichte Haver ƒ8.a ƒ3.50. Mals II. L. f •- f Boter: Aanvoer 11850 'tg. lste qualit. per vat 46.— a 56.2de qualit. per l/4 vat 36.a 44.— lste qualit -e- kilogr. ƒ1.15 ƒ1.40; 2dt qualit. per kilogr. ƒ0.90 a ƒ1.10. Lange Zwarte Turf. 10000 dubb. heet., ƒ0.19 a 0.22. Schiedam, 31 Mei. Moutwijn per HL., zonder fust of bel., 10Jenever ƒ14.id. Amst. proef ƒ15.50. Edatn, 31 Mei Kaas. Aangevoerd 100 stapels, we gende 23,372 KG. Prijs 28.50. Delft, 31 Mei. Kaas. Aanvoer 102 stapels, wogende samen 35,719 KG. prijs 20 a 26. Handel vlug. Tossel, S0 Mei. De 2de bezending lammeren naai de Leidsche markt bestond uit 7700 stuks; in hot geheel werden reode afgeleverd 13,100 lammeren. De prijzen blijven ODgekend hoog. Londen, 31 Moi. Boter. Friesche 72 a 78 eh. I-n de Med. Werklnr. zjjn opgenomen DATUM. D16EN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal 25 Mei Zondag 42 10 52 26 Maandag. 37 10 47 27 Dinsdag 55 14 69 28 Woensdag 64 14 78 29 Donderdag 66 14 80 30 Vrijdag 62 13 75 31 Zaterdag. 61 14 75 TVeerbericht (medegedeeld door hetKon.Ned. Met. Instit.) Verw.veranderlijke wind. ZOETEBWOUDE. Geboren: Simon Cornelia^ z. van W. Do Jong c-n J. Zondervan. Gerardue, z. van G. Van Zwieten en J. A. Poptic. Gehuwd: P. Goemans, 42 j. met M. v. d. Poet, 89 j. ALKEMADE. Overleden: Johanna Boerman, 9 j., d. van J. Boerman en M. De Groot. Gij6- bertus Yan Wieringen, 84 j., wednr. vaD G. Van Bun- genrooij. Hubertus Cornelia Bisschop, 9 m., z. van S. Bisschop en A. Meiman. Ondertrouwd: Martinus Hoogenboom, 28 j. en Johanna v. d. Klerk, 25 j. BIJNSBUBG. Geboren: Wilhelmina, d. van Pietor Yan Itcreon en Catharina Yan der Meij. Paulus, z. van Nicolaas Zandbergen en Bregje- Brusaoo. Pieter, z. van Jacobus Yan Muijen en Jannetje Hoogteijling. Overleden: Grietje Zandbergen, 14 d., kind van Jacob Zandbergen en Aagje Glasbergen. Gehuwd: Floris Van Duijn, 26 j. en Gerritje Hogewoning 17 j. VOORSCHOTEN. Overleden: Hendrik Van HaastereD, 82 j., echtg. van Antje Yan der Nagel. Theodorus Andreas Yan der Krogt, 7 j., z. van Q. H. Van der Krogt. G 0 h u w dChristia&n Thoil mot Maria Johanna Teske. SASSENHEIM. Geboren: Cornelis, z. van J- Wasaenaar en L. Yan Munster. Overloden: Driceje Agatha Yan der Vliet, 17 nu Thermometerstand gisteravond om 8 uren 10° C. 50° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11.5° C. 52.7 F.'s middags 12 uren 11.5° C. 52.7° F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. Den 12den Juni a. s. hopen onze j geliefde Ouders GIDEON BEUN en JOHANNA CHRISTINA ZWART den dag te gedenken, waarop zij vóór 40 jaren door den echt verbonden werden. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. j Leiden, 31 Mei 1890. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Me juffrouw MARIA VIERVANT TUKKER, op den leeftijd van 38 jaren. H. P. H. VIERVANT TUKKER. H. R. VIERVANT TUKKER - Thuebé. A. G. VAN ZANTEN Viervant Tukker. W. H. VAN ZANTEN Jr. Utrecht, Leiderdorp, 30 Mei 1890. Geboren .IOIIAW4 HELENA, Dochter van: J. W. LAU. E. LAU Van Kampen. Amsterdam, 30 Mei 1890. (Barendsplein 29). Bevallen van een meisje Mevrouw DEK- HUYZEN-Peter. Leiden, 31 Mei 1890. Bevallen van eene Dochter Mevrouw H. J. C. TAVERNE Stadhouder. Leiden, 31 Mei 1890. Eenige en algemeene kennisgeving. Al degenen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de Firma VAN DER DEADEN BROU WER, gelieven hunne quitantiën daarvan af te geven of betaling te doen bij den laatsten Firmant. J. N. v. d. DEADEN, Haarlemmerstraat 44, (bovenhuis). Tegen 1'. Jnli e. k. wordt in de Ned.- Herv. Pastorie te Leiderdorp eene verlangd. Met goede getuigschriften zich te vervoe gen bij Mevrouw VAN RHIJN, aldaar. Mevrouw BARTOLOTTI RIJNDER» zoekt eene Kookvrouw of voor dagelijks, van - én uur tot 's avonds. Zich aan te melden voor 2 of na 8 u.: Zoeterw. Singel No. 44. te huur aangeboden, even buiten Leiden, in de onmiddellijke nabijheid van de tram. Desverkiezend ongemeubileerd of met kost en bediening. Te bevragenRijnkade No. 2.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10