Gemengd Nleaw». Onder de gemeente Stompwp is hedenmorgen in eene sloot tusschen het jaagpad en een land, naby het landgoed „Nabij," gevonden het lyk van een goed- gekleed manspersoon, tusschen de zestig en zeventig jaren oud. Bjj den drenkeling werden gevonden eene som gelds van 16.75, eenige sigaren, een paternoster en eene portemonnaie, waarin twee sleuteltjes. De jas van den onge lukkige, op de mouw gemerkt met het getal 45, doet vermoeden dat de man thuisbehoort in een gesticht te Delft, waarschijnlijk in een R. K. gesticht. Te Katwijk aan Zee verkochten gisteren twee schuiten hare versche visch voor ƒ30 en 50. De vischprjjzen waren iets hooger dan 11. Zaterdag, vooral tongen, die 25 tot 55 cents golden. Men meldt aan het „Hbl.", dat Zaterdag jl. te Amsterdam het bericht is ont vangen, dat tot commandant der orde van .Hawaii is benoemd mr. S. Katz, die nu reeds .ongeveer 4 maanden in de kracht van zijn leven is gestorven. Bij den heer H. Evers, te Renkum, .staan de vroege aardappelen, op den kouden .grond geteeld, reeds in volien bloei. Het zware onweer, dat gisteren .boven Leiden woedde, heeft zich eveneens -elders op belangrijke wjjze doen gelden. Op de boerderij van den heer Tilburg, op .„Kloosterschuur," bij Rijosburg, is de bliksem ingeslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Ware dit geschied, dan zou de man wellicht .groote verliezen geleden hebben, aangezien -de hoer T. eene groote inrichting heeft voor .landbouwbedrijf en ook prachtige dekhengsten iheeft staan. Uit Tessel wordt dd. 13 Mei gemeld: Na dat het hier den geheelen nacht aan de kimmen fel lichtte, brak in den vroegen morgen een hevig onweder uit over ons -eiland, vergezeld van plasregens en hagel buien. De bliksem sloeg in de school te .iNoord Eierland. Dinsdag nacht woedde boven Grave en den -omtrek een langdurig en hevig onweder. Te 'Velp sloeg de bliksem in twee populieren, -in de onmiddellijke nabijheid staande van de boerderij van Z. De toppen werden afgeslagen -en de splinters wel 50 meter in 't ronde geworpen. Hagel- en regenbuien vergezelden 'het zware onweder. Te Linden werd eene boerderij van De Wild in de asch gelegd en »te Gassel te ongeveer halfzes sloeg de bliksem •in den schoorsteen der boerenwoning van Poos. Door het spoedig en flink optreden -van de gemeentelijke brandweer was men -het vuur weldra meester, zoodat de eigenaar slechts schade leed aan koren en meubelen, ten bedrage van circa 400. Alles was ver zekerd. Te Heumen moet eene woning eene prooi der vlammen zijn geworden. Omstreeks •6 uren verminderde het onweder in hevig heid, en dreef naar het noorden af. Menschen noch vee zijn, voor zoover bekend, getroffen. Eveneens sloeg de bliksem in den hontzaag- en runmolen van de heeren gebr. Tom, aan den kanaaldijk nabij Moordrecht. In een oog wenk stond het geheele pand in lichterlaaie) en aan blusechen viel niet te denken. De onmiddellijk toegesnelde brandweer kon alleen het naastbijstaande arbeiderehuis beveiligen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Gisternacht zijn te Kerkwijk een man, en te Zuilichem eene vrouw door den bliksem gedood. Het te veld staande gewas heeft belangrijke schade geleden door den hagel. De meeste velden staan onder. Ook zijn verscheidene kersenboomgaarden vernietigd. Van vele hui zen zijn de ruiten verbrijzeld. Uit Rossum wordt gemekl dat aldaar 's nachts eene wolkbreuk, eveneens met zwaar onweder, heeft plaats gehad. Alles staat ook daar onder water. Ook te Zalt-Bommel woedde er zulk een zwaar onweder, als daar niemand heugt. In een bewoond huis sloeg de bliksem, zonder ongelukken te veroorzaken. Het hemelwater, vergezeld van zeer groote hagelsteenen, stroomde met massa's neder. Vele tuinen staan geheel onder water, en daarin is belang rijke schade aangericht. Ten gevolge van het inslaan van den blik sem brandde onder Leerbroek een der water molens van den polder Middelkoop af. De bliksem sloeg te Lithoijen in de boeren woning van Willem Van Leuken, landbouwer, nam zijn weg door de openstaande voordeur, gang en achterhuis naar buiten, zonder brand of schade te berokkenen. De verschrikte be woners namen eene sterke zwavellucht waar. Te Alem eloeg de bliksem in het huis van den brigadier der ryksveldwacbt, onder gelijke omstandigheden als te Lithoijen. Nader schrijft men uit Maas en Waal Te Dreumel en Alfen richtte de hagel groote verwoestingen aanglasruiten werden er ver brijzeld, terwijl aan boom- en veldvruchten veel schade werd veroorzaakt. Het regen water stroomde over de wegen en akkers naar de lager gelegen velden, welke totaal onder water werden gezet, zoodat men gister ochtend het vee uit het water moest halen om naar hoog gelegen weiland te brengen of op stal te zetten. Ook te Maasbommel Wamel en Leeuwen werden lagere weilanden overstroomd, doch de schade, door hagel en stortregen geleden, is er betrekkelijk gering tegenover die van Alfen, Dreumel en Heere waarden. Verscheidene boomen, telegraafpalen enz. werden getroffen en enkele stukken vee gedood. Te 's-Bosch is bij de heeren gebr. Van Mackelenbergb, magazijn van ijzerwaren, Hint hamerstraat, het hemelvuur ingeslagen. Op eene der slaapkamers de bewoners waren, zooals zeker in vele huishoudens, opge staan baande zich de bliksem een weg door den schoorsteen, kwam door het open gat van de kachelpijp in de kamer en sloeg over op den draad van eene electrische schel, welken hij volgde naar beneden in eene andere slaapkamer, waarin zich ook huisgenooten bevonden Daar sloeg hy van den draad op de gaspijp en schijnt zoo zijn weg naar den winkel en in den grond gevonden te hebben, gelukkig zonder iemand te deren of iets van beteekenis te beschadigen. Hij liet een sol ferdamp achter, zóó sterk, dat men meende dat er brand was ontstaan, hetgeen echter weldra bleek, niet het geval te zijn. Te Ingen werden twee koeien van mej de wed. Van Ingen door het hemelvuur gedood. Te Lienden werd de molen getroffen. Te "Wijchen ging het huis van J. Rijken, met al wat er zich in bevond, door den blik sem in de vlammen op, terwijl het vuur insloeg in de huizen van Vonk, Th. Janssen en De Kruyff, en het een en ander verbrijzelde. Te Amerongen nam gisteren de bliksem een gedeelte van den gevel van een perceel van mej. Schouten weg. Te Eek en "Wiel sloeg heden bij den heer L. Van Oort de bliksem in den hooiberg^ welke in korten tijd in de vlammen opging. Men zal zich herinneren dat de heer F. H. Wente te Amsterdam z(jn proces tegen de Amsterdamscbe Omnibus-Maat schappij over het gebruik van hem behoorend terrein op het Schapenburgerpad voor de exploitatie van de lijn P.-C.-Hooftstraat heeft gewonnen tot in hoogste instantie. Zijn recht, de A. O.-M. te verbieden van dit terrein gebruik te maken, heeft hü tot dusverre niet doen gelden. Hedenmorgen echter is na eene mislukte onderhandeling met de A. O.-M. tot geldelijke regeling dezer quaeetie, op den weg in de Hobbemastraat, vanwege den heer Wente, een hek geplaatst, zoodat de tramwagens niet kunnen doorrijden. (A. H.) In de Lijnbaanstraat te Rotter dam is Dinsdag-namiddag een kind van 3 a 4 jaar in een emmer met heet water gevallen. Het kind bekwam zóó ernstige brandwonden, dat bet den volgenden dag is overleden. Te Nijmegen doet zich sedert Vrijdag by een 16 jarig meisje, dat in den afgeleopen winter in lichten graad aan influ enza heeft geleden, een geval van „nona" of slaapziekte voor. Zondag mocht het een geneesheer gelukken haar te doen ontwaken, doch na dien tijd sluimert zjj weer. Door den Nederlandschen Poat- duivenbond zijn voor dit jaar twee wedvluch ten uitgeschreven, waaraan alleen vereeni- gingen, tot den bond behoorende, mogen deelnemen. De eerste, voor oude duiven, heeft plaats uit Metz, en duurt tot 2 x 24 uur na de loslating, terwijl de laatste, voor jonge duiven, broed 1890, gehouden zal worden van uit Rheine, en tot 24 uur na de loslating zal duren. Men rekent dat aan de eerste wedvlucht door 600 en aan de laatste door 1000 duiven zal worden deelgenomen. Voor beide wedvluchten z(Jn medailles als prijzen uitgeloofd. Volgens latere berichten (zie Tweede Blad) gaat het met Sarah Bernhardt iets beter. Evenwel moet z(j nog steeds het bed en volkomen rust houden. Het linker been, waarvan de bloedvaten ontstoken zjjn, is zeer gezwollen, maar de ontsteking ver mindert, zoodat de geneesheeren den toe stand niet meer als gevaarlijk beschouwen. De zieke is wel zeer pijnlijk, doch met rust en zorgvuldige verpleging hopen de genees heeren mevrouw Bernhardt spoedig te doen herstellen. Te Pesth is devergunningtot het maken van eene inrichting voor lijkver branding geweigerd. Op den spoorweg nabij Rochdale is een goederentrein in een stilstaanden vee- trein van 34 wagens gereden. Verscheidene wagens werden vernield, een veehandelaar werd gedood en een ander doodeiyk gewond. De treinbeambten kwamen vrij. BUITENLAND. Frankrijk. De geruchten, welke te Parijs over het „Crédit foncier" in omloop zjjn, blijven stand houden. De heer Christophle, de directeur, die de instelling tot zijne tegenwoordige hoogte bracht, heeft vele vijanden, die niets liever zonden zien, dan dat de directeur zijn ontslag nam. Vandaar dat zooveel geruchten worden verspreid over zijn ontslag en zjjn opvolger, die tot dusver nog geen van allen gegrond zijn gebleken. Hetzelfde is ook het geval met het bericht, dat de heer Rouvier wegens deze aangele- gented zijn ontslag wil nemen. Er is niemand, die dit gelooft, evenmin als -de tyding, dat ook tegen den hser De Lesseps eene vervolging zal worden ingesteld wegens zijn beheer der Pauama-maatschappij. Nu eenmaal de bal weer aan het rollen is, zal het wel een poosje duren voordat de rust in de flnantiëele wereld te Parijs geheel is hersteld. Om deze reden vooral is het te wenschen, dat het „rapport der commissie over het „Crédit foncier" spoe dig verschijnt. De Kamer van Afgevaardigden heeft de nieuwe redactie tot wijziging der wet van 1884 betreffende de werkliedsn-syndicaten goedgekeurd. In de couloirs wordt echter geloofd, dat de Senaat haar zal verwerpen. Dultaohland. In den Ryksdag zijn gisteren de koloniale debatten voortgezet. De rijkscommissaris Liebert gaf als zijne meening te kennen, dat de exploitatie van het bezit van Afrika's Oostkust buitengewoon goede uitkomsten belooft. H(j wees op de verdiensten van majoor Wissmann wegens het organiseeren van een modeltroep, het aanleg gen van stations, welke zich goed ontwikkelen, het maken van goede straten en goede huizen. De aanstelling van Emin-Pacha, een man van practlsche ervaring, is van de hoogste waarde voor de zendingen en een machtige factor voor de koloniale ontwikkeling. Het militair gezag van Duitschland in Afrika is met zeker heid gevestigd en het gebruikt kapitaal zal rijke vruchten afwerpen. De heer Ton Bennigsen verdedigde met warmte de koloniale politiek der regeering. Ten slotte is de wetsvoordracht naar de budget-ootamissie verzonden. De khmer van koophandel te Mannheim heeft tot de regeering het verzoek gericht, by het vestigen van Duitsche kamers van koophandel in het buitenland in de eerste plaats o. a. ook Rotterdam in aanmerking te doen komen. O root-Brltann 18. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting deelde sir James Fergusson mede, dat de regeering geenszins voornemens is, de toe passing der conventie betreffende de suiker- premien uit te stellen. Bnlgarjje. De Oostenrykeche en Hongaarsche bladen achten het in de Bulgaarsche regeering een biyk van moed, by het Panitzageding, Rusland opentyk van medeplichtigheid te hebben be schuldigd. Volgens den correspondent der „Standard" te Weenen heeft de Bulgaarsche regeering, alvorens het officiëele verslag open baar te maken, by verschillende regeeringen over de voornaamste punten raad gevraagd. Geene harer had tegen de beschuldigingen bezwaar, indien Bulgarije slechts zeker was, ze te kunnen bewyzen. Telegrammen- WEENEN, 13 Mei. De Jong-Czechen noodi- gen de kiezers per circulaire uit van de Oud- Czechische afgevaardigden te eischen hunne mandaten neder te leggen of tegen de schik king te stemmen. De Galicische stadhouder heeft by de inspectie der middelbare scholen te Krakau het belang bepleit van kennis der Duitsche taal. BESSÈGES, 13 Mei. De werkstaking duurt voort; de werklieden zyn zeer opgewonden. PARIJS, 13 Mei. Volgens officiëele berichten hebben de troepen des konings van Dahomey de streek van Portonovo ontruimd en zullen daar slechts een duizend man achterbiyven. De door de Dahomeyers gevangen gemaakte en eergisteren uitgewisselde Europeanen zyn te Cotonou aangekomen. Naar verwacht wordt, zullen de inspecteurs van financiën hun rapport over het „Crédit foncier" op het einde der week by de minister Rouvier indienen. De Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp, dat eene hechtenis van ééne maand tot drie maanden eischt en geldboete tot 2000 fr. tegen degenen, die de uitvoering der wet op de Kamers van Nyverheid zoeken in den weg te staan. BELGRADO, 13 Mei. Koningin Nathalia is opgekomen tegen de wyze van opvoeding van haren zoon, den jeugdigen koning. HAMBURG, 13 Mei. Sedert hedena'vond halfeeven is de levering van gas weder be gonnen. BELGRADO, 13 Mei. Het mioisterie is vol tallig. Benoemd zyntot minister van binnen- hndsche zaken Jovan Djaia; tot minister van onderwgs Nikolitsch. Gruitsch blyft voorzitter van het kabinet, en is tevens minister van oorlog en buitenlandsche zaken. NIEUW-TORK, 14 Mei. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat aan een Congres de keuze van een president der republiek zal worden opgedragen. De grondwet zal vóór Augustus worden afgekondigd. WEENEN, 14 Mei. In het Huis van Afge vaardigden zyn de beraadslagingen over de begrootingen gesloten. De inkomsten bedragen 548,820,006 en de uitgaven 548,303,035 flortjnen. ROME, 14 Mei. In de Kamer is de begroo ting voor buitenlavdscbe zaken behandeld. De heer Crispi betoogde dat de buiten landsche politiek der regeering niet strekt om oorlog te verwekken, maar om dei vrede te handhaveD. De tractaten, door Duitschland met zyne bondgenooten gesloten, zyn niet offensief, maar defensief. Tevens ontkende de minister, dat het verbond Italië noodzaakt tot krygstoerustingen. By alle aanhangige qaesties is Italië met de meeste gematigdheid opgetreden. Ten slotte wees Crispi er op, dat de land verhuizing uit Italië aanmerkeiyk is vermin derd, hetgeen hy als een bewys beschouwde dat de welvaart is vermeerderd. BERLIJN, 14 Mei. [A. H.) Heden zyn in den Ryksdag de algemeens beraadslagingen geopend over het voorstel der regeering tot versterking van het leger. Nadat eerst de minister van oorlog, generaal Verdy de Vernois, het ontwerp met een paar woorden had toegelicht, nam graaf Von Moltke het woord. Hy betoogde, dat de zware krygstoerus- tingea niet alleen ter wille van de bezit, tende klasse worden gemaakt. De regeerin gen willen den oorlog niet, maar de ele menten, welke den vrede bedreigen, liggen in de volken zeiven. Dat de oorlog, welke ons reeds tien jaren boven het hooft hangt, tot dusver is verme den, hebben wy alleen te dnnken aan onze sterke regeering, die een krachtige vredes politiek kan volgen. Ik geloof zeide Von Moltke ten slotte dat alle regeeringen opreoht streven naar behoud des vredes, evenals de volkeren zel- veD. Ik heb ook vertrouwen op de goede bedoelingen onzer buren, maar zekerheid vinden wy alleen by ons zeiven. LEIDEN, 14 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inatit.) Verw.westenwind. De senaat der Leidsche universiteit beeft den heer M. A. Gooszen, kerkeiyk hoogleeraar te Leiden, benoemd tot doctor honoris causa. Heden zyn te 's-Hage voor de akte lager onderwys geslaagd de heeren W. C. Van Gessel en W. Siats, beiden van Leiden. De zaak van den beruchten horloges diefstal alhier, zal den 29sten dezer voor de Haagsche rechtbank behandeld worden. Van der 3., die in verband met deze ont vreemding ook in voorloopig arrest was ge nomen, is weder op vrye voeten gesteld. Den vroegeren glazenwasscher F. B. heeft men echter gehouden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2