DAGBLAD. N°. 9275. Vrijdag Xö VXei. A°. 1890. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. l>it nouiiuer bestaat uit DRIE Bladen. Premie LEIDSGH DAGBLAD. NIC0LAAS BEETS' DICHTWERKEN Leiden, 14 Mei. Feuilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regele ƒ1.05. Iedero regel meer 0.17$. Groot-ere letters naar plaatsruimte. Voor het iu- ca8seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met genoegen kunnen we onzen Abonné's mededeelen dat kun binnenkort wederom een Boekwerk als Premie zal worden aan geboden. Het vormt een vrjj lyvig deel, bevattende 1874-1884. Dit werk van onzen bekenden eersten Neder- landschen dichter zal voor onze Abonné's worden verkrijgbaar gesteld, ingenaaid, tegen 85 Cents en gebonden, met verguld op snee, tegen 50 Cents. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. P. A. Mulert, geb. te Ommen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get. „Het regresrecht by faillissement van de wisselteekenaars." Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 13 Mei: Dezer dagen leed onze gemeente een ge voelig verlies door het overlijden van onzen zeer geachten geneesheer dr. L. V. Hoog. Na eon smartelijk lijden va-, slechts weinige dagen ontviel de onvermoeide man, die zoo menigmaal de voldoening mocht smaken, een zieke volkomen hersteld aan zijne betrekkin gen weer te geven, aan zijn jonge gade en kind, aan zijne verwanten, aan allen, die hem dierbaar waren. Hij werd, nog onverwacht, weggerukt uit den werkkring, dien hij met liefde en onver- moeiden ijver vervulde. Toegerust met eene buitengewone wetenschappelijke kennis, was hij een sieraad van zijn stand. Helaas, de edele menschenvriend is niet meer! Zwaar valt het verlies aan allen, die hem liefhadden. Het zjj hun een troost, dat dr. Hoog hier nimmer vergeten, dat zijn naam steeds met dankbare herinnering genoemd zal worden. Dat hij zich de achting en toegenegenheid van allen verworven had, bleek ten duide lijkste bij de ter-aarde-bestelling, welke heden middag te twaalf uren plaats had. Groot was de menigte vrienden en bekenden en corporation, welke zich bij den lijkstoet aansloten om den doode do laatste eer te bewijzen. Al de bewoners der Voorstraat, waar langs de stoet kwam, hadden, ten teeken van rouw, de luiken gesloten. Reeds lang te voren was de begraafplaats omringd door eene talrijke schare, die getuige wilde zijn van de droevige plechtigheid. Bi) de geopende groeve sprak de burge meester, de heer De Ridder, diepgevoelde woorden van achting en deelneming, en her dacht do zeldzame bekwaamheid, kunde en menschlievendheid van den dierbaren doode. Daarna werd de met bloemkransen bedekte kist in de groeve neergelaten en sprak de heer Walther, hoofd der Burgerschool alhier, een laatst vaarwel uit aan den vriend en dokter. Vervolgens richtte ds. Van Elden nog eenigo woorden van troost tot de diepbedroefde be trekkingen, waarna ds. Hoog, broeder des overledenen, het woord nam en namens de weduwe en familie allen dankte voor hunne betoonde belangstelling in dit treurig verlies. Men schrijft ons uit Alkemade: In de vorige week werd door stembevoegde inge landen van den Googer-Polder, onder Alke made, tot poldermeester in de plaats van den heer Jb. Van Amerongen, overleden, benoemd de heer H. Van der Salm, en de polder meester, voorzitter van het bestuur, de heer M. Oosthoek Pz., als zoodanig herbenoemd. In eeno vroegere vergadering was als pen ningmeester-secretaris benoemd de heer W. C. P. Jansz. Men schrijft ons uit Rijnsaterwoude Uit het, in de laatste huishoudelijke ver gadering van het Departement der Maat schappij to' Nut van 't Algemeen alhier, over de inrichtingen des Departements inge diende verslag bleek onder anderen dat in het jaar 1889 door verschillende inleggers in de Spaarbank was ingebracht op 708 posten de som van 28937.82, en op 160 posten terugbetaald, zoo aan interesten als aan hoofdsom, 21391.43, waardoor het ka pitaal der deelhebbers, op 1 Januari 1889 groot ƒ145,028.891/,, op 1 Januari 1890 was geklommen tot ƒ158,232.831/,, verdeeld over 683 boekjes, waarvan 8 beueden 1, 196 van 1 tot 10, 286 van 10 tot 100, 251 van 100 tot 1000 en 32 boven de 1000. De finantiëele toestand der Bank, wolke van hare oprichting, in 1852, af het bij zonder geluk heeft gehad nog geeno oninbare posten te kennen, mag ook zeer gunstig ge noemd worden, daar de bezittingen geklommen zjjn tot 186,830.211/, en de reservekas op 1 Januari jl. alzoo bedroog 28-597.38waarom het bestuur ook nog geone aanleiding heeft gevonden, om, zooals bjj sommige banken reeds geschied is, den rentestandaard te ver lagen, maar dien van 4pCt. voor eiken vollen guldon te blijven handhaven, zoolang de tijdsomstandigheden voor haar niet ongun stiger worden dan op heden het geval is. Het antwoord der Regeering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de spoorwegovoreenkomston mag spoedig worden te gemoet gezien. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, benoembaar tot lid der Eerste Kamer, bevat voor Noord- Holland 214 r.amen. De hoogste aanslag is die van jhr. J. B. Van Merlen, te Heem stede, nl. 6702.58'/ade laagste die van den heer H. G. Koster H.Gzn., te Nieuwer- Amstel, nl. 517.101/,. Het „Haagsche Dagblad" spreekt het bericht omtrent de samenstelling der nieuwe commissie voor de spuiing der Haagsche grachten op goeden grond tegen. Op 29 dezer zal in het gebouw van de Loge aan den Fluweelen Burgwal te 's-Gra- venhage de jaarlijksche algemeene vergade ring der leden van het Waarborgfonds van het Nederlandsch Werkliedenfonds worden gehouden. Goljjk bekend is, geeft deze natio nale instelling aan alle Nedorlandsche werk lieden de gelegenheid eene verzekering voor den ouden dag of voor hunne achterblijvende bet.v-- Ing.m te sluiten. Voor de duur der legeroefeningen, van 10 dezer tot 24 Juni, en van 30 Juni tot 16 Augustus a. s., zal in het Kamp bjj Zeist, alsmede op Damlust (nabij Utrecht), een Rijkstelegraafkantoor voor militaire doeleinden open zjjn. Het tijdelijke kantoor in het Kamp bjj Zeist is ook voor het algemeen verkeer bestemd en zal voor het publiek open zjjnop werk dagen van 7 uren 's voor- tot 10 uren 's namid dags; op Zon- en feestdagen van 7 uren 's voor tot 9 uren 's namiddags. De heer W. H. Lucas te 's-Gravenhage is benoemd tot chef d'orchestre van de opera te Grenoble. B\j den wedstrijd van de Fransche „Asso ciation de compositeurs de musique" werd den heer Lucas voor z(jn „Ouverture solennelle" de 1ste pr(js (zilveren medaille) toegekend. V.) Beroepen is te Lodi (Noord-Amerika) ds. G. J. Weyenborg, te Putton (Veluwe). De heer J. M. Oudendijk, van Kampen, is op de voordracht geplaatst voor de betrek king van ingenieur bij de stads-gas- en water werken te Wiesbaden, waaraan eene inrich ting voor electrische verlichting verbonden is. De te Deventer en in de omstreken wonende spekslagers hebben aan den minister van handel en nijverheid een adres gericht, met verzoek van regeeringswege buitonlandscb vleesch, spek en reuzel te doen merken, om te voorkomen dat langer bedrog worde ge pleegd met den uitvoer van vreemd vleescb, onder den naam van Hollandsche waar. De 1ste luit. F. E. H. Liebert, thans op non-act- te Rotterdam, is in actieven dienst geplaatst bjj het 4de reg. inf. te Haarlem in garnizoen. Bjj koninklijk besluit is aan mr. J. P. N. Ermerins, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in do arrondissements rechtbank te Zieriksee. Aan mr. Z. W. Straatman, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zaandam. Aan A. A. L. Haffmans, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1890, eervol ontslag verleend als notaris te Helden. Benoemd tot vice-president van de arrond.- rechtbank te Leeuwarden, mr. A. Wichers Hoeth, thans rechter in gemeld college. Pensioen verleend aanA. Leithuyser, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, ƒ1880; J. of J. F. Hanewald, id. te Suameer, 534; J. Mast, id. te Vinkega, 540; fi. Feis, id. te Hoogeveen, 784; J. Almans, id. te Einighausen, gem. Limbricht, 283F. H. Ten Brink, id. te Yarseveld, 342; M. Beueker, id'. te Hoedexenskerko, ƒ600; J. of J A. Buwalda, id. te Zurich (gemeente Wonseradoel) 617; F. H. W. Kuypers, schoolopziener in het district Tiel, 393 (met instandhouding van het bij koninklijk besluit van 16 Oct. 1859 toegekend pensioen van ƒ2600, betaal baar uit de koloniale geldmiddelen)dr. J. J. Kreenon, inspecteur van het lager onderwijs in de 3de inspectie, 2334. Voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districtaveea'rts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts D. Van der Sluys, te Amsterdam en de veearts H. Van dor Linden, te Mijdrecht, die, ingevolge Zyner Majesteita besluit van 9 November 1882, als plaatsvervanger is toe gevoegd aan den districts-veearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, ook toegevoegd aan den districts-veearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen. ROMAN VAN AA VIKII DE MOWTEPIIV. 100) „Jawel, mevrouw! De wielen en veeren zjjn geheel ongedeerd; het rijtuig is alleen van achteren beschadigd." „Dokter Thompson zal u zeer dankbaar z(jn, mijnheer, voor de hulp, welke u ons hebt verleend", zeide Angèle tegen Fabien. „Ik hoop u spoedig weer te zien." „Ik zal mjj daardoor zeer vereerd gevoelen, mevrouw 1" antwoordde Fabien, ik zal zoo vrij zijn, naar den toestand van mejuffrouw te komen vernemen." Angèle stelde Fabien aan Martha voor. „Mijnheer de graaf De Chatelux, die ons welwillend zjjne hulp heeft verleend." „Heb dank, mijnheer", zei Martha; „ik hoop in het hotel van dokter Thompson weer te zien. De dokter kent u toch?" „Ik heb althans eene uitnoodiging van den dokter ontvangen. Maandag avond hoop ik u volkomen hersteld op de soiree weer te zien." Fabien hielp de dames instappen, boog beleefd en het rijtuig reed voort. Lang bleef hy het rytuig nastaren, totdat het geheel uit het gezicht verdwenen was. „Welk een hemelsch gelaat, eene Madonna van Raphaël, eene stem als een engel", mompelde hy. De Bunsing had wel gezien dat Fabien met Angèle en Martha in gesprek was, maar hy stond te ver van hen verwyderd, om een enkeL woord van het gesprokene te kunnen verstaan. Zoodra de dames waren ingestapt, sprong hy weer op een rytuig en volgde haar. Zy reden langs den naasten weg naar de rue de Miromesnil; de Bunsing zag het rytuig de koetspoort binnenryden. Hy bekeek het hotel van onder tot boven en wierp vervolgens een blik op de groote, koperen naamplaat, welke aan de deur be vestigd was. „Dokter Thompson", las hy, „ja, ja, dan heeft die dame op „Le Petit-Castel" wel waarheid gesproken, toen zy den eigenaar der villa dokter noemde. Ik zou toch wel eens willen weten, wie de jongedame was. Zy'ne vrouw of z(jne dochter; enfin, ik wil er het myne van weten." Do koetspoort word weer geopend en de koetsier begon het rytuig schoon te maken. ,Ha", dacht de Bunsing, „zoo'n koetsier is gemakkelyk aan het babbelen te krygen." Hy ging naar de koetsier, wees op het beschadigde rytuig en zeide: „Nu, koetsier, je rytuig heeft ook een flinken knak ge kregen, hoorl" De Elzasser begon, in zyn gebroken Franscb, het ongeval van A tot Z te verhalen en de Bunsing deed, alsof hy er zeer veel belang in stelde. „Zat er niemand in het rytuig?" vroeg hy. „Zeker, de nicht en de pupil van dokter Thompson." „Is de dokter niet gehuwd?" „Dat geloof ik niet; er zyn ten minste slechts twoo dames in huis. Nog een paar minuten duurde het gesprek voort; de Bunsing wist wat hy weten wilde en verwyderde zich dus. „Het is gelukkig niet de vrouw van den dokter; dit zal mynheer Paul genoegen doen. Komaan, nu vooruit naar Crétei!Myn geld is op; ik moet dus zorgen, dat ik weer wat visch verkoopen kan!" XIV. De twee lyken, in het Bois de Boulogne gevonden, werden naar de Morgue overge bracht. De commissaris van politie maakte proces-verbaal op en zond het naar de pre fectuur, waarna de prefect, vergezeld van den dokter, zich aanstonds naar de Morgue begaf. Op bevel van den dokter werden de twee lyken ontkleed en hot geneeskundig onder zoek begon. Nauwelyks was de dokter met zyn onder zoek begonnen, of hy uitte een kreet van schrik. „■Weder eono misdaad, een dubbele moord!" riep hy uit. Mijn Hemel, dokter, vergist ge u niet?" vroeg de prefect niet minder ontsteld. „Neen, mynheer de prefect I Deze twee ongelukkigen zyn vermoord. Deze man was reeds dood, toen hy gehangen werd. Zy zyn waarschyniyk door dezelfde hand getroffen als de bibliothecaris Fauvel." „Maar dan moet er te Parys eene afsehu- welyke bende moordenaars bestaan 1" riep de prefect uit. „Welk doel kunnen die misdaden hebben? Volgens het proces-verbaal waren de lyken niet bestolen, evenmin als dat van Fauvel. Wy staan hier voor een ondoordring baar geheim." „En evenwel moet dat geheim ontsluierd worden, mynheer de prefect", zei de dokter. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1