i iuhh iiiii.hiii»i'«p! Mei des avonds van Boulogne-sur-Merde „Zaandam," van La-Plata-rivier naar Amster dam, is Zaterdag 10 Mei te Boulogne-sur-Mer aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 15 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd R. Van Ham tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat; den adelborst 1ste kl. jkr. L. F. Martini met ingang van 16 Mei a. s., bevorderd tot luit. ter zee 2de kl.; den hoor H. Visser, gewezen assistent-resident van Billiton, laat stelijk; met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Meuw». Tijdens het kantongerecht alhier zich hedenmorgen onledig hield met de be handeling van verschillende zaken, voorname lijk bestaande uit jacht- en visch-overtredin- gen, het zoeken naar kievitseieren in eens anders weiland, het vervoeren aan den Hee- renweg alhier van kalveren op zulk eene wijzo dat ze volgens den ambtenaar van het 0. M. do rechtmatige ergernis ^van het publiek op wekte (tegen den besch-, iemand uit Pijnakker, werden daarom 2-maal 5 boete geöischt, te vervangen door eenige dagon gevangenis straf), - had een incident plaats, dat den kantonrechter noodzaakte het getuigenverhoor ko ten tijd te staken. Iemand uit het achter de balustrade wach tende of luisterende publiek gelijk nader bleek een beklaagde wegens visschonde te zijn bevonden in verboden water, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar, welke zaak later bij verstek werd behandeld werd opeens door een „toeval" getroffen en viel met ziilk een slag tegen den grond dat aller aandacht van het in behandeling zijnde onderwerp werd afgetrokken. Weldra werd die val opgevolgd door allerlei nare geluiden, welke niet aan een menscbelijk persoon, maar aan brullen dedsn denken. Akelig was het ook om te zien hoe de man in allerlei kronkelingen heen en weer over den grond rolde, totdat de aanwezige toege schoten agenten van politie en veldwachters •er in mochten slagen hem machtig te worden en tevens een hunner kameraden, dien de „toeval lijder" aan zijne broekspijp stevig te pakken had, weder vrü te maken. De bewuste persoon werd met veel moeite in een aangrenzend vertrek overgebracht, waar men door toedie ning van water hem weer tot zichzelven trachtte te brengen, m. a. w. weer mensch wilde doen worden. Nauwelijks waren eenigen der gerochtsdie- •naars weer binnen, of ze moesten andermaal werkdadig optreden. Een ander uit het publiek, -die eerst a! eenigen tijd steeds mopperende zijne ontevredenheid over het een of ander •te kennen had gegeven en tegen dezen en genen met zijne hand dreigende gebaren maakte, gaf eindelijk met allerlei luide vloeken aan z(jn .gemoed lucht, zoodat de kantonrechter bevel gaf ook dien man uit de rechtzaal te ver wijderen. De ondervinding deed loeren dat dit ge makkelijker gezegd was dan gedaan, want Ran tegenspartolingen -en trappen was geen gebrek. De handhavers van do wot bleken ten slotte echter ook de mannen van de kracht -te zjjn.-Eenigen uit .het publiek beweerden dat de man, - die nota bene nogal was ge dagvaard wogens strafbare overtreding „dronken" was. Zijne zaak werd nu even eens by verstek behandeld. Eerst toen de vroegere kalmte en rust in de rechtzaal waren teruggekeerd, kon het gestaakt getuigenverhoor worden voortgezet. Bij een ingesteld onderzoek aan het Rijks proefstation te Hoorn is gebleken dat de boter, welke op 19 April 1890 in beslag is genomen bij O. G. De Vries te Leiden en afkomstig was van Willem Van Steyn, Zydgracht, alhier, volkomen zuivere natuurboter was. Daar hier dus geen sprake van overtreding der Botorwet was, behoefde deze zaak alzoo heden niet bij het kantongerecht in behande ling te komen. De p1 antenTersier i n g in het feestgebouw in het Van-der-Werfpark en die in de studenteasociöteit „Minerva," ter ge legenheid der a. s. Lustrumfeesten, is opge dragen aan den heer J. D. Speet, bloemist te Leiderdorp, by Leiden. Een nieuwe tak van industrie. Er worden H'i den laatsten tyd in den hand-al gebracht blikken sigarenkistjes, met ronde hoeken en a*n de vyf bnitenzydon zeer netjes bedrukt met gekleurde, aan Sport ontleende tafereelen. Ze zyn uitstekend geschikt Toor vochtige en voor tropische klimaten en zullen uit dien hoofde hier te lande zeker grooten opgang maken. De schipper, die Zaterdag j 1. op de Bierkade te 's-Hage werd overreden en levensgevaariyk naar het ziekenhuis werd gebracht, is aldaar overleden. Het Haagsche dienstmeisje, op wie eenigen tijd goleden door een huzaar pistoolschoten worden gelost, is dezer dagen geheel hersteld uit het Ziekenhuis in haren dienst teruggekeerd. De Kattententoonstelling, welke in het Paleis voor Volksvlyt Zaterdag slechts eenige uren geopend was, werd door een oven talryk als uitgelezen publiek bezocht. Ook waren er vele kunstvoortbrengselen, op katten betrekking hebbendo. Dank zy de y verige jury, waarvan de heer C. A. A. Dudok do Wit het hoofd en de ziel was, is deze tentoonstelling uitmuntend go- slaagd. De verschillende soorten van katten trokken alle aandacht en vooral de dames hadden veel pleizler in het lustig spelen der kloine beesten. Vooral trok de aandacht No. 18 der rubriek: „zoogende kat met jongen". Dit nest bestond uit vyf jongenhoe aardig speel den deze beestjes, hoe voorzichtig was de moeder als de kinderen het wat al te boijf maakten! De verguld-zilveren medaille, aan deze dioren verleend, was wol verdiend. Even aardig was de kat mot vier jongen, eigendom van den heer P. Hoorn. Aan deze inzending werd do zilveren medaille verleend. De blauwe Angora-kater, beschreven als de zwaarste kater, verwierf de zilveren medaille. Dit dier, een pracht van een beest, was dezen dag erg wildterwyl de andere dieren rustig in hunne kooien lagen, gaf deze kater nogal eenige moeite. De lyst der bekroningen vermeldt 33 me dailles, terwyl 4 zilveren en 2 bronzen me dailles als be8tuurspryzon wevden toegekend. De verguld-zilveren medailles zpn toegekend voor de fraaiste kat aan den heer J. Francois Simon, te Amsterdamvoor den zwaarsten kater aan den heer Joh. C. Soff, te Amsterdam voor de kleinste volwassen kat aan den heer A. H. Grohben, te Amsterdam; en voor eene zoogende kat met jongen aan den heer C. Frank, te Amstordam. Men schryft uit Deventer: De Hollandsche Opera zou hier Donderdagavond met orkest „Kigoletto" opvoeren. Toen het gordijn opgehaald was, werd den aanwezigen konde gedaan, dat het orkest verhinderd was mede te werken, volgens een zooeven ont vangen telegram, zoodat men zich tevreden moest stellen met piano-begeleiding. Hier en daar werd toen gefloten, terwyl enkelen zich gereed maakten tot een haastig vertrek. Men gelooft algemeen, dat de hoeren Albers c. s. oen loopje met het Deventer publiek hebben genomen. (Pad) Men schryft uit Enschede e, dd. 10 MeiTen gevolge van de alhier bestaande werkstaking is door den Raad der gemeente aan B. en Ws. een krediet van ƒ3000 toe gestaan ten dienste van het uitgebreide politietoezicht en de ontboden militaire macht. Gisteravond is alles weder rustig gegaan, zonder eenige wanordelykheid. Hedenochtend zag men van de pl. m. 7000 arbiiders zeer weinige op straat, en ook hedenavond bleef alles kalm- Gistermiddag is op de Vise fa- markt te Groningen een der draaimolens, die van De Jong, ingestort. Gelukkig heeft niemand der kermishouders daarby eenig letsel beko men. Intus8Chen is de eigenaar wel te beklagen. Onder geleide van Norden s- kjöld zal binnenkort eene Noorsch-Austra- lische expeditie uit Göteborg naar de Zuid pool vertrekken. De kosten van dezen tocht, die niet meer dan 250,000 zullen beloopen, worden voor de eene helft door Zweden, voor de andere door het Aardrykskundig Ge nootschap te Melbourne gedragen. Drie kinderen uit Huy, die ge beten werden door een dollen hond en naar den heer Pasteur te Parys werden gezonden, zyn thuis gekomen. Hun toestand doet hopen dat de beet geene verdere gevolgen zal hebben. Een benydenswaardig oord ie hst Duitsche arrondissement Simmen). De inwoners van dat arrondissement, hetwelk vele gemeenten be7at, zyn het komende belasting jaar vry van alle gemeentebelasting. De werklieden van de „Packet- schifffahrt-Gesellschaft" te Hamburg hebben het werk gestaakt. Een drama te Algiers. Ise'rville, ia Algiers, ie het tooneel geweest eener ver- echrikkeiyke misdaad. De zoon van een der notabeleD aldaar bewoont eeno afgelegen pachthoeve, waar do vorige week op een avond vier bandieten binnendrongen. Z(j scho ten op den eigenaar der hoeve en zyn vriend, die by hem was, ten gevolge waarvan beiden aan den arm worden getoffen. De vriend had nog de kracht zich naar het venster te sleu ren, doch oor hy hulp kon roepen, ontving hij een nieuwen kogel in het hoofd, zoodat hij inéénzakte. Ziende, dat de pachter nog leefde, gaven zij hom nog een slag met eene flesch op het hoofd, eveneens zyne vrouw, die was komen tooloopen. Nu zy geen gevaar moer te duchten hadden, zochten zy het hui3 af, om spps en drank te vinden. Terwyl zy zich hieraa-n te goed deden, waren de pachter en zpne vrouw weer bygekomen, doch zy hielden zich bewusteloos om de aandacht der beulen niet tot zich te trekken. Toen de slemp- party afgeloopen was, braken zy alle kasten open en namen alles mede, wat maar waarde had. De toestand der slachtoffers is van dien aard, dat zy nog geene inlichtingen kunnen geven op de vragen der politie, die de schur ken opspoort. KOLONIËN. BATAVIA, 9 April. Even onvenvacht als treffend is het bericht van het instorten van de Roomsche kerk op het Waterlooplein te Batavia. Dat gebouw, dat gisteren nog zoo fier en slank zich verhief, een sieraad van de stad, een meesterstuk van architectuur, ligt nu daar als een onooglyke puinhoop. De oorzaak van het ongeluk moet nood wendig in eene fout in den bouw schuilen, want aan eene grondverzakking of eene aard beving kan het niet worden geweten. Het gebouw, zooals het daar hedenmorgen nog stond, was nauwelyks twaalf jaar oud, dus werkelyk nog nieuw te noemen. Jammer >6 hot zeker van zulk een schoon, monumentaal gebouw. De kerk dïn is bpna geheel ingestort; alleen het voorste en het achterste gedeelte, waar het altaar staat, zijn als door een wonder gespaard gebleven. Om halfzes hedenochtend bemerkte de pastoor Van Santen dat een weinig kalk van een der pilaren was gevallen en bleek het hy een dadeiyk ingesteld onder zoek dat die pilaar aan het wijken was. Onmiddellyk werd nu werkvolk ontboden om den pilaar te schragen. Dit kon evenwel niet onmiddellyk plaats hebben, daar de daarvoor benoodigde materialen niet beschikbaar waren een uur later begon ook een tweede pilaar uit het lood te zakken, en een paar seconden daarna viel plotseling het dak naar omlaag en stortten de zpmuren gedeeltelik in. Het orgel is zwaar beschadigd. Persoonlyke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. De politie zette onmiddellyk het terrein af om diefstal te voorkomen. Een geluk mag het zeker heeten, dat dit niet gebeurd is tydens de godsdienstoefeningen op de Paaschdagende kerk was toen stampvol en menig menscbenleven zou daarby zeker gemoeid zyn geweest. BatNbl Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn do rolgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Toegevoegd: Aan den AM.-reaident van Limbangan. de adep.-controleur A. Mulder. Geplaatst: door den reöident van Rembang: In do contróle-afdeeling van dien naam, do controlenr 2de kl. H. M. J. Schrok. In de contróle-afdeeling Lengkir, afd. Lamongan, de adap.-controleur A. Peequeur, thans ter beschik king van den controleur der contróle-afd. Soerabnia, afd. van dien naam. Toegevoegd: Aan den controleur van de con- trólo-afd. Soerabaia, afd. van dien naam, de adap.- controleur B. Th. W. Van Haaaelt. Aan don aaa.-reaident van Loemadjang, de adsp.- controleur H. Th. Kal. Aan den oontroleur vnn de onderafdeeling Medan, afd. van dien naam, de adsp.-controleur H. P. Wagner. Verplaatst: Van de ondcrafd. Tanah-Laut, afd. Martapoera, naar de onder afd. Bekoempai, afd. Bandjennaain en Ommelanden, de controleur 2de kl. H. J. N. Simons. Toegevoegd: Aan den controlenr van de af- deeliog Menado, de adBp.-controlenr P. Merkua Tzn. HtHTKNLAND. Frankrijk. In de» kabinetsraad heeft de heer Barbey bevestigd, dat de Europeanen, die als gyze- laars deer den koning van Dahomey werden gevangengehonden, teruggegeven zyn. Ver mits hierdoor voldoening aan Frankryk is geschied, zullen de onderhandelingen hervat worden. In de Kamer van Afgevaardigden werd bovendien de interpellatie behandeld over de gebeurtenissen in Dahomey. De heer Etienne wees in zyn antwoord op de noodzakelykheid den Franschen hande met do koloniën te beschermen. De heer Barbey voegde er by, dat de ont ruiming onmogelyk was en dat de kust wordt versterkt. De Kamer ging met algemeene stemmen over tot de eenvoudige orde van den dag, nadat de heer Barbey zich daarmede had vereenigd. Met 394 tegen 54 stemmen werd eene motie aangenomen, waarby de houding der Regeering op 1 Mei jl. wordt goedgekeurd. Dnltaohland. De „Kreuzzeitung" beweert dat de bekende journalist De Houx, hoofdredacteur van de Parijsche „Matin," onlangs twee dagen Von Bismarcks gast is geweest op Friedrichsruhe. Hoe de slavenhandel bloeide te Kilwa, dat nu door de Duitschers bezet werd, blykt uit het feit, dat groote hoeveelheden nieuwe slavenboeien in alle Arabische winkels werden gevonden. De „Times" erkent dat de over winning der Duitschers ontegenzegiyk dor beschaving ten goede zal komen. België. De Brusselsche slaverny conferentie heeft de bepalingen van hoofdstuk II der Alge meene Akte aangenomen, welke betrekking hebben op het vervoer van slaven van het binnenland naar de kust. Uit Brussel wordt bericht dat nog 60,000,000 fr. noodig zpn om do vesting- I werken van Antwerpen in voldoenden staat van verdediging te brengen. Crroot-Brltaiinlg. De militaire tentoonstelling te Chelsea is door den prins van Wales en in tegenwoor digheid van zeer vele leden der koninklyke familie geopend. De tentoonstelling omvat handwapens, kanonnen, krügsvoorraad, eene groote verzameling uniformen, muziekinstru menten enz. Merkwaardige tropeeën van an tieke wapens en vlaggen ziet men er; eene reeks schilderyen van veldslagen, portretten van beroemde generaals en legeraanvoerders, verzamelingen van Engelsche orden en krygs- medailles, ontwerpen en plannen. Er is eene ziekenverpleging, eene veldbakkery en voorts alles, wat tot de uitrusting van een leger te velde behoort. De gebouwen beslaan een op pervlak van ruim 13,000 vk. motor. In het park daaromheen hebben oefeningen, steek spelen, wedstryden en concerten van militaire muziekvereenigingen plaats. De opbrengst der tentoonstelling is bestemd voor de oprichting van tehuizen en vereeni- gingen voor soldaten. Eenige Amerikanen in Engeland zullen op 30 dezer Stanley een feestmaal aanbieden. By die gelegenheid zal den grooten ontdekker eene zjjden Amerikaansche vlag worden ver eerd, alsmede een zilveren schild met Ameri kaansche en Afrikaanscbe opschriften, voor stellingen van zyne lotgevallen, onz. PortugnL De Portugeesche minister van marine zal aan het Parlement voorstellen oen spoorweg aan te leggen van Mossamedes, waarvan de kosten op omstreeks 8,040,000 worden ge schat. Belgische kapitalisten wenschen dit plan uit te voeren. De Portugeesche minister van marine heeft in de Kamer medegedeeld, dat eene expeditie naar Gaza-land is gezonden om dit land te bezetten. De minister van justitie bevestigde dat in beginsel eene overeenkomst betreffende den Delagoa-spoorweg gesloten was tusschen Por tugal, de Vereenigde Staten en Groot-Bri- tannlö. Het bericht, dat Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika eene nota aan de Portugeesche regeering deden toekomen, waarin een afdoend antwoord wordt gevraagd ten opzichte van den Lorenzo-Marquezspoor- weg, is onjuist. De zaak zal seheidsrechteriyk geregeld worden. Telegrammeft PARIJS, 12 Mei. To Tonne, in het district Wal Ion, is de radicaal Hervien met 64#9 stem men tot lid der Kamer gekozen. In het district Rafbec, in Charente, is de republikein Duportal gekozen met 7042 stem men en te Evreux de radicaal Isembart met 7776 stemmen. ROME, 11 Mei. Het gerucht loopt dat de regeering voornemens is by de Kamer een ontwerp in te dienen tot invoering van een lucifers-monopolie, ten einde aldus het tekort op de begrooting te heipen dekken.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2