LEI DSC3§§ DAGBLAD. M8. 9272. IMaanctag; 13 Blei. A*. 1890. (§S2S Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Mei. Feuilleton. Het Roodc Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por S maanden1.10. 'FraBOo per post1.40. Afzonderlijke Nommore0.05. De jaarlyksche reünie van afgevaardigden van de Waalsche gemeenten zal op 19 Juni en volgende dagen te Groningen worden ge houden onder leiding van den president der Waalsche commissie, den heer C. G. Cbavannes, pred. te Leiden. De werkzaamheden zullen aanvangen met eene godsdienstoefening, waarin zal voorgaan de heer C. Gayte, pred. te Arn hem, daartoe door de vorige reünie aangewezen. De algemeene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk zal aanst. Maandag 12 dezer in haar gewono lokaal in de Willemskerk te 's-Haga tot het houden harer voorjaarsvergadering samenkomen. Zy is saam gesteld als in het najaar. Het „Haagsche Dagblad" herinnert dat -op 18 Juni a. s. 75 jaar zijn vorloopen sedert de slag van Waterloo Napeleons lot voor goed besliste, en „de zaak der Europeesche vrijheid was behouden". Ofschoon op die laatste bewering wel wat valt af te dingen en van 1815 juist voor de meeste landen van Europa oen langdurig tijdvak van reac tie en schromelijke onderdrukking der volks- vrijheden dagteekent, blijft de gedenkdag van Waterloo zeker eeno zeer merkwaardige dagteekening. Niet 't minst voor ons land, welks pas herwonnen onafhankelijk bestaan door de neerlaag van Napoleon werd be zegeld. Van dat standpunt den herinneringsdag beschouwende, wenscht het „Dagblad," dat dit jaar de 18de Juni met eenige feestelijk heid worde gevierd. Intusschen denkt het blad in do eerste plaats aan degenen, die in dat gewichtige jaar 1815 deel hobbon ge nomen aan den veldtocht. Slechts zeer weinige dragers van het Zilveren Kruis zullen thans nog in leven zijn; 't zijn allen ongeveer honderdjarigen. Voer de enkelen, die thans nog leven en ondersteuning behoeven, zal deze zeker niet tevergeefs worden gevraagd. Voorts kan men overal de vlaggen uit ateken en schoolfeesten houden en door eene godsdienstige viering op den voorafgaanden Zondag belangstelling toonen. Volgens eene mededeeling van het „Haarl. Dagblad" zijn op 't oogenblik bij het ministerie van oorlog plannen aanhangig voor een bijzon der stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er eene heirbaan worden aangelegd van den Hoek van Holland over Scheveningen, Katwijk aan Zee, ïandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Helder. Om nu dit werk niet voor rekening g—gaitriwwciaMawpi—ttrmmmmaa» HOMAN VAN X VVIER E)B MOKTEPKV. 91) „Sta mij thans toe, u te vragen, dokter, hoeveel ik u schuldig ben", zeide Raymond. „Mijn waarde heer", antwoordde Jacques, „wjj waren overeengekomen, dat ik uw zoon niet zou behandelen als patiënt, maar als vriend, en van zijne vrienden neemt men geen geld aan." Vervolgens schreef hjj eenige regels op een vel papier, dat hij aan Raymond over handigde. „Ziedaar een leefregel voor uw zoon;daar aan moet hij zich stipt onderwerpen. Genees middelen heeft hij voorlooplg nog niet noodig. Over acht dagen hoop ik u weer te zien." Hij opende de deur, welke in de vestibule uitkwam, wisselde een handdruk met vader en zoon en liet beo uit Martha zuchtte. Zy had gehoopt dat ook Paul zich zou moeten laten inschrijven en baar aldus zou weerzien, „Ik heb nog -vergoten den naam van mijn van het departement van oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door waterstaat. De weg dient om het troepenver voer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschil lende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zy'n van een veelomvattender werk, nl. van den aanleg van een ku3tspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlynen on middellijk het strand zouden kunnen hereiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmatoriëel eeno uitgestrekte kust streek kan beschermen. Zoo b. v. in den mor gen eene vyandelyke scheepsmacht een aanval op eonig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van den v(jand hoeft verkend, onmiddellijk een pantsertrein op het bedreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uren per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de verschillende plaatsen, waarlangs zpj loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen ge bracht worden. De Nederlandsche Vereeniging tot voor koming van ongelukken in fabrieken en werk plaatsen heeft de hulp van de Nederlandsche industriëelen ingeroepen voor eene inzending op de Yeiligheidstentoonstelling, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden. Zy wenscht nl. eene verzameling bijeen te brengen van medodeellngen van ongelukken, in fabrieken of werkplaatsen voorgevallen, waarby dan eene korte beschrijving van de t09dracht, van de gevolgen, welke het onge- lsk voor de werklieden had, en van de maat regelen, genomen ter voorkoming van herha ling van dergeiyke feiten, gevoegd wordt. De bouwstoffen voor deze verzameling moe- ton de groote zoowel als de kleinere werk gevers verschafTen. Om hun dit gemakkelijk te maken, heeft het bestuur een biljet van inzending by zyne circulaire gevoegd, waarop de fabrikant zyn naam en beroep vermeldt en tevens zyn verlangen kan te kennen geven zijn bericht geheel of in uittreksel mede te deelen, zyn naam te noemen of te verzwijgen. Het bestuur wenscht, daar do tijd dringt, IWI»"—-I3CTK—aWB—r'«^TOa^B eersten patiënt te vragen", dacht Jacques Lagarde, maar om het even, dien zal ik bij het volgende bezoek wel vernemen. Hy belde, de page kwam onmiddellijk binnen. „Heb je aio heide heeren gozion, die zoo even hier waren?" „Ja, dokter!" „Goed. Als zy terugkomen, geef hun dan geen volgnummer, maar Iaat hen dadolyk binnen." „Zooals u beveolt, dokter!" „I#at No. 2 binnen." Taans was het eene dame, die den raad van dokter Thompson kwam inwinnen. VII. Terwpl Jacques Lagarde in zijn kabinet consult hield, was zyn medeplichtige Pascal Saunier niet in het hotel. Sedert den vorlgen dag volgde h"y het spoor van een der erfgenamen van den graaf De Thonnerieux, den behangersknecht Ame- deus Duvernay en zijne aanstaande, de schoone Virginie. Hy had Amedeus geen minuut uit het oog verloren, was hem gevolgd naaf zyn werk en had gewacht totdat hy het werk v/eer zou verlaten. vóór 30 Mei de toegedachte mededeelingen in zijn bezit te hebben. De beer Westeronen van Meetoren, P. C. Hooftstraat 133 te Am sterdam, zal ze gaarne in ontvangst nemen. Daar eene volledige naamlijst van industriëelen enz. hier te lande ontbreekt, is het zeer goed mogelyk dat niet leder, die daarvoor in aanmer king komt, het rondschry ven ontvangen heeft. De heer Van Meetoren zal echter ongetwy- fold op aanvrage nog gaarne exemplaren er van toezenden. Van harte hopen wy, dat de Vereeniging hare pogingen met goed gevolg bekroond mag zien. "Wil de statistiek, waarvan het bestuur de samenstelling onderneemt, waarde hebben, dan moeten de gegevens, welke het vraagt, zoo talryk mogelijk zijn. Bij den heer P. Noordhoff, uitgever te Groningen, is onder den titel „Oranjebloesems, versjes en liedjes voor de jeugd, door Philo- paedion", een bundel kindergedichtjes ver schenen, welke wy met groot genoegen heb ben gelezen en die o. i. alle aanbeveling ver dienen. „Daar," zoo luidt het eerste versje „Aan de jaugd": „Daar leeft een kind in Nederland, Door jong en oud bemind; Dat lieve kind, g(j raadt het reeds, Hot is des Konings kind! Aan Haar, ons allen steeds zoo dier; Haar wyden wy ons lied; Gedenk met eerbied Harer steeds, Wier beeltnis gy hier ziet." Twee fraaie portretten van het „Konings kind" versieren het nette boekje. Ook het volgende versje „Myn Popje" geven wy eene plaat3 als een bewys van's dichters talent: „Ik heb zoo'n aardig popje thuis; Wat is zy lief en fijn! Haar wangetjes zyn appelrond, Haar haar lykt wel satijn. Wat is dat lieve popje zoet. Ja, nimmer is zy stout; En iedereen begrypt dus wel, Dat ik veel vau haar houd. Ik speel zoo gaarne met die pop, En geef haar vaak een kus; Dat poppetje zoo lief en zoet, Zij is mijn jongste zus!" Indien onze ruimte het gedoogde, zouden wy nog gaarne meer van die aardige versjes afschryven. Het meegedeelde is evenwel vol doende om aan te toonen, dat het Philopaedion gelukt is den rechten kindertoon te treffen Toen zyn dagwerk was afgeloopen, had Amedeus zich raar een koffiehuis begeven. Ook Pascal was daar binnengetreden en had zich zoo dicht mogelyk by Amedeus neergezet. Deze, in druk gesprek met één van zyne kennissen, sloeg geen acht op den nieuwen bozoeker. „13 het druk by jelui aan den winkel?" vroeg de kameraad van Amedeus. „Nu, het heeft er in de laatste dagen nogal gespannen", antwoordde Amedeus; „wy had den een werk onderhanden, waar zóóveel haast bjj was, dat ik Zondag den geheelen dag gewerkt heb." „Dat is ook niet aangenaam voor Virginie." „O! zy zal er niet by verliezen. Ik heb van den baas een dag vry gekregen, nu het werk afgeloopen is. Morgen gaan wy naar buiten. Je moet weten, dat Virginie dol is op bultenpartytjos." „Waar ga je heen?" Daarover zyn wy hot trog niet eens. Mis schien naar Sëvros, maar misschien ook naar Bougival of Corbeil. Het hangt van Virginie af; ik voor my vind alles goed, wat zy goedvindt." Het gesprek, waarvan geen woord aan Pascal ontging, liep verder over onverschil lige onderwerpen, over het werjc, zoowel van PRIJS DER ADVERTENTI3N: Van 16 regela 1.0-5. Icdore regel meer/0.17). Grootere letters naar piaateruimte. Voor bet in- eaeaeeren buiten do stad wordt 0.10 berekond. dat zyne versjes niet gaan boven de bevatting van het kinderiyk verstanddat onze kinderen ze ongetwyfeld gaarne zullen lezen en van buiten leeren. Daarom vestigen ook wy de aandacht op dit boekje, dat eene waardige plaats inneemt naast de kinderboekjes, van onzen Goeverneur, die den dichter meer dan eens de verzekering gaf, dat hy vele zyner versjes met groot genoegen had gelezen. Het oordeel van dien man, aan wiens hand thans de pen is ontgleden, geldt meer dan het onze! Van het reg. grenadiers en jagers is de lste luit. Sikkens gedetacheerd by de Normaal- Schietschool, ter vervanging van den lsten luit. graaf Dumonceau, die tot ordonnans-officier van Z. M. is benoemd. Amsterdam heeft een zyner beste en meest bekende burgers, een zyner achtens waardigste ingezetenen verloren. Dr. Gerardus Frederik Westerman is, na een lyden van eenige maanden, op ruim 81-jarigen leeftijd gisteravond overleden. Blykens berichten van Zyner Majesteits gezant te Berlyn en van den gezant van het Duitsche Ryk te 's-Gravenhage, zal van 4 tot 9 Augustus 1890 te Berlyn het Xde Inter nationaal congres van geneeskunde gehouden worden. Zy, die bevoegd zyn tot uitoefening der geneeskunst, kunnen zich als leden laten inschryven. Andere geleerden kunnen als buitengewone leden worden toegelaten. De inschryving heeft plaats by den aanvang der vergadering. Zy kan ook vooraf geschieden na inzending der geldelyke bydragen van 20 Mark, met opgave van naam, betrekking en woonplaats aan den penningmeester (dr. M. Battels, Bureau des Hauses der Abgeord- neten, Berlin S. W. Leipzigerstrasse 75). Toe zending van een naamkaartje wordt daarbjj verzocht. De werkzaamheden zyn verdeeld in 18 afdeelingen. By inschryving moeten de leden opgeven by welke afdeelingen zy zich bij voorkeur zullen voegenalgemeen secretaris is dr. Lasser (Berlin N. W. Karlstrasse 19). Aan het Congres zal zijn verbonden eene „Internationale geneeskundig-wetenschappe lijke tentoonstelling," welke van 2 tot 11 Augustus zal plaats hebben in het Landes- ausstellungs-Park te Berlyn. De inzending der voorwerpen moet vóór 20 Juli geschieden. Bultenlandsche inzendingen, waarvoor byzon- dere geleibiljetten van het tontoonstellings- comité moeten gevraagd worden, zyn vry van invoerrechten. Men zie verder de Staats courant van 10 dezer. Door sommigen hier te lande wordt Amedeus als van Virginie, en over het huwe- Ujk, zoodra Amedeus meerderjarig zou zyn. Eindeiyk stond Amedeus op. „Heb je zoo'n haast?" vroeg de andere. „Ja, ik heb Virginie beloofd, dat ik haar vanavond vroeg zou komen halen. Wy gaan naar een café-concert." „Naar welk?' „Het Alhambra in den faubourg du Temple. Kom je er ook?" „Ik zou gaarne willen, maar ik heb elders myn woord reeds gegeven." „Nu, tot weerziens dan!" De heide kameraden scheidden. Pascal oordeelde het niet noodig Amedeus nog langer te volgen; het zou zelfs achter docht kunnen opwekken. Hy wist nu toch waar hy hem dien avond kon terugvinden. Nog een halfuur bleef hy in het koffiehuis zitten, dronk nog een paar glazen brandewy'n- en ging toen naar de restaurant, waar hy. dineerde. Om acht uren werd het Alhambra geopend en Pascal was een van de eerste bezoekers, die de zaal binnentrad. Hy zocht eene plaats uit, vanwaar hij da deur goed in het oog kon houden. De zaal werd langzamerhand met bezoe kers gevuld, het orkest speelde en eeniga

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5