N°. 9272. Maandag 13 Mei. A®. 1890. Dit nommcr bestaat uit YIElt Bladen. Premie LE1DSGH DAGBLAD. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. NICOLAAS BEETS' DICHTWERKEN Leiden, 10 Mei. feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSOH DAGBLAD. PELJ8 DEZER COURANT: Toot Leiden per t maanden1.10. Fraseo per poet1.40. Afconderi$k« Nommer»0.05. PRIJS DER AD VERTEN^ EN-' Ton 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.l7|. Grooter. letten ne»r ple.tsrnimte. Toor het jo- neaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met genoegen kunnen we onzen Abonné's mededeelen dat hun binnenkort wederom een Boekwerk ale Frente zal worden aan geboden. Het vormt een vrij boekdeel, bevattende 1874-1884. Dit werk van onzen bekenden eersten Neder* landschen dichter zal voor onze Abonné's worden verkrijgbaar gesteld, ingenaaid, tegen 23 Cents en gebonden, met verguld op snee, tegen 30 Cents. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van B. J. OLEFF, ijzer- en metaal gieter alhier, houdende vorzoek om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor het persen van hontekoolbriqnetten in zijne fabriek aan het Leveadaal, hoek 4de Binnenveetgracht Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet Yan 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dozer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 24sten Mei aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Mei 1890. E. KIST. Secretaris. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, benoembaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Zuid-Holland 535 namen. De hoogste is A. N. J. M. baros Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, met 9287.26'/,, de laagste jhr. mr. H. G. C. L. Janssens, te 's-Gravenhage, met 590.25. Verder komen o. a. op die lijst voor de hoerenmr. J. E. Banck, te 's-Hage, aan geslagen tot een bedrag van ƒ881.40; jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Hage 752.42, mr. P. L. F. Blussé te 's-Hage ƒ1658.67'/,, J. Van der Breggen Az. te Leiden ƒ935.11, A. Van der Burg te Ha- zerswoude 703.69'/,, N. Buytenweg te Delft ƒ1575.42, mr. C. Cock te Leiden 1871.53'/,, P. Van Cranenburgh te Leiden 640.95'/,, SOMAN VAN XAVIER DE nOXTÉPIV. 94) „Zeker, maar die zijn met een weinig list gemakkelijk door mjj wellicht te ontduiken." „Wat zeg je daar, René!" riep mevrouw Laharre uit, „wanneer je superieuren het hoorden. „Maar zij hooren het niet, en ik zie niet in, waarom ik den dokter zou voorliegen. Een dokter is een biechtvader; ik biecht." „Welke oorzaak vermoedt u, dat uwe kwaal kan hebben?" vroeg de dokter. „De verveling, dokter, de verveling, welke mij loodzwaar terneerdrukt, en mij nog doo- den zal", antwoordde René zonder aarzelen. „René, René!" riep mevrouw Laharre weer uit, „wat moet ik hooren. Je bent zinneloos I" „Toch niet, moeder! U heeft mij altijd verboden mijne gedachten in woorden te brengen, en daarom heb ik steeds gezwegen de dokter verlangt dat ik spreken zal, en daarom spreek ik zonder omwegen. Hecht u waarde aan mjjn leven?" „Of ik daar waarde aan hecht", zeide J. J. Duynetee te 's-Hage ƒ2433.881/,, jhr. mr. P. J. Elout Van Soeterwoude te 's-Hage ƒ1150.52'/,, jhr. mr. A. H. Gevers te's Hage 968,25, jhr. mr. C. F. W. Gevers te's-Hage ƒ1434.16, jhr. J. H. Gevers te Noordwjjk ƒ2103.17, A. HarteveltJz. te Leiden 739.78, J. J. Hasselbach te Leiden 711.41, S. baron Van Heemstra te Sas6enheim ƒ617.051/,, J. M. Van Kempen te Voorschoten 598.47, L. J. S. Van Kempen te 's-Hage ƒ1216.88, J. J. Koning te Leiderdorp 969.21, W. Leem bruggen te Lisse ƒ643.37, F. A. <3. graaf Van Limburg Stirum Noordwjjk te Noordwyk ƒ3433.78, L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond te Warmond ƒ2213.95, M. graaf Van Limburg Stirum te Wassenaar 1728.65'/,, mr. M. H. A. Lieman te Leiden 636.62'/,, mr. H. L. A. Obreen te Leiden 776.44, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar ƒ6706.01'/,, mr. W. C. Th. Van Oudheusden van Achttien hoven 2289.44, mr. Ph. J. baron Van Pal- landt te Wassenaar ƒ3600.11, W. A. baron Van Pallandt te Rijswijk 1527.31, mr. C. W. J. J. Pape te 's-Hage 980.36, J. Piek te Oudshoorn 1452.07, jhr. mr. J. Röell te 's-Hage 1967.55, J. M. Van der Schalk te Schiedam ƒ2595.54'/,, Th. H. B. Snijders te 's-Hage 2048.27'/,, jhr. mr. G. Steen- gracht van Heerjansdam te 's-Hage 1179.60, jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde te Voorschoten 5559.66'/,, F. Stokhuyzen Az. te Leiden 602.23, A. Straathof te Alke- made 725.58, J. P. R. Suringar te Rotter dam 945.68'/,, K. Van der Torren Kzn. te Waddingsveen 1575.07, W. C. R. baron Van Tu(jll van Serooskerken te Wassenaar 804.96, jbr. Ph. E. Vegelin van Claerbergon te Wassenaar 990.52, mr. J. D. Viruly te Stompwjjk 1719.71, T. P. Viruly te Leiden 2212.39'/,, mr. O. J. E. baron Van Wasse naar van Catwjjck te 's-Hage 1303.32, A. Van Wieringen te Aarlanderveen 746.60, J. H. Willink te Oegstgeest 1669.92, J. Zaalberg te Leiden ƒ878.011/,. Het Tooneelverbond hield gisteren te Amsterdam, onder leiding van prof. mr. A. G. Van Hamel, de jaarljjksche algemeens ver gadering. De Voorzitter opende die met eene korte herinnering van hetgeen er in het afge- loopen jaar was voorgevallen, en dat was veel: welgeslaagde voorstelling® van het pas opgerichte applicatie tooneelde voorstellin gen van de jongeren in de Variétésde brand van den Stadsschouwburg aldaar enz. Blijkens het verslag van den secretaris, den heer D. H. Joosten, was te Harlingen eene bloeiende afdeeling opgericht, en was de mevrouw Laharre met gehuichelde ontroering, „maar René, je weet toch wel, dat je alles bent, wat ik ter wereld bezit, mijn zoon, mijn eenigst kind. Ik hoop toch dat je nooit aan mijne moederliefde getwijfeld zult hebben." René Laharre glimlachte dubbelzinnig, maar antwoordde niet. Jacques vervolgde: „Dus u schrijft uwe ziekte aan de ver veling toe?" „Ja, dokter, alleen aan de verveling." „Mishaagt do geestelijke stand u dan?" „Ik heb er een afschuw van." Mevrouw Laharre stond op. „Je woorden worden aldoor raadselach tiger en onbeschaamder, Rem", sprak zjj toornig. „De dokter vraagt, moeder, en ik ant woord", zeide René koel. „Maar", vroeg de dokter verbaasd, „wan neer de geestelijke stand u dan afschuw inboezemt, zooals u zegt, waarom heeft u dien stand dan gekozen?" „Ik heb den geestelijken stand niet ge kozen. Mijne moeder heeft mjj naar het seminarie gezonden, zoodra zij weduwe was, zonder dat zjj ooit mijne meening heeft ge vraagd. Integendeel, zjj verbood mjj mjjne meening te zeggen. Mjjne moeder zond mjj afdeeling Gouda opgeheven. De afd. Java, voor welker oprichting het bestuur moeite doet, is nog niet tot stand gekomen, evenmin de gewenschte afdeelingen te Arnhem, Maastricht en Twente. De Amsterdamsche afdeeling telt 681 leden; door haar initiatief werd het Schouwburgfonds opgericht. Hierna warden achtereenvolgens de versla- gen uitgebracht door de secretarissen der afdeelingen. Ton behoeve van het Wertheimfonds werd een legaat van ƒ1000 vermaakt. De begrootingen (algemeens), in ontvangst ƒ6070, in uitgaaf 5612 aanwijzende en die voor de Tooneelschool, in ontvangst en uit gaaf een cijfer aanwijzende van ƒ12,266, werden aangehouden tot na de behandeling van voorstellen, die daarop betrekking hebben. Zonder discussie stemde de vergadering in met de voorstellen van het hoofdbestuur om de uitgave van het Tooneel-orgaan van het Verbond voort te zetten tot Sept. e. k., en te trachten een geschikten redacteur te vin den op hetzelfde honorarium, dat de heer Simons daarvoor genoot, aan wien de voor zitter hulde bracht voor hetgeen hjj voor het Tijdschrift had gedaan. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur omtrent de wijziging van de artt. 13, 14 en 15 der statuten. Art. 13: om het ledental van het hoofdbestuur van 7 op 9 te brengen, buiten den secretaris, waarvan 3 leden in Amsterdam wonen. Don Haag stelde voor om te lezen minstens 9 leden en om iedere afdeeling boven de 250 leden in het hoofdbestuur te doen vertegenwoordi gen, dat in zijn geheel het bestuur over de Tooneelschool zal uitmaken. Amsterdam wilde het getal van 7 behouden, Leiden wilde twee leden in Amsterdam doen wonen. Na een langdurig debat werd aangenamen met 32 tegen 25 stemmen het voorstel Rot terdam om het voorstel van het hoofdbestuur ODgewyzigd goed te keuren. Over het voorstel van het hoofdbestuur, om uit zjjn midden vijf leden te delegeeren, ten einde met 2 Nutsbestuursleden en twee dames patronessen eene commissie vaD beheer en toe zicht over de Tooneelschool ta vormen, door Rotterdam geamendeerd, om voor 5 te lezen 4, werd aangenomen met 32 tegen 27 stem men, na verwerping van amendement van Amsterdam om de 5 bestuursleden door de algemeens vergadering te doen benoemen. Het voorstel van Den Haag, om het geheele hoofdbestuur als commissie van toezicht op de Tooneelschool te doen optreden, kwam, weg, omdat zij, die er nog zoo jong uitziet, het hinderlijk vond een zoon van mijn leef tijd in hare nabijheid te hebben." „Nu is het genoeg, te veel zelfs; zwijg!" beval mevrouw Laharre op bitsen toon. „Waarom zou ik zwijgen? Lang genoeg heb ik mijne gedachten in mjjn hart moeten begraventhans, nu men er mij naar vraagt, zal ik ook niets verbergen. Ik ga voort, dokter. Mijne afwezigheid gaf aan mijne moe der onbeperkte vrijheid. Zjj begreep wel dat, wanneer ik eenmaal priester geworden was en naar verre landen was getrokken, ik dan alle aardsche goederen vaarwel zou zeggen en haar het fortuin zou afstaan, dat ik by mijno meerderjarigheid van den graaf De Thonnerieux zou moeten ontvangen. De graaf is dood, maar zjjn testament is gestolen. Zoolang dat niet teruggevonden wordt, erft er niemand, maar mjjne moeder hoopt nog altjjd, dat het testament terecht zal komen. Ik was zestien jaren, toen ik naar het semi narie werd gezonden. Ik verzette mij er niet tegen, hoewel de geestelijke stand mij niet bijzonder aantrok. Spoedig evenwel werd hot mij duidelijk, dat ik volstrekt Diet voor pries ter in de wieg gelegd was. Om een goed, een waar geestelijke te worden, moet. men neiging, goddeljjken aandrang gevoelen tot den door aanneming van het amendement, niet in stemming. Het voorstel van het hoofdbestuur, om voor oorspronkelijke Nederlandsche Tooneel- werken prijsvragen uit te schrijven en daar voor 550 beschikbaar te stellen, werd aan genomen, na verwerping van een amendement van Amsterdam om dit bedrag op 100 stellen. Het hoofdbestuur deelde mede, dat het schouwburgfonds, dank veler medewerking, ƒ12,000 bedroeg, terwjjl „Utile et Laetum" van 's-Gravenhage nog 2466 schonk als opbrengst van de tooneelvoorstelling ten bate van de slachtoffers by den stads-schouw- burgbrand. Na langdurige debatten werden de gewy- zigde reglementen voor de Tooneolschool en het applicatie-tooneel goedgekeurd. Als bestuursleden werden de heeren prof. A. G. Van Hamel en Marcellu3 Emants her kozen en gekozen de heeren dr. J. C. Vin- kesteyn, Daniel De Lange, M. B. Mendea da Coeta en Henry Tindal, te Amsterdam, Jean Browne, te Rotterdam, L. J. Plemp van Duive- land, te Leiden, en Huf van Buren en tot lid der commissie voor de Tooneelspel prof. Stok te Amsterdam. De algemeens begrooting van 1890/91 is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op eene som van ƒ6070 (contribution: afdeelingen en algemeens leden ƒ6000). Bydrage Tooneel school ƒ4611, tydschrift 700, batig saldo 458. De begrooting-Tooneelschool ontvangst Z. M. de Koning 5000, bydrage Amster dam 2000, uitgavensalarissen 9225, in ontvangst en uitgaaf samen 12,260. Als plaats voor de volgende algemeens vergadering is Utrecht aangewezen. De vyf kleine torpedobooten, welke te Hellevoetsluis in conservatie liggen, zyn van 's Ry'ks werf naar het Voornsche kanaal ge bracht, waar hare kompassen door den verifi cateur van 's Ryks zee instrumenten, dr. J. P. Kaiser, van Leiden, zullen worden ge compenseerd. Morgen (Zondag)namiddag te twee uren, zal in de Nederl.-Herv. kerk te Voorschoten optreden ds. W. Van Elden, vanKatwykaan Zee. - Des voormiddags staat de dienet stil. Beroepen is te O.- en IV. Souburg ds. J. C. G. Gobius du Sart, te Benthuizen. Bedankt is voor het beroep naar Leldschen- dam door ds. L. Van Noppen, te Zwartsluis. Mejuffrouw M. De Jong, hoofd der Christe- ïyke bewaarschool te Rijnsburg, heeft om ge zondheidsredenen ontslag uit hare betrekking aangevraagd. dienet van het christendom. Men moet zich geheel van de wereld losgemaakt hebben, slechte één verlangen, slechts ééne begeerte koesteren: de kerk. Alleen zulke menschen kunnen ware priesters worden, maar hy, die deze neiging niet koestert, en die toch den priesterstand aanvaardt, is in myn oog een huichelaar, een heiligschenner. Welnu, dokter, ik gevoel dien aandrang tot den geestelyken stand niet, ik studeer alleen, omdat ik het niet verdragen kan, dat een ander my voorby- streeft, maar wanneer ik de priosterwyding ontvang, dan zal ik eene misdaad begaan, dan zal ik een volute priester worden. Ik verlang iets ander3, dan een dienaar van de kerk te zyn, ik wil in de wereld verkeeren, ik haak naar een werkzaam leven, met alle zorgen, met alle genoegens, welke daaraan verbonden zyn; ik smacht naar do liefde. Ziedaar, wat my kwelt, wat my pu'nigt, wat my doodt. Ondanks uwe geleerdheid, dokter, zal u my niet kunnen genezen, wanneer or geen einde komt aan die kwelling, waarin myne kwaal hare oorzaak vindt. Ik wil vry zyn, ik moet werken, genieten, loven in één woord. Wees niet bezorgd over dat vermogen, moe der, ik sta' u dien rykdom gaarne af, wan neer ik slechts myn leven niet in een kloos ter behoef te slyten. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1