C. BÖGEMANN, HEEREN-enKINDERKLEEDEREN. 67. 67. O. BÖGEMANN. H. T. HARTWIJK. Groote keuze HOEDEN en PETTEN. Overhemden, Boorden, Fronts, Manchetten, Dassen. N°. 9270. "Vrijdag O Mei. A°. 1890. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Machine-Bankwerkers. m 3 <3 05 67, Haarlemmerstraat 67. Magazijn van uitsluitend eigengemaakte Goederen op maat worden ten spoedigste geleverd. Goedkoope, maar vaste prijzen, a contant. HAARLEMMERSTRAAT Opleiding Boekhandel. ANGLANTAARNS Hooglandsche Kerkgracht 12, Te koop, te Amsterdam. LEIDSOE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelB f 1.05. Ieilero regel meer ƒ0.171. Orootero letters naar plaateruimte. Voor ljet iu- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De catalogus der kattententoon stelling, welke Zaterdag 10 Mei a. s. in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam gehou den wordt, is verschenen. Daaruit blijkt o. a., dat er zullen zijn 78 inzenders, met 147 inzen dingen, bestaande uit: 93 levende exempla ren, 60 lig- en transportmandjes, 6 nummers plastieke voorwerpen, 16 schilderijen, 12 aqua rellen, 35 gravures, 6 collecties, te zamen 170 stuks photographieSn en 3 geïllustreerde boekwerken. Als eene buitongowone zeldzaam- heid kan worden gemeld, dat in een der loka len van do openbare school te Oosterbeek een roodborstje bezig is zijn nestje te bouwen, en wel tusschen het schoolbord en de landkaar- tenkap. Hot diertje vliegt voortdurend door een openstaand raam binnen met materialen voor den bouw, ook zelfs wanneer in dat lokaal onderwijs wordt gegeven. De laatste avonden is het te E -.schedes zeer rustig gebleven. Men verwachtte dat hedenochtend ongeveer 20 werkstakers, meest allen Katholieken, zich bij de firma Ter Kuile Morsman zullen vervoegen met verzoek den arbeid te mogen hervattenzij hebben zich daartoe in eene vergadering schriftelijk verbonden. De R.-K. geestelijkheid houdt zich zeer met de werkstaking bezig en dringt aan op het hervatten van den arbeid. De werkstaking der veenarbeiders te Mid- wolda (Gron.) heeft kort geduurd en niet ge leid tot geheele inwilliging der eischen. Slechts de helft van de aangevraagde verhooging is toegestaan, en thans wordt 1 per dagwerk meer betaald. De verveners hadden gedreigd hun veen eenige jaren onaangeroerd te laten liggen, wanneer de werkstakers b(j hun eisch bleven. Te Apeldoorn is een twee jarig kind uit oen kinderwagen gevallen en in een moddergat gestort; bet kind is gestikt. Nabjj Goereo is de matroos K. Degeling, van de sleepboot „Zieriksee" in zee gevallen en vordronken. Hjj zou juist den volgenden dag bruidegom geworden zijn. Te Stadskanaal en in den Weer- diugermond zjjn de scholen bijna alle ont volkt, wegens het heerschen der mazelen. Vele volwassenen zijn er ook door aange tast. De ziekte heeft reeds eenige slachtoffers geüischt. Do jongeling T. V., werkzaam bij den landbouwer V., te Papendrecht, zou Donderdag als naar gewoonte met zijne roei boot, geladen met vaatjes melk, over de Maas naar de boterfabriek aan hot Willigenbosch gaan. H(j werd door eene stoomboot op sleep touw genomen, maar ongeveer bjj den mond der Kalkhaven gekomen zijnde, maakte men eensklaps het touw los, zoodat V.'s roeiboot een oogenblik onbestuurd voortschoot. VOór de jongeling gelegenheid had de rie men uit te brengen, kwam zijn vaartuig dan ook vlak voor de in tegenovergestelde richting aanstoomende schroefstoomboot „Oscar II," welke hem letterlijk overvoer. De roeiboot met al wat daarin was ging geheel onder de kiel der „Oscar" door, maar weer boven geko men zijnde, wist V. eene der achterstangen nabij de schroef te grjjpen, terwijl de beman ning der schroefboot hem onmiddellijk een haak toestak. Op die wijze wist hy het hoofd boven water te houden, totdat een met zijne roeiboot in de nabijheid zijnd Zwjjndrechtsch tuinder hem redde. Hij heeft niet het minste letsel bekomen en kon zich eenige uren later weer aan het werk begeven. Van de 34 te water geraakte vaatjes werd slechts de helft teruggevonden, terwjjl van de overige de in houd verloren ging. De werkstaking der timmerlieden te Chicago is geëindigd. De werklieden hebben den arbeid hervat, nadat de werkgevers hun den werkdag van 8 uren hebben toegestaan. Ook te Nieuw-York is do werkstaking der werklieden bj) het bouwvak met denzelfdon uitslag geëindigd. Men zegt dat nu de mijn werkers hetzelfde zullen bepröeven. Het be stuur van de vereeniging der mijnwerkers, welke 280,000 leden telt, zal de beweging leiden. In Spanje is alles rustig gebleven en ook in het noorden van Frankrijk wordt de toe stand gunstiger. Te Praag is het aantal werklieden in de ijzorfabrieken, die den arbeid staken, tot 10,000 gerezen en te Pesth behelpt men zich nog steeds met roggebrood, omdat de bakkersgezellen don arbeid weigeren te hervatten. Ook te Weenen blijft de werk staking aan de orde van den dag, doch de rust is nergens verstoord. Ook de gasstokers te Parijs blijven wei geren den arbeid te hervatten. Gevaar voor duisternis bestaat er echter niet, want een gedeelte der werklieden heeft zich laten over halen den arbeid te hervatten en de overigen worden zoo spoedig mogelijk door het aan werven van anderen vervangen. Bovendien is een zóó groote voorraad gas gereed, dat er geen gevaar bestaat dat de Maatschappij hare verplichtingen niet zal kunnen vervullen. De gasfabriek heeft 4000 werklieden in haren dienst. Zjj verlangen eene aanmerkelijke loonsverhooging en een werkdag van acht uren. Van deze werklieden zijn 1000 aan den arbeid gebleven. Indiende overigen niet spoedig den arbeid hervatten, zullen zij al hunne plaatsen door anderen bezet vinden. Op het internationale congres voor telegraphic, dat op 15 dezer te Parijs geopend wordt, zal de heer Von Stephan, minister der posterijen in Duitschland, een belangrijk voorstel doen. De stichter van den „Weltpost Yerein" wil een dergelijk alge meen stolsel als voor do posterijen bestaat, ook voor de telegraphie invoeren, waardoor bijv. tegenstrijdigheden zouden worden opge heven als die, dat de prijs voor telegrammen, die uit Duitschland worden verzonden, hooger is, dan die uit Frankrijk. De heer Stephan acht den tijd gekomen om hierin verandering te brengen. Hy wil voorstellen, dat voor uitwisseling van tele grammen tusschen twee verschillendelanden, geene verrekening plaats vinde, maar dat elk land zijne inkomsten uit de telegraphie zal behouden en alleen 60 centimes voor elk be richt betalen aan het land zijner bestemming. Tegelijkertijd wenscht de voorsteller een internationaal tarief vast te stellen van 12 '/2 tot 15 centimes per woord. Het krankzinnigengesticht te Longue Pointe, bij Montreal, in Canada, waar 1300 krankzinnigen worden verpleegd, is dezer dagen door brand vernield. De brand brak 's middags om twaalf uren uit, maar kon, ofschoon spoedig hulp uit Montreal werd go- zonden, niet gebluscht worden wegens gebrek aan water. Velen der verpleegden weigerden hunne kamers te verlaten en moesten met geweld worden weggevoerd. Niettemin kwamen een 100 personen om het leven, en bedraagt het aantal der minder of meer gewonden onge veer honderd. Het geheele gebouw is ver nield. De oorzaak van den brand is onbekend. In eene gemeente uit den o in trek van Aalst is een meisje, dat schijndood was, bijna begraven. Reeds lag zy in de kist, toen zy uit haren doodslaap ontwaakte. Men kan zich de vreugde onder de bloedverwanten voorstellen. Het meisje is erg ziek van den doorgestanon schrik, doch herstelt langza merhand. De luchtballon „Le Figaro", welke onder leiding van don luchtreiziger Jovis te I Parijs was opgestegen, is na eene voorspoe dige reis den volgenden ochtond neergeko men te Mont-Saint-Eilbert, in de nabijheid van Brussol. De bosch branden in Michigan zijn door zware sneeuw uitgedoofd. Te Ish- peming aldaar had het gisteren 36 uren achteroen gesneeuwd en lag de sneeuw ette lijke voeten hoog op de straten. Naar men uit Valparaiso meldt, z(jn de kapitein en vier matrozen der „Inchcape Rock", van San-Francisco koers zettende naar Queenstown, door eene hooge golf van het dek geslagen, zoodat allen verdronken. Willspoint, in Texas, is door een orkaan geteisterd, waardoor alle huizen be schadigd werden. Bovendien verloren twee personen het leven en werden verscheidene gekwetst. Een uit Liverpool te Boston aan gekomen Zweedsch melaatsch meisje zal naar Europa worden teruggezonden. Men meldt uit Stokholm dat een korporaal dor infanterie, gehuwd en huisvader, zijne moeder heeft gedood met oen revolver schot en getracht heeft oen jong meisje ins gelijks van het leven te berooven. De moor denaar, die beschonken was, bevindt zich reeds in den kerker. De stand der wijnbergen rondom Bingen is alleszins bevredigend. Het hout ziet er goed uit en het geheel belooft eon goeden oogst. Een pessimist. In do Meimaand: „Welken leeftijd houdt ge voor den boston om te huwen, professor?" „Niet boven de dertig jaren en niet be nedon de één en dertig." LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 27 April tot en met 3 Mei. Datum. Uur. Aantal. Gom. Eng. Standk. 27 April 7.45 9.45 7 16.8 28 7.45 9.45 8 10.5 29 7.45 9.45 7 1G.8 30 7.45 9.30 8 16.7 1 Mei 7.45 9.15 7 16.7 2 7.45 9.30 8 16.8 3 7.45 9.45 8 17 0 Dit beteekent: Wanneer men 5 onbio fcot 141.8 liters per uur van znlk gas verbrandt in eon Sugg's London-Argand-Standard bnrnc-r No. 1, mot 24 gaatjes, wordt een liebt vorkregen, dat in sterkte gelijk staat mot IC.8, IC.5 enz. Standaardkaarseu, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur vorbrandt. .1 Aan de Scheepswerf en Werktuigenfabriek „Werf CONRAD, voorheen Thomas Flgee A Co", te Haarlem, kunnen dade- lyk tegen flink loon geplaatst worden be kwame MACHINE-BANKWERKERS en Melaaldraalcrs. Zich aan te melden met franco brieven aan het adres van den Direc teur of in persoon aan de Fabriek. J OEVER f 0.63 GEBEIDE JENEVER 0.78 BRANDEWIJN. 0.66 INE. 0.90 KOODE JENEVER 0.72 FRAMBOZEN 0.78 COGNAC1.01 BUITENL. COGNAC 1.36 ROODE WIJN 0.62 MADERA 0.72 PORT„0 98 OITDE HIjIREQH. en Zn. 0.72 BRANDSPIRITUS 0.21 LAGER en EXTRA f 0.081, °-l°i VOELEN HO VENS STOUT, per halve flescb f 0.09 j bn cd cs g hl <D s-> X) ja j G o 1 Ci fe C n S '3 <d a, ar fe S M afe In eone drukke zaak is gelegenheid tot plaatsing van een Volontair, dio eene goodo hand schrijft en mot de moderne talen niet onbekend is. Br. fr'. onder de letters Z Z '1. aan het Bureel van dit Blad. Schoen- en Laarzenmaker, blijft zich beleefdelijk aanbevelen. Door vertrek naar buiten wordt te KOOP amgebodeneene solide Mclknfialre, waarin dagelijks 5 raten of 165 liter zuivere Zoetemelk verkocht worden. Franco Brieven onder letters K li H aan het Bureel van dit Blad,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5