het gewicht, is van toepassing op de bijvoeg sels, by afzonderlyke verzending. De heffing van dat port kan ook by abonnement geschie den, op de wyze, door de Regeering te bepa len. De frankeering van nieuwsbladen kan ook geschieden naar het tarief van het briefport. Het port der m on ster s blyft onveranderd. Het bedraagt voor elke verzending onder een afzonderlyk adres 2'/a cents per 75 gram of gedeelte van 75 gram. By verlies van een aangeteokonden brief met aangegeven geldswaarde zal, ook ingeval van overmacht als oorzaak, vergoe ding van ten hoogste f 25 verschuldigd zyn. Ambtshalve aanteekening zal ook kunnen worden toegepast voor de verzending van geldswaardig papier in niet-aangeteekende brieven, indien dit toevallig mocht blyken, en wel om de verzending van geldswaardig papier in niet-aangeteekende brieven zooveel mogelyk tegen te houden. Een vast recht van den geadresseerdo zal worden geheven voor een ambtshalve aange- teekenden brief, op driemaal het recht voor gewone aanteekening. De verplichte vooruitbetaling van het recht voor expresse-bestelling buiten den besteilings kring van een postkantoor wordt afgeschaft. Het recht der gewone postwissels zal voor bedragen boven een nader te bepalen minimum worden verlaagd. De verplichting tot uitbetaling van een post wissel of een postbewys vervalt, indien het stuk niet binnen vyf jaren is aangeboden. De post zal voortaan ook wisselbrieven, assignatiën en handelspapieren kun nen invorderen als dat ontwerp wet wordt. Een tweeledig recht zal daarvoor worden ge heven een vast recht van 5 cents voor elko waarde afzonderlyk en een opklimmend recht, geiyk aan dat der postwissels, voor het in gevorderde bedrag. (Ook voor quitan- tiën dus 5 cents.) Het ontvangbewys is vry van zegel. In verband met de voorgenomen afschaffing van de z. g. emolumenten der postkantoren wordt do gelegenheid om zich door tusschen- komst der post te abonneeren op een courant of tydschrift en tot gebruikmaking van het droit de boite bestendigd tegen een be paald recht, nader vaat te stellen. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag werd onver- wacbts opgemerkt dat er een kind in den Ouden Singel lag. Op het hulpgeroep van eenige personen liep de ritmeester graaf Van Limburg Stirum, boven het café „Du Theatre" wonende, dade- lyk zyne woning uit en sprong gekleed te water. Ten gevolge van hetzelfde hulpgeschrei kwam ook de heer W. Oostelaar, stafmuzi kant, aan de overzyde in de Scheistraat wonende, zyne woning uitgeloopen, en sprong eveneens het kind achterna. Dit was inmiddels echter reeds door den ritmeester bereikt, die den 7- a 8-jarigen knaap had gegrepen. De heer Oostelaar was nu ook al zwemmende genaderd, en te zamen mochten zü thans het genoegen smaken den knaap behouden weer op het droge te brengen. Hedonmiddag is in het Levendaal een paard met een kar te water geraakt. Toen de viervoeter er met veel moeite uit gehaald was, werd er een flinke wandeling langs den Zoeterwoudschen Singel mede ge maakt, gevolgd door een troep jongens. Naar wy vernemen, zal de firma R'.bbink, Van Bork en Co., die de telephoon hier ter stede exploiteert, zeer waar- schynlyk concessie verkregen tot het leggen van telephoongeleidingen buiten de gemeente Leiden en wel tot op een afstand van 5 ki lometer, van het middelpunt der stad gerekend. Niet de vervol.'ging van directie en commissarissen der Zuid-Hollandsche Crediet-vereeniging is, naar het „Vad." nader verneemt, door de Raadkamer van het Hof gelast, maar alleen het inwinnen van nadere informaties betrefTende het terughouden van een spaarbankboekje, waarop directie en com missarissen meenen een recht van retentie te mogen uitoefenen. Er is concessie aangevraagd voor eene stoomtram van den Hout, te Haarlem, naar Zandvoort. Te Amsterdam zyn uit eene schuit 700 kilo stroop gestolen. In oen der groote lantaarns op den Dam te Amsterdam is eergisteravond brand ontstaan. Een brandmeester, die met een hand lantaarn een onderzoek by den gasmeter zou instellen, werd door ontploffing eenige passen weggeslingerd en in het aangezicht gewond. Hy hoeft zich in het Binnen-Gasthuis doen verbinden, evenals een sectie-brandmeester, 3 brandwachts en 4 andore personen, die allen moor of min aan hoofd of handen gewond zyn. Van hen zyn één brandwacht en twee parti culieren aldaar ter verpleging verbleven. De beer „Caviar", die jong en oud gedurende het thans afgeloopon seizoen in den circus Carré te Amsterdam vermaakte, heeft na de afscheids-voorstelling zyn baas, den kunstryder Watson, zoodanig in het been ge- beteD, dat de man gistermorgen met het ge zelschap de reis naar 's-Bosch, waar het eene reeks voorstellingen gaat geven, niet kon mede maken. Dinsdag-avond, omstreeks half- tien, beroofde een korendrager op de Willem straat te Amsterdam zich door ophanging van het leven. De oorzaak van dezen zelfmoord is onbekend. De man laat zijne vrouw en kin deren in benarden tosstand achter. Zekere P. H. is te Ophovon met een dolkmes ernstig in den rug verwond door D. aldaar. De dader is aangehouden. Een met oen woonwagen rond reizend seharonslüper heeft Maandag onder Echt, in staat van dronkenschap, dien in brand gestoken. Zyne vrouw en kinderen wisten zich bytyds te redden; de wagen verbrandde geheel. De marechaussee nam den man in hechtenis. Zooals men zich herinnert, verdween voor eenigon tyd de notaris K., te Warga, en werd zyn lylc na oenige dagen uit het water opgehaald. De vrees, dat zyne financiën in de war waren, heeft zich maar al te zeer bewaarheid. Van de bij hem gede poneerde gelden zal slechts 15 a 20 pet. te rechtkomen, daar tegenover een actief van f 24,000 eon passief van f 120,000 staat. Vooral de burgerman en kleine winkelier worden daardoor getroffen. X. Willems, die teMerkelbach zekeren Dieteren met een mos eene snede in den buik heeft toegebracht, heeft zyne mis daad bekend. Aan den verwonde zyn de sa cramenten der stervenden toegediend. De dader is slechts 17 jaren oud. Uit de gemeente Pernis ver trekken Zaterdag 27 personen naar Noord- Amerika. Op 6 Mei sloeg 'savonds do bliksem in het station van de Westlandsche Stoomtram te 's-Gravenzande, waardoor eenige schade veroorzaakt werd. Een veteraan. De rechtbank te Périgueux heoft zokeren Roques, ruim 49 jaar oud, tot een halfjaar gevangenis straf veroordeeld. Deze man had reeds 76 veroordeelingen te zynen laste, waaronder eene ter dood! De reis, welke Emin-Pacha weldra in het binnenland van Oost-Afrika onderneemt, zal, naar men berekent, twee jaren duren. Zeer spoedig zal officiéél worden openbaar gemaakt eene rechtvaardiging van Emin tegen over onjuiste voorstellingen van Stanley. Gisternacht is Singer's groote fabriek van naaimachines te Nieuw-Jersey afgebrand. Do schade, daardoor veroorzaakt, werdt op een millioen pond sterling geschat. Drie duizend arbeiders zyn door dien brand werkeloos geworden. De „Times" behelst eene depeche uit Buenos-Ayres, meldende dat bij de douanen bedriegeryen zyn ontdekt, waardoor de schat kist jaarlyks met tien millioen dollar benadeeld wordt. Uit Oppenheim wordt van gis teren gemeldLorschs molen, benevens woon huis en voorraad te Osthofen is door brand vernield. De schade bedraagt een half millioen mark. E9n molenaarsknecht werd aangehou den, verdacht den brand te hebben aangestoken. Het voorbeeld van andere grioote steden volgend, is men er te Darmstadt toe overgegaan de politie aldaar te voorzien van schietwapenen, mot het oog op de ligging der gemeente in eene industrie streek. Gelukkige schelm. Een der rykste gevangenen, die ooit bestaan hebben, is onlangs te Joliet, Illinois, losgelaten, zekere Jan Sellinger; zyne straf van één jaar ge vangenis wegens valschbeid in geschriften was juist afgeioopen, toen hy uit Zwitser land eene erfenis ontving van twee en een half millioen franken. Volgens den Engolschman Til- lett heeft de statistiek bewezen, dat 10 Engel- schen evenveel werk doen als 20 Franschen, 21 Duitschors, 27 Oostenrykers, 43 Span jaarden, 63 Italianen of 70 Portugeezen! By hot Hippodrome, te Parys, snelde een jongmensch op eene jongedame toe, die met eenige vrienden wandelde. Hy loste drie revolverschoten op haar, twee kogels raakten het gelaat en één kogel ging door het hoofd. Daarna wierp hy zyn wapen weg en vluchtte, maar by is gevangengenomen. De plannen van de vesting Kron- stadt waren door Schmidt verkocht voor 15,000 roebels, waarvan 6000 vooraf waren betaald. Geuioeuteraad, Zitting van hedenmiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, burg. Tegenwoordig de hern-enKnappert, Van But- tingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturlor, Van Hoeken, Tiele- man, Koetser, Zaalberg, Hassolbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Later ook de heer Cock. Afwezig met kennisgeving de heeren: Van der Breggen en Bool. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: eene missive van den minister van binnenl. zaken, waarin wordt medegedeeld dat hot subsidie voor de Kweekschool voor onderwyzers voor 1890 is bepaald op 6792.50 en voor 18S9 nader bepaald op f 6627.75; eene missive van de Ged. Staten van Zuid-Holland, houdende me dedeeling dat over het jaar 1888 qen bedrag van 365.92 te veel is genoten als subsidie in de kosten van hot lager onderwijs; een verzoek van A. H. Couturier om schadever goeding wegens de ontruiming van het per ceel Breestraat 60; een verzoek van de brug wachters om verhooging van jaarwedde; een verzoek van P. J. Van Hoeken om dispen satie van het bepaalde by art. 221 der Alge meens Politieverordening voor eene houtloods aan de Haveneen adres van A. Klünne, te Dortmund, om restitutie van ingehouden boete wegens te-late-oplevering van den gas houder; een verzoek van mej. A. J. Cremer om ontslag als derde onderwyzeres aan de school 2de kl. voor jongens en meisjes (Leer school); een verzoek van J. Rinkes Borger c. s. tot demping van een gedeelte der Ryns- burgersingelsloot. Verder deelde de Voorzitter mede dat de verslagen over 1889 van een aantal stedelyke inrichtingen waren ingekomen en dat het ver slag van den toestand der gemeente Leiden over hetzelfde jaar wordt gedrukt en later aan de leden zal worden rondgedeeld. Van de uitvoerende commissie der hier ge houden handwerksnyverheids-tentoonstelling was bovendien ingekomen eene missive, waar- by namens den heer F. Overduin der gemeente werd aangeboden een van mandenwerk ver vaardigde groote bloemhoorn, welke nu tydens de raadsvergadering op de kleine Pers van het Raadhuis was ter bezichtiging gesteld en naar het oordeel der commissie in het Plant soen of het Park een goed figuur zou maken. Op voorstel \an den Voorzitter werd het geschenk onder dankbetuiging aanvaard. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van twee Bestuurders der Practische Ambacbteechool. (91). 2®. Voorstel tot het doen rooien van een boom aan de Gevangenislaan. (74). 3°. Verzoek van F. Lobman, om een epoolvlot te loggen in de Haarlemmertrokvaart. (75). 4°. Idem van J. J. C. Klijnée, om een spoelbak van het perceel Noordeinde hoek Oude Varkenmarkt No. 27 te doen uitloozen in de stadskolk. (75). 5°. Idem van K. A. Van Leeuwen, om eene brug te leggen over do Zijlsingolsloot. (75). 6°. Idem van de Leideche Boutvvereeniging c. a. bo- trekkehjk eene demping van een godoelte der Bijnuburgersingelsloot. (7G). 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1890 (onderbond van klokken). (77). 8°. Staat van afschrijving, Plaatselijke Directe Belas ting dienst 1889. (78). 9*. Verzoek van G. J. Du Bieu, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Ouder- wije. (79). 10®. Idem als voren van de wed. W. W. MuijB van do MoerLa Seur. (79). 11°. Idem als voren van J. D. Dingemane. (79). 12°. Idem als voren van M. O. Koning. (80). 13°. Idem als voren van C. B. Ootmar. (81). 14°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1689, van de Stedelijke Werkinrichting. (82). 15®. Verzoek van K. Boorsma, om vrijstelling van do betaling van schoolgeld, (Gymnaaum). (86). 16®. Idem van de Directie der Albuminefabriek, om ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algemocne Politieverordening. (87). 17®. Verzoek van lt. Koekkoek, om twee bruggen te leggen over de Zoeterwondsoheeingelsloot en eene waterloidingsbuis. (89). 18®. Idem van J. Korevaar, om oen gedeelte der Witteaingelsloot to overwulven. (89j 19®. Idem van J. Kooreman, omtrent de benaming Pieterstraat en Jobanna-Meria-etraat van twee nieuwe straten achter de LangegTacht, (89). 20®. Voorstel betrekkelijk de oprichting op dc Lammer markt van een IJkkantoor. (92). 21°. Verzoek van do wed. B. Teune, geb. A. M. Le Fober. om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (95). 22®. Idem als voren van mej. H. Vogelpoel. (95). 23". Voorstel betrekkelijk de verbouwing van de Gehoorzaal, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ152,550. (90). 24®. Rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie over 1889. (93). Herbenoemd werden tot bestuurders der Practische Ambachtsschool de heeren H. W. F. Bakkor en J. Filippo Hz., beiden met alg9- meone stemmen. Zonder hoofdolyke stemming werd achter eenvolgens gunstig beschikt op of werden goedgekeurd de punten 2 22. Wat betreft punt 6 deelde de Voorzitter, op eene desbetreffende opmerking van den heer Do Sturler, mede dat omtrent de wyze van afvoer van faecaliën aldaar een onderzoek zal worden ingesteld. By het voorstel betrekkelijk do verbouwing van de Gehoorzaal zeide de heer Juta een paar wyzigingon in overweging te moeten geven wat betreft eeu uitgang in tyd van nood van de receptie-kamer naar buiten (eene binnenplaats by de school van den heer Japikse) doer het aanbrengen van eene hardsteenen stoep. Toen de Voorzitter en de heerHassel- bach de teekening inzagen, geloofde eerstge noemde wel dat aan dien wensch misschien was te gemoet te komen. Op eene vraag van de heer De Goeje deelde de voorzitter mede dat er twee trappen waren naar de gaanderij, welke beide zullen gebruikt worden als bat noodig is by drukke uitvoe ringen anders maar ééne als dit voldoende blykt. De heor Driessen vreesde dat de voorge stelde gasverlichting wederom eene ontzettende warmte zal geven. Hy gaf de voorkeur aan eene electrische verlichting, al kost deze meer. De Voorzitter merkte op dat voor eene electrische verlichting een gasmotor noodig is, welke leven maakt en dus o. a. by muziek uitvoeringen, wanneer het zeer stil moet zyn, hinderlyk zou wezen. Elders heeft hy dit kunnen opmerken. Tegen de kosten zeiven zag by niet op. Die waren z. i. geen bezwaar. Daartegen herinnerde de heer Driessen zich op de Stearinekaarsenfabriek machines gezien te hebben, welke in het geheel geen leven maakten. Is hier nu ook niet een afgelegen hoekje te vinden tot plaatsing van zulk eene machine Hy gaf deze vraag by het Dagolyksch Bestuur in overweging. De Voorzitter achtte het wenschelijkor dat de Raad zelf dienaangaande uitspraak deed, zy het dan ook maar in beginsel. Daarom werd voorgesteld om tot de aan besteding over te gaan en inmiddels te doen onderzoeken of eene electrische verlichting zonder bezwaar is toe te passen. Van dat onderzoek zal dan rapport worden uitgebracht en mocht het gunstig luiden, dan zal tevens een nader voorstel dienaangaande by den Raad worden ingediend. Dienovereenkomstig werd besloten en ver volgens het geheele bouwplan (reeds in ons nommer van Maandag medegedeeld) zonder hoofdolyke stemming goedgekeurd. Op dezelfde wyze werd ten slotte ook vast gesteld de rekening der plaatselyke school commissie over 1889, nadat de heeren Fockema Andre® en Was als leden dier commissie zich tydelyk uit de zaal hadden verwyderd. Daarna werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. Frankryk. Naar men uit Roubaix meldt, waren de beroeringen aldaar voor eeu deel hot werk van vreemdelingen. Van de 50 in hechtenis genomen personen waren er 40 nog geene drie weken geweest. De meesten, zoo niet allen, waren ruim van geld voorzien. Onder de in hechtenis genomenen is één patroon, die agenten beleedigd had. Men verwachtte den befaamden Belgischen socialist Anseele met andere Gentenaren en er is last gegeven om hun te beletten de greDSteoverschryden. Te Lyon zijn by eene ongehuwde vrouw, Caron, allerlei toestellen gevonden voor het bereiden van dynamiet en ettelyke kilogrammen van deze stof, benevens buskruit enz., alles in de kamer van een reeds vóór eenige dagen gevangengenomen anarchist, Cadot. Genoemde vrouw is eveneens in hechtenis genomen en voorloopig naar een hospitaal gebracht, daar zy niet al te wel was. Te Tourcoing heeft volgens een berichtgever der Belgische „Indépendance" het volgende kenschetsend geval plaats gehad: Mme. Fran- qoys, echtgenoote van den directeur eener spinnery aldaar, was alleen in huis, toen gewapende manifestanten binnendrongen en haar al het geld, dat zy had, te weten 150,000 fr., afdreigden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2