C. BÖGEMANN, EBRs. BELT, Tricot-ondergoederen voor eiken leeftijd. O C. BÖGEMANN. O Inrichting tot levering van Uitzetten en voor de Luiermand. N°. 9269. Donderdag 8 Mei. A°. 1890. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Mei. Vervolg der Advertentiën. i Yoor <la.delijk Pourbairine is Zeeppoeder. vervangt Bleekpoeder. vervangt Olie en Loog. maakt het goed schoon. maakt dat het goed niet geel wordt. maakt vlugger werk. bezorgt geene sprin gende handen. is goedkooper. verkoopen vele Krui deniers. er, Haarlemmerstraat er. SPECIALITEIT IN EIGENGEMAAKTE Ondergoederen voor Heeren, Dames en Kinderen, en alle goederen voor de huishouding. GToedkoope, maar vaste prijzen, a contant. Nieuwe Rijn 43, Solide qualiteit. Behangerij. Stoffeerderij. Systeem-Prof. MEIJER. Speciaal Adres GEMAKKELIJK SCHOEISEL, Ftapenhurg 96. W. SMIT. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. B\| herhaling ia twijfel geopperd, of het met de wet en met het belang der verpleeg den ie overeen te brengen, dat in het gesticht „Meerenberg" do bereiding van geneesmidde len is opgedragen niet aan een apotheker, maar aan een bediende, onder toezicht van een geneeskundige. In de Staten van Noord- Holland is dan ook ten vorigen jare door de oommissie, welke over de begrooting van hot provinciaal gesticht verslag uitbracht, voor gesteld een post uit te trekken voor de jaar wedde van een apotheker. Dit voorstel is echter tweemalen verdaagd en zal in de ver gadering van Juli a. s. wel weder aan de orde komen. Met het oog daarop heeft het hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij van Pharmacie zich tot de Prov. Staten gewend, om op aanstel ling van een in allen deele bevoegd deskun dige, d. i. een apotheker, aan te dringen. Het adres wyst er o. a. op, dat die eisch nog luider spreken zal „by de invoering der nieuwe Pharmacopoea op 1 Juli a. 8., welke het quantitatief scheikundig onderzoek voor een veel grooter aantal geneesmiddelen ver plichtend stelt dan de thans nog vigeerende Pharmacopoea, en voor welk onderzoek de apothekersbediende biyken3 zyn examen niet heeft bewezen de vereischte bekwaamheden te bezitten." „De opleiding van den geneeskundige, aan wien thans in Meerenberg de uitoefening der artsenybereldkunst is opgedragen", zegt het adres, „maakt hem evenmin bekwaam be doelde onderzoekingen te doen als een apothe kers-bediende, aan wien hy ze overlaat. „Evenmin is hy krachtens zyne studiën in staat, er behooriyk op toe te zien en te be- oordeelen, in hoeverre zy juist zyn geschied en de uitkomsten vertrouwen verdienen." Vandaar het verzoek, dat, „de artsenybe- roidkundige dienst in Meerenberg op de moest voldoende wyze worde goregeld". By gelegenheid der driedaagsche Land- bouw-tentoonstelling, op 19, 20 en 21 Aug. a. s. te V/oerden te houden, heeft het be stuur der Ambachtsteekenschool tevens een wedstryd voor werklieden uitgeschreven, waar van het programma nu bekend gemaakt is. De mededinging is opengesteld voor 12 klas sen van werklieden, terwyl voor de leerlingen van vorengemelde school een afzonderlyke wedstryd zal gehouden worden in hand- en bouwkundig teekenen, benevens het vervaar digen van een werkstuk, geheel naar vrye gevraagdeene fatsoenlyke R.-K. Dienstbode, een burgerpot kunnende koken en flink werken. Onder overlegging van goede getuigen zich te vervoegenHoogewoerd 88. En grosC, P. stWEERB, Bloemgracht 72, Amsterdam. keuze, onverschillig in welk vak, waarby vooral gelet zal worden op oorspronkeiykheid. De mededingende werklieden moeten woon achtig zyn te Woerden of in onmiddeliyk daaraan grenzende gemeenten. Tevens moeten de ingezonden voorwerpen door den inzender zeiven vervaardigd zyn. Men verneemt dat er van het tramplan Soest Baarn niets komt. Z. M. de Koning heeft niet toegestaan, dat de sporen over zyn particulier domein Soestdyk gelogd worden. De ondergrond van den ryksweg van het hotel Ubbink tot aan „den Oranjeboom" is het eigendom des Konings. De andere verbin dingsweg tusschen Soest en Baarn, de schoone populierenlaan, welke langs de Naald voert, is eveneens in het bezit van Z. M. De concessieaanvrager, de heer H. Versloot van de Bilt, had van den minister van wa terstaat reeds vergunning ontvangen. Het „Hbl." verneemt dat mevrouw Sophie De Vries over eenigo dagen te Amsterdam weer zal optreden in eene gelegenheids-voor stelling, niet voor het publiek toegankelyk. Hare gezondheid is nog niet van dien aard, om de jaariyksche kunstreis van „Het Ned. Tooneel" naar Groningen mee te maken, maar in de zomervoorstellingen te Amsterdam hoopt zy weder hare medewerking als vroeger te kunnen verleenen. By koninkiyk besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Tiel, ter standplaats Tiel, mr. A. Mynlieff, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, tevens be- eedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar; tot id. in het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats Haarlem, mr. J. Cornelissen, thans rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank, advocaat en procureur te Zwolle; tot id. in hot arron dissement Rotterdam, voor de kantons Schie dam, Brielle en Sommelsdyk, ter standplaats Brielle, mr. F. W. Van Riemsdyk, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te Zwolle, tevens werkzaam by den officier van justitie by de arrondissements rechtbank aldaar; tot griffier bij het kanton gerecht te Beetsterzwaag, mr. T. Sybenga, advocaat en procureur te Leeuwarden, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondlsse- ments-rechtbank aldaar. By koninkiyk besluit is jhr. O. Reuchlin, te Rotterdam, erkend en toegelaten als consul- generaal van de Argentynsche republiek voor Nederland. Gemengd Nieuws. Een onderofficier der dd. schut- tery te Enschedee is gedegradeerd tot go- woon schutter, omdat hy morde over de vele diensten, welke van het kader tegen woordig worden gevorderd. Vad.j Te Valkenburg is Maandag de goederentrein, welke om 12.52 van Maas tricht naar Aken vertrekt, by het binnen- loopen van het station ontspoord, zoodat het verkeer op die lyn groote vertraging onder vindt. De schade is vry aanzienlyk. Persoon- lyke ongelukken zyn niet voorgevallen. Vreeselyke moord. Donderdag heeft te Deurne (België) eene verschrikkeiyke misdaad plaats gehad, waaromtrent de vol gende byzonderheden worden medegedeeld: Tegen de stadsvesting, tusschen deLouisa- en Leopoldspoorten, staat eene hoeve, bewoond door de gebroeders Bisschops. Zy zyn land bouwers van beroep en hadden sedert veertig jaar in hun dienst eene dienstbode, Maria Goris, 60 jaar oud, alsmede een knecht, die met hen in het veld was gaan werken. Ieder een wist dat de gebrs. Bisschops eenig for tuin bezaten. De dienstbode had ook eenig geld, maar was niet zoo voorzichtig als hare meesters. Zy wilde het niet op de Bank plaatsen of in Staatspapieren omzetten, zeg gende dat het beetje interest, dat het geld haar opbracht, niet kon opwegen tegen het pleizier van de blinkende vyffrankstukken in haren koffer te zien. Dit moest haar berouwen. Dinsdag-namiddag had eene vrouw uit de Reuzenpoort, de weduwe Deswart, met haar afgesproken om, terwyl de twee pachters naar het veld waren, te komen koffie-drinken. Toen vrouw Deswart de hoeve naderde, zag zy naby den waterput een man zyne handen wasschen. Zonder haar gezien te hebben, ging hy weer binnen en toen vrouw Deswart de deur wilde openen, was die gesloten. Zy verwonderde zich hier eenigszins over, doch wetende dat Mana Goris somwyien nog bezoeken van andere personen ontving, besloot zy een oogenblik te wachten. Het word 3 uren en de gebroeders Bisschops kwamen met hun knecht naar de hoeve, om koffie te drinken. Toen de vrouw hun zeide dat zy reeds zoo lang wachtte, besloten zy het woonhuis langs de staldeur binnen te gaan. De koffietafel stond gereed, maar van de dienst bode was geen schaduw te bespeuren. Men doorzocht de andere vertrekken en eindelyk vond men het lyk van Maria Goris in do schuur op twee bossen stroo liggen. Alles I was met bloed besmeerd en het hoofd der PRIJS DER ADVERTENTIEN; Van 1G regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iu- casseeren buiten' de stad wordt 0.10 berekend. ongelukkige was byna geheel van het lichaam gesneden. Van den man, dien men eerst ge zien had, vond raen geen spoor meer. De koffer van Maria Goris was opengebroken door middel van een breekyzer en geheel de spaar pot, omtrent 500 fr. kunnende bedragen, was verdwenen. De politie doet onderzoek en heeft reeds een paar arrestaties gedaan. Te Parys is het geding begon nen tegen de directeuren van het „Comptoir d'Escompte" en de „Compagnie des Mótaux". De heer Secrétan wordt beschuldigd van het voorbarig mededeelen van finantiëele gegevens, van inbreuk op de wet op de maatschappyen en het openbaar maken van verzonnen divi denden. De heer Hentsch, Laveissière en Jou- bert worden enkel van laatstgenoemd mis- dryf beschuldigd. Eenige aandeelhouders ver volgen ook de heeren Arbel en Lecuyer, directeuren der „Compagnie des Métaux." Het geding zal vermoedelyk wel eenigen tyd duren. Het Engelse he oorlogsschip „Fearless" heeft beslag gelegd op een schip met 131 slaven ten zuiden van Agig aan de Oost- Afrikaansche kust. Het slavenschip werd ver beurd verklaard. Per ss. „G e r m a n i a," van Nieuw- York te Queenstown aangekomen, werd nader bericht aangebracht betreffende het by kaap Hoorn verbrande st. „Montrose" en de red ding der equipage. Gemeld stoomschip ver trok 4 Juli 1888 van South-Shields met eene lading kolen naar Peru. Don 6den Oct. ge raakte hot by Kaap Hoorn in brand en dewyi er aan blusschen niet te denken viel, werd het stoomschip met de scheepsbooten vorj laten. De schipbreukelingen kwamen op Torro del Fuego aan land. Zy hadden voor eene maand proviand en de inboorlingen, die ge heel naakt en wel zeven voet lang waren, hielden hen scherp in het oog, doch deden hen geen kwaad. Nadat de proviand ten einde raakte, hadden zy groote moeite om het loven te rekken met visch en schelp dieren en ook met zeehondenvleesch. Zy trachtten vruchteloos de aandacht van pas seerende schepen tot zich te trekken. Eerst tegen het eind van Juli 1889 werden z(J opgemerkt door het stoomschip „Australia," dat dicht by den wal kwam. Door de booten werden zy van het eiland afgehaald en aan boord opgenomen. De „Australia" bracht da schipbreukelingen naar Peru. Door het Engelscli consulaat werd verder voor de schipbreukelingen gezorgd. RUIME SORTEERING VAN A |M HAARLEMMERSTRAAT M LEIDEN. TAPIJTHANDEL enz. Grootste keuze. Langste prijzen. VOOR naar de methode van Dr. A. H. PUREAU, Phil. Nat. Dr. Achtend en aanbevelend, UEd. Dienaar,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5