By gelegenheid van zijn gouden jubiló als organist in de kerk van den H. Wille- brordus te 's-Hage, kreeg de heer J. H. Marinus een dirigeerstok, welke door zijn gewicht aanvankelijk geheel onbruikbaar scheen. Maar de stok bleek uit drie deelen te bestaan, elk dier doelen was op eene bijzondere wyze be zwaard en er zyn geldige redenen om te ge- looven, dat die zwaarte den heer Marinus eene aangename verrassing bezorgde. De Nederlandscho mail, met berichten uit Iudië, wordt morgenochtend hier verwacht. - Ds. Y. J. Bootsma, te Zoetermeer, is, behalve naar Leiden en Haarlemmermeer, nu ook tot predikant te Oud-Alblas beroepen. - Uit Londen schrijft men aan het ,Vad.": Aan het Ned. consulaat alhier werd eene vergadering van landgenooten gehouden, ten einde te beramen op welke wijze men het 50-jarig jubilé van onzen gezant, graaf Van Bylandt, zal herdenken. Het plan, hem een feestmaaltijd aan te bieden, vond algemeer.en bijval en er werd aanstonds een comité ge vormd om de noodige voorbereidende maat regelen te treffen. Tot het comité behooren o. a. de heeren jhr. May (cons.-gen.), Maas (consul), F. C. Stoop, baron Gevers (legatie- secr.), ds. Adama van Scheltema en anderen. - Uit Gorkum wordt het plotseling over lijden gemeld van den hoer W. C. M. Begram, oud-lid van de Tweede Kamer, lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. - Ten einde aan hot departement van marine de beschikking te verleenen over de gelden, welke ontvangen zjjn wegens ver strekkingen van materiëel en arbeidsloonen en het verleenen van hulp en bijstand aan particulieren, is door de Regeering een wets ontwerp ingediend, waarbij een bedrag van f 111,741,95'/, ten behoeve van genoemd departement voor den dienst van 1890 be schikbaar wordt gesteld. Dit bedrag is groo- tendeels afkomstig van verstrekkingen aan het departement van koloniën. De minister van justitie heeft, krach tens art. 11 der wet op het notarisambt, lo. bepaald, dat het examen, bij gemeld ar tikel bedoeld, voor het jaar 1890 zal aan vangen op Dinsdag 1 Juli a. s., en dat het zal worden gehouden te 's-Gravenhage; 2o. benoemd: tot lid en voorzitter der Staats commissie, belast met het afnemen van ge noemd examen, mr. J. Kalff, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandentot ledenmr. M. A. Van den Acker raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; mr. H. J. Hamaker, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; mr. A. Telders, advocaat-generaal by het gerechtshof te 's-Gra venhage; F. Meyer, notaris te 's-Graven hage; mr. P. P. P. Kist, te Scheveningen F. Gordon, ontv. der registr. en domeinen te Apeldoorn; tot plaatsvervangende leden mr. B. Hulshoff Gzn., pres. der arr.-recht- bank te Breda; mr. A. J. B. Ryke, privaat docent aan de Ryksuniversiteit te Utrecht; P. C. L. Eikendal, notaris te 's-Gravenhage; mr. M. W. F. Treub, candidaat-notaris en privaat-docent aan de gemeentelyke univer siteit te Amsterdam; J. C. Bouman, be waarder van de hypotheken en het kadaster te Almeloo; tot secretaris G. A. N.T.Jansen van Aderden, hoofdcommies by het depar tement van justitie. Het stoomschip „Bantam" is 6 Mei van Amsterdam te Batavia aangekomen; de „Borneo", van Amsterdam naar Suriname, passeerde S Mei Ouessantde „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Mei Kaap Rocca; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Mei Tarifa; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 4 Mei Tarifa; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, ver trok 6 Mei van Southampton; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Mei van Genua; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 5 Mei te Padang. Verlenging van den diensttijd der militie, lichting 1884 en '85 (1885 '86.} De Rageoring heeft het afdeelings-verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp van bovenvermelde strekking beantwoord. Zy spreekt daarin de overtuiging uit dat deze maatregel eene tydelyke zeer gewenschte ver sterking van het leger zal opleveren, zonder eenige prejudice voor de toekomst. Het ge vaar, dat indiening van dit wetsontwerp recht vaardigt, i3 het feit, dat de sterkte en de organisatie van ons leger than3 hoogst on voldoende zyn en in geenen deele beantwoor, den aan de eischen de3 tyds. Dit in verband met den algemeenen politieken toestand in Europa, rechtvaardigt genoegzaam den maatregel en nu wordt do dienstverlerging van twee lichtingen ditmaal voorgesteld, omdat de ver wachting van eene spoedige totstandkoming van de regeling tot den krygsdienst teleur gesteld is, terwgl thans het uitzicht bestaat, dat, waar de principieels verlenging van den duur van den dienstplicht niet achterwege zal kunnen biyven, de thans voorgestelde maatregel, al prejudiciëert hy ook niets en al bindt hy ook slechts voor één jaar, de invoe ring van de nieuwe regeling van den krygs dienst zal kunnen bevorderen en bespoedigen. Ten onrechte wordt gevreesd, dat door de dieustverlenging een zware druk op de militie plichtigen zal gelegd worden. In gewone tyden zullen er byna geene lasten voor de betrokken miliciens uit voortvloeien. Wel zal eene wyziging in de organisatie en eene ver meerdering van personeel er het gevolg van moeten zijn. Maar do vermeerdering van de kaders behoeft niet als van blyvenden aard te worden beschouwd, terwijl aan den anderen kant, wanneer aan de uitbreiding der kaders bij eene nieuwe regeling der levende stryd- krachten duurzaam behoefte zal bestaan, daarin tydig en geleideiyk zal zyn voorzien. De uitbreiding van den voorraad wapenen en ledergoed en de k03ten van „kleeding" en kleine uitrustingstukken zullen, ook finan- tièel, geene aanzienlijke offers noodig maken en in elk geval zou zelfs by eene enkele ver betering der schutteryen die vermeerdering nog uitnemend te stade komen. Nadrukkeiyk herhaalt de Regeering, dat zy niets onbeproefd wenscht te laten om het vraagstuk der le vende strydkrachten tot eene bevredigende oplossing te brongen; de indiening van het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst is en wordt bespoedigd zooveel dit mogelyk is en geene maatregelen daartoe worden ver zuimd. De Regeering acht dan ook volkomen onverdiend uitdrukkingen en zinspelingen, die hare waarheidsliefde en goede trouw in ver denking brenger- Uitbreidingen van het kader en de reserve acht de Regeering onvermydelyk. Niet uit sluitend in de hoogere rangen heeft die uit breiding plaat3 en er is niets vreemds in dat onderofficieren voor olficierendienst worden bestemd, aangezien dit in tyden van oorlog in elk leger dikwyls voorkomt. En hierin ligt juist de toepassing van het reserve-stelsel, dat men by de nieuwe regeling van den krygs dienst nog meer zal kunnen uitbreiden. Wat de zeemilitie betreft, blyft de Regeering van oordeel, dat by mobilisatie der vloot de kern harer bemanning zal dienen te bestaan uit vrywilligers, en de zeemilitie strekken moet tot aanvulling van de dualiteiten, waarvoor zy in verband met ontvangen oefening en opleiding in aanmerking kan worden gebracht. Voor het overige blyft de regeering het in dienst houden eener 6de lichting noodza- koiyk achten, omdat steed3 voldoend perso neel voor het materiëel beschikbaar moet zyn en men er op rekenen moet dat het eventueel vryvallend personeel op andere wyze aan de verdediging dee lands kan medewerken. Aangezien wat de schutteryen betreft op dit oogenblik 25,000 man van schutterydienst verschoond blyven, die volgens art. 23 der Schutterijwet daaraan onderworpen zouden moeten zyn, kan men kwalyk spreken van een overmatig zwaren druk van de schuttery- plichtigen als gevolg van den schutterdienst door verlenging van den diensttyd der militie; en gaan schutterplichtigen eerst op hun 31ste of 32ste jaar tot de reserve over, aan den anderen kant blyven de miliciens, wien het hier geldt, gedurende hun milicienstyd van den schutterdienst vry. Eene nadere omschrijving van de wyze, waarop de officieren van het Ind. leger met verlof hier te lande in tyd van .oorlog in werkelyken dienst zullen worden gesteld, kan de minister niet geven. Eerst by herziening der wet van 1851, gewyzigd bij de wet van 1877, kan er gedacht worden aan eene rege ling, die het mogelyk zou maken in oorlogs- tyd tydig over de hier bedoelde gepension- neerden by het leger hier te lande te be schikken. Intusschen worden omtrent die gepension- neerden aanteekeningen gehouden, welke den minister van oorlog in staat kunnen stellen den tyd over de indienststelling te bekorten en in de oproeping en keuring geene personen te begrypen, die óf te bejaard öf wegens ernstige lichaamsgebreken per sé voor den actieven dienst ongeschikt zyn. Gemengd Nien-w-ss. Door de gemeente-veldw ach tors J. W. en E. U., beiden van Zoeterwoude, is proces-verbaal opgemaakt tegen een inge zeten van Leiden, wegens het baggeren zon der vergunning van het hoogheemraadschap van Rynland. Door laatstgenoemden veldwachter is ook proces verbaal opgemaakt tegen de gebroeders v. S., wonende te Leiden, wegens het vis- schen zonder vischakte en zonder vergunning van den eigenaar van het vischwater. By den tweeden grooten kegel- wedstryd, gehouden van 24 Maart tot en met 5 Mei in het lokaal-Van der Homt, te Dor drecht, i3 de 12de prys behaald door den heer J. L. Kouwenaar, te Alfen aan den Ryn, met 73 punteneen extra-prys ontving de heer J. Cohen (club „Duif", te Dordrecht) met 27 punten. Het hoogst gegooide aantal punten bedroeg S3. By gunstig weer zullen Zondag middag de muziekuitvoeringen in de Sock-teit (Witte) in het Haagsche Bosch aanvangen. De eerste wielerwedstryden, dit jaar te Scheveningen op 15 Mei te houden, zullen, naar men verneemt, druk door En- gelsche ryders bezocht worden. Reeds hebben er zich zeven aangemeld. In de duinen onder Koudekerks is het lyk gevonden van een man, met de voeten in het water liggende en met een pistool naast zich. De „Goudsehe Zwem club" zal dit jaar weder een nationalen zwemwedstryd uitschryven en daar eene lange baan aan toevoegen. Naar aan het „Dbl. van Gouda" wordt medegedeeld, heeft zich in Gouda een tweede geval van slaapziekte, en wel met doodelyken afloop, voorgedaan. Een zoontje van zekeren De K. is, na eene korte ongesteldheid, in slaap gevallen en vier dagen later, zonder tot bewustzyn te zyn teruggekeerd, overleden. He vermelde, te Enschedee ge houden vergadering der commissie van fa brikanten met eenige der werkstakers, heeft tot geene gevolgen geleid. De werkstakers bleven eischen, dat alle arbeiders zonder eenige uitzondering weder in de fabriek zouden worden toegelaten. Over deze voor waarde werd door al de werkstakers tus- schentyds gestemd, en de uitslag was, dat 78 tegen 1 zich voor het behoud der voor waarde verklaarden. De commissie van fabrikanten blyft daar tegenover by hetgeen door haar is bepaald, dat eenige belhamels uit de fabriek zullen worden geweerd, zoodat het einde dezer werkstaking nog niet te bepalen is. De maatregelen tegen het collecteeren ten bate van de werkstakers om twee dagen in de week te stoppen, treedt Vrijdag a. s. in werking. Gisterochtend zyn wederom 50 man infan terie uit Arnhem gekomen. Dezer dagen is aan hot agent schap der Ned. Bank te Almeloo een bank biljet van f 100 aangeboden, hetgeen by nauw keurig onderzoek bleek vervalscht te zyn. Hoewel het zeer kunstig was nagemaakt, viel het toch vry spoedig in het oog door de meerdere dikte van papier en andere kleine kenmerken. C.) De 28-jarige bierbrouwersknecht P. Peters, in dienst by do wed. Korsten te Baarloo, die de vorige week door onwilligheid van het jonge paard tusschen den boom zyner kar en een muur te Venloo bekneld geraakte, is gisteren aan de gevolgen in het St.-Joseph- gasthuis overleden. Te Heemse sloeg gistermiddag omstreeks vyf uren de bliksem in eene woning, gelegen aan den grindweg naar Ommen en bewoond door den eigenaar J. Kleinlugtenbeld. Binnen weinige oogenblikken stond alles in lichterlaaie. Van den inboedel is weinig gered. Het bui3 was tegen brandschade verzekerd. Op de werf der Kon. Maatschappy „De Schelde" te Vlissingen, is in het op stapel staande stoomschip „Coen" een sjouwerman, tegelyk met eene plaat, welke aangebracht werd, van het bovenste dek op den bodem van het schip gevallen, waardoor hij zich aan het achterhoofd en den schouder ernstig heeft bezeerd. Den aanzieniyk hoogen val in aan merking nemende, is de toestand van den ge wonde op dit oogenblik niet gevaarlyk. De sedert ongeveer acht weken afwezige notaris J. Clerx, van Weert, is gis teren door de arrondissements-rechtbank te Roermond in staat van kenneiyk onvermogen verklaard. Als curator is aangewezen de heer mr. Van Basten Batenburgh, advocaat en procureur. Te Almeloo zou het zoontje van de wed. Y. een eksternest uithalen, met toe stemming van den eigenaar van den boom. Terwyl deze laatste even wegging om eene ladder te halen, was de jongen reeds begon nen. By ongeluk brak echter een tak, en de knaap sloeg achterover uit den boom op den grond, met het treurige gevolg, dat hy op de plaats dood bleef. Te Zwartsluis is eene jonge ïnoeder, G. M., die tien dagen geleden haar driejarig kind dood uit het water haalde, aan de gevolgen van den schrik overleden. Het grootste deel der trekkers te Beets, ongeveer 70 procent, heeft den arbeid hervat. De grootste bazen geven 85 ets., de kleinere 80 ets., zooals de eerste eisch der stakers was. Ook sommige turfmakers hebben het werk hervat. Geene leggelden zyn uit betaald. Zestien adellyke jongedames zyn verleden Dinsdag-nacht heimolyk ont vloden uit eene der voornaamste kostscholen te Venetië, en wel over de lagune; daar zij geen gondel hadden, moeten zy door het water gewaad zyn. De betrekkingen der jonge schoo- nen zijn troosteloos, vooral daar men er nog niet in geslaagd schijnt te zyn om de op avonturen beluste jonkvrouwen weder machtig te worden. Te Breslau hebben al de chirur gische studenten zich aan de colleges ont trokken, omdat één hunner zich door der. beroemden chirurg Fischer boleedigd acht. Professor Fischer heeft hierop zyne waardig heid als deken nedergelegd en zijn pensioen aangevraagd. Kinderroof. Verleden Zaterdag is to Rueil, by Parys, een knaapje van S jaar door een troep kunstenmakers geroofd, die hem echter later by Versailles weder vry- lieten, daar hy niet ophield te schreien. By zyne ouders teruggebracht, verhaalde hy, dat by Garcbe3 nog twee kleine jongens en een meisje, die aan den weg speelden, waren meegenomen. Men heeft de bende nog niet kunnen opsporen. De „Deli-Crt." van 5 April ver meldt met verontwaardiging, dat by de execu tie van drie moordenaars te Medan, evenals by eene vorige executie, de drie stroppen braken en de gehangenen ongedeerd op hunne voeten terechtkwamen. De ongelukkigen moesten toen een half uur wachten, totdafer nieuw touw gehaald was, voordat zy defini tief ter dood werden gebracht. BUITENLAND. Frankrffk. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting ia de interpellatie van den heer Laur over het opkoopen vaa petroleum, veertien dagen uitgesteld, op ver zoek van den minister Constans. Behandeld werd de interpellatie Depret, ovei de voorwaarden, waaronder de laatste uitgift! der Parysche leening van 1886 is geschied Met 413 tegen 55 stemmen werd eenemotii van orde aangenomen, waarby de verklarin gen van den minister Constans worden goed gekeurd. De eenvoudige orde van den dag werd verworpen. Generaal Miribel i3 benoemd tot chef vai den generalen staf. De opbrengst der belastingen in de af- geloopen maand April was 4,755,200 fr. meer dan de raming en 3,640,200 fr. meer dan it April van het vorige jaar. Het gerechtshof te Rysel heeft vele werk stakers veroordeeld tot gevangenisstraffer, welke van ééne maand tot drie jaren loopen Eenige troepen werkstakers te Rysel had den in verschillende fabrieken in de buut der stad de arbeiders gedwongen met he werk op te houden. In eene der fabrieke: werden de werktuigen vernield. De onrusl stokers werden door de soldaten uiteenge dreven. Men hoopt nu dat het met de werkstaking i het Noorder departement tegen het einde deze week zal gedaan zyn. IJnitaohland. De Duitsch vryzinnige party heeft by de Ryksdag een voorstel ingediend, waarby Rykskanselier wordt uitgenoodigd wetsonl werpen in te dienen tot verlaging van he invoerrecht op graan tot 3 mark per 20 pond en tot afschaffing van de belasting o beetwortel suiker, waardoor tevens de uitvoe!

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2