N°. 9269. Donderdag 8 Mei. A0. 1890. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomuier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 Mei. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yen 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het in« caeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is heden door den heer Ph. S. Van Konkel met goed gevolg het propaedeutisch examen in de theologie afgelegd, en dit cum laude. In de gisteravond gehouden vergadering van het Leidsche Studentencorps is besloten, dat de feesttent in de kermisweek zou mogen worden verhuurd, indien daarvoor eene vol doende som wordt geboden. B. en Ws. heb ben toegestaan, dat het gebouw tot einde Juli zal mogen blijven staan. Nog werd bepaald dat op Maandag in de feestweek de intocht voor de reünisten zal worden opgeluisterd door twee muziekcorpsen, nl. dat van bet 1de reg. infanterie en dat van de huzaren uit Deienter. Dinsdag twee concerten en maskerade. Woensdag, tijdens de ,cour", concert van het Paleis-orkest uit Amsterdam. De feestzaal zal worden verlicht door elec- tvische gloeilampjes, het terrein door booglicht. Bü den burgemeester van Leiden is heden gestort 6en bedrag van f 118.35, wegens op brengst van het Armen-concert, gegeven op 29 April jl. door het Leidsche Studenten muziekgezelschap „Sempre Crescendo." De officier van gezondheid 2de kl. J. J. Rinkel, gedetacheerd by het militair hospi taal te Leiden, is aangewezen om den ge neeskundigen dienst in de legerplaats by Oldebroek waar te nemen; terwijl de thans cnet dien dienst belast zijnde officier van ge zondheid 2de kL, dr. A. II. Van der Wil ligen, gedetacheerd wordt by het militair hospitaal te Delft. Men zegt dat binnen een kort tijdsver loop ook de luitenant-generaal, inspecteur van het wapen der infanterie, den militairen dienst met pensioen gaat verlaten. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dd. Mei„Oost west, thuis best", konden de raadsleden heden denken, toen zy weer samen kwamen in de gewone raadszaal in het stad huis, wolk vertrek van het laatst van Decem ber af door het personeel voor de volkstelling bezet was. Den heer De Charro, het jongst gekozen raadslid, werd hierdoor de moeite bespaard eerst nog eens de Hoogere Burger school het hulpraadslokaal te bezoeken. Heden deed hy zyne intrede als raadslid en nam de, dank het lange dralen met het uit- schrgven van de verkiezing, ruim 6 maanden onbezet gelaten plaats van zyn ambtsvoor ganger baron Van Breugel Douglas in, na door den burgemeester te zyn gelukgewenscht met het bewys van vertrouwen der burgery. Deze gelukwensch met het woord werd ge volgd door felicitation met de hand van de raadsleden, die op den heer De Charro toe traden om hem op hartelyke wyze in hun kring te verwelkomen. Ruim twee uren aangevangen, zou deze raadszitting, waarvoor eene ellenlange agenda Tan onderwerpen was rondgedeeld, met inbe grip van eene reeks benoemingen in het onder- wyzend personeel, eene van de afwyzende be schikkingen op de adressen om heffiag van havengeld by abonnement of vermindering Tan dat recht, reeds een half uur later afge- loopen zpn, ware 't niet dat de burgemeester by het naderend einde dezer zitting last gaf tot ontruiming der tribunes, ten einde met zgne raadsleden weer eens in het geheim te kunnen praten. Het publiek op de galerü scheen maar niet te begrypen, dat geheime raadszittingen, nadat er in den laatsten tyd zooveel zyn gehouden, nog tot de mogelykheden behoorden en 't moest door gebaren van de raadsleden beduid worden, dat 't hun aangenaam was, indien de nieuwsgierigen den Raad met den burger vader alleen lieten. By de heropening van de openbare verga dering werd het verdere van de agenda af gedaan. Uit de stemmen, die zich tegen de voor stellen tot aankoop van gebouwen on grond verklaarden, zou men mogen afleiden, dat het comité-goneraal over die zaken liep. De minister van financiCn bood gisteren verschillenden leden van de Staten-Generaal ten zijnen huize te 's-Hage een diner aan. De heer Ferguson, Zr. Ms. minister resident en consul-generaal in China, is her steld van de ongesteldheid, welke hem weer hield naar zyn post terug te keeren, en zal eerstdaags de terugreis van Den Haag naar zyne standplaats aannemon. ZEx. mr. C. Fock, commissaris des Konings in Zuid-Holland, vertrok heden, ver gezeld van zgne gemalin, voor eenige dagen uit 's-Hage naar Parijs. In de veilingszaal van het „Verkoop lokaal" te Rotterdam had Zondag de gewone maandelyksche vergadering plaats van den „R.-K. Volksbond." De voorzitter deelde mede dat voor de bibliotheek ten geschenke waren ontvangen ruim 300 diverse boekwerken, uitmakende circa 500 doelen. De heer C. P. Van Leeuwen, eigenaar dei- uitgeversfirma J. W. Van Leeuwen, te Leiden, die op eene zeer buitengewone wyze blyken van belangstelling in de bibliotheek verleend had, werd tot eerelid benoemd. De penningmeester bracht hethalfjaarlyksch verslag van den staat der kaB uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1517.29 en de uitgaven f 567.11, zoodat mitsdien in kas bleef een goed slot van f 950.15. In eene volgende vergadering zal het be stuur voorstellen doen tot oprichting van vak verenigingen. Het antwoord der Regeering op het Voor- loopig Verslag OTer het wetsontwerp betref fende winkeldwang, zal de Tweede Kamer spoedig beroiken. Gisteren is by de Tweede Kamer inge komen een wetsontwerp tot regeling van de brievenpostery. De sergeant C. J. M. Van der Harst, van het 4de reg. vest.-art. te 's-Hage, is, na bywoning van een cursus aan de Pyrotech- nische werkplaatsen te Delft, bevorderd tot sergt.majoor-vuurwerker by het O.-I. leger. Aan het comité te Haarlem tot exploi tatie van de staalwaterbron, is door den Haar lemmermeerpolder concessie verleend tot het leggen van buizen door de aan dien polder toebehoorende wateren, tet het voeren van het staalwater naar Haarlem. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan de regeling der schoolgeldheffing in de gemeente Monster, geiyk die door den Raad was vast- De heer Gustav Kogel heeft, voor het aanstaande badseizoen te Scheveningen, weder de leiding van het Philharmonisch orkest uit Beriyn op zich genomen. Door den minister van justitie zyn nieuwe modellen van jacht- en vischakten vastgesteld. Daarby is gevolgd het in Duitschland ge volgd wordende model; ze zyn op linnen ge plakt en breed 14, lang 14 cM. Deze akten zyn met verschillende kleuren gestempeld naar gelang van de verschillende doeleinden, waarvoor zy worden aangevraagd, en wel: zwart de groote jachtakte tot uit oefening van alle geoorloofd jachtbedryf; groen de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbedryf, met uitzonde ring van de lange jacht en de valkenjacht; blauw de kleine jachtakte tot uitoefening van de jachtbedryven, genoemd in art. 15, lett. e, f en g der wet Tan 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); bruin de kleine viseh- akte tot uitoefening van de visscherij met cén geoorloofd vischtuig; zwart de groote vischakte tot uitoefening van de visscherij met alle geoorloofd Tischtuig. De achterzyde der jachtakten Is donkergroen, die der vischakten grijs gekleurd. Gisteravond is te Amsterdam het vjjf- en-twintigjarig bestaan der Rederykerskamer „Joost Van den Vondel" gevierd met een wedstryd in het Toordragen van verzen van den „prins der dichters". Achttien mededingers hadden zich aange meld. Tien werden na loting toegelaten. De uitgeloofde prijzen waren: 1ste prys de groote zilveren eere medaille, door het ge meentebestuur van Amsterdam beschikbaar gesteld. 2de prys eene zilveren medaille, 3de prys eene bronzen medaille, beide van de Kamer. De jury was samengesteld uit de heeren: mr. J. N. Van Hall, prof. mr. G. A. Van Hamel, dr. G. Kalft', prof. dr. A. Pierson, S. J. Bouberg Wilson. By monde van prof. A. Pierson deed de jury uitspraak. Zy vond geene termen den eersten prys toe te kennen, en noodigde de dames Van Dom melen, Van Greuningen en den heer Vrugt- man uit het verplichte prysvers„Vertroos- tinge aen Geeraerd Vossius, Kanonik te Kan telberg, over syn Soon Dionys", Toor te dragen. Nadat daaraan was voldaan, werd de zilve ren medaille van de Kamer toegewezen aan den heer J. H. Vrugtman, uit Zutfen. Om de bronzen medaille zou loting plaats hebben tusschen de dames Jac. H. L. Van Dommelen en Joh. M. Van Greuningen, beiden uit Amsterdam. Het bestuur stelde echter eene tweede bron zen medaille ter beschikking der jury, zoodat aan beide dames deze onderscheiding is toe gekend. Aan de verkiezing voor twee zetels in het hoofdbestuur der „Maatschappy tot Nut van 't Algemeen" is deelgenomen door 187 departementen, te zamen uitbrengende 620 stemmen. Gekozen zyn de heeren C. J. M. Dykmans, te Amsterdam, met 580 stemmen en prof. W. Koster, te Hilversum, met 596 stemmen. Op mr. A. F. K. Hartogh, te Am sterdam, en dr. F. Delhez, te Dordrecht, wer den onderscheidenlyk 40 en 24 stemmen uitgebracht. Beide gekozenen hebben de be noeming aanvaard. ROMAN VAN XAVIEB DE JIOXTÉrlY. 87) „Dus, wanneer hy al vermoord ie, dan kan toch d-iefstal de beweegreden tot den moord niet zyn geweest. Ben je zeker dat de dren keling Antoine Fauvel is „Volkomen zeker; ik heb zyn gelaat aan dachtig beschouwd. Het is onmogelyk, dat ik my vergist heb." „Zyn er ook papieren by hem gevonden?' „Neen, maar wanneer u nog mocht twy- felen, dan kunt ge u gemakkelyk zekerheid verschaffen." „Hoe dan?'' „Door de drie medeplichtigen van Fauvel naar de Morgue te doen overbrengen, waar ik het ïyk heb doen neerleggen. Ook zijne zuster, mevrouw de weduwe Laborue, en haar zoon kunnen u zekerheid verschaften. Deze confrontation zullen plaats hebben. Ook zal ik 'tlyk door den dokter doen onderzoeken." Een halfuur later kwam de prefect, in gezelschap van Raymond Fromental en den dokter, in de Morgue. Hy werd ontkleed en de dokter begon zyn onderzoek. „U zegt, dat dit lyk uit het water is op gehaald?" vroeg de dokter aan Raymond. „Ja, ik was er by tegenwoordig." „Deze man is toch niet verdronken." „Niet verdronken?" riepen de prefect en Raymond tegolyk uit. „Neen, hy was reeds dood, toen men hem in hot water wierp." „Ik zie toch geone teekenen van geweld", zeide de prefect. „Toch is deze man vermoord." „Maar hoe dan?" „Men heeft hem vergiftigd, door hem Prui sisch zuur te doen opsnuiven." „Maar wie kan deze misdaad gepleegd hebben", peinsde de prefect, „en waarom? Het lyk is niet bestolen; wie kan belang hebben bij den dood van dien man?" „Waarschijnlyk oen medeplichtige, die vreesde, dat Fauvel hem verraden zou", merkte Raymond aan. „De moord moet door of met behulp van een geneeskundige gepleegd zyn, want nie mand anders kan in het bezit van zulk zwaar vergif zyn als Pruisisch zuur is." Men meldde de aankomst van de drie gevangenen. De prefect gaf order de gevangenen onmid- dellyk in tegenwoordigheid van het lyk te brengen. Alle drie verklaarden, zonder een oogenblik te aarzelen, dat dit de boekhandelaar Antoine Fauvel was. Ook de weduwe van den advocaat Labarde en haar zoon René legden dezelfde verklaring af. De zuster van Fauvel vroeg toestemming om haren broeder te doen begraven, doch de prefect antwoordde, dat daartoe machtiging noodig was van don procureur der Republiek. Do prefect en Raymond verlieten daarop de Morgue. Na eenige oogenblikken zwygend naast elkaar te hebben voortgeloopen, zeide do laatste: „Mynheer, kan ik hopen heden gelukkiger te zyn dan gisteren?" „Gelukkiger, Raymond? Omtrent wat?" „Omtrent de gunst, welke ik u gisteren verzocht." „O! een verlof, nietwaar?" „Ja, mijnheer." „Welnu, ik zal je een verlof van veertien dagen toestaandat is alles, wat ik voor je doen kan. Ik verbind er echter de voor waarde aan, dat ik je binnen dien tyd zal kunnen oproepen, wanneer ik zulks noodig oordeel." „Ik dank u, mynheer I" Raymond boog en begaf zich verheugd naar huis terug. V. In het hotel in de rue de Miromesni! heerschte eene koortsachtige spanning. Heden opende dokter Thompson voor het eerst zyn consult, en, dank zy den grooten reclames, verwachtte men ruimen toeloop. De doctoren en profossoren van de genees kundige faculteit, die met dokter Thompson in aanraking geweest waren, prezen zyne groote geleerdheid, welke duidelijk uit zyn gesprek met hen gebleken was. Zy waren ook niet afgunstig op hem en vleesden zyne mededinging niet, daar hy zich slechts op ééne kwaal toelegde, en hy het vaste voor nemen had kenbaar gemaakt, zich uitsluitend daarmede bezig te houden. Jacques Lagarde, die inderdaad een ver- dienstelyk geneeskundige was, had een ge neesmiddel samengesteld, dat hy voor zyne patiënten, de lyders aan leverziekte, be stemde. Dit geneesmiddel, hetgeen door de medische faculteit scheikundig was onder zocht, werd hoog geprezen. (It'ordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1