N°. 9266. Maandag 5 Mei. A°. 1890. feze {gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vit nommcr bestaat uit YIEK Bladen. Leiden, 3 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VER TENT IEN Tan 16 regele 1.05. Iedere regel xneer/0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor hel in- caeeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Dc nieuwe tHndszaal. Aan den gemeenteraad worden thans door het Dagoiyksch Bestuur aangeboden de defi nitieve plannen voor den bouw der Gehoor zaal. Uit den aard der zaak zyn enkele wijzigingen aangebracht in do vroeger over gelegde voorloopige plannen. In de eerste plaats is de groote concertzaal twee meter breeder geworden en bedraagt nu 17 meters. De vorm van de zaal is daardoor aangeeamer geworden, terwijl nu ook de zaal meer personen zal kunnen bevatten. Deze breedtevermeerdering is daardoor gevonden, dat de ondergeschikte vertrekken aan weers zijden een meter smaller zijn gemaakt en de kleine concertzaal een meter verschoven is op het terrein tusschen de scholen. Daar de trappenhuizen ook in deze versmalling moes ten deelen, is de diensttrap tot aan de beide traparmen vervallen en elders daarvoor ge legenheid gezocht. Het bebouwd oppervlak is door die ver andering 19 M2. vergroot. De inrichting van het orkest ls overeen komstig die van de voornaamste zalen in het buitenland, namelijk met vlak plafond en met in trappen oploopond grondvlak; deze ver- hoogingon kunnen worden weggenomen, zoo dat bi) tooneelvoorstellingen een verhoogd vlak beschikbaar is, 1.10 meter boven den zaalvloer. Was oorspronkelijk gerekend dat evenals bij de oude Gehoorzaal verlichting van som mige vertrekken van uit den tuin van het „Haantje" onbelemmerd kon geschieden, nader is het veiliger geacht de inrichting zoodanig te maken, dat, ook wanneer dat terrein mocht bebouwd worden, geen der vertrekken zonder daglicht zou blijvenDaartoe is een binnenplaats verlegd en eene tweede binnenplaats aan het eind der stemkamer ontworpen, terwijl ook op licht van de binnenplaatsen der beide aan de gemeente behoorende huizen aan de Aal markt is gerekend. Door deze veranderingen moesten de stem- en rookkamers eenigszins worden verkleind, wat geen bezwaar oplevert voor de eerstgenoemde kamer. Voor de rook kamer daarentegen is aan het bezwaar te gemoet gekomen door het naastgelegen lokaal er aan toe te voegen, wat ongehinderd kan geschieden, omdat de muziekbibliotheek door de besturen der muziekgezelschappen op den beganen grond en nabil de receptiekamers gewenscht wordt; deze ruimte kwam dus op de verdieping vrij. Voor de muziekbibliotheek is nu eene ruimte in eene der receptiekamers afgescheiden. Om het gevaar voor lichtvermindering voor de Jongensschool der 1ste klasse in verband met bovengenoemde veranderingen te voor komen, is de toiletkamer voor artisten, welke op de speelplaats was uitgebouwd, verlegd naar de receptiekamer naast de muziek bibliotheek. In het belang van de brandveiligheid zjjn de trappen van steen geconstruoerd en zijn door ruime toepassing van steen, ijzer en van hot zoogenaamde systeem-Rabitz, de corridors en het sousterrain in hoofdzaak onbrandbaar gemaakt. De bouwkosten worden nu geraamd op 117,000, terwijl 4650 benoodigd is voor het bouwen van eene kosterswoning c. a. en de aanschaffing van het noodigo meubi lair geraamd is op 8000. De verbreeding der groote zaal heeft met de daaruit volgende vergrooting van het bebouwde oppervlak eene vermeerdering der uitgaven met 2000 en de voormelde voor zieningen in het belang van de brandveilig heid eene van 5000 teweeggebracht. Tevens is op eene stijging der ijzerprijzen sedert October des vorigen jaars met 25 pCt. gerekend. In deze begrooting ia de gasleiding niet begrepen en voor de centrale verwarming uitsluitend de schoorsteen. Het overige ie in de speciale begrootingen dier onderdeelen samengevat. Wat deze punten betreft, is een rapport uitgebracht door den gemeente-architect en den vorigen directeur der Gasfabriek. Het komt B. en Ws. voor, dat bij de op richting van eene nieuwe Gehoorzaal geen sprake meer kan wezen van de kostbare en ondoeltreffende verwarming met kachels, maar dat een centraal verwarmingsstelsel moet worden toegepast, waarvoor in het rapport het warmwaterstelsel onder middelmatige drukking wordt aanbevolen, met welk voor stel B. en Ws. zich geheel kunnen vereenigen. De kosten daarvan worden geraamd op 15,000, terwfil de verlichting met gas eene uitgave van 7900 zal vorderen. Hoezeer eene electrische verlichting in vele opzichten de voorkeur zoude verdienen, zijn echter, zeggen B. en Ws., de daaraan ver bonden kosten te hoog, althans volgens de thans ingediende plannen. Intusschen zoude later wellicht daartoe kunnen worden over gegaan, wanneer minder kostbare plannen mochten worden ingediend en kan thans worden volstaan met genoemd bedrag van ƒ7900 voor de verlichting by de raming der kosten in aanmerking te nemen. Het totaal der kosten kan alzoo als volgt worden geraamd: bet gebouw 117,000, het bouwen van eene kosterswoning c. a. -1650, het meubilair 8000, de verwarming 15,000, de verlichting 7900, te zamen 152,550. Naar het B. en Ws. voorkomt, zal in deze uitgave uit de buitengewone ontvangsten moeten worden voorzien, terwijl het niet noodig zal wezen vooreerst althans daarvoor eene nieuwe leening aan te gaan. Het totaal, voor buitengewone uitgaven nog beschikbaar, bedraagt49,833. Hierbij gevoegd het geraamd be drag aan buitengewone ontvangsten 74,349. Maakt124,182. Wanneer later mocht bljjken dat de ge raamde vermeerdering van het bedrjjfkapitaal der Gasfabriek met ƒ18,000 niet noodig is, dan is een bedrag van 142,182 voor buiten gewone uitgaven beschikbaar, terwijl alsdan het nog te kort komende op volgende dienst jaren kan worden gevonden door niet-beleg- ging van tot kapitaal-vorming of aflossing van schuld bestemde gelden. Uit een en ander blijkt volgens B. en Ws. voldoende dat in de uitgaven kan worden voorzien zonder voor alsnog tot het sluiten van eene nieuwe geld- leoning over te gaan. Zij geven daarom in overweging: lo. te besluiten tot het oprichten van eene Gehoorzaal overeenkomstig de overgelegde plannen; 2o. vast te stellen den door hen overgeleg- den suppletoiren staat van de begrooting voor dit jaar, strekkende tot verhooging der 'oe- grooting met ƒ152,550 in ontvangst van Volgn. 51, geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken, en in uit gaaf Volgn. 106a Art. 7, kosten voor de op richting van eene Gehoorzaal. In de vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 Mei a. s., zal o. m. aan de orde worden gesteld het voorstel betrekkelijk de verbouwing van de Gehoorzaal. Er zjjn van die plechtigheden, waarbjj spreken zilver, maar zwijgen goud is. Tot die plechtigheden behoorde o. a. de begrafenis, welke hedenmorgon op de begraaf plaats aan de Groenesteeg alhier plaats had. Aldaar werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van een veelholovend jongmensch, jongsten zoon van ons geacht hoofd der ge meente, den heer L. M. De Laat de Kantel'. Op den leeftijd van bijna 18 jaren ontviel Frederik Jacobus aan zijne onders en verdere betrekkingen, die daardoor in groote droefheid z(jn gedompeld, waarin onze stadgenooten innig deelnemen. Treffend was dit afsterven ook voor de leerlingen van het gymnasium, die daardoor een zoo trouwen en zoo beminden vriend verlor?n. De deelneming, hedenmorgen op den dooden- akker betoond, was dan ook groot. Niet minder dan zeetien kransen dekten de )Jjkki9t. De droeve stonde was indrukwekkend, in tegenwoordigheid van die zwijgende menigte en die den doode gewijde zwijgende, maar toch zooveel zeggende zinnebeelden van waar achtige toegenegenheid, en toen de vader van den' ovorledene trachtte dat zwijgen te verbreken om woorden van dank voor de betoonde belangstelling, hulde en vriendschap te zeggen, kon hij niet ^Hoe welsprekend anders, was zijn zwijgen thans goud. Ieder begreep wat er in hem moest omgaan. Maar hij heeft daarentegen wederom op het ondubbelzinnigst mogen ondervinden dat het lief en leed, hetwelk der burgeren vader treft, ons allen om het zeerst ter harte gaat. Dit strekke hem eenigszins tot troost en heele eenigermate de bij hem en de zijnen geslagen wonde! Uit eene in dit nummer v*n ons blad voorkomende advertentie blijkt dat de gelegen heid tot inteekening weder is opengesteld voor de gewone "acht zomer-concorten op „Zomer- zorg." Ook dit 52ste jaar dier concerten zal het zeker niet aan inteekenaren ontbreken. Gel. Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van de uitspraak van den Militieraad in het 2de district dezer provincie, waarbij de loteling Cornelis Van Veelen van den dienst is vrijgesteld, dezen alsnog tot den dienst aangewezen. Gemengd Nlenws. Hedenmiddag ar r i v e e r d e i n d e infanterie kazerne alhier wederom een de tachement miliciens der lichting 1890, uit de gemeente Rotterdam, ditmaal ter sterkte van 55 man. De nieuw aangekomenen werden ingedeeld bij het 4de bataljon. Men schrijft ons heden uit Kou- dekerkGisteren werd door de justitie alhier een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een binnenbrand, welke in den nacht van 27 op 28 April 11. heeft plaats gehad ten huize van den winkelier K. Dat onderzoek versterkte het reeds bestaande vermoeden van brand stichting en was van dat gevolg, dat de ver moedelijke dader v. V. reeds gisteravond naar Den Haag werd overgebracht. De beide bloembollenveilingen op 29 April en 1 Mei te Rjjnsburg gehouden, hebben bewezen dat er in dozen tak van des handel nog aardig wat te verdienen valt. De prijzen liepen boven verwachting hoog. Voor 43 Rijnlandsche roeden tulpen, zeer gewone soorten, besteedde men 868 gulden, om van de meer in prijs en in trek zijnde maar niet te spreken. Vooral kweekers uit het West- land deden grooteinkoopen tegen hoogeprijzen; Men meldt uit Katwijk aan Zee: Te Scheven ingen besteedt men voor de fijne visch hoogere prjjzen dan hier, zoodat enkele onzer schuiten aldaar markten. Alhier waren gisteren 3 schuiten aan met besommingen van 30 a 40. De prijzen der visch blijven in één doende tongen waren iets williger en daarvoor werd 25 tot 50 ets. besteed. In hooger beroep werd heden voor het gerechtshof te 's-Hage behandeld de zaak van den praktizjjn A. J. J. v. G., door de recht bank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf min 2 maanden wegens ondergane preventieve hechtenis ter zake van oplichting van eene vrouw te Leiden, die haar scheiding van haren man zou bezorgen. Bij de behandeling van deze zaak voor de arrond.-rechtbank werd zjj in bfizonderhede» medegedeeld. Heden werden elechts 2 getuigen gehoord, het slachtoffer van den oplichter en hare moeder, die hunne voor de rechtbank afgelegde verklaringen herhaalden of beves tigden. Het O. M., waargenomen door mr. Telders, ving zijn requisitoir aan met de verklaring, dat het door de rechtbank gewezen vonnis hem miader juist voorkwam, waar bet ontslag van rechtsvervolging geeft ten aanzien van het in de eerste plaats ten laste gelegde bij de dag vaarding. De rechtbank heeft voorbijgezien dat hier eene voortgezette oplicbtingis gepleegd en daarom behoorde, naar het oordeel van het O. M., het vonnis vernietigd te worden. In de tweede plaats kon het O. M. zich niet vereeDigen met de opgelegde straf en oordeelde het de vordering van den off. van justitie veel meer in harmonie met bet feit, dat gepleegd is. Aantoonende dat hier een delictum continuatum is gepleegd, en wyzende op de slachtoffers, welke beklaagde gemaakt heeft, achtte het O. M. de behandeling dezer zaak eene goede waarschuwing voor hen, die zich wenden tot dergelijke raadslieden als bekl., terwijl in de residentie, en ook elders, zooveel bekwame raadslioden zijn, die met ijver en toewijding de hen opgedragen zaken be hartigen. Het O. M. requireerde veroordeeling van bekl. tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. De Jonge, bestreed de opvatting, dat hier ten aanzien van het 1ste gedeelte der dagvaarding bestond het samen weefsel van verdichtsels. Ook betwistte hy dat er een delictum continuatum bestond, on voorts dat het oogmerk bestond by bekl. om zich wederrechteiyk te bevoordeelen. Uitspraak heden over 8 dagen. Hedenochtend is uit den Trek- vliet te 's-Hage het lyk opgehaald van de 19-jarige jongedochter S. d. G., wier vermis sing uit het ouderlyk huis dezer dagen werd bekend gemaakt. Rechtdoende in hooger beroep, heeft het gerechtshof te 's-Hage heden be vestigd de vonnissen, waarby een man uit Dordrecht werd veroordeeld wegens mishan deling en eene vrouw uit Den Haag, ter zake van diefstal, en met vernietiging van de ge wezen vonnissen veroordeeld: een persoon, wegens wederspannigheid, tot 6 weken; den man, die in de duinen onder Wassenaar den zoon van den eigenaar van een jachtveld met een mes verwondde, tot 6 maanden, en een persoon tor zake van huisvredebreuk, tot 1 maand. Behandeld werd in hooger beroep de zaak van twee mannen uit BruinisBe, door de recht bank te Zieriksee veroordeeld resp. tot 2 weken en 1 maand gevangenisstraf, wegens mishandeling van een in functie zjjnden veld wachter. Hot O. M. vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak heden over 8 dagen. Gistermiddag werd de jongen- heer v. P., met andere kinderen op de Neude te Utrecht voor het koffiehuis van den heer J. spelende, door een van uit dat koffiehuis naar buiten geworpen schoteltje zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hy met eene diepe wond, die hevig bloedde, naar de ouderlyke woning aan de Ganzenmarkt gebracht en aldaar geneeskundig behandeld moest worden. Te Sneek schpen de zaken van den plotseling daar overleden kassier S. niet in de beste orde te zjjn. Verschillende kleine lieden zullen er groote verliezen door lyden. Te Rotterdam viel een man, door dien hy misstapte, in het ruim van een schip in de Binnenhaven, en was terstond een lyk. Een jong Belgisch artist, te Cannes vertoevende, de hoer Ernilo Vauthier, heeft de beeltenis op doek gebracht van Z. M. Dom Pedro, die, zooals men weten zal, mede aldaar verbiyf houdt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1