over de haar Huot weusciit te sproken. Ten slotte zegt de Leer Huet te zullen ■wachten tot de agenda zal zijn afgehandeld; dan zal hy by de rondvraag nog eens het woord vragen. De deuren werden daarop gesloten. De universiteit van Amsterdam heeft de volgende prijsvragen uitgeschreven, te beant woorden vóór 1 Mei 1891 door studeerenden aan eene Nederlandtche instelling van uni versitair onderwijs: De faculteit der godgeleerdheid vraagt: „Eene verhandeling over het priesterlijk orakel bij do Hebreeën." De faculteit der wis- en natuurkunde ver langt „Een kritisch overzicht van de theorieën omtrent aard en werking der z. g. enzymen (onbewerktuigde fermenten)." Faculteit der letteren en wijsbegeerte: „De vita et rebus gestis T. Quinctii Fiaminini, qui cos. fuit a. 198, ita agatur ut inprimis appareat quid valuerint consilia publics, ab eo suscepta, ad propagandum per Graeciam imperium Komanorumquantum fieri potest indagentur fonte3 ex quibus auctores nostri cognoverunt ros ab eo gestas." De vragen moeten worden beantwoord in de taal, waarin zjj zijn gesteld. Bjj koninklijk besluit is aan Johann Leva, geboren te Sent (Zwitserland) en Al fred Michel, geboren te Olten (Zwitserland), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nedorlandscho zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat z(j do wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakomen. Beno:md by den grooten staf tot Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst, 's Konings or donnans-officier, de kapitein jhr. W. J. P. Van den Bosch, van dien staf, die, in ver band daarmede, uit zijne betrekking van or donnans-officier eervol wordt ontheven; aan den ritmeester G. J. A. A. baron Van Heem- Btra, van den grooten staf, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit züne betrekking van 's Konings adjudant in gewonen dienst, en is die ritmeester, in verband daarmede, teruggeplaatst by het wapen der cavalerie, met bepaling, dat hy tydelyk by een der regimenten by dat wapen boven de orga nieke sterkte zal worden gevoerd. Op grond van den uitslag van het door hen afgelegd examen, met ingang van 16 Mei 1890 benoemd tot surnumerairs by het vak der postoryen, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist: J. Booster, te Maassluis; mej. I. H. S. Van Brookhuyzen, te 's-Gravenhage; J. P. Weiman, te KralingenF. Van Eek, te Leiden; G. A. Van Haeften, te Breda; J. C. Nieuwenhuys, te Gouda; J. Brandon Bravo, te Bergen-op-Zoom; J. Smit, te Blok- zyiN. Kluyver, te Koog a/d. ZaanJ. Bouman, te Joure; K. Van Ham, te Doom; J. Kaan, te WieringerwaardR F. C. baron Bentinck van Schoonheten, te Zwolle; L. J. Kuiper, te Helder; D. L. Büchli Fest, te Hillegom. Aan F. Van der Gragt eervol ontslag ver leend als adjunct commies by het departe ment van. waterstaat, handel en nyverheid. Gemengd Nieuws. De commissaris van politie te Leiden vestigt thans ook in het Politieblad de aandacht op een persoon, die in verschillende gemeenten met koopwaar rondgaat, in den regel onder aanbieding van notitie-boekjes, welke, gesloten in eene enveloppe, by de ingezetenen aan huis worden bezorgd of in de brievenbus gestoken, om ze dan eenige dagen later weder op te halen. In die enveloppe bevindt zich tevens een gedrukt exemplaar, waarby de zich noemende J. Scheepens zyne koopwaar aan biedt, daarby vermeldende dat hy vrouw en kinderen heeft, in het ziekenhuis te Leiden is verpleegd geweest en dat professor Rosen- stein dienaangaande inlichtingen weet te geven. Bedoelde persoon is niet J. Scheepens, maar Johannes Jacobus Hondrikus Schiphorst, oud 44 jaren, geboren te Amsterdam, wonende te 's Gravenhage. Scheepens uoch Schiphorst zyn onder behandeling vaa genoemden profossor geweest. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht eene jeugdige dienst bode, beklaagd van op verschillende data in Maart ten nadoele van haren meester, land bouwer onder Zegwaard, fiebjefi te hebben ontvreemd. De subst.-off. van justitie mr. Van Buttin- gha Wichers requireerde voor de beklaagde, d:e het haar ten laste gelegde bekende, 4 maanden gevangenisstraf. Voor een orgeldraaier van Amsterdam, die een door hem gehuurd draaiorgel ten eigen bate by een instrumentmaker te Leiden voor f 7 had verkocht, vorderde het O. M. 6 maanden. De verdediger mr. Barnet Lyon trachtte aan te toonen dat deze straf te zwaar was en drong op vermindering aan. Voor eene naaister, die in een koffiehuis op de Kalvermarkt te 's-Hage een paar dameslaarzen wegnam, werd door het O. M. 1 jaar gerequireerdterwyl 3 maanden ge vangenisstraf werd gevraagd voor een boe renknecht uit Monster, die ten nadeele van zqn baas eene portemonnaie met geld stal. Tevens stonden nog terecht oen tapper en eene werkster, die gezamenlijk eene zuur huishoudster, nadat men met deze flink aan Bacchus geofferd had, voor f 200 hadden be stolen. Voor beiden werd zes maanden ge vangenisstraf gevorderd wegens diefstal met braak. Etndeiyk werd voor een voerman uit Kat- wyk aan Zee, die, op aanraden van eon z. g. praktizyn, onder eede eene schuld van f 111,44 aan eene distiilateursflrma te Leiden, had ontkend, wegens meineed een jaar gevan genisstraf gevorderd. In al deze zaken zal de rechtbank a. s. Maandag uitspraak doen. Het O. M. by het gerechtshof te 's-Hage heeft gisteren bevestiging gevraagd van het vonnis der Haag3Che rechtbank in zake den brandkastdiefstal daar ter stede, waarby de beklaagde Schouten tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordoeld en Van Rysinge werd vrügosprokenhet O. M. requi reerde echter tevens, dat de aan bekl. Schouten opgelegde straf tot 6 jaren zal worden verhoogd. De uitspraak is op 10 Mei bepaald. Van de werf der gebr. Boot, scheeps bouwmeesters te Leiderdorp, zyn met goed gevolg te water geloopen het Rynschip, ge naamd „Hendrika Johanna," groot 230 lasten, gebouwd voor rekening van R. Hendriks, te Miliingen, en een dito Rynschip, genaamd „St.-Josef," gebouwd voor rekening van P. L. Van Laak, te Nieuwerkerk a/d. IJsel, en is wederom de kiel gelegd van een klipper- schip, groot 130 last, voor rekening van A. Grevostein, te Rotterdam. Te Katwyk waren gisteren zes schuiteu aan met besomming van f 25 tot f 40. Er waren nogal tongen aangevoerd, waar door de prys van 55 tot 50 ets. terugliep. Het is d e p o 1 i t i e t e R o 11 o r d a m gelukt oen persoon in handen te krygon, van wien vermoed wordt, dat hy zich schuldig heeft gemaakt aan het op wreedaardige wyze uit trekken van haar uit de staarten van 12 paarden, toebehoorende aan een handelaar op den Goudschen ryweg. Op eene weide van B., te O verschie, is een schaap geslacht, waarna men het vleeach heeft medegenomen, terwyl het gebeente werd achtergelaten. Door het gerechtshof te Amster- dam is de straf, door de rechtbank aldaar aan Christina Goedvolk opgelegd (twee jaar), wegens diefstal van twee regenschermen en een stukje zeep, verminderd tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht-deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Joh. Jansen, oud 36 jaren, scbildersknecht, ge boren en wonende te Utrecht, thans aldaar in verzekerde bewaring, beklaagd dat hy den 4den Febr. 1890, te Utrecht in een slop aan de Biltstraat, zyne vrouw opzettelyk van het leven hoeft beroofd. Do rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan doodslag en hem veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf, overeenkomende met den gostelden eisch. Te Frankstadt zyn ongeregeld heden veroorzaakt door werklieden, die sedert Maandag het werk hebben gestaakt. Eene menigte wevers plunderde eene fabriek, on ontving de soldaten, die de orde trachtten te herstellen, met stokslagen en steenworpen. De gewapende macht deed met de bajonet een uitval, waarby verscheidene personen gewond werden. Er werden 17 der voornaamste oproerlin gen, onder wie eene vrouw, gevangengeno men. Te Lemberg werd eene fabriek door brandstichting in de asch gelegd. Een 23-jarig timmerman te Gotha, die in Nov. jl. met zyn broeder werd vervolgd wegens vadermoord, was dezer dagen na zyne vryspraak spoorloos verdwenen. Thans js zyn lyk gevonden, B\j had zich opgehangen. De 1ste Met. Naar aanleiding van de inhechtenisneming der Parysche anarchisten zyn te Parys zóó overdreven geruchten over anarchistische samenzweringen verspreid, dat de Temps" het noodig acht do juiste toedracht der zaak mede te deelen. Volgens do „Temps", die wol geloof verdient, werden niet meer dan 10 personen in hechte nis genomen. Tot dezen behoort de markies De Morés, ten wiens huize de politie een aantal, reeds gedrukte, manifesten vond, waarin de soldaten tot verzet tegen de regeering wer den aangespoord. De markies werd met zyn secretaris gevat, benevens een aantal andere personen, die onder verdenking stonden, dat zy, ten einde by de betooging ongeregeld heden uit te lokken, zelfs niet zouden opzien tegen het gel ruik van dynamiet. Onder de gevatte anarchisten vindt men o. a. den secretaris der kappers-vereeniging, burger Prevostden voorzitter van een Boulan- gistisch comité Mordacq, een Italiaansch anarchist <n een machinist, Cuisse geheeten, die cok by het complot betrokken was. De geheime drukkerij, waar de manifesten waren gedrukt, is door de politie overrompeld. Alle manifesten en de werktuigen zyn natuuriyk in beslag genomen, terwyl drie personen, die daar werkzaam waren, insgelyks naar de ge vangenis werden gebracht. Door het snelle optreden van den minister Constans is het geheele plan mislukt. Het complot lekte uit, daar eenige soldaten de proclamatie aan hunne chefs lieten zien en deze torstond de politie verwittigden. Op bevel van don minister Constans werden toen onmiddel- lyk de verdachte personen gevat. Te Lyon trad de politie met evenveel kracht op. Twaalf gevaarlyke anarchisten zyn daar in hechtenis genomen. Ook by hen vond men proclamaties en bewyzen, dat zy in het bezit waren van dynamiet. De politie kwam op het denkbeeld, doordien een der anarchisten eene brandwond had in het ge zicht, die blykbaar door eene ontploffing was veroorzaakt. Later bekenden de anarchisten, dat zy voornemens waren den lsten Mei dynamiet te gebruiken, en door het werpen van bommen de orde te storen. Te Parys waren zeer uitgebreide militaire maatregelen genomen. Het garnizoen telt 34.000 man en bovendien was het nog ver sterkt met zes regimenten cavalerie uit de naburige garnizoenssteden. De Beurs, de Fran- sche Bank, het postkantoor en alle andere groote openbare gebouwen werden door deta chementen infanterie, die daar ingekwartierd waren, bewaakt. Zoo ook het Elysée, de Kamer en de ministeries. By elke afdeeling was een eskadron cavalerie gevoegd, zoodat voor deze gebouwen geene vrees bestond. Gedurende den geheelen dag waren, alle troepen in de kazer nes geconsigneerd. Wy deelen hier de telegraphische berichten mede, zooals die achtereenvolgens uit ver schillende steden werden ontvangen Berlijn, 1 Mei. By de hier gevestigde groote fabrieken Schwartzkopf, Vulkan, Schwering enz. werkt alles. Het aantal dergenen, die vryaf namen, is gering. Tegen den middag trok een troep van vyfhonderd lieden naar het Plostzenmeer, door politie tot Nordufer begeleid. Anderen gingen met hunne gezinnen stoomboottochijes makèn. Voor hedenavond zyn overal voorzorgsmaatregelen genomen. Te Sprottan in de steenbakkeryen, en even eens in de Wilhelmsi ütte te Enlau, zoomede te Wallwitz en Niederleachen, wordt overal gewerkt. Ook aan de werven, fabrieken en werkplaatsen te Kiel wordt gearbeid. Uit Leip zig, Lübeck, Bremen, Keulen en Nordhausen wordt gemeld, dat alles kalm is. Overal zyn des avonds vergaderingen belegd tot het be spreken van den achturigen arbeidsdag. (Tweede Tel.) By de Rosenthalerpoort ver zamelden zich tegen 1 uur ongeveer 2000 werklieden, die door de Munzstrasse naar het Alexanderplein trokken. De menigte bleef rustig en de politie behoefde niet'tusschen- beide te komen. Ook is tot dusver by de politie niets bekend van ernstige wanordelyk- heden. Te Barmen, Bochum, Elberfeld en Freiberg (Saksen) heerscht volmaakte rust en zyn de lieden algemeen aan den arbeid. Ook te Koningsbergen (Pruisen) hebben slechts wei nig werklieden vry-af genomen. Ook verder op den dag heeft op geen enkel punt van Berlyn eene verstoring der orde plaats gehad. Des avonds waren er samen scholingen voor de fabrieken van Frister, Rossmann en Lüwe en voor eene poos ook by Wedding, zoomede op het Alexanderplein en den Cottbuser Damm, maar zy werden zonder moeite uiteengedreven. Een twaalftal personen is gearresteerd wegens bedreiging met verzet. De te Charlottenburg uit Grünewald komende menigte werd evenzeer zonder tegenstand uit eengedreven. Derde Tel.) De dag is verder rustig" voorbijgegaan. Het aantal werklieden, die heden niet arbeiden, is 5 a 10 pCr. Do bladen wyzen er algemeen op, dat de sociaal-demo cratie eene nederlaag leed. Zelfs de plaatsen van uitspanning zyn in verhouding zwak be zocht. Chemnitz1 Mei. In dertig fabrieken wordt, gelyk tot nu bekend is, door allen gewerkt. Te Mühlhausen in den Elzas evenzoo; met uitzondering dergenen, die reeds vroeger het werk staakten, is van geen feestvieren sprake en evenmin te Hayingen, Rosseln, Forbach en Saargemund. Te Dresden is alles rustig. De bijeenkomsten, waar Bebel en Singer spra ken, hadden een kalm verloop. In Dantzig wordt byna overal gewerkt. De werklieden van één oliemolen en de bij den vestingbouw geëmployeerde werklieden werden door eenige jongelieden opgehitst en verlieten het werk. De raddraaiers worden gearresteerd, een volks oploop op de marktplaats door do politie uit eengejaagd en alle vergaderingen in de open lucht verboden. Ticeede Tel.) Van de 30,818 arbeiders, in de 139 fabrieken van het district werkzaam, zyn heden slechts drie, zonder opgave van redenen, weggebleven. Wc en en, l Mei. Enkele rustverstoringen worden gemeld uit den omtrek der stad, waar een 200-tal personen was byeengekomen, om de ordelyk huiswaarts keerende werklieden af te wachten. De sommatie der politie om uiteen te gaan werd beantwoord met uitjouwen en het werpen met steenen. De inmiddels uit het Prater teruggekomen werklieden namen onmiddeliyk party voor de politie en hielpen de belhamels gevangennemen. BudaPesth, 1 Mei. Behalve eene botsing tus- schen werklieden van meelfabrieken, waarby verscheidene personen zyn gekwetst, bleef overal de grootste orde heerscben. Brussel, 1 Mei. De grootste kalmte heerscht in geheel België. In de kolen-bassins hebben gioote optochten plaats van mynwerkers, die, voorafgegaan van vaandeldragers met de roode vlag en de Marseillaise zingende, op een werk dag van acht uren aandringen. Te Brussel, Gent en Antwerpen hebben tot nu toe geene manifestaties plaats gehad. (Tweede Tel.) Een troep van 10,000 werk lieden doorloopt de straten van Brussel, roe pende om invoering van den achturenwerkdag, doch alles i3 zeer kalm gebleven en geen in cident is voorgekomen. Eene talryke menigte was op de been in de straten, waar de stoet voorbyging. Volgens de laatst ontvangen rapporten is de avond volkomen kalm gebleven, zoowel te Brussel als in de provinciën. Overal werden meetings gehouden. Rome, 1 Mei. In Italië is heden alles kalm gebleven. Bern, 1 Mei. Volgens de berichten, die tot dusver zyn ontvangen, wordt in Zwitserland in alle fabrieksteden gewerkt en zyn nergens ongeregeldheden voorgekomen Parijs, 1 Mei. Een verschrikkelyke oploop heeft hier plaats gehad, waarby de politie en de garde verscheidene charges moesten maken. Een honderdtal personen is gewond. Tegen 5 uren in den namiddag ontstond in de nabyheid van het Elysóe eene nieuwe botsing tusschen eene met knuppels gewa pende bende en 50 politie-agenten, die over vleugeld, doch by het ontvangen van verster king weder ontzet werden. Eenige personen zyn op verschillende punten der stad in hech tenis genomen, omdat zy weigerden hun weg te vervolgen. Te Parys en te Marseille hebben de gelelegeerden geprotesteerd tegen de wei gering, om alle gevolmachtigden der werklieden te ontvangen. De prefectuur van politie meldt, dat een honderdtal personen is gearresteerd. Te 8 uren des avonds was alles kalm. Ofschoon de avond dus woeliger was dan anders, waren de revolutionaire betoogingen van heden toch minder gevaarlyk dan vroeger de avond-bijeenkomsten der Boulangisten. De depeches uit de departementen melden, dat de betoogingen overal kalm waren en geene ongeregeldheden zyn voorgevallen. Londen, 1 Mei. Het is hier volkomen rustig. Vele byeenkomsten van werklieden zyn ge houden, om zich te verklaren tegen het gis teren door het hoofd der politie gegeven be vel, waarby aan de optochten beperkingen

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2