N°. 8265. Zaterdag £5 Biïei. A0. 1890. <D,sze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 2 Mei. feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCÏÏ ili DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regol roeer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- cassceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oliieieele Kennisgevingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno konnis dat door SCHOONTJE FRUITMAN, viouw van Marcus De Beer, alhier woonachtig, en door JACOB POOLMAN, wonendo te Hillegom, ver zoekschriften zijn ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, resp., in de perceelen Nieuwe Beestenmarkt No. 12 en Haarlemmerstraat No. 270. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 2 Mei 1890. E. KIST, Secretaris. Er wacht ons Maandag a. a. nog eene voorstelling in den Schouwburg, en ditmaal eene van geheel bijzonderen aard. Door toedoen der Leidsche 3tudenten-afdee- ling van het Nederlandsch Tooneelverbond zullen onze ingezetenen in de gelegenheid gesteld worden kennis te maken met een vijftal leerlingen der hoogste klasse der Tooneel- school, met de Nederlandsche tooneelspelers en tooneelspeelsters der toekomst. Er i3 zorg gedragen voor een zeer uitge breid en tevens zeer gevarieerd programma. Hot varietas delectat zal op alle mogelijke wjjzen gehuldigd worden. Wij zullen onze aandacht kunnen wjjden aan den ernst, wij zullen ons kunnen vermaken met boert en scherts. Voordrachten als „Betrachting" van J. Van Matirik, door den heer Boersma, „het Wrakhout", door mej. G. Sexina, een samen spel uit de drama's „Judith" en „Saffo", de opvoering van een tweetal blijspelen „De eerste Roman" van A. De Launay en „een man, die te veel gekoesterd wordt" zullen om beurten onze aandacht bezighouden. Wij twijfelen er niet aan of Leidens bur gers zullen door eene talrijke opkomst hunne sympathie en waardeering willen betuigen met het streven en pogen der jeugdige zonen en dochteren van Thalia en tevens hunnen dank komen brengen aan de hier gevestigde afdeeling van het Tooneelverbond voor het genot, dat z(j voor hen openstelt. In de maand Juni aanstaande zal het onderzoek van de in de verschillende gemeen ten dezer provincie aanwezige verlofgangers der militie te land geschieden in de hoofd plaatsen der militie-kantons, en wel te Leiden (voor de gemeente Leiden)voor de lichtingen 1884, 1885 en 1886, op Maandag 2 Juni, 's morgens te 8 uren; voor de lichtingen 1887, 1888 en 18S9, op donzelfden dag, 's morg. te 10 uren; te Leiden (voor de overige ge meenten van het kanton)op Dinsdag 3 Juni, 's morgens te 9 uren. Men doet ons opmeiken dat ds oudste zoon van wylen den heer G. Aalbertsberg, aan het graf namens de familie bedankende voor de laatste eer, aan zjjn vader bewezen, niet is geneosheer te Velp, maai te Almeloo. In Den Haag is eene vergadering ge houden van bestuursleden der versohillend6 Studenten-Vélocipèdeolubs. Voor Amsterdam waren gekomen de heeren Korthals Altesen Lügard, voor Delft de heeren Kerkhoven en Korthals Altes Jr., voor Leiden de heeren Drucker en Van Pallandt, voor Utrecht de heer Thiebout. Er werd besloten, evenals verleden jaar, een *niver3iteitswedstrijd op de baan, waar schijnlijk te S;heveningen, te houden en wel tegen het eind van Augustus. Ditmaal zal de race niet uitgaan van eene Wi e lor wed strijd- vereeniging, maar vas de Stud.-Vél.-clubs ge zamenlijk. Er zullen vier nummers gereden worden, waaraan alleen leden van eene Stud.-Vél.- club mogen deelnemen. Behalve deze nummers, uitsluitend voor studenten, zullen nog eenige internationale races denzelfden dag plaats hebben. Eene commissie uit de besturen der Stud.- Vél.-clubs zal met de Scheveningsche Wieler- wedstrijdvereeniging in onderhandelingtreden over do voorwaarden. In elk geval zullen leden der genoemde clubs vrij entree hebben. (Vox.) De Ejjnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Maart 11. tusschen Leiden en Katwyk 20,299 personen, met eene opbrengst van 2792.12'/,; het goederenvervoer en diversen bracht 381.23'/, optotaal 3173.36. Van af 1 Januari tot en metult0. Maart 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 57,459, met eene opbrengst van ƒ7720.211/,; het goederen vervoer en diversen bracht ƒ1081.38 op, totaal 8801.591/,, zijnde per dagkilometer 10.86'/,. Zondag a. s., des voormiddags te 10 uren, zal voor de Hervormde gemeente te Warmond optreden ds. Unger, predikant te Katwijk a/d Rijn. Tot tegenschatters voor de personeele belasting z(jn door burgemeester en wethou ders van Koudekerk benoemd do heeren J. Jongeneel en Ph. Qualm. Zondag, 4 Mei a. 8., des voormiddags te halftien, hoopt dr. J. Groenewegen, predikant (voor de gemeente Leiden)voor de lichtingen 1884, 1885 en 1886, op Maandag 2 Juni, 's morgens te 8 uren; voor de lichtingen 1887, Jongeneel en Ph. Qualm. Zondag, 4 Mei a. 8., des voormiddags te halftieu, hoopt dr. J. Groenewegen, predikant PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Noromers0.05. ROMAN VAN XAVIEK DE JIOXTÉPIX. 79)" „Wil mevrouw vandaag nog visch koopen?" vroeg h|. „Ha, je bent die visscher, die ons laatst in den tuin aansprak", zeide Angèle, toen z(j Boulenois herkende. „Om u te dienen, mevrouw, als het mjj mogelijk is." „Wat heb je voor visch?" „Karpers!" „Z'ijn zij groot?" „Dat zou ik meenen, zie zelve maar eens", zeide Boulenois, terwijl hij de visch op den steenen vloer van de keuken wierp; „ze zyn zooeven pas gevangen." „Heb je ook paling?" „Zeker, er is wel drie pond paling in mijne boot en er zijn er by, die zoo dik zijn als een arm." „Hoeveel moet ik je geven voor deze kar pers en je paling bp elkaar?" „Zes franken." „Goed, breng de paling dan ook maar hier." Boulenois schudde zijn net leeg, nam het mee naar zijne boot en kwam met de paling terug. „Nu wil je de visch zeker wel voor mjj schoonmaken?" vroeg Angèle. „Zeker, mevrouw!" Boulenois wilde niets liever; hy hoopte zoodoende gelegenheid te vinden, iets omtrent Martha te vernemen. „Is u op reis geweest?" vroeg hjj, terwijl hy de karpers schrapte. „Waarom?" „Omdat ik gisteren ook ben geweest om visch te verkoopen, maar het geheelo huis gesloten vond." „Ja, ik was uit!" „Zeker naar Parijs met mijnheer uw echt genoot?" „Mjjn echtgenoot?" „Ja, is de eigenaar van dit huiB dan uw echtgenoot niet?" „Neen." „O! ik dacht hot. Maar juffrouw Martha is toch zeker zijne dochter?" „Hoe ken je haren naam?" vroeg Angèle verbaasd. „Parbleu, u heeft haar zelve zoo genoemd, toen ik u den vorigen keer visch verkoopen wilde. Is zy de dochter van den heer van dit huis?" te Delft, in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te treden en des namid dags te twee uren ds. P. N. Gijsman, predikant te Zoeterwoude. Aanstaanden Zondag, 4 Mei, zal de gods dienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des voor middags te tien uren en geleid worden door den heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn. Benoemd is tot onderwijzer aan de school No. 5 te Haarlemmermeer de heer W. H. Jintes, van Groningen. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer F. H. M. Spruitenburg, onderwijzer aan school No. 5 te Haarlemmermeer, met ingang van 5 Mei a. s. Aan de Leerboove voor Zuivelbereiding, te Oudshoorn, heeft Dinsdag, na het eindigen van den eersten cursus, de uitreiking der diploma'3 plaats gehad. Aan veertien van de 24 leerlingen is een bewijs van bekwaamheid toegekend, inhou dende de opgaaf van de vorderingen, door ieder gemaakt, zoowel in de practische werk zaamheden als in het bijwonen der theore tische lessen. Voor den nieuwen cursus is een leerling ingeschreven, die op kosten van de Belgische regeering een jaar te Oudshoorn zal vertoeven. In de gisteren te Woerden gehouden raadsvergadering is o. m. aangenomen eon voorstel tot het bouwen eener nieuwe gas fabriek, en tot de daartoe benoodigde geld- leening ad 38,000, ter aflossing van de schuld op de tegenwoordige, en stichting der nieuwe. Tevens zijn aanbevolen voor de te vervullen betrekking van gemeente-ontvanger de heeren W. F. Stoop, te Nieuw-Lekkerland, tn G. P. Van Trofjen, te 's-Graveland De heer Dick-Harmens te 's Hage is benoemd tot consul van België te Leeuwarden. Het stoomschip „Soerabaia," van Bata via naar Rotterdam, is 1 Mei te Marseille aangekomen en vertrok weer van daarde „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vortrok 1 Mei van Marseille; „de Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Mei Ouessant. De audiëntie van den minister van wa terstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag 3 Mei niet plaats hebben. Naar men verneemt, zal het aantal in de Tweede Kamer aangevraagde interpellation wellicht nog met eene worden vermeerderd, aangezien een der militaire afgevaardigden het voornemen heeft den minister van oorlog „Misschien wel." „Nu, hjj mag wel trots op haar zijn; ik heb zelden zulk een mooi meisje gezien." „Kom, babbelaar, maak maar wat voort, ik heb haast." „De karpers zyn schoon. Ik ga nu de paling stroopen. Is de jongedame op het oogenblik ook in huis?" „Welk belang stel je daarin?'1 „Och, ik zie gaarne iets moois." „Zoo, dan tref je het ditmaal niet. Je zult mejuffrouw Martha nooit weerzien." „Is zij dan vertrokken?" „Ja." „Waarheen?" „Naar Amerika." „Drommels, dat is niet in de buurt. Is vader ook naar Amerika?" „Wien bedoel je met haren vader?" „Wel, de bewoner van dit huis. Ik dacht dat u het gezegd hadt." „Dan dacht je verkeerd. Het is haar vader niet, maar slechts een verre bloedverwant." „En blijft u nu den geheelen zomer hier alleen wonen?" „Neen, ik kom hier slechts van tjjd tot tyd." „Ha, dan woont u zeker den overigen tijd te Parijs?" „Neen, in China." inlichtingen te vragen omtrent het commando over het veldleger. In den gemeenteraad van Haarlem lokte de mededeeling, dat de burgemeester, die her benoemd is, den eed heeft afgelegd, eene toe spraak van den heer Von Reoken uit, waarin hy den burgemeester hulde bracht. De Raad betuigde daarmede zijne instemming. Alleen de heer Gallandat Huet verklaarde zich by deze acclamatie te houden buiten stemming! Deze verklaring werd met teekenen van af keuring bejegend. In den verderen loop der zitting had nog een voorval plaats, waarvan in de „N. R. Crt." op de volgende wpze mede deeling wordt gedaan De voorzitter stelde voor, de deuren voor een oogenblik te sluiten. Dit gaf aanleiding tot een in de Haarlom- 6che raadszittingen ongekend incident, want voordat de heer Huet daartoe liet overgaan,— eene betere uitdrukking is er niet voor te vinden hield hy eene ellenlange speech over het al of niet nuttige en noodige van geheime zittingen. Hy had niet medegedaan aan het geheim behandelen van de kohieren, waartoe de vorige week eenige zittingen waren gehouden, on dat wel omdat volgens hem alle zittingen openbaar moesten wezenomdat de wet niet toelaat dat over de kohieren in ge heime zitting wordt gehandeldomdat B. en Ws. op deze wpze de verantwoordeiykheid van zich op den Raad schuiven, en omdat hy eene geheel andere opvatting heeft van het behandelen van zaken. Maar er was nog een groot bezwaar, en dat wilde do heer Huet nu nog ter kennis brengen. Daarom riep hy den bode om een gedrukt stuk rond te geven, maar de voorzitter had daar bezwaar tegen. „U hebt de beschikking niet over de boden, mynheer, en ik moet u zeggen dat wat u in het midden buungt geheel en al vreemd is aan wat behandeld wordt." „Dan beroep ik my op den Raad." „Hiertoe hebt u het recht, maar ik moet u opmerken, dat ik bevolen heb de deuren te sluiten." „U hebt hier niets te bevelen; de Raad staat boven u." „Met het reglement van orde in de hand heb ik het recht de deuren te laten sluiten." De voorzitter zegt nu, dat hy bezwaar heeft gemaakt den heer Huet aan het woord te laten, en dat de heeren dit nu moeten beslissen. Verschillende leden willen niet weten waar- Boulenois zag haar met groote oogen aan. „In China?" herhaalde hy. „Ik geloof dat u een loopje met my neemt." „Merk je dat nu eerst, myn jongen? Ik ben daar straks gek genoeg geweest om op je vragen te antwoorden, maar nu wordt ge my wel wat al te nieuwsgierig, en daar houd ik niet van." „O! maak u maar niet boos, lieve dame. Het is my eigeniyk ook vry wel hetzelfde of u te Parys, in China of ergens anders is; voor mpn part zat u aan de Noordpool, als u maar visch van my koopt. De visch is schoon." „Hier is je geld, benevens nog tien sous voor het schooonmaken." „Dauk u wel! Mag ik morgen terug komen „Die moeite kan je je wel sparen. Morgen ga ik op reis met den doktor." „Ha, is de heer van dit huis een dokter? Als ik het genoegen heb hem eens te ont moeten, dan zal ik hem een medicyntje vragen." „Een medicyntje? 'Waarvoor?" „Om my van mgne schoonmoeder te ont lasten." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1