liet Leldsch Toonecl. Niettegenstaande de verzekering dat „Margot" was uno piece morale, dat „les families pourraient venir en toute confiance", was de schouwburg gisteravond weinig meer dan aspergebedachtig voorzien. 't Was werkelijk te betreuren; het was toch inderdaad een goed stuk en het werd uitstekend gespeeld. Wij hebben reeds enkele dagen geleden den korten inhoud van dit laatste weik van Meilhac weorgegeven, zoodat wij ons van dit gedeolte op dit oogenblik meenen te mogen onthouden. Alleen zy het ons vergund een enkel woord van critiek aan het geheel te wijden en voor namelijk met het oog op het slot. De auteur is, volgens onze bescheideno meening, hierin niet bijzonder gelukkig ge weest; een jong meisje, dat door haar gedrag, door hare sterke wilskracht voor het goede en deugdzame, aller achting en sympathie heeft verworven, ziet men ongaarne een huwolyk sluiten, dat niet innige, hartstochtelijke liefde tot basis heefteen „manage par dópit" vol doet in dit geval niet. Hoogor stellen wij dan nog het einde, door denzelfden auteur aan zyn „Froufrou" gegeven, het drama, dat een tien tal jaren herwaarts niet alleen in Frankrijk zelfs, maar ook by ons te lande zich in zulk een éclatant succes heeft mogen verheugen. Froufrou huwt niet, maar sterft. Dit ten minete is een slot, dat waar en natuurlijk mag heeten. Buitendien gaat het geheel eene enkele maal mank aan eenige gerektheid; vooral in de tweede acte waren eenige passages, welke o. i. wel eenigszins verkort haddon kunnen worden. Vee! afbreuk deed dit echter niet, want alles tintelde van waardigen humoren geest; de dialogen waren levendig en vloeiend, het ensemble was krachtig en gloedryk en dat alles werd, zooals wy reeds hebben verklaard, by uitstek kranig vertolkt. Zelden hebben wy het kindorlyke, het naïeve meer recht zien wedorvaren dan gis teren. Mile Charlotte Raynard gaf ons eene ingónue te aanschouwen vol natuur en vol waarheid. Hare bespiegelingen over de toe komst, in de eerste acte, waren zoo onge dwongen mogelykhare woorden, hare geheele houding gaven te kennen dat noch kommer, noch zorgen haar deerdenzy kende het lot dat haar wachtte, en zy berustte er in als een gehoorzaam kind. "Werkelijk gevoelvol was haar spel by het lezen en begrypen van De Musset, by het leeren kennen van den hartstocht, welke liefde heet, en uitermate krachtig en hartstochtelyk, als zy de smarten gevoelt, als zy hare liefde onbeantwoord ziet. Dat alles was fijn genuanceerd en tot in de kleinste détails keurig geschetst. Uitstekend werd zy ter zyde gestaan door den heer Paul Deshayes als de Boisvillette, een oude noceur, een don Juan met een edel, rechtschapen hart. Het is ongetwyfeld niet gemakkeiyk een niet al te ingetogen, niet al te gewichtigen en toch niettemin waardigen toon te geven aan den bejaarden coureur de femmes. Die moeielykheid heeft de heer Des hayes glansryk overwonnen. Een tamelyk losbandig vriend tegenover zyn metgozel, een vroolyke oom tegenover zyn neef, ttas by alty'd een liefhebbende zorgvolle vader tegen over het meisje, dat hy eerst als zyn kind heeft aangenomen, dat hy later tot zyne vrouw wilde verheffen. De heer Alexandre fils als Léridan was een kosteiyk type van den Paryschen boule vardier; zyne rol vormde het komisch ge deelte in dit stuk vol ernst en hy heeft het volkomen tot zyn recht doen komen. De heer Alexandre als de jonge Boisvillette had te weinig physieke voordeelen om ons duideiyk te maken hoe een jong meisje, by het aanschouwen van dit jongmenseh, plot seling door een coup de soleil getroffen wordt, maarde liefde is blind, beweert man. Do heer Alindasti gaf aan de rol van den voldwachter Francois een waardig, kalm karakter. Het geheel heeft uitstekend voldaan en de artisten mochten in de luide byvalsbetuigin- gen, welke hen telkens ten deel vielen, hier van de meest ondubbelzinnige blyken on dervinden. „L'autographe" is een zeer geestig lever de rideau. Een echtgenoot is bevreesd dat zyn hu- weiyk „een mariage ii trois" zal worden. Om dit te verhinderen, neemt hy zyne toevlucht tot het „ie ridicule tue"met behulp der kamenier zijner echtgenoote weet de wottige man een autograaf van den amant in spe in handen te krygen, welke deze belachlyk doet zyn in de oogen zyner wederhelft. Hiermede heeft de vrees en tevens ook het stuk een einde genomen. Ook dit werd met beschaafden humor voor- godragen. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Zooals reeds gisteren met een enkel woord werd medegedeeld, zón het heden 25 jaar geleden zijn dat P. De Graaf als boekhandelaarsbediende by den beer S. C. Van Doesburgh alhier in dienst trad. Ge durende dien tyd deed hy zich kennen als een man, wien het ernst was de bolaDgen van zyn patroon te bahartigen en hy wist zich dan ook aller achting te verworven. Hoezeer dit op prys werd gesteld, bleek uit de wyze, waarop De Graaf hedenmorgen werd ontvangen. Na hartelykegzlukwenschen met de ontboezeming, dat het hem gegeven moge zijn steeds met denzelfden onvermoeidon yver voort te blyven gaan, werd den jubi laris door zyne principalen een stoffelijk blijk van belangstelling aangeboden, bestaande in eene zwart marmeren pendule met coupes. Ook van andere zijden werden den feest vierende harteiyke gelukwenschen toege bracht, mot by voeging van zeer verrassende geschenken, o. a. een stol fraaie ptiotogra- phische schilderyen in lyst, onz. De genoemde en ook andere blyken van waardeering maakten dezen dag voor hem tot een waren feestdag. De agent der telephoon verzoekt ons, ter wille van de roods aangeslotenon, nog te willen vermelden de abonné's, die aan het telephoonnet aangesloten zyn nadeopening op 1 Maart jl., zynde: No. S6. L9idache Broodfabriek. 43. Felix Driessen, Oude Singel. 55. J. Van den Dop, Langebrug. 56. Firma De Groot, Noordeinde. 60. F. A. "Wilh. Schüdel, Heerengracht. 61. Prof. dr. G. D. L. Huet, Hooigracht, 69. Verkouw en Stokhuizen, N. Ryn. 71. S. Van Leeuwen, Heerengracht. 75. Jan Brevée, Vliet. 82. Kon. Ned. Grofsmedery. 83. Mr. E. Kist, Plantsoen. 88. A. L. De Sturler, Oude Singel. 89. W. F. Van Wijk Thzn., Plantsoen. 91. L. De Jong, Plantsoen. 93. P. Van Vliet, Zandstraat. 98. Henri Van de Velde, Plantsoen. 110. M. Langezaal en Zn., Hooigracht. 116. De Vries en Stevens, Oude SiDgel. 123. J. G. Van Deene, Breestraat. 129. G. Henri Sythoff, Witte Singel. 134. A. J. Zwaan, Noordeinde. 141. L. Maas, adj. dir. der Brandweer, Hoogowoerd. 143 Dr. G. M. Kruimel, N. Ryn. 144. Stap, sleeper en vrachtryder R. T.-M., Stationsweg. 145. J. Wilhelmy Damsté, Maarsmans- steeg. 146. J. J. L. Wee, Hooigracht. 147. Buiten-Sociëteit Amicitia. 150. F. J. De Jong, Koornbrugsteeg. Aan den kegelwedstryd, welke tegen 26 Mei en 1 Juni a. s. door de kegel- j club „De Phoenix" te Haarlem is uitgeschreven, zullen o. a. deelnemen de vereenigingen „Houdt plank" en „Uitspanning door Inspanning", te Leiden. Te Katwyk aan Zee waren gis teren slechts 4 schuiten aan, met besom mingen van f 25 tot f 40. Stilte is oorzaak der weinige vangst. Voor tong werd 60 a 65 c., schar f 2.50 a 3, kokaat f 1.50 a f 1.75, kleine schol f 3 a f 3.25 besteed. Nadat verleden week te Ter- hegden (N.-Bin het gehucht Noord de arbeiderswoning van C. De Ridder was af gebrand, is er Dinsdagmiddag in die buurt wederom brand ontstaan, welke zóó spoedig toenam, dat de brandweer niet kon beletten, dat de boerenhoeve van de kinderen Van Beek in asch werd gelegd. Eene koe en zeven kalveren zyn in de vlammen omge komen. Alles was verzekerd. Te Enschedee is door den po litieagent Damen tegen A. P., uit Lonnoker, proces-verbaal opgemaakt wegens het ten verkoop aanbieden van kunst- voor natuur boter. Voor het hof van Angoulëme stond terecht eene moeder, beschuldigd de wieg, waarin haar kind van l'/2 jaar lag, te hebben in brand gestoken; zy was toen naar het veld gegaan, om aan toeval te doen gelooven. Het kind werd natuuriyk verkoold gevonden en eer. meisje van 4 jaren, dat dicht by de wieg sliep, was door den rook gestikt. Het bleek dat vrouw Sabaud 8 kinderen had gehad, van welke slechts 1 in leven was gebleven (hy was idioot); de anderen waren door mishandelingen en van ontbering gestorven, en de echtgenoot der dame is thans juist in do gevangenis, wegens mishandeling van een der kinderen, welke d9n dood ten gevolge had. Het hof van Augoulème veroordeelde deze modelmoeder slechts tot 2 jaren opsluiting wegens man slag door onvoorzichtigheid, aangezien het opzet niet was bewezen. De 1ste Jlel. Heden, op den dag der groote Mei-betoo ging, zal het ongetwyfeld in de meeste grooto steden van Europa byzonder rumoerig zyn, maar do regeeringen hebben overal zulke uit- gebreido voorzorgsmaatregelen genomen, dat het gevaar voor ernstige rustverstoringen aanmerkelyk verminderd is. Het garnizoen te Buda-Pesth is met het oog op de verwachte betoogingen met 4000 man versterkt. Alle scholen zullen heden gesloten zyn. De groote winkels, de gasfabriek en rykswerkplaatson worden door soldaten be waakt. Er zullen geene brieven worden rond gebracht, omdat ook de lagere postbeambten aan de botooging deelnemen. De voornaamste der socialistische botoogir.- gen, welke zelfs in Spanje gehouden worden, zal die zyn in Oporto. Alom werden plakka ten verspreid, waarby de werklieden worden aangespoord, zich by de beweging aan te slui ten. Het gerucht loopt, dat de studenten aan do betoogingen zullen deelnemen. Het gerucht, dat de hertog van Luynesjden vriend van den gevangen hertog van Orleans en van wien brieven moeten gevonden zyn onder de papieren van den markies De Horè3] is gearresteerd, wordt te Parys tegengesproken. De geheele brandweermacht te Parys i3 hedon geconsigneerd en acht regimenten cavalerie zyn ter beschikking gesteld van den gouverneur van Parys. Alle samenscholingen zyn verboden. De heor Floquet zal geene peti tiën in ontvangst nemen, welke door meer dan vijf gedelegeerden worden overhandigd. Het regiment kurassiera van Versailles en dat van Rambouillet zyn naar Parys ver trokken. De chefs der heden te Brussel te houden betooging hebben aan het gemeentebestuur den weg opgegeven, welken de stoet zal nemen. Zy hebben zich verbonden om het koninkiyk paleis en de gebouwen, waarin de miuisteriën gevestigd zyn, te myden. Als voorzorgsmaat regel zyn de gendarmen en de brandweer ge- consigeerd. De politie te Londen heeft den weg aangek geven, waarlangs de werklieden in optocht kunnen trekken, nl. van het Victoriakade, aan de Theems, naar Hyde-park. Langs eiken anderen weg en dus ook langs den weg, dien de werküeden van plan waren te nemen, zyn betoogingen verboden. Te Chatham zal eene monstormeeting plaats hebben. Onder do sprekers komt voor Sir John Gorst, die de beteekenis dor Berlynsche conferentie in het licht zal stellen. Te 's Gravenhage is de meeting, ten gunste van den arbeidsdag van acht uren, gisteravond te balfnegen in het „Casino" aangevangen, te 10 uren afgeloopen. De zaal was eivol, zoowel van mannen als vrouwen. Aangezien stoelen en banken waren verwyderd, is het gehoor op ongeveer 4000 menschen te schatten. De meeting had het gewone verloop. Een zangkoor maakte geen onaardig figuur tot opening der samenkomst. Van Emmenos en Domela Nieuwenhu'g spraken in levendig toegejuichte redevoeringen tei gunste van den korteren arbeidsdag, als zynde, volgens hen, in het belang van de arbeidsnyverheid, de industrie en een middel tot bestryding van werkloosheid. Manifestation, als die telken jare 1 Mei zullen plaats hebben, zouden de regeeringen ten slotte moeten leiden tot inwilliging van den eisch. Laatstgenoemde spreker eindigde met eene opwekking om ook heden op te gaan naar de volksbijeenkomst in „"Walhalla." Sympathiebetuigingen met het doel der meeting, o. a. van de militaire vereeniging „Voorpost," werden daverend toegejuicht. Van de genoodigde Kamerleden verscheen alleen de heer Heldt. Als bewys van instemming met het ge sprokene, werd op gebruikelyke wyze eene motie aangenomen voor den achtuurs-arbelds- dag, ter opheffing der loonslaverny en in overeenstemming met de besluiten van het congres te Parys en de wenschen der ver- eenigde arbeiders. Verliet de menigte, die deze Casino-meeting bijwoonde, in vry rustige stemming het ver gaderlokaal, in de Veenestraat kwam een in optocht naar huis trekkende troop in botsing, met de politie, die niet mocht toelaten dat een optocht door do straten toog. De politie zag zich genoodzaakt den troep met den wa penstok uiteen te jagen, hy welke beweging menige nieuwsgierige op niet onzachte wyze kennis maakte met dat wapen. Zelfs een agent in burgerkleeding werd vry ernstig aan het hoofd gewond door een slag. Gedu rende dit incident hoorde men twee schoten lossen. Personen met schotwonden zyn even wel niet ontdekt, zoodat men vermoedt dat er met los kruit is geschoten. Naar aanleiding van een en ander achtten de autoriteiten het noodig de in de kazerne gereed staande cava lerie naar de hoofdwacht te ontbieden, waar reeds eene vrij sterke wacht infanteristen onder de wapenen stond. De militaire macht behoefde echter niet het hoofdkwartier te verlaten, zoodat de cavalerio te halftwaalf, toen de stad haar gewoon kalm aanzien had herkregen, kon inrukken. Gedurende den avond doorkruisten militaire en pohtie-patrouilles de straten, waar zich voor het grootste gedeelte nieuwsgierigen bewogen. Luidens latere berichten was het uiteendry. ven door de politie van den na de meeting terug gekeerden troep, door de volgende omstandig heden noodig gooordeeld. Na afloop der vergadering werd het vaandel der socialisten naar „Walhalla" teruggebracht. De banierdrager werd omringd door veel jong volkje, dat, naar mate men verder in de stad kwam, steeds in aantal klom, zoodat de be geleiders ten slotte waren aangegroeid tot eene groote volksmassa, welke socialistische liede ren zong. De voorhoede van die schare werd door agenten van politie gewaarschuwd, dat men niet in optocht langs de straat mocht gaan, maar die aanmaning verloor zich in het gejoel der menigte of werd in den wind geslagen. Ook de sommatie van een der politie-ambte- naren tot de menigte om uit elkaar te gaan werd óf niet gehoord óf niet opgevolgd. Op het oogenblik, dat dit detachement politie, dat belast was met handhaving der orde in de Veenestraat, bezig was met pogingen om den troep te doen uiteengaan, waarby van den stok moest worden gebruik gemaakt, kwam de reserve uit de politie-afdeeling aan de Groenmarkt ter hulp en werd de volksverza meling met geweld uiteengejaagd, waarby vele slagen vielen. Gedurende dit tooneel werden één of twee pistoolschoten gelost, naar men vermoedt door eenige jongens uit den stoet. Eerst nadat geconstateerd werd, dat op dit punt der stad de orde was verstoord, is do hulp van de militaire macht ingeroepen, welko echter niet behoefde gebruikt te worden. Onder de by den uitval getroffen personen bevonden zich twee beambten van politie, die door hunne ondergeschikten niet werden her kend, en een man, niet behoorende tot den tierenden troep, en die zich in het politie- buTeeUheeft laten verbinden. KOLONIËN. BATAVIA, 2-5 April. Uit Singapore wordt dd. 2 April gemeld: De 1ste luitenant der artillerie J. C. Van de Velde, te Riouw, heeft zich doodgeschoten. De -generaal Warren, commandant der troe pen te Singapore, zal, particulier, met de „Godaverv" naar Batavia komen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iudiê zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verplaatst: Van de res. Kediri naar de res. Madcera. de bouoemde contr. 2da kl. J. A. E. Van Deventer. Bepaald, dat geplaatst blijft: In de res. Soerabaia. de bouoeuido adspiraut-eontroleur J. P. W. Houtman. Geplaatst: In de eontrólo-afdeeling Toepang, afd. Malang, de contr. 2de kl. H. J. Heijting. Toegevoegd: Aan don ass.-rea. voor de politie te Makasser. de adsp.-contr. F. A. Palmer Van den Broek; aan den ass.-rea. der Zuiderdistrieten, de adsp.-contr. H. Doell, thans ter beschikking van den ass.-res. voor de politie te Makasser. Gopfxatat: In de ooderafd. TeUo-Paranglo-E, afd. Makasser, de contr. 2de kl. J. G. W. Lui. Toegevoegd: Aan den contr. van de afd. Boven-Kapoeas, afd. 9intang. met Nanga Badan tot standplaats, de adsp.-contr. P. S. J. Emau. Verleend: Een 2-Jarig verlof naar Europa tv. 15-jarigeo onafgebroken dienst in N.-I., aan den contr. late kl. bij het B. B. op de beziitingen buiten Java en Madoera H. Van dor Wolk, met den rang en titel van contr. 1ste kl. bij het B. B. gesteld ter beschikking van den resident van Banka, om te

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2