N°. 9264. Vrijdag B£ei. A°. 1890. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Mei. Feuilleton. liet Roode Testament. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Hfzonderiijfce Nommeren 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.1?}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal- tarnen in de rechtswetenschap afgelegd door heer H. G. Hagen Jr. I- Bij beschikking van den minister van innenlandsche zaken van 30 April 1890, is tan den heer M. G. Hoekstra, met ingang tan 21 Juni a. s., op zijn verzoek, eervol ont- lag verleend als assistent by de natuurkunde an de Ryksuniversiteit te Leiden. Door het gemeentebestuur wordt ter algemeene kenni6 gebracht dat een aanvang al worden gomaakt met de inschryving voer en schutterlyken dienst van degenen, die aartoe dit jaar in de verplichting vallen. Deze inschryving zal geschieden in tien -fzondarlijke registers, met dien verstande, dat 18 personen, goboren in 1856 tot 1864 inge sloten, die zich hier ter stede, sedert de vo- fee inschryving, uit andere plaatsen met- Irwoon hebben nedergezet, waaronder ook yn begrepen de militairen, die sedert de aatste inschrijving hun paspoort verkregen zich alhier hebben gevestigd, alsmede de ich in dit Ryk en binnen deze gemeene sinds laatste inschryving gevestigd hebbende reemdelingen, zullen worden ingeschreven chter-in de registers, waartoe zy volgens gunnen ouderdom behooren; terwyi de ge- renen in het jaar 1865 zullen worden ge- aatst in een nieuw register, te wetenhet irsto van den jare 1890 en het tiende, of At der geborenen in 1855, van het vorige iaar, zal komen te vervallen. Ten einde deze inschryving geregeld afloope, wordt een ieder, daartoe in de termen val ïende, opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel op Vrydag 16 Mei de bewoners van wyk I, II en III op Zaterdag 17 Mei de bewoners van wyk IV en V; op Maandag 19 Mei de bewoners van wyk VI, benevens de bewoners van de buitenwyk op Dinsdag 20 Mei de bewoners van wyk jTII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des fiamiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op jdon bepaalden dag zich stiptelyk ter aange- duider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wyten hebbe de gevolgen, welke lit het achterblyven zouden ontstaan. By de Leidsche Spaarbank werd In de naand April ingelegd f 40,616.91, terugbe- :aald f 59,275.09terwyi zyn afgegeven 102 nieuwe en geheel afgelost 147 boekjes. Het gezamenlyk tegoed der 8716 deel hebbers bedroeg 1,709,985,88'/j. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 2 tot en met 5 April, zoodat de bladen van 27 Maart tot 1 April nog ontbreken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen-, Vrydag-avond om 10 uren bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Het examen voor de akte lager onderwys is te 's-Hage met gunstigen uitslag afgelegd door den heer J. Lokker, van Zoeterwoude. Voor den Tweeden Raad der gemeente Oegstgeest, in zake de annexatie, zyn geko zen de volgende heerenG. C. Mirandolle, P. A. Biljouw, A. D. D. Schretlen, J. Van Hoeken, G. Lubbe, A. Mulder en A. Den Haan. In de plaats van don 2den luitenant jhr. B. L. Van Spengler, die overgeplaatst is by het regiment grenadiers en jagers, wordt van het 4de regiment infanterie bij de normaal schietschool gedetacheerd, van 1 Mei tot 81 Juli a. s., do 2de luitenant E. IV. Klop. De by het 4de reg. inf. overgeplaatste kapi tein L. P. Van de Wal wordt ingedeeld by het 3de bataljon te Haarlem. De kapitein-adjudant W. J. Arriëns, van het 4de reg. inf., is bevorderd tot majoor by het 7de reg. inf. te Hoorn. Men meldt uit Amsterdam dat professor De Hoop Scheffer wegens 70-jarigen ouder dom ontslag ais hoogleeraar aan de univer siteit aldaar aangevraagd heeft. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Mei van Suez; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Mei van Port-Saïd; de „Zeeland" vertrok 30 April van Batavia naar Rotterdam; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 30 April te Marseille; de „Prins Willem III," van West-Indiè, laatst van Havre, arriveerde 30 April te IJmuiden. Ter herdenking van het 75-jarig bestaan der instelling van de Militaire Willemsorde wapperde gisteren te 's-Hage de nationale drie kleur uit de woningen van verschillende ridders en belangstellende stadgenooten. De groote zaal van „Diligentia" was in een feesthalle herschapen voor het gedenkfeest van de ridders gisteravond. Ook prykten er te midden van groen en bloemen en wapen borden do beeltenissen der leden van het vorsteiyk Huis. In de Trèveszaal werd des namiddags eene commissie geconstitueerd voor eene Vereeni- ging, welk-., onder de zinspreuk „Voor Moed, Beleid en Trouw", zal arbeiden in het belang van de ridders dier Orde, hunne weduwen en weezen. Generaal Verspyck lichtte dit doel toe en verklaarde dat de Koning het beschermheer schap had aanvaard, eindigende met den kreet „Leve Oranje! Leve de Koning en Grootmees ter der Orde!" Aan Z. M. is tolegraphisch met eorbiedigon dank en hulde van de oprichting kennis ge geven. De feestelijk versierde zaal van „Diligentia" was des avonds gevuld met eene keurbende van helden, die in dienst van het vaderland het riddeilruis Voor moed, beleid en trouw hadden verworven. Onder anderen werden opgemerkjr admiraal Gregory, oud-luit.-kolonel Verstege, met dr. Carsten, oere-commissarissen der vereeniging „Het Eereteeken", luit.-gen. Verspyck, vice-admiraal Van Gennep, luit.-gen. Van der Heyden, gen.-maj. Wiegand, luit.-gen. Bouwmeester, schout-by-nacht Spanjaard. Voorts tal van actief dienende officieren van het" Nederl. en Indisch leger. De Voorzitter der Tweede Kamer, jhr. Bee- laerts van Blokland, en eenige Kamerleden waren mode aanwezig. Majoor Bruinsma wydde don feestavond door in bezielde taal de loopbaan te schetsen van een waar vaderlander, don gepens. sergeant der artillerie G. J. Terwoord, ridder der Mibtaire '"illemsorde 3de klasse, eene onder scheiding, sedert de stichting der orde slechts aan twee militairen beneden den rang van officier te beurt gevallen. Sergeant Torwoord werd op verzoek van den spreker binnengeleid, terwyi alle aan wezigen zich van hun zetel verhieven onder luid gejubel en niet eindigende toejuichingen. En de geestdrift steeg telkens meer, toen het publiek de belangrijke heldenfeiten van den eenvoudigen man uit sprekers mond vernam. Daarna richtte generaal Verspyck het woord tot Terwoord en herinnerde in echte soldatentaal aan diens daden, toen hij onder hem diende. Namens de ridders bood hy hem een gemakstoel aan en aan diens vrouw het portret van haren man. Terwoord zeide de generaal had wel niet den hoogsten rang, maar het braafste gedrag gehad, dat ooit een militair deelachtig kon worden. Luit.-kol. Verstege herdacht koning Willem II en generaal Michiels en bracht hulde aan den Grootmeester, den Koning, onder het uitspreken der beste wenschen voor het koninkiyk gezin. Namens hot bestuur dankte de voorzitter van de vereeniging „Het Eereteeken" Reedijk, de sprekers. Door Z. M. is aan den by de landmacht in West-Indiê gedetacheerden lsten luit. der infanterie C. Van Drimmelen, van het leger hier te lande, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen stand. Met ingang van 1 Juni 1890, benoemd tot directeur van het Rykstelegraafkantoor te Harlingen, C. Vrancken, thans in gelyke bo- trekking te Zaandam. De tyd van duur der detacheering by de landmacht in West-India van den officier van gez. der 2de kl. O. A. Peters van het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht, aanvankeiyk vastgesteld op drie jaion, ver lengd met twee jaren. Zyn de dirigeerende off. van gez. 1ste kl. dr. W. Krol en J. M. Engelhart, van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen, voor ieder hunner, bepaald op ƒ2100 'sjaars. J. H. De Waal Malefijt benoemd tot bur gemeester van Achttienhoven en Westbroek. Met ingang van 16 Mei a. s. benoemd tot schoolopzieners: lo. in het district Zwolle, mr. Th. Ruys I.Pzn., thans schoolopziener in het district Arnhem2o. district Arnhem, de heer J. N. Valkhoff, thans schoolopziener in het district Heeronveen; 3o. district Heeren- veen, de heer J. E. Van Renesse, thans com mies by het dep. van binnenlandsche zaken, met gelyktydigo toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking4o. district Tiel, de heer A. M. Van Voorthuysen, schoolop ziener in het arr. Nymegen, met gelyktydigo toekenning van eervol ontslag uit laatstge melde betrekking. Zyn by het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemdtot dir.-off. van gez. 1ste kl., de dir.-off. van gez. 2de kl. dr. W. J. De Meyer en C. J. Van der Burcht van Lichtenberghtot dir.-officier van gez. 2de kl., de dir.-officieren van gez. 3de kl. H. C. Van Eyk van Voorthuysen, G. A. J. Baum en J. K. Stakman Bossetot dir.-officier van gez. 3do kl., de off. van gez. 1ste kl. A. Van Mens, J. H. Bystra en C. RippiDg, allen van gemeld personeel. ROMAN VAN A'A V IJK li DE JIOATEPIA. 76) Daar ging de deur weder open en de ge decoreerde heer verscheen. Hy zag zijne medeplichtige zitten en nam aan hetzelfde tafeltje plaats. Niet lang daarna kwam ook Bouvard bin nen. Raymond stond op, naderde hem en drukte hem de hand alsof hy hem in lang niet gezien had. „Onze vrienden schynen elkaar hier te ontmoeten", zeide Raymond. „A ja, ginds zit de dame „Kom hier by my zitten, bestel iets en ,oe alsof wy drukke zaken te besproken adden. Wy zullen inmiddels ons wild in het oog houden." Beiden begonnen thans een druk gesprek en bekommerden zich schynbaar niet om hunne omgeving. Abraham, want hij was de gedecoreerde heer, begon een gesprek met zyne mede plichtige over alledaagsche onderworpen, maar inmiddels fluisterde hy haar toe: „De slag is geslagen. „Ja, antwoordde zy, „duizend franken voor ieder. Wanneer krygen wy het geld?" „Aan myn huis, vanavond om achturen." „Ik zal er zyn met Edmond." „Geef my nu het boek; dan ga ik het by onzen lastgever brengen." Zy gaf hem het boek, dat hy in zyne portefeuille sloot. Bouvard had het gezieD, hy stootte Ray mond aan. „Zy geeft hem bet boek." „Goed", zei Raymond, „dan zullen wy van rollen verwisselenik volg den man, jy de vrouw. Vaarwel, kom vanavond aan het bekende adres." Raymond ging heen en trad een ander koffiehuis aan de overzyde binnen. Hier zette hy zich voor het venster, bestelde weer een glaasje cognac, dat hy aanstonds betaalde en hield het eerste koffiehuis in het oog. Niet lang had hy daar gezeten, toen de Jood naar buiten kwam. Raymond stond op, liet hem een goed eind vooruitgaan en volgde hem toen. „Ik wed tien franken tegen éën, dat hij naar Fauvel gaat", mompelde Raymond. Hy zou zyne weddenschap gewonnen heb ben, want Abraham begaf zich inderdaad naar de rue Guénógaud, waar hy tot de derde verdieping klom en by Fauvel aanbelde. Ook Raymond was het huis binnengegaan, maar bleef op de tweede verdieping staan en luis terde aan de trap. „Als hy nu by Fauvel binnen is, dan be trap ik hen beiden op heeterdaad." Dit liep Raymond tegen, want Abraham kreeg op zijn bellen, dat hy wel driemaal herhaalde, geen gehoor. Hy kwam weer naar beneden en Raymond klom eveneens de trap af. Buiten gekomen, bleef hy hem volgen, totdat hy twee politie agenten op den hoek van eene stille straat geposteerd zag staan. „Het is hier eene geschikte straat om hem te knippen", mompelde by en wenkte de agenten. „Volgt my, ginds loopt een dief, die moet ingerekend worden." Abraham liep langzaam voort. Fromental, met de agenten aan zyne zyde, haalde hem met eenige stappen in en legde de hand op zijn schouder. Abraham keerde zich driftig om en wilde zich losrukken, maar reeds hadden de agenten hem by zijne armen gegrepen. „Niet schreeuwen, geene poging doen om te ontvluchten", zei Raymond, „want dat helpt je toch niets." „Myn hemel!" riep de man, „wat wil je van my? Laat mij los; ik heb niets gedaan." „Ik volg je al vanaf de Nationale Biblio theek; nu zal je er wel genoeg van weten", zei Raymond; „volg ons nu gewillig; dat is de beste raad, dien ik je kan geven." Abraham zag dit ook in, want hy liet zich gedwee meevoeren. „Waarheen?" vroeg een van de agenten. „Naar de prefectuur van politie." Tien minuten later was Abraham in ver zekerde bowaring. T.YTT- Het was vijf uren. Op de stoep voor hot café „Du Dix- Neuvième Siècle" zat Fauvel een glas groc te drinken. Een rytuig hield voor het cafó stil. Als koetsier fungeerde Pascal Saunier, door een zwaren baard en den hoogen kraag van zyne jas onherkenbaar gemaakt. Jacques Lagarde zat in het rytuig. Fauvol stond op en naderde het rytuig, toen hy zyn client, dokter Thompson, herkende. „Prompt op tyd, waarde heer Fauvel", zeide hy, „stap in." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1