steenen gevel en steonen zijwanden en niet anders dan met pannen, leien, tegels of andere niet brandbare stoffen gedekt mogen zyn, terwijl van deze bepaling de gemeenteraad ontheffing kan verleenen. B. en \Vs. hebben alstoen do directie voornoemd uitgenoodigd de vereischte vergunning alsnog aan te vragen met overlegging van eene schotsteekening, waaraan door do belanghebbende thans is voldaan. Blijkens het door den voorzitter der commissie van fabricage ingesteld onderzoek bestaat tegen het behouden der gebouwen geen bezwaar, mits eene schutting worde ge plaatst ten genoege van Burg. en Weths., ten einde eene ontsiering van den Singel te voor komen. Zy geven mitsdien in overweging de gevraagde ontheffing van de bepalingen van art. 221 der Atgemeone Politieverordening tot wederopzeggons te verleenen onder de ver melde voorwaarde. - Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stofieiyk overschot van wyien den heer Cf. Aalbe:tsb;rg, in leven genees- en verloskun dige alhier. Vele vrienden en andere belangstellenden hadden zich op den doodenakker vereenigd om den overledene de laatste eer te bewyzen. Zes fraaie kransen en andere bloemstukken bedekten de lijkkist, toen deze boven de ge opende groeve geplaatst werd. De heer J. J. Van Hasyk Huyser van Reenen was de tolk der loge „La Vertil", wier leden ook in grooten getale amwezig waren, toen hy er op wees welke algemeene achting broeder Aal'oertsberg werd toegedragen, hoe men hem vooral ook daar heeft leeren kennen als oen braaf, uitstekend mensch, hier, geiyk elders, uitmuntende door de beminnelgkheid in zijn omgang met allen. Hij was in den vollen zin des woords vrymetselaar. Gedurende 65 jaren heeft hy gearbeid en de beginselen van huma niteit en het „ken u zeiven" hooggehouden. De woorden, welke hy sprak, waren woorden van wyshoid. Wy staan hier nu treurende, doch tevens met een dankbaar, ofschoon wee moedig gevoel, op deze zune laatste woning te staren, want volgens de vaste regelen der natuurwet was eindelijk ook zyn tyd aange broken. Namens zyne medebroeders van „La Vertu" legde spr. bij de overige eerbewyzen r.og oonige blosmen en een krans met alle warmte en gloed, die in hem is. Immers, op zyn levensweg had de overledene zelf ook zooveel bloemen gestrooid. De weduwe en de kinderen weten daarom dat zy hebben ver loren een trouwen echtgenoot en een liefde vollen vader. Hy ruste in vrede! De heer ds. R. Koopmans van Boekeren wees er op hoe men dezer dagen, als men een familiekring binnentrad, menigmaal hoorde zeggen„Onze goede Aalbertsberg is dood." Welk eene heeriyke beteekenis lag in dat een voudig woordje „onze" opgeslotenHet zeide alles. De overledene was dan ook de trouwe, hattelyke vriend van annen en ryken. Niet zonder reden noemde spr. de armen het eerst, want aan hen wydde de overledene niet het minst zyne zorgen en ging hy hen in hunne nooden na. Als geneesheer muntte hy door zyne deugden uit. Zelf was hy wars van allen lof, maar toch gevoelde spr. be hoefte in herinnering te brengen het werk dadig aandeel, dat de overledene heeft gehad in de oprichting zyner Kinderkerk, want Aal bertsberg was ook een oprecht kindervriend. Als hy ergens binnentrad, was het alsof er een zachte zonneschyn binnenkwam, wegens de warme deelneming, de innige belangstel ling, welke hy steeds aan den dag legde. Toen spr. den overledene op diens jubileum namens zoovele vrienden mocht toespreken, wen8chte hy hem een verder lichten levensweg. Die wonsch is vervuld geworden. De over ledene heeft eene heldero levensbaan gehad. Eindelyk naderde echter de avond en is na den avond de nacht gekomen. Na dien nacht evenwel komt het licht van boven, waar de eeuwigheid zetelt. Zoo zal ook Aalbertsberg door on3 niet vergoten worden en zyne nage dachtenis by ons in eere blyven. Door den oudsten zoon van don overledene, geneesheer te Velp, werden eveneens nog oenige woorden aan zyn beminden vader go- wyd en werd ten slotte door hem namens de weduwe en de verdere familie harteiyk dank gezegd voor de hulde, aan de nagedachtenis des afgestorvenen te dezer plaatse gebracht. Aan den gemeenteraad geven B. en Ws. in overweging; lo. tot wederopz9ggens vergunning te ver leenen aan a. R. Koekkoek, om twee bruggen te leggen en oen walmuur te maken voor zijne in aanbouw zynde huizen aan de Zoeter- woudsche singelsloot en eene waterleidings buis in het singelpad te leggen en b. J. Korevaar, om een gedeelte der Witte- singelsloot voor zijne woning ter lengte van ongeveer 15 meters en ter breedte van on geveer 3 meters te overwulven en bem den door do overwulving verkregen grond tot wederopzeggens in gebruik te geven, een en ander onder de door de commissie van fa bricage voorgestelde voorwaarden en behou dens, voor zooveel nooiig, de toestemming van de Gedeputeerde Staten en het Hoog heemraadschap van Rynland. 2o. aan de twee nieuwe straten achter de Langestraat gebouwd door P. Kooreman, de namen te geven van Pieterstraat en Johanna Mariastraat, mede onder de door de com missie van fabricage voorgestelde bepaling b-otrekkelyk de plaatsing van do naambordjes. Per Engelsche mail werden hedenna- middag door ons ontvangen do Bataviasche bladen van 24, 25 en 26 Maart, bonevens de „Deli-Crt." van 26 en 29 Maart. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren pryzenƒ54, 27.50, 5.70 en ƒ2.85. De voordracht van gemeente-geneesheer te Zaandam (in de vacature door het aan staand vertrek van dr. B. Stephan) bestaat uit de hoeren; dr. A. Van IJsendyk, te Hete- rendr. J. M. Rebel, te Utrecht, en W.Driendijk, doctorandus te Leiden. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, vertrok 26 April van Boulogne-sur-Mer en is 27 April Lizard ge passeerd; de „Schiedam", van Rotterdam naar Buenos-Avres, arriveerde 26 April te Boulogne- sur-Mer en heeft 28 April de reis voortgezet; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rot terdam, is 28 April Lizard gepassosrd; de „Zaandam", van Plata rivier naar Amsterdam, vertrok 26 April van St.-Vincent; de „Zuid- Holland", van Rotterdam naar Java, passeerde 26 April Ponta da Guia. De Staatscourant van heden meldt; By koninklijk besiuit van 25 dezer is. met ingang van 16 Mei 1890; lo. de luit.-gen. J. M. Van der Star, chef ran den generalen staf, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 3000 'sjaars; 2o. dien opperofficier's Konings dank betuigd voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan Zyne Majesteit en aan den lande bewezen. Met ingang van dezelfde dagteekening be noemd tot chef van den generalen staf, 's Ko nings adjudant in buitengewonen dienst, de generaal-majoor F. M. B. ridder Alowyn, van hot wapen der artillerie, thans op non-acti viteit; wordende die opperofficier, in verband daarmede, te rekenen van denzelfden datum, in zyn rang overgeplaatst by genoemden etaf. In don rang van kapitein overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers, de kapitein A. D. Petter, adjudant van het 3de regiment infanterie. Benoemd by den grooten staf, tot Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst, buiten eenig be zwaar van 's Ryks schatkist, de luit.-kol. J. E. Simon, van het reg. grenadiers en jagers, die in verband daarmede in zyn rang by dion staf wordt overgeplaatst, en hem den titulairen rang verleend van kolonel. Gemengd Nieuws. Tegen een baldadig heer uit Leiden, die op het Plein te 'a-Hage een persoon mishandelde, toen deze een paar dames te hulp kwam, die door twee heeren werden lastig gevallen, vorderde de subst.- off. van justitie by de Haagsche rechtbank heden 8 dagen gevangenisstraf. De be klaagde voerde als verdediging aan, dat de mishandelde verzocht had de zaak niet te vervolgen, waarop de voorzitter hem deed opmerken, dat dit natuuriyk niet van dien persoon afhing en in geen geval zooals beklaagde meende aanleiding zou kunnen geven tot het opleggen van eene lichtere straf. Te Delft is een begin van uit- voering gegeven aan het besluit van den gemeenteraad tot plaatsing van openbare drinkfonteinen. Reeds is een dezer fonteinen in de Oudemannenhuissteeg gei eed en weldra zullen op andere plaatsen dergelyke toestellen verryzen. Een man, die zich voortdurend schuldig maakte aan misbruik van sterken drank en hierdoor zichzelver. en zyn gezin te kort deed, is te Haarlem dood in zijne woning gevonden. Hij was eerst vijftig jaren oud. De ontvangst van giften ten behoeve van het Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglyders te Utrecht houdt, naar het „U. D." verneemt, nog steeds aan. Sedert den afloop der fancy-fair ontving het dames-comité, van hetwelk de circulaire is uitgegaan, eiken dag gemiddeld nagenoeg duizend gulden. Meer en meer wordt hierdoor de toekomst van het gasthuis verzekerd. Onder begunstiging van schoon weder hadden Zaterdag op het terrein der Amsterdamsche Sportclub het onderling con cours hippique en wedloopen plaats, door de „Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van jacht- en terreinryden" uitgeschreven. Een heerlyk voorjaarszonnetje bescheen het terrein, dat door den laatsten regen veel had geleden, doch zoo goed mogeiyk was in orde gebracht. Een groot publiek, waaronder de high life van Amsterdam, woonde het eerste concours dit jaar by. De muziek van het 7de regiment infanterie, onder leiding des heeren Zaagmans, verhoogde de feestelyke stemming. De uitslag was als volgt Concours voor het mooiste rijpaard: lste prys, een kunstvoorwerp, „Darling", vosruin van mr. Hilterman. 2de prys, eene zilveren medaille, „Daisy" ex. N. N., br. merrie van L. J. Enthoven. 3de prys, diploma, „Tambourine", vosmerrie van N. N. Tally-Ho voor paarden van alle landen en rassen, afstand pl. m. 3000 M., waarvan 2000 M. in draf en 1000 M. in flat-race. 1ste prys een kunstvoorwerp, 2de een diploma. lste prys, „Ada", zw. merrie van H. F. Bultman, ber. door J. J. Korthals Jr. 2de prys, „Irish Jester," vosruin, van H. F. Bultman Hz. Concours voor het beste springpaard; lste pry", „Vivat", van den heer Hilterman. 2de prys, „Caprice", van den heer Kort hals Jr. Men meldt uit Andel; Zaterdag- ochtend is in de nabyheid van den Yeenschen watermolen bewusteloos aan den weg liggende gevonden de persoon van J. V., van beroep vischventer, wonende te Veen, die, na in ge- melden molen te zyn binnengebracht, den laatsten adem uitblies. Daar de overledene somwyien misbruik van sterken drank maakte, vermoedt men dat hy, door drank beneveld, den nacht aan den weg heeft doorgebracht, en dientengevolge is overleden. Door de directie van de Neder- landsche Tramwegmaatschappy is voor hare werklieden de normale werkdag van acht uren ingevoerd, maarmet verlaging van de loonen. Ofschoon zy eerst bet gewenscht hadden, zyn nu ten slotte de meeste van die werklieden weinig met deze regeling inge nomen. Toch heeft de directie besloten den maatregel vol te houden. Berrenger, de Parjjsche bankier, die met een passief van 500,000 fr. onlangs de vlucht nam, is te Beriyn door Fransche agenten gevat. Te San-Augustine, in Texas, zaten twee mannen gevangen wegens moord aanslag. In den nacht van Donderdag op Vrydag werden zy door eene talryke, goed ge wapende menigte uit de gevangenis gehaald en gelyncht, door ze aan de hakon voor een slagerswinkel op te hangen. Te Frosinone (prov. Ro na) i s i n den nacht van Donderdag op Vrydag een huis ingestort, waarin zich 10 personen bevonden; 6 verloren het leven, 1 was volgens de laat ste berichten stervende en de overigen wer den zwaar gekwetst. Verleden Zondag zou te Clairac, in Lot en-Garonne, de heer Cassoura opstygen met een luchtballon. Zekere landbouwer, Lebrère genaamd, die met anderen den ballon hielp vasthouden, geraakte met zyn been in de touwen verward en werd meegenomen. Na eanige oogenblikken tot ontzetting der toeschouwers met het hoofd omlaag gehangen te hebben, wist hy zich op te richten en in het schuitje te klauteren. Een paard van lord Randolph Churchill, genaamd „l'Abbesso de Jouarre," behaalde Donderdag op de wedrennen te Sandown-Park den eersten prijs, d. i. duizend sovereigns 12,000). BUITENLAND. Frankrjjk. Te Parfis loopt weer eens hot gerucht eener ministeriSele crisis. Do reis van president Carnot zou ontworpen z(jn om den heer Con- stans geheel alleen te lat9n in den moeilijken en drukken tyd der vorkiozingen. Zelfs als de minister er in slaagde die bezwaren te over winnen, zou toch het verschil var. meening tusschen hem en de heeren Rouvier en De Freycinet hem dwingen zich uit de regeering terug te trekken. Den hertog van Orleans zal eene bronzen medaille met opschrift worden geschonken door een aantal royalisten. De namen der gevers worden in een album den prins aan geboden. De minister van marine heeft in den kabinetsraad depecuos medegedeeld, welke den toestand in Dahomey al3 niet verontrustend schetsen. Op den weg tusschen Vizzanova en Coste, op 'Corsica, is president Carnot een zonderling geval overkomen. Twee meisjes, die aan den weg stonden, trachtten den president te spre ken, maar zyn rytuig reed in vollen draf voorby. Toen namen twee heeren van 's presi denten gevolg de meisjes in het rytuig en namen ze mede naar Coste. Daar bleek, dat zy do jongste dochters waren van den bandiet Bellacoccia, die omstreeks 40 jaren in de bosschen leefde, en dat zij gekomen waren om voor hun vader en voor hun gevangen broeder genade te vragen. De president zeide den meisjes, dat een onderzoek zou worden ingesteld en dat, indien het mogelyk was, genade zou worden verleend. Het bezoek van president Carnot aan Corsica zal voor dit eiland, naar het schynt, binnen korter of langer tyd de voltooiing ten gevolge hebben van de spoorwegiyn tusschen Vizza- nove en Corte, het voortzetten van de opne mingen betreffende andere lynen en de vol tooiing der havenwerken te Ajaccio en Bastia. Dnitsohland. De bekende sociaal-democraat Goercke, vroe ger lid van den gemeenteraad te Borlyn, is wegens verduistering en wisselvervalsching tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld, In het Pruisische Heerenhuis ia prins Von Bismarck, tegen verwachting der toe schouwers, niet verschenen. Evenmin kwam generaal Von Ciprivi ter vergadering, aange zien hij eene byeenkom3t van den Pruisischen geheimen raad leidde. De „Hamburger Nachrichten" deeit mede dat prins Von Bismarck aan de beraadslagin gen van het Pruisische Hoogerhuis niet zal deelnomen, voordat de toestand duideiyker zal zyn te overzien. De heer Schippel, socialistisch lid van den Ryksdag, is door de provinciale recht bank te Chemnitz tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het verspreiden van valsche berichten, ten einde de handelwyze der overheid verdacht te maken. België. De Be'gische en Fransche afgevaardigden der Brusselsche slavernyconferentie hebben, tot het tegengaan van den slavenhandel in plaatsen van oorsproDg, voorgesteld, behalve slavenjagers met dwangarbeid te bedreigen, maatregelen te nemea tot beperking van den invoer van wapenen en krygsvoorraad. Bulgarjje. Er wordt uit Sofia geseindEr heerscht hier zekere ongerustheid op de ontvangst van het bericht, dat eene gewapende bende, langs den Donau uit Rumenib gekomen, het dorp Vyanovatz heeft aangetast. Uit Widdin zijn onmiddellijk troepen derwaarts gezonden. Te Widdin zyn vele personen in hechtenis ge nomen. Aldaar is eene prsclamatie verspreid tegen prins Ferdinand en den minister Stam- bouloff. Transvnal. Uit Durban wordt gemeld dat do hee: Dutoit, het hoofd van het ministerie va; ondetwys der Transvaalsche Republiek, zy: ontslag heeft gevraagd op grond dat d gezondheidstoestand zyner echtgenoote hei voor geruimen tyd zal verhinderen naar TraniJ vaal terug te keeren. Telegrammen. LONDEN, 27 April. Het jaariyksclie versl van den heer Baring over den toestand Egyptische geldmiddelen, gedagteekend Febr., is door de regeering by het Lagerb ingediend. Volgens dit verslag is het jaar 1839, oen finantiéel oogpunt beschouwd, buiten woo» gunstig, maar toch wordt het, om ontwikkeling van Egypte te verzekeren, noo geacht, dat de Engelsche bezetting en invloed dor Engelsche regesring, welke d. van afhanlreiyk is, worden gehandhaafd. NIEUW-YORK, 27 April. Volgens een t

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2