had aan don burgemeester dier gemeente ver gunning gevraagd, om op den avond van 1 Mei a. s. eene betooging te mogen houden voor den werkdag van acht uren, bestaande uit een optocht, opgeluisterd door muziek, fakkels en vaandels. Die vergunning is gewoigerd. KOLONIËN. BATAVIA, 13-19 Maart. Aan het officieel verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh ©n ondorhoorigheden, loopende van 17 Febr. tot en mot 4 dezer, ontleenen wy het volgende Nu en dan werden onze posten in de linie beschoten en schoten gelost op veldontdek- kingen on op dwangarbeiders, die het voor terrein van struikgewas zuiverden. Don 21sten Februari werd de luitenant, torreinopnemer, die onder dekking op het voorterrein van Sabang (VI Moekims) werk zaam was, licht beschoten. Een zevental maraudeerende Atjehers, dat groenten uit den groentontuin van een Chinees naby kampong Baroe gestolen had, stuitte in den nacht van den 19den op den 203ten Februari op eene hinderlaag nabij de kogel vangers op den weg tusschen Ketapang Doewa en Nesoeh. Één hunner werd gedood en achtergelaten en twee werden gewond en ontkwamen. De gedoode bleek een gedroste dwangarbei der te zyn, die zich geruimen tyd te Kendeng buiten de linie had opgehouden. Benden van Tengkoe dl Tirou hielden zich in den iaatsten tyd voornamelijk in de VI ©n IX Moekims op, waar zich ook diens zoons bevonden. In den nacht van 3 op 4 Maart werd Ke- tapan Doea met van ons herkomstige onge- eprongen granaten van 8 c.m., die de vijand tot springen had geconfectionneerd, alsmede uit een paar lilla's en met geweren, bescho ten. Het vuur bleef zonder uitwerking, eene enkele granaat schijnt te zijn gesprongen, van de overigen werd alleen de huls uitge dreven. Tot Noord- en Oostkust bleef de toestand 6tationnair. De rust werd in het Edische niet verstoord. De wd. assisteut-resident ter Noord- en Oostkust en de controleur van Tamiang wendden pogingen aan tot vereffening van "het sedert geruimen tijd bestaand grensge schil tusschen Langsar en Tamiang; eene beide partijen bevredigende oplossing werd echter nog niet verkregen. Onze versterking te Segli werd slechts zeer •weinig beschoten. Den 22sten Februari werd een begin ge maakt met het slechten van de wallen der oude versterking. Het gansche werk wordt geacht in ongeveer eene maand te kunnen afloopen. Het hoofd van Melaboeh Toekoe Tjihiq Mantsoer keerde met den assistent-resident voor de Westkust naar Melaboeh terug, waar de ru3t niet verstoord werd. Er viel vrij veel regen. Bandjirs in de Atjeh- rivier kwamen nu en dan voor. Onder de inlandsche bevolking was de ge zondheidstoestand bevredigendonder het gar nizoen gunstiger dan gedurende het vorig -tijdvak, waarover het politiek verslag loopt. Het gemiddeld aantal lijders in het hos pitaal te Pantei-Perak, per dag opgenomen, bedroeg 18.3, tegen 22.7 gedurende het vorige tijdvak; daarvan waren lydende aan berri- •berri 8, tegen 9.6 gedurende den vorigen verslagtyd. Door den gouverneur-genoraal van Ned.-Indië zyn •de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij de expl. van '8. S. op Java: met ingang van B April tot chef der cxpl. van de Weaterlijnen, de chef van de expl. der lijn Djokdja Tjilatjap. J. Bluyter; tot chef van do •expl. der lijn Djokdja Tjilatjap de chef der 2do afd. van de expl. der Oosterlijnen A. E. Lindo; tot chef der 2de afd. van de expl. der Oosterl. do chef der 2de afd. van de expl. der Weaterl. F. A. Schsafma; -tot chef van de 2de afd. dor expl. van de Westerl. do chef der 2do afd. van de expl. der lijn Djokdja- Tjilatjap J Bouwens; tot chef der 2de afd. van do •cxpl. der lijn Djokdja-Tjilatjap de adj.-chef der 2de afd. G. Monod de Froidcville. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'elands ■dienst, de hoofding. 2de kl. bij den Waterstaat en 's lands B. O. W., J. F. Van Lakerveld, met bepaling dat dit ontslag zal ingaan op S April 1890. Benoemd: Tot hoofdinspecteur der spoorweg diensten en hot stoomwezen, tevens chef der afd. spoor- en tramwegen en hot stoomwezen van het depart, der B. O. W., J. K. Kempeea, thans mot de waarneming dier betrekking belast; tot. adsp.-con- trolexir bij het B. B. op de bezittingen buiten Java en Madoora de ambtenaar voor den burg. dienst ter beschikking van den Dir. van B. B., W. D. Yan Drimcn Littel. B o p a a I d, dat belast b 1 ij f tMet het be heer over hot boschdistrict SemarangSoerakarta Dj ikjakaria, do benoemd?, houtvester der lste klasse A. E. J. Bruinsma. Belast: Met liet beheer over liet boschdistrict Zuid-WestIiembangNgawi, de herbenoemde hout vester 2de kl. J. W. J. Van Dijk, thans werkzaam in het boschdistrict Semarang—SoerakartaDjokja karta. Met bet behoer over het boschdistrict Kedoo BagelenBanjoemas, do houtvester 3do kl. W. H. Fock, thans belast met hot beheer over het bosch district ProboliDggoBeeoeki. Met het beheer over het boschdistrict Probolinggo— Beeoeki, de adjp.-houtvester D. J. A. Vrjjdag, thans workzaam onder de bevelen van den houtvester, be last met het beheer over het boschdistrict Rembaag Blora. T e r 1 e e n d Een 2-jarig verlof naar Europa met ingang van 9 April 1896.wegens gewichtigefamilio- aangolegenheden aan den stadsapothekor te Batavia P. Houtzager Jzn. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zyne be trekking wegeDs ziekte de verificateur 4de kl. bjj do in- en uitvoerrechten en accijnzen J. A. Van Ros malen; eervol uit 's lauds dienst de commies 3de kl. by den post- en telegraafdienst J. M. A. Sloot. Benoemd: Tot ttjdelyk vervanger van don stads- apotheker to Batavia P. Houtzager Jzn., gedurendo diens afwezigheid met verlof naar Europa, J. Visser, particulier apotheker te Batavia. G e 81 o 1 d Tor beschikking van den directeur van B. O. W., ten einde dienst te doen als opziohter 3de kl. by den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werkon, C. J. Evers door den minister van koloniën gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië om tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken te worden betoomd. Tor beschikking van den directeur van financiën om bij zijn departement te worden werkzaam gesteld de ambtenaar voor den burgerlijken dienst ter be schikking van den directeur van Binnenlandach Be stuur G. H. Th. Wiggors van Korchem. Ontslagen: Op verzoek eervol uit's lands dionst de resident vaD Banjoemas mr. L. J. Selloger; eervol nit 's lands dienst wegens volbrachten dienst tijd de secretaris der Weee- en Boedelkamer te Semarang W. F. Ingram. Benoemd: Tot secretaris der Wees- on Boedel kamer te Semarang het lid van de Weee- en Boedel kamer te Makasser A. J. Van Bronckhorst. Bij den post- en telegraafdienst: tot hoofdkantoor- chef de kantoorchef lste kl. H. D. A. De Wolff; tot kantoorchef 2de kl. de commies lste kl. A. De Graaff tot commies lste kl. C. P. Copper, vroeger die be trekking bekleed hebbende, thans wd. commies 2de kl.; tot commies 2do kl. de commies 3de kl. P. C. Baaij; tot commies 3de kl. de adj.-commiezen A. A. A. Sollewijn Gelpke, M. M. Willemsz, Geeroms, O. W. Von Ranzow en J. H. Lincklaen Aniens. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van 6 April 1890, aaD den hoofdinspecteur, chef van dc-n post- en telegraaf dienst G. W. Ten Brummeler; wegans 15-jarigen onafgebroken dienst, met ingang van 4 April 1890, ann den laten commies bij het dept. dor B. O. W. J. C. Zylmans. Benoemd: By den post- en telegraafdienst met ingang van 6 April 1890 tot hoofdinspecteur, ohef van den dienst, de inspecteur lste kl. D. Göllner; tot inspecteur lste kl. B. Epple, vroeger dien rang bekleed hebbende, thans wd. insp. 2de kl. Met ingang van 18 April 1890 tot hulpprediker ten dienste der inl. chr. gem; te Ameth op het eiland Noesa Laut (Amboina) de hulpprediker te Harockoe 8. Huisingh; te Harockoe (Amboina) do benoemde hulpprediker bij do inl. chr. gem. in N.-ï., J. L. Moona. Tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van hulponderwijzer by de kweekschool voor inland sche ouderwijzers to Padang Sidempoean (Tapanoelio) de ond. 3de kl. bij het openb. lag. ond. voor Europ. en met dozen gelijkgesteldcn J. J. Van Enpen. Bcaotad: Bij den waterstaat en 's lands B. O. W. tot hoofdingenieur 2de kl. de ing. lste kl. H. E. Van Berckel en J. E. De Meyer; tot ing. late kl. do ing. 2de kl. J. Nohout van der Veen, E. A. C. F. Von Essen, J. L. Pierson, J. C. Bibbers en A. P. Melchlor; tot ing. 2de kl. do ing. 3de kl. H. G.-C. Tan Dorp, A. Troeeon de Haan, M. Ypelaar, J. Wilke, A. H. Saltet en J. W. Van Marle; tot ing. 3do kl. do adsp.-ing. W. H. M. De Bruijn, F. J. Van Oppen, B. V. E. Houthuijsen, K. F. H. Roos, J. F. P. J. Straatman, J. C. Van Aalst, G. P. M. H. De Pelser Berenaberg en B. M. Blydenstein; tot adsp.- ing. F. M. E. L. Kersten», thans ter beschikking van den dir. der B. O. W. om als adsp.-ing. dienst to doen, en F. C. Naulta, civiel-ingenieur. Ontslagen: Op verzoek eervol nit 's lands dienst do sohout voor de politie te Soerabaia L. Van Wijk. B e n o om d Bij den waterstaat en 'a landa B. O. W., met ingaDg van 3 April 1890, tot hoofdin genieur 2do kl. de ing. lste kl. 8. J. Numans; tot ing. lete kl. de ing. 2do kl. D. Havelaar; tot ing. 2de kl. de ing. 3de kl. W. JBlenbaae. Bij het B. B. op Java en Madura: tot controleur 2do kl. de adsp.-contr. H. M. J. Schrok; tot edBp.- contr. do ambtenaar voor den burg. dienst ter be- schikkkig van den dir. van B. B., A. Mulder. Departement van Oorlog. Verleend: Een2-jarig verlof naar Enropa, wegeaa ziekte, aan df off. van gez. lste kl. V. Kohier. Bevorderd: Tot laten luit. der inf. de 2de luit. P. Hintze. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gez. der 2de kl. dr. 8. Monnikendam. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'e landa dienst de wd. ing.-worktnigkun- digo 3de kl. by het marine-établissement te Soerabaia H. L. Verwohlt. Benoemd: Tot commandeur voor het vak van scheepsbouw bij het marine-établissement te Soerabaia H. S. Hageman en zulks met intrekkingzyoer plaat^ sing in dezelfde betrekking van commandeur bij dé expl. van het bosch Bajangan. Vergunning verleend: Om t-o repatriëeren aan den luit. tor zee 2de kl. M. C. Van Hall, wegens ziekte; aan den ofi'.-mach. 2de kl. Z. Klompé, we gens ziokte. Gcveilde perceelon. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op 19 April 1890, ton over staan van den notaris A. Van Leeuwen, van Het dubbel huis en erf aan den Middelweg, No. 33, kooper G. H. Langezaal, voor 2035 het huis met bovenwoning aan de oostzijde van de Middolstegracht, No. 91, kooper K. J. A. Brouwer qq., voor 2110; het huis daar nevens, No. 89, kooper 0. L. De Vries, voor ƒ1505; het huis en erf aan do noordzijde van de 3de Groenesteeg, No. 58, kooper W. F. Meyer qqvoor ƒ3650; het huis en erf aan de oostzijde van de Oranjegracht, No. 69, kooper J. Smittenaar, voor ƒ1350; het huis en erf aan de oostzijde van de Oranjegracht, No. 139, kooper J. Dietz qq., voor ƒ1395; het huis en erf aan de noordzijde van de Langegracht, No. 196, kooper D. Vroom, voer ƒ2840; twee huizen en erven aan de west zijde van het Huygstraatje Nos. 1 en 2, gecom bineerd kooper C. Van Valderon, voor 1076; het huis en erf aan de oostzijde van de Kraaierstraat, No. 12, kooper K. J. A. Brouwer qq., voor 2275; het huls en erf aan de Spilsteeg, No. 2, kooper P. Visser qq., voor 352het huis en erf aan de noordzijde van de 2de Haverstraat No. 54, kooper J. Boter- mans qq., voor ƒ620; een dito daarnevens, No. 56, kooper J. J. De Kier, voor 620 drie huizen en erven aldaar, Nos. 58, 60 en 62, kooper O. G. De Vries, voor 1850; een dito aldaar, No. 64, kooper J. Smittenaar, voor 640; .drie huizen en erven aan de westzijde van de Vestestraat, Nos. 98, 100 en 102, kooper P. Jardin, voor ƒ1770; zes huizen en een pakhuis aan de Uiterstegracht, No. 136, en Krakeelpoort, Nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6, kooper J. Van Rossen, voor 2461; het huis en erf aan de noordzijde van de Kampersteeg, No. 14, kooper F. J. Van Beugeriag qq., voor ƒ835. Ten overstaan van den not. mr. J. A. F. Coebergh: Het heerenhuis en erf en tuin aan den Ouden Singel, No. 60, kooper C. Chris- tiaanse Jr., voor 5000; twee aan elkander verheelde huizen, ingericht tot winkel en magazijn voor ijzerwaren en woonhuis aan de Warmoesmarkt, Nos. 23 en 24, met uit gang in de Torensteeg, benevens een pakhuis in de Waagpoert, aan de Aalmarkt, gecombi neerd kooper J. W. Hoogenstraaten qq.,voor ƒ14,360; het huis en erf aan de Boerhaven straat, No. 17, kooper P. J. H. Speel, voor 1825; een dito aldaar, No. 18, kooper J. "Wensveer qq., voor 1700een dito aldaar, No. 19, kooper D. Teske, voor 1725een dito aldaar, No. 20, kooper O. G. De Vries, voor 1775; het huis en erf met bovenwoning aan de oostzijde van de Ged. Voldersgracht, No. 38, kooper P. Van Oerle qq., voor 1102; het huis en erf aan de noordzijde van het Levendaal, No. 46, kooper J. I. Planjer qq., voor ƒ1400; het huis en erf aan de noordzijde van de Groene steeg, No. 54, kooper S. Van Leeuwen, voor ƒ1400; het huis en erf aan de noordzijde van de Galg- of Morschstraat, No. 41, kooper J. N. v. d. Reyden Jr. qq., voor ƒ1845; het huis en ©rf aan de noordzijde van de Arm- straat, No. 19, kooper C. L. GoddtJn, voor 931. Ten overstaan van den not. mr. C. H. P. KlaverwydenHet huls met bovenwoning aan den Ouden Rijn, No. 188, kooper H. Van Bor- selen qq., voor ƒ2580; het hujs en erf aan de oostzijde van de Sint-Jaccbsgracht, No. 18, koeper J. J. Huy, voor 1005. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Voorl. Donderdag woonde ik de vergade ring by van het Hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Zendelinggenootschap te Rot terdam, waarin besloten werd eene nieuwe zending te vestigen te Gorontalo en Posso op het eiland Celebes. Tot dat besluit werd men gebracht door de gegronde overtuiging, dat de bevolking aldaar groote vatbaarheid en zelf3 verlangen toont tot de aanneming van het Christendom, doch tevens gevaar loopt, zoo het er niet zeer spoedig ge bracht wordt, eene wisse prooi te worden van den Islam of het Mohammedanisme. Nu nog tijdig, zou onze zending, by uitstel, zeker te laat komen. Gebrek echter aan voor dit doel beschikbare gelden dreigt oorzaak te worden, dat het genomen besluit voorshands niet kan worden ten uitvoer gelegd. Het is daarom, dat ik mij niet verantwoord acht, indien ik niet allen, die met my belang stellen in deze groote en goede zaak, heb opgewekt, om mij daarvoor eene geldelijke bijdrage toe te zenden, ketzfl aanzienlijk of gering. Zouden er onder de talrijke lezers van Uw blad, hier of in den omtrek, niet gevonden worden, die ray, nadat ik zelf deed wat ik kon, daartoe de behulpzame hand willen bieden? In elk geval dank ik U, Mijnheer de Redacteur 1 voor Uwe wel willendheid, om deze oproeping koeteloos te plaatsen, waarop ik hoogen prijs stel. Leiden, 19 April '90 Prof. Prins. CORRESPONDENTIE. In den uitslag der Tentoonstellings-verloting zyn een paar druk fouten geslopen. Er staat 1577, hetgeen 2577 moet zijn; terwijl in plaats van 274 moet gelezen worden 2074. Verder doolt men ons mede dat 744 moet zyn 774. -- G. S. v. d. S. te O.! Uw stuk is niet voor plaatsing in ons blad vatbaar. De be hoorlijke vorm ontbreekt er aan. BUITENLAND. Dultsohland. Ofschoon prins Von Bismarck tot dusver den hertogstitel heeft genegeerd, wordt, vol gens de „Nordd. Allg. Ztg.", thans by het departement van oorlog een diploma in ge reedheid gebracht van generaal der cavalerie ten behoeve van prins Otto Von Bismarck, hertog van Lauenburg. De commissie der vereenlging voor de Duitsche suikerindustrie heeft, blijkens eene kennisgeving van het bestuar dier vereeniging, met eenparige stemmen besloten protest aan te teekenen tegen de door de regeering voor genomen opheffing der belasting op de grond stof, daar de suikerindustrie by de stijging der arbeidaloonen de uitvoerpremie niet kan ontberen, zonder volkomen onbekwaam te worden om op de wereldmarkt t© concurreeren. De commissie vertrouwt dat de vertegenwoor digers van den landbouw in hun eigen belang dit protest zullen ondersteunen. Naar men te Hamburg met zekerheid verneemt, zullen, krachtens een besluit van den Senaat, al de by Staatsinrichtingen te Hamburg werkzame arbeiders, (he op 1 Mei a. 8. een rustdag nemen, wegens contract breuk worden ontslagen. Volgens de „Reichsanzeiger" handelde de kroonraad Zaterdag over de schoolquaestie en over de oprichting van standbeelden voor keizer "Wilhelm I en keizer Friedrich. Belgio. Stanley is Zaterdag aan de Fransche grens door twee Belgische officieren namens ko ning Leopold ontvangen. Een dezer officieren was een bekende Congo-reiziger. Ook burge meester Buis en de wethouders van Brussel waren hij de begroeting aanwezig, daar Stanley ook de gast dier stad is. In eene korte toespraak betuigde Stanley zyn dank voor de ontvangst. Aan alle sta tions tusschen de grens en Brussel werd Stanley met geestdrift begroet. Aan hetZui- der-station werd de reiziger verwelkomd door den burgemeester van St.-Gilles en .een van de leden van den Congo-raad. In een open hofrytuig reed Stanley naar het koninklyk paleis. Eene talryke menigte stond geschaard langs den geheelen weg naar het koninklyk paleis en ontving Stanley met levendige toejuichingen. Des middags gaf de koning een feestmaal ten paleize. Stanley werd vergezeld door zyn© luitenants Jephson en Wilson en den genees heer Parke. Oosteur.-Hong.-Monarchle. De besturen der staatswerkplaatsen en andere inrichtingen hebben van de regeering mededeeling ontvangen, dat by haar geene enkele reden bestaat, om den arbeiders te veroorloven, op 1 Mei rustdag te houden. De werkstaking in de mijnstreek van Ostrau en Karwin (Moraviê) breidt zich nit tot de districten Ashoriez, Bachka, Pesno en Fried- land. Wanordelykheden hebben niet plaats gehad. Troepen zyn in alle richtingen afge zonden. Telegrammeik BERLIJN, 20 April. De plotselinge ver plaatsing van den Duitschen marine-attaché, baron Plessen, naar Kopenhagen, staat, vol gens de „Vossische Zeitung", in verband met eene poging tot omkooping van een Russisch ministenèel beambte, ter verkrygmg van het geheime vestingplan van Kroonstad. BELGRADO, 21 April. Volgens berichten, bier uit Sofia ontvangen, zal de Bulgaarsche regeering weldra weer een vertegenwoordiger in Servié benoemen. WEENEN, 21 April. In het district Ostrau zyn rust en orde hersteld. Volgens de bladen begint de toestand in alle kolendistricten gunstiger te worden. WASHINGTON, 21 April. Het Congres der drie Amerika s is gisteren onbepaald gesloton. RIO-DE-JANEIRO, 21 April. De heer Ben jamin Constans, gewezen minister van oorlog, is benoemd tot minister van openbaar onder- wys, posterijen en tolegrapbie. Als minister van oorlog is Constans vervangen door den heer Floreano Pescota. ROME, 21 April. De Paus herinnerde by de ontvangst der Italiaansche pelgrims in

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2