N°. 9253. Zaterdag ld A0. 1890. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 18 April. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRU« DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171- Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer L. N. Roo&enburg, geb. te Dordrecht, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Partieel appèl." Aan dezelfde universiteit is het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door de hoe ren: H. Koppeschaar, J. A. Spruyt, A. De Niet en T. Van den Hoorn; het examen in de tandheelkunde door den heer J. J. Son. De onderofficiers-vereeniging „Door Vriend schap vereenigd" is voornemens op Zaterdag den 3den Mei a. s. een huishoudelijk feest te geven in het lokaal „Vondelhoven", aan den Stationsweg, alhier. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 19 22 Maart, alsmede de „Deli-Crt.", alleen van 19 Maart. Aan den luit. ter zee Ide kl. W. Rau- wenhoff, non-actief te Leiden, is een jaar verlof verleend. Hy zal alzoo zyne plaatsing met 1 Mei aan boord van Zr. Ms. monitor „Cerberus" niet opvolgen. Aan den heer J. Corbeau, hoofd der openbare lagere school in het dorp te Zoeter- woude, ie, op zijn verzoek, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vergunning verleend om kerkelijk ontvanger te zjjn by de Herv. gemeente aldaar. Men meldt ons uit Katwijk aan den Rijn Onze protestantsche kerk, welke in zóó treu- rigen toestand verkeert dat de ruiten inwaaien en de vochtigheid de muren verteert, zal eens flink onderhanden genomen worden. Zoo zullen o. a. de slechtste vensters in het koor en de zijbeuken in oorspronkeljjken toestand met cathedraal-glas vervangen en zal de beroemde graftombe van de familie Van Waesenaer van Catwyck hersteld worden, terwijl er boven dien nog meer dringende zaken zullen ge schieden. Het geheel wordt bekostigd van eene gift, uit de nalatenschap van de baronesse Van Wassenaer van Catwyck. Een en ander zal geschieden onder leiding van den heer H. J. Jesse, architect te Leiden. Aanstaanden Zondag, des voormiddags te 10 uren, zal voor de Hervormde gemeente te Warmond optreden ds. Van Elden, predi kant te Katwijk. Zondag, 20 April a. s., des voormiddags te tien uren, hoopt dr. J. Groenewegen, pre dikant te Delft, in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te treden. Beroepen is bij de doleerende gemeente te Aarlanderveen de heer L. Spoel, te Kampen. Bedankt heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Schoonrewoerd ds. J. Bolkestein, te Ter-Aar. De Pauselijke nuntius vertrok gister voormiddag met zijn secretaris van 's-Hago naar Schiedam, in verband met de Katholieke feestvieringen aldaar. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Alfen aan den Rijn is benoemd de heer H. Overes. In de heden gehouden bestuursvergade ring der „Werkinrichting" te Noordwyk is tot werkmeester benoemd de heer A. Hoek, van Katwijk aan Zee. Er waren 80 sollicitanten. Op Woensdag 23 April a. s., des namid dags te 4 uren, zal de gedenksteen geplaatst worden in het te 's-Hage nieuw te bouwen kinder-ziekenhuis aan de Laan van Meerder- voort. Blijkens eene opgave in de Staatscou rant van 18 dezer bestond de bevolking van Zuid-Holland op 1 Januari 1890 uit 161,176 m. en 496,658 vr., totaal 957,834, tegen 943,495 (454,753 ra. en 488,742 vr.) op 1 Januari 1889. Den Haag telde op 1 Januari 1890 eene bevolking van 70,822 m. en 85,675 vr., totaal 159,497Rotterdam95,250 m. en 108,222 vr., totaal 203,472Leiden21,892 m. en 24,437 vr., totaal 46,329. Akte-examens. -'s-Gravenhage, 17 April. Geöxamineerd 7 vr. cand., van wie toegelaten werden de dames: A. C. Byiaard, uit Berg ambacht; J. P. Burgersdijk en S. J. Van Eyk, uit Gouda, en H. Gobius du Sart, uit Voor schoten en 8 mann. cand., van wie toegelaten werden de heerenK. Dorsman, uit Heinenoord J. Van Donkelaar, uit Dordrecht, en A. v. d. Graaf, uit Kinderdijk. Het heeft Z. M. behaagd te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Von Schelling, laatstelijk vice- consul van Duitschland te Yokohama. Is het „Haagsche Dagblad" wel onder richt, dan worden er pogingen aangewend tot het stichten eener vereeniging van ridders der Militaire Willemsorde, voor zoover z(j be lmoren tot den officierestand. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Batavia, is 17 April Perim gepas seerd; de „Merapi," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 17 April van Marseille; de „Bantam," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 April Perimde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 17 April van Suez; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Apiil Dungenoss. De minister van binnenlandscho zaken is teruggekomen van zijn besluit, om de Ryks-Normaalschoo! te Warfum op te heffen. Wijziging der Kiestabel. Het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsvoorstel tot splitsing der groote ge meenten in afzonderlijke kiesdistricten en wel Groningen in 2, Utrecht in 2, Amsterdam in 9, Rotterdam in 5 en 's-Gravenhage in 3, beoogt aan het stelsel van enkelvoudige dis tricten volledige toepassing te geven. De minister van binnenl. zaken meent dat de zelfde redenen, welke voor do indeeling van het geheele land in enkelvoudige kiesdis tricten pleiten, ook in gelijke, zoo niet in meerdere mate voor de indeeling der groote steden gelden, terwijl geene enkele reden afdoende schijnt om aan de kiezers in die steden een anderen invloed op de samen stelling van de volksvertegenwoordiging te geven dan aan de kiezers in de andere deelen dee lands is toegekend. Tor rechtvaardiging van zulk eene uitzondering moet men zijne toevlucht nemen tot argumenten, die, hoeveel waarde zij ook op zichzelven beschouwd mogen hebben, toch niet passen in het stelsel van districtsverdeeling, dat nu eenmaal in onze staatsregeling is aangenomen en waarschijn lijk in langen tijd niet door een ander zal worden vervangen. De bedenking, dat het organisch verband der gemeente zou worden verbroken, heeft geene waarde in het systeem van ons staatsrecht, volgens hetwelk de in gezetenen rechtstreeks individueel deelnemen aan de verkiezingen en niet door middel van organismen. Dat de grenzen der kiesdis frieten thans samenvallen met gemeente grenzen, is eene toevallige omstandigheid, te danken aan redenen, buiten het kiesstelsel gelegen. De kiesdistricten vormen geene ver eeniging van gemeenten, maar zijn en blijven niets anders dan geographische groepeeringen van kiezersde organen der gemeente hebben niet den minsten invloed op den uitslag der verkiezingen, de kiezers stemmen niet als ingezetenen der gemeente, maar als inge zetenen des lands, en hun ingezetenschap der gemeente heeft met de combinatie der uitgebrachte stemmen niets te maken. Het tegenwoordig wetsontwerp zal te ge- moet komen aan het groot bezwaar tegen de bestaande indeeling, dat de kiezers in de vijf groote gemeenten zonder eenigen deugdelijken grond in eene andere betrekking tot de door hen gekozen afgevaardigden worden gesteld dan de kiezers in de andere districten des lands. Dezelfde indeeling is thans voorgesteld als door minister Heemskerk opgenomen in zijne nota van 9 Maart 1887; ze is gemaakt in overleg met de burgemeesters, en berust op de bestaande indeeling dier gemeenten in Wijkon en buurten en schijnt de meest prac- tische. Alleen voor Rotterdam zjjn eenige wijzigingen aangebracht. Verder zijn eenige wijzigingen in de kies wet voorgedragen, verband houdende met de splitsing der meervoudige districten. In art. 37 is nu bepaald dat de stembil jetten ten minste (in plaats van 8) dagen vóór den verkiezingsdag moeten rondgezon den worden. Voorts dat het zegel op het stembriefje moet zijn afgestempeld en dat één zegel voldoende is. In art. 38 is nu o. a. bepaald dat de leden van het bureau van stemopneming en de gemeente ambtenaren, die het bureau bijstaan, bij dat bureau hunne stembriefjes inleveren. In art. 41 is bepaald dat de inlevering der stembriefjes te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra venhage, Utrecht en Groningen reeds om acht uren 's morgens aanvangt, in 't belang der talrijke werklieden-kiezers in die districten. Bij kon. besluit kan dat aanvangsuur van acht ook in andere districten worden toegelaten. Volgens de jongste officiöele gegevens zal het aantal inwoners in de gesplitste distric ten bedrageninGroningen I 44,915, Groningen II 42,519; Utrecht I 41,381, Utrecht II 47,865; Amsterdam I 44,902, Amsterdam II 43,692, Amsterdam III 52,680, Amsterdam IV 39,152, Amsterdam V 47,722, Amsterdam VI en Nieuwer-Amstel 42,853, Amsterdam VII 47,565, Amsterdam VIII 51,215, Amsterdam IX 37,869; Rotterdam I, met Kralingen en Capelle a/d. IJsel 47,805, Rotterdam II 43,893, Rotterdam III 43,909, Rotterdam IV 43,748, met Charlois 39,853; 's-Gravenhage I 49,399, 's-Gravenhage II 51,706, 's-Gravenhage III 48,342. Voorgesteld wordt het in werking treden der wet uit te stellen tot de periodieke ver kiezingen in 1891, tenzij onverhoopt vóór dien tijd de Tweede Kamer mocht worden ont bonden, in welk geval b(j K. B. de wet vroeger in werking kan worden gesteld. Ter voorkoming van moeilijkheden ls be paald dat vacatures van leden, die in Sep tember 1891 zullen aftroden, niet meer zullen worden vervuld, indien die vacatures na 20 April 1891 ontstaan. ROMAN VAN IATIER DE MOKTÉPIX. 56) „En als het testament nu eens niet gevon den wordt?" „In dat geval moet je maar zeggenvaart wel, schoone droomen! Men moet philosoof zjjn, meidlief." „Je hebt goed praten, je bent rijk en ondanks je vermogen leef je als een kluizenaar. Ohoe geheel verschillend zijn onze karakters, hoewel wij toch van denzelfden vader en dezelfde moeder zyn." „Daar heb je geiyk in. Terwyi ik myn ge heele leven gewerkt en gespaard heb, heb j(j je geheele leven niets anders gedaan dan geld ver kwist. Je hebt een prachtig huweiyk gedaan, maar het bleek spoedig, dat je evenmin de waarde van het geld kendet als je man. Je hebt altijd op te grooten voet geleefd, maar zoolang je man leefde, kon het nog gaan, ja, by zyn dood liet myn brave schoonbroeder je nog een redeiyk kapitaaltje na. In plaats van daarvan nu niets te verteren dan de rente, ben je blij ven voortloven, alsof je man er nog ware." „Ik kon my toch nog niet uit de wereld terugtrekken op myn leeftyd? Ik bennauwe- lyks twee en veertig jaar en myn spiegel ver zekert my, dat ik nog altyd schoon ben." „Zoek dan iemand, die het met je spiegel eens is, en hertrouw." „Weer een meester nemen? Ik heb er een gehad, dat is genoeg. Myne onafhankelijkheid boven alles." „Dan hadt ge beter je geld moeten bewa ren, maar je hebt te veel gerekend op de erfenis van den graaf De Thonnerieux. Als de graaf sterft, voordat myn zoon meerderjarig is, heb je gedacht, dan ben ik voogdes over myn zoon en beheer zyn vermogen. Als de graaf daarentegen niet sterft en myn zoon by zyne meerderjarigheid het kapitaal zeifin handen zou krygen, dan zal ik wel een middel uitdenken, om het toch overeenkomstig myn wil te gebruiken." „Dat middel heb je gevonden, door Renó aan te moedigen priester en zendeling te wor den. Hy studeert nu op het seminarie en als hy zyne studiën heeft voltooid, vertrekt hy naar Indie of Afrika, waar hy wel spoedig zyn dood zal vinden, zoo niet door de pylen en lansen der moordzieke wilden, dan toch zeker door de koortsen, welke in zulke streken duizenden slachtoffers maken. Wanneer dat eenmaal gebeurd is, dan ben je, als moeder, erfgename van je zoon. Het huisje was heel aardig opgebouwd, maar het stoad in het zand. Het zand begint zich te verschuiven en het huisje valt in. Wiens schuld is hot?" „Ik ben hier gekomen om raad van je te vragen en niet om je harde verwytingen aan te hooren." „Ja, zusje-lief, de waarheid is niet altyd even aangenaam om te hooren; wat den raad be treft, dien heb ik je reeds gegeven: wacht tot het testament gevonden wordt, en leef in dien tyd zoo zuinig mogelyk, opdat, wanneer het testament eens geheel verdwenen was, je niet zonder een enkelen sou op straat staat. „Ik heb je nog iets te vragen. Ge zyt goed bekend met onze wet „Nogal tameiyk; wat wou je weten?" „Wanneer het testament gevonden wordt, zou ik dan in de plaats van myn zoon kun nen erven, indien René vóór dien tyd gestor ven was? „Is René dan ziek?" vroeg Fauvel verschrikt. „Ziek juist niet, maar toen ik eergisteren by hem was, zag hy er onrustbarend bleek en verzwakt uit. Ik vrees dat hy de lever ziekte onder de leden heeft." „Het gevolg van zyne levenswyze. Onaf gebroken studie, nooit eenige ontspanning. De arme jongen is nooit sterk van gestel geweest en ik geloof dat hy niet naar Afrika zal behoeven te gaan om vroeg te sterven," „Hiermede is de vraag niet beantwoofd, welke ik je gedaan heb." „Wanneer je van dat kapitaal genieten wilt," zeide Fauvel op sareaatischen toon, „wees' dan eene goed» moeder voor je zoon en bid, dat hy voorloopig nog in leven moge blyven, want wanneer hy sterft, bevoordeelt hy daar mee niet zyne moeder, maar zyne mede- erfgenamen." „Dat wil dus zeggen „Dat wil zeggen, dat zyn aandeel onder de andere erfgenamen geiyk verdeeld zal worden. Mevrouw Labarre, de zuster van den biblio thecaris Faüvel, antwoordde niet, maar Méef in diep gepeins zitten. „Waar denk je aan?" vroeg Fauvel eindelyk. „Aan de toekomst; wat moet er van my worden, wanneer het testament niet terugge vonden wordt, of wanneer Renó sterft?" „Welnu, wanneer het lot geheel tegen je is, dan heb je in my toch nog altyd een broeder." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1