voldoende om die menschen daarvan terug te houden. Heden vorderde de subst.-oflF. van justitie mr. Pleyte, die voor de eerste maal in zjjne nieuwe functie voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage optrad, voor twee Schevenin- gers 15 dagen gevangenisstraf, ter zake van het zich toeèigenon van verschoten granaat scherven op het strand te Scheveningen. Wegens beleediging van in functie zijnde politie agenten vorderde ZEd. Achtb. voor een paar jonge mannen veroordeoling tot 21 dagen gevangenisstraf, en wegens verzet tegen e9n jachtopziener en mishandeling van diens zoon, in de duinen onder Noordwyk, voor een Kat- wijker 14 dagen gevangenisstraf. Bij beschikking der arrondis- .sements-rechtbank te Roermond, is de notaris J. Ls Brun, te Nederweert, tijdelijk belast met het beheer der minuten, akten en be scheiden van den notaris J. A. H. Clercx, te Weert, die sedert 16 Maart 11. van zijne .standplaats verdween, zonder eenig adres achter te laten. Te Weert heerscht deswege grooto verslagenheid, aangezien genoemde notaris oen groot vertrouwen bezat. Het ge rucht spreekt van een tekort van f 180,000 a f 200,000. De notaris Clercx is lid der Prov. Staten van Limburg. Uit Leeuwarden wordt van 15 April gemeld: Hedenavond is per spoortrein van 8.10 van hier naar Zuidbroek vertrokkon, om zich van daar te begeven naar Roswinkel, waar eene werkstaking in de veenderijen is ontstaan, een detachement infanterie, sterk 30 onderofficieren en manschappen, onder hevel van den 2den luit. W. De Laet. Een 14-jarige jongen, die op 1 dezer te Ylissingen in het in aanbouw zijnde petroieumreservoir is gevallen, is na een allersmartelijkst lijden aan de bekomen ver wondingen overleden. Een uitgestrekt dennenbosch, gelegen onder Vries en toebelioorende aan jhr. Siccama, te Groningen, is door brand vernield. In do veenderij van Tarwispel (Friesland), hebben alle arbeiders het werk gestaakt. Men schrijft uit Enschedee van IC April: In de gisteravond alhier gehou den vergadering van schildersbazen is be sloten, met ingang van 1 Mei a. s., het loon der knechts te verhoogen met één cent per uur en atzoo te brongen op 14 cents. De avond van gisteren liep rustig af, de schutterij was gedeeltelijk onder de wapens. Gisteren werd nog een derde persoon in hech tenis genomen, beschuldigd van het ingooien der ruiten; hij bekende dadelijk. De officier van justitie te Almeloo was gisteren hier, ten einde hun een verhoor te doen ondergaan. Heden worden de drie daders naar Almeloo overgebracht. Naar aanleiding van het verzoek om sursóance van betaling door de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amster dam, heeft de Hooge Raad tegen Woensdag 11 Juni de schuldenaresse en de schuldeischers opgeroepen. Omtrent een treurig voorval te Staphorst meldt men het volgende: Hendrik en Harm Dunnink kregen twist, welke echter zóó hoog liop, dat da laatste, de zoon, eene sabel van den wand kreeg en daarmede zijn vader eenige houwen toebracht op het hoofd on do armen. Nog donzelfdon avond is de vader aan zijne wonden overleden. De dader was in het vorige jaar gehuwd en een oppas send man. Terwijl te Zieriksee de 85-jarige weduwe Kramer Zaterdag-avond haren maal tijd gebruikte, wilde het ongeluk dat hare kat de petroleumlamp omverwierp, zoodat hare kleederen in brand geraakten en zij hevige brandwonden bekwam. Niettegenstaande Bpoe- •dig verleende hulp, is zi) den volgenden nacht aan de gevolgen overleden. In de gasfabriek te Madrid is, bij het werken aan eene der pijpen, het gas in brand geraakt. Aan blusschen viel niet te denkenen ofschoon geene belangrijke schade werd aangericht, zal de stad vermoedelijk eenigen tijd in duisternis moeten zitten. De directie der Provinciale Bank van Ierland is op de zonderlinge gedachte gekomon al baron ambtenaren, die minder dan 150 pd. st. (omstreeks 1800) per jaar verdienen, te verbieden in het huwelijk te treden. Een der beambten komt in een lersch blad heftig op togen dezen maatregel, welke aan het grootste doel der ambtenaren ge dwongen celibaat zou opleggen. Hy hoopt dat de aandeelhouders zullen bewerken, dat het besluit wordt ingetrokken. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De wegens bedrog gearresteerde zeepfabrikant alhier, Philipsen genaamd, heeft bekend dat hy den bode Meyer, die voor eene firma al hier eene som gelds geïnkasseerd had en sedert den Tden Januari spoorloos verdwenen is, door wurging vermoord en het l(jk naar Amerika gezonden heeft. Nader wordt gemeld dat de heer Phi lipsen, cand.-pharm., nog bekend heeft liet lyk van den door hem vermoorde in een ledig vat gedaan te hebben, en het, na het bedekt te hebben met gebluschte kalk of pleister, met eene stoomboot te hebben gezonden naar Amerika aan een gefingeerd adres. In zjjne verwachting dat de vermoorde veel geld by zich had, zag de moordenaar zich bedrogen; slechts 607 mark vielen dezen ten deel. Philipsen behoort tot eene aanzienlijke familie. Hy moet in geldverlegenheid ge weest zyn. Te Nieuw-York is het ljjk dan ook wer- keiyk in het vat gevonden en herkend als dat van den bode Meyer. De ton, geadresseerd aan de firma Beresford, te Racine, in Wisconsin, kwam den llden Januari met de Deensche boot „Thingvalia" te Nieuw-York aan, maar werd daar door de douanen aangehouden, omdat de invoerrechten niet betaald waren. Zonder dat men iets van den inhoud ver moedde, werd de ton bewaard. Eerst toen er bericht van don moord in Kopenhagen kwam, werd de inhoud in tegenwoordigheid van den Deenschen consul onderzocht. Men vond toen het goed bewaard gebleven )(jk van een man van omstreeks 35 jaren, wiens uiterlyk geheel strookte met het signalement van den vermiste. Zoodra de identiteit van het lyk is vast gesteld, zal dit vermoedelijk weer naar Ko penhagen terug worden gezonden, ten einde a's bewijs te dienen bij het proces. Dat het lijk zoo goed bewaard bleef, is te danken aan de kalk, waarmede de moordenaar het vat verder opvulde, en de zorgvuldige sluiting van het deksel. Het ljjk is gevouwen en met geweld in het vat gestopt geworden. Ware de inhoud niet bijtijds ontdekt, dan zou het vat vermoedelyk in veiling zijn gebracht. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Patrie" ia by het departement van binnenlandache zaken bericht ontvangen uit Bességes, dat aldaar kraohtig wordt ge yverd ten gunste der betooging op 1 Mei. De hoofden der beweging, uit Parys overgekomen, loopen de werven, mynen en werkplaatsen af, onder het verspreiden van geschriften, waarin opstand wordt gepredikt. President Carnot heeft gisteren zyne reis naar het zuiden van Frankrijk aanvaard. De ministers en de prefect van politie waren aan het station van Lyon, om den president uitgeleide te doen. Alleen de ministers De Fallières en Rouvier gingen met den heer Carnot made. De minister van binnenland- sche zaken Constans zou den president ook vergezellen, maar met het oog op de aan staande verkiezingen voor den Paryschen gemeenteraad, werd het beter geacht, dat de heer Constans te Parijs bleef. Eene talryke menigte was aan het station en begroette den president met levendige toejuichingen. De directie der spoorweg-maatschappy had de beleefdheid gehad, het station te doen ver sieren, en had eene pracht van bloemen laten aanbrengen. Sadi Carnot bedankte de heeren voor de attentie, doch bleef slechts kort in do versierde wachtzaal. Van de ministers en andere hoogwaardigheidsbekleeders nam hy afscheid in den salonwagen. De trein bestond uit een salonwagen voor den president, be nevens een slaapwagen met volledige toilet- en badinrichting voor zyn gebruik, dan volgden twee salonwagens voor zyn gevolg en de be geleidende ministers en een salonwagen voor gonoodigde journalisten, waarachter de restau ratie-wagen met keuken, terwyl een goederen wagen den trein sloot. Da trein, waarin zich do president bevond, is des morgens om halfelf te Aries aange komen. De president werd aan het spoorweg station door do overheden en door afgevaar digden opgewacht, en door de talryke menigte toegejuicht. In den namiddag kwam de president to Aix. By zyne komst in die stad werden 101 kanonschoten gelost. De toevloed van vreem delingen was groot en het weder regenachtig. De stoet reed door de versierde straten naar het gebouw der onderprefectuur, waar de president receptie hield en adressen in ont vangst nam. De president bezocht daarna de hospitalen en wydde het Lyceum in. Onder stortregens en gejuich des volks is Carnot om zes uren te Marseille aangekomen. Dultsohlaiul. In de Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de nieuwe rykskanselier Caprivi, met betrekking tot het gebruik maken van de pers door de regeering, verklaard dat na de laatste verwisseling van ministers ernstige overwe gingen dienaangaande hebben plaats gehad. Sedert is uit de rykskanselary geen woord in de pers gekomen. Wat de buitenlandsche pers betreft, moet de regeering zich echter de gelegenheid openhouden, van bladen ge bruik te maken tot het oefenen van invloed op de stemming in het buitenland, maar ook in dit opzicht zal beperking in acht worden genomen. Da grens van den goeden toon zal nimmer overschreden worden. De beroemde hoogleeraar Hlickel, uit Jtna, is op eene onderzoekingsreis in Algeria als Duitsch spion aangehoudendoch hy werd ten gevolge der tusschenkomst van den Duit- schen consul op vrije voeten gesteld. Een gerucht wil dat de heer Stephan, directeur-generaal van het Duitsche postwezen, geneigd is zyne betrekking neder te leggen en dat hy een ander aanzienlijk ambt zou krijgen. Van eene bevestiging van dit gerucht is echter nog niets gebleken. Oostenr.-Hong.-Monarehie. De gisteren door den gemeenteraad van Weenen gehouden zitting kenmerkte zich door het volgende incident. De chef deranti- somieten verliet de zaal, nadat de verkiezing van een lid zijner party door den Raad was vernietigd, en werd door het publiek in en buiten het Raadhuis toegejuicht, onder het aanheffen van den kreet„Weg met de Joden Uit de bijzonderheden, welke nog wor den gemeld over de nieuwe ongeregeldheden, welke in de Weener voorstad Brigittenau plaats hadden, blykt, dat het anti-semietisme ook weer tot dit opstootje aanleiding gaf. Twee dronken werklieden, die twist had den in een kroegje, dat door een Israëliet werd gehouden, verbrijzelden daar de ruiten. Toen de eigenaar hiervoor betaling vorderde, en dit werd geweigerd, werden beiden buiten de deur gezet. Het volk, dat inmiddels voor de kroeg was samengeschoold, koos party voor de werklieden. Onder den kreet: „weg met den Jood, die twee brave Christenen buiten de deur laat zetten", bestormde het grauw het huis en sloeg er alles kort en klein. Spoedig echter kwam de politie, die de bende uiteendreef en aan het rumoer een einde maakte. Portugal. Volgens een der te Lissabon verschynende dagbladen heeft prins Hendrik van Pruisen eenige brieven van keizer Wilhelm voor den koning van Portugal en de koBingin-regentes van Spanje overgebracht, waarin de komst des keizers te Lissabon en Madrid tegen October a. s. wordt aangekondigd. De Portugeesc.he commissie, belast met de grensregeling der van Portugal afhanke- iyke streken in de Transvaal, zal op 27 dezer naar hare bestemming vertrekken. De gedeelten, waarvan de grensregeling nog moet geschieden, liggen tusschen Schomati en de Limpopo. Telotframmen. WEENEN, 17 April. In de vergadering, welke de Czechisch-Duitache gemachtigden gisteren hielden, wees de minister-president graaf Taaffe er op, dat de leden der confe rentie het volkomen eens zyn ten opzichte van het wetsontwerp, door de regeering voorgesteld, betreffende de hervorming der landbouwraden, der school-commissies en over de regeling der verkiezingen in Bohemen. Hy gaf het voornemen te kennen een ontwerp van kieswet te laten samenstellen en een over de scholen, als de kinderen van eene nationaliteit in de minderheid zyn in eene gemeente. Zy zullen in Mei worden ingediend en er zal op do wenschen van beide partyen worden gelet. WASHINGTON, 17 April. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden is het eens geworden over het tarief ontwerp en heeft huiden en zout toegelaten op de Ijjst der artikelenwaarvoor geen invoerrecht behoeft betaald te worden. De commissie verhoogde de premie op suiker, bestemd voor huishou- delyk gebruik, tot 2 centen per pond. De commissie voor de tariefwetten heeft heden haar rapport in het Huls van Afge vaardigden ingediend. Het ontwerp werd ter stond naar eene commissie verwezen. De meer derheid der commissie is vóór het ontwerp. MADRID, 17 April. Generaal Salzedo is veroordeeld tot tweo maanden arrest, te onder gaan in eene vesting. LONDEN, 17 April. De minister van marine Hamilton hield gisteren te Chiswick eene rede. De heer Hamilton zeide dat de minister v»n financien dezer dagen bij de behandeling der begrooting in het Lagerhuis zal mededeelen, dat de staatsinkomsten de uitgaven togen woordig overtreffen met een hooger bedrag, dan in langen tyd het geval is geweest. BUENOS-AYRES, 17 April. Het ministerie der Argentynsche republiek is aldus samen gesteld: financiën, Uribura; binnenlandscbe zaken, Sans Pena; oorlog, Levallo; justitie en eeredienst, Bazzavre Bazo. LONDEN, 17 April. De Bank van Engeland heeit haar disconto van 3'/. tot 3 pet. verlaagd. LEIDEK, 17 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon.Ned. Met. Instit.) Verw.oostenwind. Thermometer3tand gisteravond om 8 uren 12° C. 53.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2' F.; 's middag3 12 uren 10° C. 50° F.'s namiddags 4 uien 10° C. 50° F. De Commissaris des Koninga in deze provincie, mr. C. Fock, heeft heden een be zoek gebracht aan de gemeenten Oudshoorn en Woubrugge. Bij het aan de Tweede Kamer ingebon den wetsontwerp moet alleen sprake zyn van eene splitsing der dubbele kiesdistricten in de groote steden. Aan het voornemen van den vorigen minister van binnenlandsche zaken, den heer Maekay, om de splitsing der groote steden gepaard te doen gaan met eene verandering van andere kiesdistricten, is door zyn opvolger, den heer De Savornin Lohman, die bij zijn optreden een voorstel gereed vond, goen gevolg gegeven. Wat nu de nieuwe indeeling van de groote steden betreft, zou by het thans ingediende voorstel gevolgd zyn de by de jongste Grond wetsherziening door den heer Schaepman aan de hand gedane splitsing, in een voorstel belichaamd dat echter, zooals men weet, niet in de voorloopige kieswet werd opgenomen. Naar men tevens verneemt, heeft de Re geering het niet noodzakeiyk geacht de Ge deputeerde Staten der betrokken provinciën, die vroeger reeds over zoodanige verdeeling waren geraadpleegd, over de than3 voorge stelde wijziging opnieuw te hooren. In het nu ingediende voorstel wordt o. a. 's-Gravenbage verdeeld in drie kiesdistricten. De fancy-fair te Utrecht werd o. a. be zocht door de hofdame van de Koningin, jonkvr. F. L. H. Van de Poll. Kort na de opening kwamen ook de com missaris des Konings van Utrecht, de burge meester en verschillende andsre autoriteiten een kykje nemen. Des avonds by kunstlicht voldeed de fancy* fair goed. Algemeen werden de twee tableaux-vivants bezocht, door eenige studenten gegoven, on der leiding van den heer Anth. E. Grolman. Zy voldeden zeer goed. De rangschikking en verlichting werkten samen om fraaie groepen te aanschouwen te geven, genomen naar de bekende schilderyen van De Neuville, gehee- ten„Concert aux avant postos" en „Devant Belfort." Hedenavond zal men voorstellen: „Les suspects devant la terreur" naar Car- pentier en de „Salontyroler" naar Fr. Dofregger. In een afgeschoten vertrekje troont Héro- philé (mevrouw Grothe-Twiss uit Zeist), die als Sybille gekleed en getooid, de belang stellenden uit de lynen der hand de toekomst voorzegt. De nieuwsgierigheid naar de toe komst is groot en verschaft aan Hórophiló een druk bezoek, zeer ton bate der onder neming. Men betaalt slechts 25 cents voor het be treden der vertrekken en 25 cents voor het voorspellen der toekomst. Van de theetafels op het orkest werd gister avond veel gebruik gemaakt; zy, die iet3 anders wenschen te gebruiken, vinden ook boven een ruim voorzien buffet, waar, togen gewone pryzen, velerlei verfrisschirgen en ook oesters te verkrijgen zyn. Van vele dames kon men vernemen dat zy tevreden waren over den verkoop, wat wel het voornaamste is.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2