N°. 9252, Vrijdag April. A0. 1899. Leiden, 17 April. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (Feestdagen, uitgegeven. F'euilleton. Het Roode Testament. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.w 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Wy vernemen dat op de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen voor hand werkslieden en leerlingen by gunstig weder a. s. Zondag eene matinée musicale zal ge geven worden door do kapel der dd. schut- tery, onder leiding van den heer Van Leeuwen. By niet gunstig weder zal de uitvoering daarvan Maandag 21 April plaats hebben. Op dien dag, des namiddags te 5 uren, wordt de tentoonstelling gesloten. Dinsdag, "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, van af 22 tot en met 26 April, kunnen de inzenders hunne werkstukken af halen. Vi-ydag, ne Zaterdag en Zondag.van 9-12 en 5 - 7 uren zyn de ontrées tot de tentoon stelling 10 cents; Zondag van 1 5 uren 25 cents, op Maandag, den sluitingsdag, ook weder 10 cents. Gedurende de tweede helft der maand Maart zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Cuiping, mej. Leinheer,Amsterdam P. J. De Ruiter, Charlois; N. Bonten,Dordrecht; W. J. De Groot, mej. C. Kies, R. Mol, 's Gra- venhage; mej. Vermeulen, Brouwer, De Geus, LeidenP. Ranse, A. Ouwerkerk, Rotterdam A. C. De Groot, ZaandamWegerif, Zandvoort; M. Kops, mej. L. Kruyer, niet vermeld. Briefkaarten Sanders, Amsterdammej. Salet, 's-Gravenhage; mej. W. Moorrees, LeidenS. Sypkens, mej. J. Grootendorst, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika J. C. Donner, Clevelandnaar Frankryk mevr. C. Hallius, Nice; naar Afrika: F. Leus, Oakley-myn. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydag- avond om 6.15 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp do heer J. Nierstrasz, predikant te GoSnga c. a. (Friesland). Aanstaanden Zondag, 20 April, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeento van Hoogmade aanvangen des voor middags te lialftien, en geleid worden door den heer M. J. Sanders, predikant te Wou- brugge. Het voornemen moot bestaan om te 's-Hage oen Katholiek dagblad op te richten, dat zou uitgaan van den aldaar onlangs op- gerichten R.-K. Volksbond. Nadat dezer dagen de bladen melding moesten maken van don zorgelyken toestand van onzen beroemden kerkschilder Johannes Bosboom, is nu een ander landgenoot, die niet minder in hooge eere staat, zeer ernstig ziek. De gryze generaal Knoop te 's-Hage verkeert in zeer bedenkelyken toestand, hoe wel het bulletin van gistermiddag ietB gun stiger heeten mag dan het voorgaande. De „Stand." verneemt dat het wetsont werp tot splitsing der vyf meervoudige distric ten gisteren by de TweedeKamer is ingekomen. Blykens de jongste volkstelling moet de bevolking van de residentie tot 156,497 zielen zyn gestegen. Leiden telt 46,529 zielen. Op 't laatste Nederlandsch congres, in 1887 te Amsterdam gehouden, werd, gelyk men zich herinneren zal, eene krachtige poging gedaan om de uitgave van het „Nederlandsch Woordenboek" te verzekeren en te bespoedigen. Van vele zyden kwam toen hulp en het werk is sedert veel flinker en geregelder voortge zet. De Belgische regeering gaf als bewys harer belangstelling eene bydrage van 4500 franken, verdeeld over drie jaren. De laatste dier bydragen - 1500 fr. is, naar 't Gent- sche „Volksbelang" meldt, thans door tusschen- komst van prof. Paul Fredericq te Gent aan den heer A. C. Wertheim, te Amsterdam, den penningmeester der commissie van bijstand, overgemaakt. De gemeenteraad van Haarlem heeft aangenomen het voorstel tot stichting van eene nieuwe kostelooze school, tevens voor minvermogenden, in het noorderkwartier der gemeente Schoterstraat, met toevoeging aan die school van eene douche-badinrichting. De Raad heeft tevens gunstig beslist op het voorstel van B. en Ws. om methetRyk eene ruiling van gebouwen aan to gaan, nl. het Ryk krpgt van de gemeente het tegen woordige gerechtsgebouw in de Zijlstraat, ten behoeve van hot stichten van een post en telegraafkantoor en betaalt ƒ11,000 (vry geld) toe en geeft daarvoor aan de gemeento het tegenwoordige postkantoor in de Smede- straat. Graaf Coronini, attaché van het Oosten- ryksche gezantschap te Konstantinopel, is in zyn rang naar Den Haag overgeplaatst. Op de voordracht voor de vervulling der betrekking van directeur der gemeentewerken te Utrecht zyn geplaatst de heeron J. H. Neiszen, adjunct-directeur der gemeentewer ken te Rotterdam, en F. J. Nieuwenbais, architect te Utrecht. (P. D.) De gemeente Den Bosch zal eene leening van f 500,000 aangaan tot dekking der kosten van uitbreiding der stad. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts.-Crt." van heden voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1890 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor middelbaar onderwys in hand- en rechtlynig teekenen en de per spectief, en voor lager onderwys in het hand- teekenen, zullen worden gehouden in de maand Augustus, en die voor middelbaar onderwys in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, gymnastiek, Nederlandsche taai en letterkunde, geschiedenis, aardrykskunde, staathuishoudkunde, statistiek, staatsinrich ting en schoonschryven in de maanden No vember en December. Het tijdstip, waarop zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen beheoren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Te Alkmaar overleed op 15 dezer dr. J. J. De Gelder, oud-rector der Latynsche school, in den ouderdom van 87 jaren. Alk maar verliest veel in hem. Zyne groote gees tesgaven maakten hem in vele vereenigingeu van letterkundigen en wetenschappelyken aard onmisbaar. Aan hem hebben vele thans hooggeplaatste personen hunne opleiding te danken. Zyn opgewekt humeur en bereid willigheid om anderen in hunne studio te helpen, bezorgden .hom vele vrienden. De Koning benoemde hem in 1873 tot ridder van de Eikekroon. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 16 April van Southampton; de „Sema- rang" vertrok 16 April van Batavia naar Rotterdam; de „Edam" is 16 April van Am sterdam te Montevideo aangekomende „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerdo 17 April te Suez. By koninklyk besluit is verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidings- teeken aan prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden, als ridder 2de kl. der Russische orde van St.-Stanislaus. Aan Jakob Breuning, geboren te Dettelbach, vergunning verleend, de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorloge-vaartuigen, onder voorwaarde dat by de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelyk nakome. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan mejuffrouw M. T. Willems, geboren te Hóhr (Pruisen), mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys. Aan den door den minister van oorlog bjj het 1ste reg. inf. in actieven dienst herstelden tweeden luit. der inf. C. W. J. Nuys, tot dus verre op non-activiteit, op zyn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Met ingang van 1 Mei 1890 aan den direc teur van het Rykstelegraafkantoor te Goes, A. J. Overtveld, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's Ryks dienst. Gemengd Nieuws. Hodenmiddag was men op de Heerengracht en op andere grachten te dezer stede wederom druk bezig om uit de hoornen, welke aldaar goed voorzien zyn van kraaien nesten, die vogelenwoningen te verwyderen. Een man, voorzien van een geladen geweer, plaatst zich daartoe aan den boom, waarin zich zoodanig nest bevindt, rioht zyn vuur wapen en een oogenblik daarna knalt het schot. Dat zyn doel meestal niet mist, bewezen de doode kraaien, welke de jager by zich draagt. De arrond.-rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden den sjouwer uit Leiden, die een gehuurden handwagen ten eigen bate verkocht, tot 1 maand govangenisstraf. Op het terrein van „Vreewy k", naby Leidon, zullen weer twaalf nieuwe wo ningen worden gebouwd. Met den luit. - kol. jhr. Baud aan het hoofd, brachten de officieren der dd. schuttery van de residentie, waarby zich de officieren-instructeur van het garnizoen bij de schutterij hadden aangesloten, gisteravond eene serenade aan den nieuwbenoemden batal jons-commandant, den majoor Blaauw. Nadat de commandant der vereenigds batal jons den nieuwen bataljonechef had gecom plimenteerd, deed de muziek van het corps fanfares hooren en voerde, terwyi de offi cieren ten huize van den majoor Blaauw ontvangen werden, voor diens woning eenige muzieknommers uit. Eene talryke menigte was getuige van de ovatie, welke, te negen uren aangevangen, te tien uren was geëindigd. De herhaalde straffen, Scheve- ningers opgelegd, wegens het zoeken van ver schoten projectielen op het strand, schynen niet ROMAN VAN -Y.VVIER DE MOXTÉPI». 54) „Hy zal er nu niet meer voor behoeven te vreezen; de villa zal wel eene vesting gaan gelyken", zeide de aannemer. Doch zoo geheel ongegrond zyn de maatregelen nieter dwaalt hier nog al eens slecht volk rond en de streek is hier eenzaam." Jacques en Pascal sliepen dien nacht op „Le Petit-Castol" en vertrokken don volgenden morgen met den eersten trein naar Parys, vergezeld van Angèle en de twee Elzassers. De werklieden waren reeds bezig en de nieuwe dienstmeid was al by het aanbreken van den dag gekomen. Te Parys gekomen, begon Angèle met hare meubelen, welke zy behouden wilde, naar de rue de Miromesnil te laten overbrengen, be nevens eenige nieuwe meubelstukken, welke zy uit de beurs van haren pseudo-neef aan kocht, terwyi zy andere, welke haar niet meer van dienst konden zyn, in de handen van een uitdrager liet overga?-n. Pascal wijdde al zyne zorgen aan de inrich ting van het huis van dokter Thompson en de werkzaamheden vorderden met reuzen schreden. Ook Jacques Lagarde zat niet stil. Hy legde bezoeken af by alle doctoren en pro fessoren van de medische faculteit te Parys en overal, waar hy zich onder den naam van den Amerikaanschen dokter Thompson liet aandienen, werd hy vriendeiyk en voorkomend ontvangen. Zes dagen later was het huis zoo goed als geheel gereed. Pascal wreef zich de handen van tevredenheid. „Je consult-salon zal een meesterstuk van styi worden; geheel Parys zal er over spre ken", zeide hy tegen zyn vriend. „Heb je aan eene bibliotheek gedacht?" „Zeker, ik heb er eene kamer voor laten inrichten, maar 't voornaamste ontbreekt nog." „Wat dan?" „De boeken. Die zal je zelf moeten koopen, want ik ben totaal onbekend met de titels en de schryvers." „Dat is geen bezwaar. Ik heb van een myner collega's een uitmuntend adres opge kregen van een boekhandelaar, die in derge- lyke boekon een specialiteit is. Je begrypt dat de boeken van een geneesheer niet fon kelnieuw mogen zyn. Ik ga aanstonds er heen. Zeg my eens, waar de rue Guéné- gaud is." „Tegenover da Pont-Neuf, links van de rue Daupluné." „Daar woont myn boekhandelaar; ik ga hem dadelyk bezoeken." XLV. In de rue Guénégaud no. 9, op de derde verdieping, woonde Antoino Fauvel, handelaar in oude, zeldzame boeken. Onder de geleerde wereld was hy algemeen bekendwanneer iemand eene bibliotheek wilde aanschaffen of zyne bibliotheek met eenige zeldzame werken wilde verryken, dan was Antoine Fauvel meestal de aangewezen persoon. Hy was een man van vyf-en-vyftig jaar, groot, mager, met een kalen schedel en kleine, levendige, bruine oogen. Zyne woning bestond uit zeven kamers, waarvan er vier tot magazyn dienden. De wanden van deze kamers waren geheel ver borgen achter allerlei boeken, die door groene gordynen tegen het stof beschut werden. Do grootste dezer vier kamers diende den bibliothecaris tot kantoor. Er stonden een schrijfbureau en eene brandkast. Op het oogenblik, dat wy onze lezers dat vertrek binnenleiden, zit Fauvel aan zyn schryf- bureau. Be bibliothecaris buigt zich over een oud boek, waarvan hy de bladen omslaat, nadat hy elk blad eerst nauwkeurig door een vergrootglas heeft bekeken. Achter de schryftafel staat een man van omstreeks dertig jaar, armoedig gekleed, met eene groote, blauwe sloof voor. „Zoo is het goed," zeide hy, terwyl hy het boek dichtsloeg, „geen spoor is meer te zien van do stempels der Nationale Bibliotheek. Ja bent een knap man, Gendrin!" „Ik ben huisvader, mynheer Fauvel," ant woordde de man, „en om voor eene zieke vrouw en vyf kinderen den kost te verdienen, is niet altyd even gemakkelyk." „Neen, zeker niet, vooral voor iemand, die uit de gevangenis komt en daarom overal wordt afgewezen, hè, Gendrin Gelukkig neem ik het zoo nauw niet, ik kan je gebruiken en je zult geene armoede meer behoeven te ïyden. Ik geef u een vast loon van tien franken per dag, benevens tien franken premie voor elk boek, waaruit je gevaarlyke stempels hebt uitgewischt. Ben je daarmee tevreden?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1