eieren, van wie men aan het departement weet dat zy met requesteerende officieren op een uiterst gespannen voet stonden, werden gehoord. „Wy weten", zeggen de ondertee- kenaars van dit schryven, „uit goede bron, dat zy adviseerden het antwoord zóó in te richten, dat de adressanten genoodzaakt zou den zyn hun ontslag te nemen, onder be dreiging van anders zeiven hunne aanvraag om ontslag in te dienen." Dit advies is gevolgd en alzoo bleef voor de adressanten, hoezeer het hun leed deed op zulk eene wüze te scheiden van een werk kring, welken zy liefhadden, geen andere weg open dan ontslag te vragen en daarby te volharden. Het stoomschip „Prinses Amalia" is 15 April van Amsterdam te Batavia aangekomen do „Merapi," van Botterdam naar Batavia, is 15 April te Marseille aangekomen. (loiuongd Nieuws. De miliciens der lichting 1885 van de infanterie alhier zyn onder de wapenen gekomenalles ging zeer geregeld, geregelder althans dan men verwachtte van personen, die reeds, ware hun diensttyd niet verlengd geworden, tegen Mei a. s. recht op het paspoort zouden hebben, die daarby voor het meeren- deel gehuwd zyn en vrouw en kroost moesten achterlaten om hun plicht te volbrengen. Behalve eenigen, die te laat kwamen, hebben er twee tot nu toe nog niet aan de oproeping voldaan. Door den gemeente-veldwacli ter J. IV., te Zoeterwoude, is proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van Leiden, wegens het visschen met den hengel, niet tegenstaande bet thans verboden vischtyd is. Gisteravond te 10 uren ontstond brand mot uitslaande vlam in perceel No. 356, Paulus-Potterstraat te 's-Hage, bewoond door den winkelier P. B. Door het spoedig optreden van de brand weer, bleef de brand, die met behulp van twee slangenwagens gebluscht werd, beperkt tot een schuurtje en een gedeelte van het achterhuis. Naar men mededeelt, zyn de aan vragen tot het stellen van plaatsvervangers voor de lichting 1890 der Nationale Militie, in het militie-district van Den Haag tegen vorige jaren byzonder gering. De fabriek van suikerwerken der firma Karstel Co., te Rotterdam, gis ternacht voor het grootste gedeelte afge brand, was op beurspolis verzekerd, het ge- houw met den schoorsteen en de stoom machine voor f 65,000, de machinerieën en gereedschappen voor f 35,000 en de grond stoffen enz. voor 42,000. Verschillende binnen- en buitenlandsche maatschappyen worden door deze ramp ge- iroft'en. Ofschoon te ongeveer halftwaalf het grootste gevaar geweken was, bleef een deel van de «puiten nagenoeg den geheelen nacht door werken. De bloembollenveilingen in de omstreken van Haarlem zyn dezer dagen weder begonnen. Er worden flinke pryzen be steed, en zy zyn iets hooger dan verleden jaar. Do verzending van de bloemen der hyacin ten, vooral naar Engeland, heeft dit jaar eene kolossaio vlucht genomen. Door te grooten aanvoer waren de pryzen laag. De afloop der gisteren te Amster dam gehouden koffieveiling was voorde meeste - Boorten geiyk aan of beneden de taxatie. Uit Enschedee schryft men: Het was gisteravond vry druk op versohillende punten der stad. De schuttery was dan ook weer onder de wapens geroepen, en maakte, ■in vereeniging met de politie, eenige tochten ■door- de straten. Ongeregeldheden vielen er oiet voor. Than3 is alles weer rustig. De politie arresteerde drie personen, die by werk lieden, die het werk hervat hebben, de glazen inwierpen. Hetvoornomen bestaatomditjaar van Vlaardingen slechts één haringjager uit te zenden. Uit Rouveen wordt van 14 April gemeldSinds geruimen tyd bestond er eene minder gunstige verhouding tusschen H. H. D., landbouwer alhier, en zyne echtgenoote. Moermalen hadden er heftige tooneelen plaats, en gewooniyk had de sukkelende vrouw het zwaar te verantwoorden. Hedenochtend mishandelde D. zyne vrouw weder, en hierover ontstond tusschen hem en zyn zoon eenig kind een hevige stryd, met het noodlottige gevolg, dat de zoon den vader met eene sabel eene groots wend aan het hoofd en verwondingen aan beide armen toebracht, zoodat het leven van den man in gevaar verkeert. Uit Staphorst wordt nader gemeld dat de man, die door zyn zoon Harm Dunnink met eene sabel werd gewend, aan de bekomen wonden is overleden. Eene ongehuwde vrouw uit Kloetinge is, verdacht van baar kind te hebben willen vermoorden, door het draad nagels en kiezelsteenen in te geven, naar het huis van bewaring te Middelburg over gebracht. Als verzachtende omstandigheid geldt dat zy hare vermogens ten deele mist. (Jr. G.) Te Roichenberg, in Bohemen, heeft een boosdoener, waarscbyniyk uit wraak, den grooten stoomketel in do fabriek van Liebig Co. door middel van dynamiet in de lucht doen springen. De Hamburgers wedyveron in huldebetooning aan prins Von Bismarck en hebben er heel wat voor over. Reeds eenigen tyd geleden hebben eenige bewonderaars uit de Elbostad op den verjaardag van de prinses, een stuk grond, dat ze voor 15,000 mark had den gekocht, ten geschenke aangeboden, dat midden tusschen de bezittingen van den kan selier is gelegen, maar dezen te duur was. Ook een ander dergeiyk perceel, waarvoor een te hooge pry's werd verlangd naar de meening van prins Von Bismarck, is nu zyn eigendom geworden. Eenige Hamburgsche kooplieden hebben zich vereenigd om het voor 32,000 M. aan te koopen en hebben het do vorige week aan den staatsman in ruste aan geboden. BIJ een brand in het buitenver- blijf van baron Ferdinand de Rothschild (Engeland) is eene schtldery van Gainsborough verbrand, dat voor niet minder dan f 115,000 was aangekocht. Te Mannheim zyn de pakhuizen voor stukgoederen der Mannheimsche entrepot- maatschappy door brand geheel vernield. De schade is aanzienlyk. Evenals in Beieren is ook voor Ratibor in Pruisen het verbod tegen den invoer van levende varkens uit Hongarye opgeheven. Op de Saginaw-rivier in Michigan is eene stoomboot tegen den pyier eener brug gestooten, ten gevolge waarvan 30 reizigers van het dok in het water werden geworpen. Zes hunner verdronken en eenige anderen werden gewond. De jongste berichten uit Zan zibar luiden zeer gunstig. Het geheele noor- deiyk deel van Duitsch Oost-Afrika is vol komen rustig en de groote karavaanweg van Bagamoyo naar het Tanganyika-meet" kan veilig door bandelaars worden begaan. In de laatste weken is te Bagamoyo voor ruim 500,000 aan ivoor aangevoerd. Majoor Wiss- mann zond een afgevaardigde om vredesver dragen met de inlandsche hoofden te sluiten. Sefoo, een zoon van Tippoo Tib, thans te Zanzibar, zal binnenkort met eene groote kara vaan naar Tabora vertrekken. Dr. Baumann, die van de Duitsche Oost-Afrika-maatschappy in last kreeg den aanleg van een spoorweg van Tanga naar Usambara en den Kilima Djaro voor te bereiden, is met een geleide op weg gegaan. Het blykt nu inderdaad, dat de vermiste Fransche componist Saint-Saens te Las Palmas, op een der Canarische eilanden, vertoeft. Als eene herinnering aan zyn ver- biyf op dit eiland, waar hy geruimen tyd geheel onbekend vertoefde, heeft Saint Saëns zyne jongste compositie, welke hy daar ver vaardigde, aan het stadje Las-Palmas opge dragen. Van 9 0 sch ee p s b o u w ersfirma's tusschen Brentford en Wootwich, waar om streeks 450 man werken, hebben 23 werk gevers de eischen der werklieden ingewil ligd. Nog omstreeks 350 man hebben het werk gestaakt. INGEZONDKN. De tentoonstelling der werkstukken van de wedstryden voor handwerkslieden heeft doen zien dat er hier nog wel flinke werklieden gevonden wordenhet ingezondene ziet er over hot algemeen uitstekend uit. De Uitvoerende Commissie hoeft eer van haar werk en heeft gedaan wat zy kon om deze tentoonstelling zóó te maken, dat ieder er door bevredigd wordt. De CommisBie tracht tevens zooveel mogeiyk de werklieden schadeloos te stellen door bunne werkstukken voor de verloting aan te koopen, hetgeen een uitmuntend idóe is; doch alles kan zy niet aankoopenvandaar dat ik een beroep op de burgery doe om haar te steunen door ook eenige aankoopen voor zich- zelve te doener zyn o. a. nog gangban- ken te koop, welke ieders gang zullen ver fraaien. Wio helpt onze werklieden om daarvan af te komen? Er zyn in onze goede stad ruime vestibules met byv. wanhopig leelyke yzeren banken. Wie ruimt dat yzeren voorwerp op om eene eikenbouten gangbank in Holl. Renaissance- styi daarvoor in de plaats te stellen? Wie wil de Commissie in hare pogingen steunen Veritas. Mijnheer de Redacteur! In de Heerenstraat in de gemeente Zoeter woude is reeds sedert verscheidene jaren eene brandspuit geplaatst, welke met het oog op de nieuwgebouwde woningen in dit jaar is vervangen door eene van grootere afmeting. In de Heerenstraat is een gemeente-veld wachter gevestigd, terwyl de beide andere veldwachters iederen dag een groot gedeelte van het te annexeeren gedeelte doorgaan om zich naar het huis van den burgemeester te begeven. In de school aan de Heerenstraat zyn, be halve het hoofd, twee onderwuzers en ééne onderwyzeres, in de nuttige handwerken, werkzaam. Aantal schoolgaande kinderen 130. De verlichting rondom de stad bestaat uit 40 lantaarns. Voor het aanbrengen van riolen in de Heeren straat is in 1884 uitgegeven f 1200 en in 1889 ±f 300; voor het schoonmaken van de slooten in het afgeloopen jaar f 60. Den 9den April 1889 is in Zoeterwoude eene nieuwe bouwverordening vastgesteld, waaraan streng de hand wordt gehouden. Voor zoogenaamde politie-armen in de go- beele gemeente wordt jaariyks uitgegeven ƒ2000. Een en ander kan dienen ter beoordeeling van het gehalte van ingekomen stukken als voorkomende in uw blad van 15 April No. 9249, geteekend: „Een Leidenaar". 16 April 1890. Een ingezeten van Zoeterwoude. CORRESPONDENTIE. - X. te L. en C. S. B. te K.I Stukken over de bekroningen op de tentoonstelling van werkstukken worden niet meer geplaatst. Men vervoego zich tot de commissie zelve. Burgerlijke Stand van Leiden, van 10 tot en mot 10 April. BEVALLENE. M. Gordijn geb. Se-aar Z. C. M. Van Ooaten geb. Van der Reyden Z. C. Ankerna gob. Van dc-r Maas Z. J. Van Polanon geb. Tege- laar D. M. J. Abopoel geb. Mater Z. N. De Roode geb. Haasbroek D. R. Kuelemanns gob. Pack D. J. M. Schouten geb. Nontcboom D. C- Heruer geb. TJljee Z. P. Kuivenhoven geb. Dirk zwager D. A. C. Waasdorp geb. Schuta D. C. Van den Berg geb. Schaap D. C. Corneliaaeu geb. Koster D. S. E. Nienwenbnrg geb. Golderblom Z. H. M. A. Kriek geb. Marlijn Z. W. Oharitó geb. Van den Oever D. H. M. Klotn geb. Van Orost D. W. S. Smit geb. De Prco Z. H. Van GUa geb. De Jong Z. E. Blooa geb. Abepool D. J. De Fev geb. Boom Z. C. Van der Klein geb. De Vrind Z. C. 8. M. Griffioen geb. Slewe Z. A. M. D. C. Vervoort geb. Biepinck Z. A. Van Oijen geb. Van Hoorn Z. GEHUWD: A. Jnnso jm, en J. Van Duurenjd. J. Van Leeuwen jm. en E. Molenaar )d. K. G. De Vink Jm. en S. M. Bernard jd. J. Terdu w. en E. Cornielje jd. H. Verver jm. en S. Van Hooi donk jd. G. W. Van Leeuwen jm. en W. Gouds waard Jd. OVERLEDENF. B. Breibach Z. 7 m. H. J. H. M. C. E. W. Van Stekelenburg Z. 17 j. P. Bink geb. Bredeveld V. 35 j. M. Pekelharing D. 3 j. W. J. Van Wijk M. 22 j. T. Nieboer Z. 3 w. I. Korenhof M. 65 j. L. 8. v. d. Berg D. 11 u. J. Bedot geb. Van Steenbergen V. 78 j. M. Teeuwon D. 8 w. S. C. E. v. d. Beek D. 28 J. C. E. Siraa D. 1 m. P. H. B. Staats Z. 14 j. BUITENLAND. Frunkryk. President Carnot vertrekt hedenmiddag naar Marseille, waar hy tot Vrydag vertoeft. Van daar gaat hy naar Toulon en Zondag 20 dezer scheept hy zich in naar Ajaccio. Den volgenden Donderdag is de president te Villefranca terug en Zondag-morgen zal hy weder te Parys zyn. De heer Jules Simon, die aan het hoofd Btond der Franecho gevolmachtigden op de Beriynsche conferentie voor het arbeiders vraagstuk, heeft van den Duitschen keizer een exemplaar der werken van Frederik den Grooten ten geschenke ontvangen. Dultschland. Het comité voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van prins Yon Bismarck heeft zich geconstitueerd. De voorzitter, Levet- zow, las een brief voor, door keizer Wilhelm geschreven, waarin deze verklaart, gaarne het aangeboden beschermheerschap te aan vaarden over eene zoo belangryke onderneming en overtuigd te zyn dat alle klassen in Duitsch- land met vreugde en dankbaarheid de oprich ting van het gedenkteeken zullen zien. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden hield gisteren, na de plaats gehad hebbende verkiezingen, zyne eerste zitting. De rijks kanselier Caprivi en het geheele ministerie woonden haar by. De rykskanselier verklaarde geen program te zullen ontwikkelen, daar hy zich tot dusver buiten den partystryd had gehouden. Hy was gekomen om persoonlyke betrekkingen met de afgevaardigden aan te knoopen, omdat hy overtuigd was dat deze zouden bydragen tot eene zakeiyke behandeling der vraagstukken. Von Bismarck bad deze niet noodig gehad, voor spr. waren zy echter byzonder gewenscht. Hy kon zich natuurlyk niet meten met zyn grooten voorganger; maar hy had toch met vertrouwen de betrekking aanvaard in de hoop de belangen des lands evenals Von Bismarck te kunnen behartigen, zy het dan ook op bescheidener schaal. Het staatsgebouw, dat door de hulp van zy'n voorganger ge sticht was, is sterk genoeg om ook zonder den machtigen Von Bismarck wind en weer te weerstaan. De Voorzienigheid heeft op het uur der scheiding den persoon des jongen keizers op den voorgrond doen treden, zoodat de vorst voorbeschikt scbynt de leemte, ontstaan door Von Bismarcks aftreden, te vervullen. Hy bezit een onwankelbaar vertrouwen in de toekomst- van Pruisen. Hy gelooft dat het Pruisische ryk nog eene groote toekomst to gemoet gaat. De keizer heeft verklaard dat hy de oude zou blgven. Daaruit mag men de gevolgtrek king maken, dat geene nieuwe wegen zullen worden ingeslagen. Hy zal echter zyne aandacht moeten wyden aan denkbeelden en wenschen, welke by de groote figuur zyns voorgangers onverhoord en onvervuld bleven. In de eerste plaats zullen de ministers in hun werkkring meer vrijheid vaa beweging erlangen, terwyl de homogeniteit aan bet Pruisische ministerie tot eerste voorwaarde zal gesteld worden. In overeenstemming met zyne ataikgenoo- ten kan hy verklaren, dat het ministerie aan alle partyen het goede zal ontleenen, dat het daarby aantreft. Hy hoopt op de eendrachtige medewer king van allen, wier hart warm klept voor Pruisen. Hy rekent er op, dat de band der vriendschap, door de regeering aangeboden, aangenomen zal worden. „Wy zullen by de moeilyke toestanden in het binnenland samen er naar streven otn het Pruisische ryk in nationalen geest in bloei te doen toenemen."' De rede van Caprivi werd met luide be tuigingen van byval beantwoord. Ook werd de zinsnede, waarin de kanselier verklaarde gekomen te zyn om persoonlyke betrekkin gen met de leden van het Huis aart te knoo pen, zeer toegejuicht. Na afloop der redevoering kwamen vele leden aan den ministertafel den nieuwen pre sident-minister begroeten. Het lid der vryzinnige party, de heer Ric- kert, opende het debat en zeide in Caprivi's beschouwingen een aantal punten van over eenstemming met die zijner party gevonden te hebben. De heer Windthorst verklaarde dat de centrum-party eene herstelling wensebte der betrekkingen tusschen Kerk en Staat, gelyk die vóór den Kulturkampf bestonden. Hy klaagde over het beleid van den minister van eeredienst, en verlangde het stelsel van bescherming der ny verheid gehandhaafd te zien, Oo^tenr.-Hong.-Moiukrohie. Uit Weenen wordt gemold dat eenige wanordeiykheden in Brigittenau plaats ge had hebben, ten gevolge van eene vecht- party tusschen twee werklieden, die wei gerden de schade te betalen, welke in een door een Israëliet gedreven drankwinkel was aangericht. De menigte liep te hoop en wierp de vensterruiten in, doch ging daarna uiteen. Vier personen werden in hechtenis genomen. Amerika. Eon telegram uit Lima luidt aldus: De verkiezingen hebben een zeer kalm verloop. Uit de cgfers, welke tot dusver bekend zyn, valt op te maken, dat kolonel Morales Ber- mandez, do candidaat der militaire party en gesteund door de regeering, zeer waarschyniyk tot president zal worden gekozen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2