MKMS»auwDMtgc r.^'. ;i-:^---<MaejaBQgaiaBM«/iHhiP««wwiraiw')Mr eene voorooelige uii loting aanbieden (de meeste stukken loten natuurlijk met 100 pet. uit), dan ie hot vermoeden niet ongewettigd, dat eene geschikt ingerichte premieleening groote kans van slagen zeude hebben. Eene premie- leoniDg met uitbuitend lage prijzen kan een veel groote" kans aan den houder van elk stsk geven. Eene maago intrest, b. v. 23/, pet., en een groot aantal prijzen van ƒ150 en ƒ200. zal zeer waarschijnlijk gretig onthaal vinden. Het bedenkelijke, uit een moreel oogpunt, van eene lota.-y i et hooge prijzen, kleeft in zeer vee; geringere mate aan eene met tal rijke kleine. Ik heb ml; onthouden van het geven van bepaalde cijit geloof niet dat het moge lijk zal zflli - i ia b. v. tien jaren, wanneer de annexatie niet door mocht gaan, uit te rekenen hooveei Ie schade voor Leiden be dragen heeft, "ie kan taxeeren hoeveel de onroerende 'goederen van Leiden waard zijn op het oogenblik Er is, ja, eene ïaxatie van de huurwaarde en van de kapitaalswaarde. Maar iedereen weet hoe het H(jk zelf toegeeft, dat het het op geen tien procent nauwkeurig kan beoor- doalen. Daarenboven z(jn er voortdurend fluc tuaties. Zulk eene fluctuatie, als ik vrees dat ons voor ,.e deur staat, wanneer de annexatie niet dooikomt niet zeer dikwerf voor. Als een groot aantal huurprijzen zooveel moet dalen, dat zij weder menschen binnen de stad lokken, dan is daaraan direct een ongeveer veertienmaal grooter verlies aan kapitaal verbonden. Dat moge tijdelijk zijn, het komt mij voor onvermijdelijk te wezen. En daarom, zelfs al kostte de annexatie aan Leidens burgerij eene belangrijke som, wat ik niet geloof en wat in werkelijkheid voor een g ad doel van het beleid van het ge meentebestuur afhangt, dan meen ik nog dat een niet-annoxeeren veel duurder zou zijn. De tegenwoordige toestand is ongezond, in beide heteekenissen van het woord. Op den duur moet toch grensuitbreiding plaats hebbenmen hoede zicli 1.1 men niet eerst dan bereid zy, er toe over te gaan als Leiden jarenlang omgeven is geweest een kring parasiteerende voor stoden 1 Leiden, 12 April. Gelijk we deze week reeds mededealden en ook word ..ngekondigd, zal a. s. Maandag avond in den schouwburg alhier door het Hollandsch 1 Ogsra-geaelsehap Rossini's „Wil lem Teil" worden opgevoerd en luidden de beoordeelingen ver de tot heden elders ge geven voormellingen zeer gunstig. In hoi Ir - >r gaf de bekende en bevoegde muziek-crit! Dan. De Lange zijne bijzondere ingenomenheid e kennen. Wat d« soi ren betreft, zeide hij o. a., kan ik met voel warmte spreken over de ver tolking der party van Teil door Orelio. Zijn prachtig -rgaan leent zich op voortreffelijke wijze vo n dezo party. Doch niet alleen zijn orgaan, neen, ook de wyze, waarop hij de goheele ps heeft overdacht en het karakter van Teil weergeeft, is zeer te loven. Naast Orelio verdient Pauwels den warmen dank der hoorders. Zyne wijze van de Arnold- party te geven getuigt van groote studie en van veel lalent. Dat zijne stem steeds meer „Is er niemand in de verschillende kamers van het hotel geweest, nadat de meubelen verzegeld waien?" „Niemand, mijnheer; na de begrafenis van myn betreurden meester heb ik alle deuren gesloten en de sleutels onder myne berusting gehouden." „'t Is goed. Wy zullen overgaan tot het wegnemen van de zegels; wees zoo goed ons de verschillende deuren te openen. Wy zullen beginnen met het studeervertrek." Jéröme haalde de sleutels en ging den bezoekers vooraf naar het studeervertrek van graaf Philippe De Thonnerieux. De kamer was byna geheel donker, daar de zonneblin t en gesloten waren. Jéröme begon dus met hts daglicht gelegenheid te geven om binnen te dringen. „Waar is nu het bedoelde kaatje?" vroeg de procureur der republiek. Jéröme wees het kastje aan en de griffier naderde het. om de zegels weg te nemen. Eensklaps uitte de griffier een kreet van schrik. „Wat is er?" vroegen de beide overheids personen tegeljk. „Ziet even, heeren," antwoordde de griffier. De procureur der republiek, benevens de vrederech: eren de notaris, naderden het kastje. en maor tot volle ontwikkeling komt, merk ik met groote voldoening op. De heer Schmier, als Walter Furst, stond het hierboven besproken tweetal kunstenaars op waardige wyze ter zyde. Zyne stem klonk byzonder krachtig en vol. Het trio in het tweede bedryf was inderdaad opmerkelijk schoon. En dat daarvan, naast Orelio en Pauwels, aan Schmier een goed deel der scboone vertolking toe te sohryven Is, zal ieder met mij hebben gevoeld. Mej. Erie zong de party van Mathilde. Zy heeft als zangeres ontegenzeglyk goede hoe danigheden, en buitendien mag ik zeggen dat zy zich blykbaar moeite gegeven had voor deze party. Een meesterstukje als dramatischs kunst noem ik de vrjjze, waarop Cornelia Van Zanten de party van Hodwig zong en speelde Deze kunstenares weet steeds aan hare vertolking iets te geven, dat den hoorder en den toe schouwer onwillekeurig aan de natuur, aan de werkelykkeid doet denken. Lief is mevrouw Albers- Jahn, als Jernmy. Met al de losheid van een jeugdig karakter geeft zy deze frissche figuur weer. Menig gedeelte wordt door haar met veel talent gereleveerd. Vooral behaagde zij my in het derde bedryf, waar zy haren vader moed inspreekt en by hem het vertrouwen weet ta doen herleven. Zeer schoon was van de drie vrouweD het trio in het laatste bedryf. Dit schoone stuk muziek werd met veel innigheid, met veel zekerheid uitgevoerd. Vat de heer De Lange alles samen, dan meent hy in werkelykheid den goeden indruk, dien hy ontving, ook by eene ontleding der verschillende onderdeelen te kunnen recht vaardigen. Hy brengt daarom onverholen hulde aan alle medewerkenden en aan allen, die s smenwerkten hij de voorbereiding. De uit voering van Willem Teil is eene nieuwe over winning van het Hollandsche Operagezelschap, en hy aarzelt niet haar eene dor schoonste te noemen. De minister van fiaanciön hoeft bepaald dut in Juli van dit jaar op nader te bepalen tijd en plaats zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van sur numerair dor directe belastingen, invoerrech ten en accjnzen, bedoeld by art. 4 van het koninklijk besluit van 23 April 1887, en we voor vyftien plaatsen. De verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten vóór of uiterlijk op 1 Juni 1890 by het departement, v.ui financiën ziin ingekomen, met eene ge boorte-akte van den adspirant en het bewys dat lip Nederlander is. Om tot het examen te worden toegelaten, moet men hij den aan vang van dit jaar den vollen ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. Door Z. M. is: lo. als blylc van 's Ro llings goedkeuring en tevredenheid, de zil veren medaille en een loffelyk getuigschrift, ingesteld by Zr. Ms. besluit van 22 Septem ber 1855, No. 64, toegekend aan: P. J. Cre- ton, schipper van het Fransche vaartuig „Notre Dame de Lourdes (No. 148)" van Gre- velingen, wegens de moedig, met levensgevaar volbrachte redding van een gedeelte der be manning van het Nederl. schip „Jantje" op 20 Jan. jl. en de aan deze schipbreukelingen betoonde zorg en gastvryheid; 2o. mede als Daar zagen zy, dat de band, welke de opening sloot, was doorgesneden. „Goede Hemel!" riep de notaris, hier moet ingebroken zyn. „Ingebroken?" herhaalde Jéröme, maar dat is onmogelyk. „En toch is het zoo, mynheer", zeide de procureur der republiek op gestrengen toon; „met één oogopslag kunt ge er u van over tuigen." De procureur der republiek wees Jéröme op het kastje; de oude kamerdienaar zag, tot zyne grocte ontsteltenis, dat de verzegeling was geschonden. „O, mijn Hemel!" riep hy uit, het is maar al te waar. De griffier noteerde zyne bevinding in het proces-ver baal. „Ik geloof, mynheer," ging de procureur tot Jéröme voort, „dat u er van overtuigd is." „Ja, mynheer, ja," stamelde de ongelukkige oude man; ,ik ben overtuigd." „En welke opheldering kan u van bot ge beurde geven?" „Ophelderingen!" ik weet van niets. „Heeft u de kamer niet eene enkele maal vergeten ta sluiten, of de sleutels, die u on der uwe bewaring had, vergeten te bergen?" „Neen, mijnheer; toen het lyk van mijn hlijk van Zr. Us. goedkeuring en tevreden heid, de bronzen medaille en een loffelijk ge tuigschrift, ingesteld by bovengenoemd besluit, toegekeuö aan P. J. L. Pitró, A. L. Labroy, A. M. Molliet, J. J. Ch. Wadoux, matrozen op bovengenoemd vaartuig, die eveneens tot de hierboven vermelde redding hebben bygedra genH. F. De Herder, hoofdbrandwacht, H. Steinmotz, brandwacht 1ste klasse, H. Kok, brandwacht 2de klasse by de brandwacht te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van twee personen uit een brandend perc. aldaar, in den nacht van 4 op 5 Febr. 1890H. Van Oyon, geaffecteerde aan brand spuit No. 4, L. Schutter en A. G. Schupper, te Rotterdam, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de tweede verdie ping van een brandend perceel aldaar, op 2 Maart 1890J. Kamminga, agent van politie lste klasse te Amsterdam, wegens het met levensgevaar roddon eener vrouw uit een brandend perceel aldaar, in den nacht van 10 op 11 Januari 1890. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zieriksee, ter standplaats de gemeente St.-Maartensdyk, P. F. A. Van Beters, cand.-notaris te Vucht. Door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is, ter vervulling van eene vacature van raads heer in dat college, opgemaakt de navolgende alpbabetische lyst van aanbevelingmr. W. A. 't Hooft, mr. W. J. Karsten en mr. E. P. Schorer, rechters in de arr.-rechtbanken te Haarlem, Rotterdam en Middelburg. Door den min. van waterstaat, handel én nyverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de admin. der posteryen, te rekenen van 'de achter hunne namen ver melde tydstippen, hunne function zullen uit oefenen als volgt: de comm. 2de kl. A. De Kok ten postk. te Tilburg, ingaande 1 April; de commiezen 3de kl.F. H. Croes van Thielen ten postkantore te Arnhem, 6 Mei; D. Van der Hoek op het spoorwegpostk. No. 1 (standpl. Amsterdam), 6 Mei; C. Zij in ton postk. te Gorkum 1 AprilG. Beins ten postk. te Venloo, 6 Mei; de commiezen 4de ki. A. M. E. Lafeber ten postk. te Amster dam, 1 AprilH. J. M. A. Janssen ten post en tel.-kant. te Wageningen, 1 April; J. P. Van Hoogstraten ten postkantore te Arnhem, 1 Mei; J. R. A. H. Schiltz ten postkantore te Amersfoort, 6 Mei. oiacngd Nieuws. Van een zich in den Nieuwen Rijn, by de Karnemelksbrug, alhier voortbe wegend vaartuig viel hedenmorgen een jong kind overboord. De vader sprong er by in het water en redde het. Te Scheveningen kwamen gis teren 22 schuiten aan, waarby 2 van Katwijk. De Seheveningsche schuiten besomden 50 tot 170 en de Katwyksche ƒ60 tot 70. Er werd besteodvoor tongen per stuk 80 cents, voor kleine schol per mand ƒ4.40, voor braad per mand 3 en voor scharren per mand 3.35. Naar het „Hbl." meldt, zullen voorloopig geene werklieden van de Koninklyke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam meer worden ontslagen. In het geheel hebben er in de vorige week niet goeden meester begraven was, heb ik per- sooniyk alle kamers gesloten en ik ben er na dien tyd zelf niet meer in geweest. De sleutels heb ik op mijne kamer gelegd en ik kan u verzekeren, dat niemand ze heeft kunnen wegnemen." „Wy zullen dit kastje openen," zeide de pro cureur; „voor u wil ik hopen, dat er niets aan don inhoud ontbreekt. Heeft u den sleutel van dit kastje ook onder uwo bewaring?" „Neen, mynheer; de sleutel ligt in de schryf- tafel." De griffier begaf zich naar de schryftafel om ook daarvan dB zegels te verwyderen. „De sleutel van de schryftafel?" vroeg de procureur der republiek. „Die is hier, mynheer," antwoordde Jéröme, terwyi hy den procureur der republiek een sleutel overhandigde. „Zie eens, mynheer de procureur der repu bliek," zeide de griffier. De procureur der republiek naderde de schryftafel. „Ook deze zegels zyn geschonden," zeide hy. Jéröme viel ln oen fauteuil neer; het was hem onmogelyk langer te biy ven staanzijne knieën knikten, het koude zweet parelde op zyn voorhoofd. De procureur der republiek sprak geen meer dan 150 a 180 hun ontslag gekregen. Houdt de Rageering zich aan hare overeen komst mat de fabriek omtrent den bouw van nieuwe oorlogsschepen, dan is er volop werk. Men zegt dat dan voor ongeveer vyf millioen gulden verwerkt kan worden. De hear R. Luik, te Knype, di» op de jaarmarkt te Oudeschoot (Fr.) onder een hollend paard geraakte, heeft zyne beenen op twee plaatsen gebroken. Tusschen 11 en 15 Mei zal in het Beothoven-hui3 te Benn een groot muziek feest worden gevierd, waarop Joachim, De Ahna, Hausmrnn, Friatti, Stoekhausen en andere bekende muziekkunstenaars zich zullen doen hooren. De opbrengst zal voor het onder houd van het Beethoven-huis worden besteed. Te Koulon zyn de portretten gevonden van de beide ouders van Beethoven, door Beuken kamp geschilderd. Hot portret van Beethoven's vader ie het eenigo, dat tot nog toe bekend was. Aan de „Daily News" wordt uit Athene gemeld dat by Retbymo, op het eiland Creta, een Turk door een Christen is ver moord. Hierom werden 42 Christenen in hechtenis genomen. In de geheele provincie Rethymo heerscht eene zekere spanning. Te Kandamo, tn de provincie Seline, zijn Christenen en Turken slaags geweest. Aan weerskanten werden eenigepersonen gekwetst. Te Weenen is alles verder rustig gebleven. Het regenachtige weer begunstigde de pogingen der patrouilles om de nieuws gierigen en werkstakers, die nog steeds te Noulerchenfeld samenschoolden, uiteen te doen gaan. De werkstaking duurt echter voort. Het geheele aantal werklieden van verschillende ambachten, die den arbeid hebben gestaakt, wordt nu reeds op 10,000 begroot. Duizend bakkersgezellen hebben zich nu bij de werk- stakende metselaars en timmerlieden aange sloten en ook beginnen de smeden zich by de beweging aan te sluiten. De werklieden maken groote toebereidselen tot het houden van eene groote betooging op 1 Mei, in overeenstemming met de betoogingen, welke dan in andere landen zullen gehouden worden. Yerkorting van don werktijd en ver- hooging van loon zyn de oischen van de Weener werklieden. Blykens de byzonder he deri, welke nog worden medegedeeld betreffende de aan varing tusschen de stoombooten „North Cam bria" en „Avoea" in het Kanaal, zyn do 25 matrozen, benevens de passagiers der „Avoca," welke spoedig zonk, te Dover behouden aan wal gebracht. Onder de passagiers bevonden zich twee vrouwen en vyf kinderen. De boot werd letterlyk in tweeén gesneden, maar daar het kalm weer was, konden alle opvarenden zonder groote moeite worden gered in de drie booten, welke terstond werden uitgezet. De „North Cambria" nam toen de schipbreuke lingen op en bracht hen naar Dover, waar zy terstond van het noodige werden voorzien. De aanvaring had plaats in den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks twaalf uren. De „North Cambria" voer de „Avoca" aan in het middelschip. De machinekamer liep terstond onder water, zoodat de vuren werden uitgedoofd. De kapitein der „Avoca" zegt dat hy alle lichten op had en geen der voorge schreven voorzorgsmaatregelen heeftverzuimd. woord tot hem, maar opende het schryfbureau. De sleutel van het kastje lag op dezelfde plaats, waar de vrederechter hem by zyn eerste onderzoek vöór de verzegeling gevon den had. „Volgens het proces-verbaal, van uw eerste onderzoek opgemaakt, mynheer de vrederech ter," zeide do procureur der republiek, „moet er zich in dit kastje een yzeren kistje be vinden, benevens twee portretten en bank biljetten." „Juist, mynheer de procureur der republiek." „'t Is goed; wy zullen zien." De procureur der republiek opende het kastje. Jéröme was opgestaan; hy naderde, zjjnhart klopte byna niet meer. Eensklaps deinsde hy met een gil terug, toen de procureur van de republiek het kastje had geopend. Het was ledig. xxxvm. De procureur der republiek zag den ouden man doordringend aan, maar zeide Diets. Hij onderzocht vervolgens alle laden van de schryf tafel; er was niets te vinden, geen geld, geen testament. „Het testament is verdwenen, Jéröme Vil-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6