INGEZONDEN. Kaar het Gculdal! Als da studentenfeosten van 1890 voorby zijn, zal ons goede Leiden we hebben het zoo dikwyls gezien doodscher en stiller z(jn dan andere zomers; de hoofdstraten worden leeg en stil en onbezield en naar; de grach ten zenden onverkwikkelijke geuren naar bo ven, kortom 't lieve Leiden i3 dan zóó genoeg lijk, dat men hot liefst voor eenigen tijd den rug toekeert, en in de vrije natuur gezond heid en kracht gaat opdoen voor den arbeid. Maar waarheen? 't Doel dezer regelen is op die vraag een passend antwoord te geven. Wel is waar is zomerhitte en verlangen naar een frisschen avond onder de boomen of tusschen de bergen wel wat hors-de-saison, doch beter is het, dat men er vroeg by is dan te laat, en bovendien eene gereede aan leiding dat wjj er over spreken, bestaat in de verschijning van den „Officidelen Gids met wandelkaart van het Geuldal", zoo juist van de pers gekomen. In dit blad werd eene enkele maal reeds op Limburgs- lieflijke landouwen de aandacht gevestigd, velen togen reeds er heen, maar veelal was het met een onbestemd gevoel, als ging men eene ontdekkingsreis ondernemen, onbewust of men er 't geld niet in armoede zou verteren. In de laatste jaren werd Lim burg meer bekend, en werd een tochtje daar heen geene Bontekoesreis meer genoemd, doch nog zóóvelen ziet men jaarlyks naar Kleef, Bentheim, Diekirch, of hoe die verzamelplaat sen van uitblazende Hollanders meer mogen heeten, trekken, dat 't niet overbodig is de pen op te vatten om met een enkel woord eens een beroep te doen op het nationaliteits gevoel onzer stadgenooten en hun, wie z(j nog onbekend mocht zijn, aan te raden onze zuidelijke provincie eens op te zoeken. Het boekje, waarvan wij spraken, durven wij gerust aanbevelen als een leiddraad, waar naar men zich te richten heeft om, tegen geringe kosten, een genoeglijken zomer door te brengen. Ter gelegenheid van den tweeden druk werd eene uitstekende wandelkaart er aan toegevoegd, zoodat men slechts een f 100 behooft om een tiental dagen te genieten in den volsten zin des woords. De schrijver, een Limburger van geboorte, die de kleinste hoek jes van z()n land kent en die op onderhou denden toon weet aan te wijzen, leidt rond zonder te veel te vermoeien en houdt by wijle stil om de door velen ongekende geschiedenis van zjjn geboortegrond, de lotgevallen van de landen, welke hjj met ons doorwandelt, te verhalen, altijd er zorg voor dragende ons de bankjes, eet- en drinkgelegenheden aan te wyzen, opdat men het goed hebbe. Aanwyzin- gen omtrent hotels, rijtoeren, publieke ver makelijkheden zal men hem nooit tevergeefs vragenop hem kan men zich ten volle ver laten, wanneer men hetzy Valkenburg, hetzy Houthem, hetzij Meerssen tot pled-a-terre kiest. Laten wy een ieder, die zomerplannen maakt, de kennismaking er mede aanradenden ge- rmgen prys, welken men voor 't keurig ge bonden werkje betaalt, zal men zich niet beklagen. P. K'og een groot antwoord? Onlangs, Mynheer de Redacteur, las ik in een der bladen een stukje, waarin gesproken werd over „het groote antwoord", dat de gemeente Zoeterwoude gegeven had op de vraag: „vóór of tegen annexatie?" De grootheid van dat antwoord moest dan blyken uit het feit, dat men de candidaten, door eenige kiezers op „Zomerzorg" voorge steld, werkelyk gekozen zag tot leden der commissie, bedoeld by art. 131 der Gemeente wet of, zooals men dat zegt: „van den dubbelen raad." Die candidaten thans commissieleden- moesten allen beslist tegon de annexatie zjin; om wolk9 redenen, dat deed er niets toe. Lsiderdorp heeft verleden week ook al zoo'n groot antwoord gegeven. Daar riep men de kiezers saam tot overleg, liefst op „Zomer- lust", vlak bij het station Leiden, overtuigd als men was dat de tegenstanders der annexatie •daar ver in de meerderheid zouden zyn. Daar wilds de meerderheid ook al zulke mannen, die steeds maar zullen zeggen: En Sk ben or tegen'. 'tls zoo uitgevallen ook. "Wel hadden man nen, die eene andere meening waren toege daan, eene aanbeveling gezonden van candi daten, gezocht uit vóór- en tegenstanders; maar, om wolke roden dan ook, van de kie zers aan gene zyde van Spanjaardsbrug had den de mam.en, die tegon de annexatie zyn, de meerderheid. Dat er één vry lid ge kozen werd, kon de vergadering van „Zomer- lusl" niet helpen. Nu kan ik, Mynheer de Redacteur, in zulk eene handelwyze met den besten wil niets groots zien. Ik acht haar integendeel be krompen. Immers, hierover zullen we het wel eens zyn, dat in den grond der zaak eigen belang - soms kwalyk begrepen eigenbelang en partybelang het oordeel bepalen, dat men over de voorgestelde annexatie-plannen velt. Maar ik vraag: "Wat beteekent nu eene commissie van menschen, die niet overtuigd willen of mogen worden; die afgevaardigd worden alleen als stemmachines? Is't eigen lijk nog wel noodig, zoo'n commissie samen te roepen en nog lastig te vallen met inlich tingen of zoo iets? En i k ben er tegenzeggen zedat staat nu eenmaal als een paal boven water. Iets groots kan ik in zoo'n commissie niet vinden. En of zy beantwoordt aan de bedoeling der Regeering? M(j' dunkt neen. Want de desbetreffende wetsartikelen spreken er van, dat het ontwerp (tot annexatie) wordt onder worpen aan het oordeel dier commissie, en dat zy van haar gevoelen schriftelyke mededeeling moet doen aan de hoogere auto riteiten. Met een werktuigiyk vóór of tegen kan zo dus niet volstaan. Dat gaat goed op „Zomerzorg" of op „Zomerlust", maar er komt dan toch nog wat meer kyken. Daarom kan, naar 't my voorkomt, het lot van het ontwerp niet afhangen van de toevallige samenstelling dier Commissies. Zyn er deugdelyke motieven, dan moet het per- 3ooniyk- of het partybelang toch zwygen. En dat is een troost. Toch is het, naar den eisch van recht en billykheid, te hopen, dat de Leidsche kiezers een minder groot, maar een meer ver standig antwoord zullen geven door eene keuze, waarvan de uitslag zy, eene Com missie van practische en zaakkundige mannen, wier blik ruim genoeg is, om het belang van hot geheel te overzien, en die hun eind oordeel willen doen afhangen van den uitslag van een ernstig onderzoek. Achtend, Uw Dr. Leiden, 10 April 1890. v. d. Zet. BUITENLAND. Frankrjjk. Te Parys kwam dezer dagen in behande ling het geding tegen het dagblad „l'Egalité", dat kort geleden twee opruiende artikelen be vatte. Het eerste, onderteekend door Michel Zóraco, behelsde eene aansporing om den heer Constans, den minister van binnenlandsche zaken, te vermoorden. Het tweede, dat even eens aansporingen tot wetsovertreding be vatte, droeg de onderteekening van Emile Pousset. Eerstgenoemde schryver is tot f maanden gevangenis en 1000 fr. boete veroor deeld, de andere tot 15 maanden gevangenis straf en 3000 fr. boete en de directeur van het blad tot 3 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Volgens het „Journal Officiel" bevonden zich op 1 Januari 1890 in Frankryk 53,828 personen, die het Legioen van Eer bezitten. Van dezen zyn 32,021 militairen en 21,827 burgers. Volgens eene mededeeling uit Madrid, vertoeft de Parysche componist Saint-,Saëns te Las Palmas, op een der Canarische eilanden. Dnltsohland. Het 19de heelkundig congres te Berlyn is in tegenwoordigheid van omstreeks 200 Duiteche heelkundigen met eene rede van prof. Von Bergmann geopend. Het doel van het congres is het uitwisseion van mededeelingen betref fende ervaringen, in het afgeloopen jaar door de onderscheidene geleerden opgedaan. Prof. Von Bergmann bracht in zyne toespraak hulde aan de nagedachtenis van keizerin Augusta, wegens hare belangstelling voor verplegings- vereenigingen en aan den vroegeren voorzitter, wijlen dr. Von Volkmann, die zich o. a. door zyne studiën betreffende do bederfwerende wondbehandeling zoo groote verdiensten ver wierf. Ten slotte deelde prof. Von Bergmann mede, dat de keizer 1000 mark had geschon ken voor de oprichting van oen heelkundig instituut, het Langenbeck-huis te Berlyn. Prins Von Bismarck maakt het te Frie- drichsruhe zeer goed. De prins ontvangt nog steeds verjaarsgeschenken. Zoo kwam dezer dagen nog een krans, van vyf voet middeliyn, welke dcor de Duitschers in Australië was gezonden. Het aantal telegrammen, dat Von Bismarck ontving, bedraagt 8047. Daaronder waren telegrammen uit Zanzibar, Mexico en Zuid-Amerika. Elf t9legraphisten hadden twee dagen achtereen de handen vol om prins Von Bismarcks depeches in orde te brengen. Gisteren, den llden April, vierde prinses Von Bismarck haren 6G3ten verjaardag. Er was toon weer feest op Friedrichsruhe. België. Stanley had te Brindisi een onderhoud met den correspondent der „Indépendance beige." Stanley verklaarde dat het geenszins in de bedoeling lag van Emin-Pacha om naar Wadelaï terug te keeren. Het land was trouwens de kosten eener nieuwe expeditie niet waard en daarby zou eene herovering der equatoriale provincie geen gemakkelyk werk zyn. Stanley verklaarde dat hy zeer verbaasd was over de grootsche koloniale plannen der Duitschers, die, by den wedloop van het gezag in Afrika, in de Engelschen ernstige mededingers zullen vinden. Dat Tippo-Tip, de bekende Arabierenhoofdman aan den Congo, den Duitschers groote diensten zou kunnen bewijzen, werd door Stanley volkomen erkend. Van de conferentie tot bestryding van den slavenhandel, welke te Brussel wordt ge houden, verwachtte Stanley geen practisch resultaat, want de slavenhandel is niet met geweld te verhinderen. De zeden der Afri- kaansche volksstammen moeten langzamer hand worden veranderd en daarby dient men met groote omzichtigheid te werk te gaan. Met geweld komt men niet veel verder, eene omstandigheid zeide Stanley welke de Duitschers by hunne koloniale staatkunde wel in het oog mogen houden. Ziwitsorland. De kolonel van het „Heilsleger", Clibbom Booth, te Neuchatel in hechtenis genomen omdat hy terug was gekomen in Zwitserland, na verbannen te zyn, heeft tegen zyne gevan genneming geprotesteerd, als zynde deze in stryd met de Zwitsersche wet op de neder zetting. De socialisten van Genöve zullen Zon dag een gedenksteen plaatsen op de plek aan de grens van Savoie, waar Lassalle in 1'864 in een duel met zyn medeminnaar Racovitch doodeljjk werd gewond. Groot-Brltannië. Te Bombay heeft zich eene commissie-van invloedryke ingezetenen gevormd, ten einde een standbeeld op te richten voor lord Seay (voorheen baron MackayX den afgetreden gouverneur der stad. Ook aan lady Resy zal door de inwoners een huldeblyk worden ge geven als een bewjjs van hunne erkenteiyk- lieid jegens de echtgenoot» van den gouver neur. Tot dusver heeft de commissie-reeds 45,000 rapyen ontvangen. Aanstaanden Dinsdag begeven zich de hertog van Ediaburg en prins George van Groot-Britannië van Cobarg naar Stuttgart, om de investituur van koning Karei van Wurtemberg a's ridder der Orde wan den Kouseband, waartoe hjj benoemd is, by te wonen, en vervolgens naar Engeland met de hertogin van Edinburg. Zestig Engelsche Katholieken, met den hertog van Norfolk aan het hoofd, zyn op weg naar Palestina. Een greot aantal werklieden-comite's te Londen besloten 1 Mei a. s. niet te werken, als demonstratie voor de invoering van dea 8-uurs-werkdag. Tnrlrije, De priDS van Napels, die te Konstantinojel sedert eenige dagen vertoefde» werd door den sultan met groots eerbewyzixgen ontvaDgen. Luisterryk was onder anderen zyne ontvangst te Broessa, de oude hoofdstad der sultans. Een keizeriyk jacht was te xyner beschikking gesteld en hem de chalet-kiosk, behoorende by het paleis des sultans, ten verhlyf aan geboden. Een onderhoud van politisken aard heeft hy niet met den 3ultan gehad. In een vorig bericht werd melding ge maakt van de voldoening, welke door den Nederlandschen geaant geëischt was wegens het beleedigen van den Nederlandschen consul te Bassorah door Turkscbe soldatenEr werd gedreigd met bet zenden van een Nederlandsch oorlogsschip naar die plaats. Thans is echter door de Nodarlendsche Regeering goedgevon den, dat het onderzoek der zaak zou worden overgelaten aan een ambtenaar van het vilajet Bagdad. Het incident kan nu als afgeloopen beschouwd worden. Spanje. In de Kamer van Afgevaardigden zeide de lieer Alix gisteren dat by de ongeregeldheden te Valencia de oproermakers gedurende zeven uren meester van de stad waren. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde dat de regeering het voorgevallene betreurt, maar dat de berichten der dagbladen overdreven zyn. De heer Alix hoeft daarop eene interpolatie tegen heden aangekondigd. In den Senaat ondervroeg de markies Sardoal de regeering eveneens over de gebeurtenissen te Valencia. Naar zyn inzien hadden zy een staatkundig socialistisch karakter, gelyk bleek uit den aangeheven kreet: „Leve de Repu bliek De minister van buitenlandsche zaken ant woordde dat de regeering tevreden was over de houding der overheid van Valencia, en dat velen der oproermakers gevat waren. De heer Lasala diende eene motie in, waarby de regeering wordt gelaakt, omdat zy in de zitting van Donderdag de monarchie niet krachtig heeft vordedigd. Middcl-Aiuerikn. De vyf republieken van Middsl-Amerika hebben een plan ontworpen om zich aaneen te sluiten tot een bondsstaat, op denzelfden voet als de republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Den 15den September zullen de gemachtigden der verschillende staten byeenkomen te Gnzicalpa, de hoofd stad van Honduras, om een president te kiezen. De president zal om beurten gekozen worden uit de verschillende republieken en zal regeeren met een ministerie van vyf leden, één uit elke republiek. Bovendien zal nog een Bonds raad worden gekozen, bestaande uit 15 leden, waarvan elke republiek er drie zal afvaardigen. De Italiaansche minister-president Crisp! en de pers- Niet alleen de „Frankfurter Zeitung", maar ook de Berlflnsehe bladen zyn zeer veront waardigd over de gisteren vermelde verbanning van den correspondent der „Frankfurter Ztg." uit Rome. Aanleiding tot de verbanning gaf een be richt, dat de beer Grünewald aan zyn blad zond betreffend» het faillissement der firma Gatteni. De correspondent ontleende dit aan een der Italiaansche bladen, doch verzekert daarby te goeder trouw gehandeld te heb ben. Later bleek deze mededeeling onjuist. De firma Gattoni heeft daarom tegen de „Frankfurter Zeitung" en de „Figaro'', die het bericht mededeelden, eene actie tot schade vergoeding ingesteld, naar men zegt tot een bedrag van 1,000,0Q& lire. Niet zonder voldoening wyst de ^Frank furter Zeitung" op het oordeel der Italiaaa sche pers, welke, met uitzondering van. de „Rifbrma", het orgaan van den heer Grispi, de verdanning van de beide oorrespondenteu zeer afkeurt. De „Riforma" rechtvaardigt hefc besluit van den heer Crispi op gron&van eeno. bepaling van het nieuwe wetboek van straf recht, waarby zy strafbaar worden, gesteld-, die onjuiste berichten verspreiden, waardoor het krediot van de» Staat in het buitenland kan worden benadeeld. Het blad verklaart dat de regeering, met het oog op ds- finanbiëeie crisis, welke I tali 4 doorleeft, bseloten heeft aan de ongunstige berichten, welke- daarover In buibenlandschebladen worden, medegedeeld, een einde te maken. Des correspondent van de Frankfurt. Ztg." werd, omdat hij een gezin heeft, 24 uren toegestaan om zijne zaken te regelen. Gedu rende dien tyd werd hy echter geen oogen- blik zonder toezicht gelaten, en steeds be waakt door drie agenteD, die hem tot de grens Isidden. De h&er Lavalette, die eveneens ver bannen werd, was de correspondent van de „Agence Havas" te Parys. De heeF Crispi machtigde den correspondent van de „Figaro" te Rome, om deze verklarin gen uit ayn naam te bevestigen. Zelfs voegde de minister er by, dat by het zeer wenscheiyk zou achten, indien ook de Fransche regeering de correspondenten van Italiaansche bladen te Parys, die zich ongunstig uitlaten over de vorhouding tusschen Frankryk en Italic, insgelyks over de grenzen liet zetten. Het „Berliner Tageblatt" erkent dat de Duitschers geen recht hebben om den heer Crispi hard te vallen over zyn besluit, omdat nog onlangs ook twee Italiaansche journalisten uit Berlyn zyn verbannen; maar toch acht het blad het verkeerd dat de heer Crispi nu de Duitschers met gelyke munt betaalt. In elk geval betreurt het „Tageblatt" het zeer, dat een staatsman als Crispi, die vergrysd is in den strijd voor het liberalisme, nu ook tot dergelyke reactionnaire maatregelen zyne toe vlucht neemt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2