N9248. Maandag 14 A pi-il. A°. 18SÖ. (Deze @o\irant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 April. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT» Tooi Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.l7i. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caseeeren buiten do stad wordt 0.10 bereikend. OJHoieele Kennisgevingen. Afsluiting van Passage. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene keunis dat van Maandag 14 April e. k. tot nadere aankondiging de passage voor rij- tuigeu over de Singelbrng over de Haar- lemjaertrekvaart (bij de Warmonderbrug) en de p as- tage Toor rij- en voertuigen over de Kraaier- ttraitibrag over hetLevendaal zullen afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BE KANT EB, Burgemeester. 12 April 1999- E. KIST, Secretaris. In eene plechtige openbare zitting van de arrondissements-rechtbank te 's-Hage had hedenmiddag plaats de beëdiging van den nieuwbenoemden aubstituut-officier van jus titie b(j dat college, mr. P. A. Yan Buttingha Wichers, laatstelyk substituut-officier van justitie bg de rechtbank te Rotterdam. De Engelsche mail, met berichten uit Indié, wordt morgenochtend alhier verwacht. In de Donderdag te Leiden gehouden vergadering van afgevaardigden van kiesver- eenigingen, welke aangesloten zijn by den „Zuid- en Noord-Hollandschen Bond," is aan genomen het voorstel van het bestuur, om instemming te schenken aan het bekende manifest der Noord-Brab. kath. kiesverenigin gen in xake den persoonlijken dienstplicht. (T.) Men schrijft ons uit Amsterdam, dd. 11 April Het was gisteravond een feestavond in onzen Parkschouwburg; het gold de ook te Leiden zoo gunstig bekende zangeres mevr. M. Van Ophemert Schwencke, die hare benefice-voor stelling gaf en daartoe had gekozen „De Jodin" (La Juive), waarin ze als Rachel zoo hoog verdienstelijk is. Ze ontving een twintigtal bouijuetten, bloemenmandjes en azalea's in potten. Voorts eene zilveren dessert-nécessaire in étui met een album, bevattende de 18 naman der gevers; dan nog een pièce-de-milieu, met zilver gemonteerd; eene prachtige groo- te gravure in fraaie lyst, benevens de photo graphic (groot formaat) van den heer Joh. Schmier als Kasper in „der Freischütz", in welke opera zij met zooveel succes de rol va« Agatha heeft vervuld. Het cadeau in étui was vergezeld van een adres, waarin mevr. Van Ophemert het sie raad der Holl. Opera wordt genoemdna luide voorlezing daarvan schetterden fanfares door de zaal van uit het orkest en weerklonken daverende toejuichingen, welke versterkt wer den door het applaus van medespelende dames- en heeren-artisten en van het koorpersoneel, welke allen b|j de ovatie, na de derde acte, op het tooneel aanwezig waren. Tot zelfs na de 5de acte werden nog 2 bloemenmandjes overhandigd. Mevr. Van Ophemert Schwencke was blijk baar zeer gevoelig voor al de aan haar schoon talent gebrachte hulde. De heer Pauwels en de heer Joh. Schmier ontvingen na het duo in de 4de acte elk een lauwerkrans. Het was, ook wat de uitvoering zelve be treft, in één woord een schoone avond. In de gisteren te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Am sterdam Deli-Compagnie werd het dividend over 1889 op 42'/j pot. vastgesteld. De heer Anton Greehof, de bekende Nederlandeche Congo-reiziger, wordt binnen enkele dagen te 's-Hage verwacht. Blijkens de afdeelingsverslagen der Eerste Kamer zijn de ontwerpen tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren enz. met ingenomenheid ontvangen geworden. Men verheugde zich er over, dat de regeering de zaak met kracht had aangevat; het gemeen overleg met de Tweede Kamer had tot eene gelukkige uitkomst geleid. Meer bepaaldelijk wees men hierbij op de bepalingen ten bate der zg. oude weduwen en op de wijzigingen als gevolg der amendementen-Roëll. Men sprak liet vertrouwen uit, dat de finan- tiëele berekeningen, waarop deze voordrachten steunen, door de uitkomst zullen blijken juist te zjjn. Sommige leden hadden liever gezien, dat de ambtenaren zeiven, door verhooging van hunne bezoldiging, in staat waren gesteld geworden voer hunne vrouwen en kinderen te zorgen. Eenige leden vroegen of het 't Toomemen der Regeering is de billijkheid, die tot grond slag van het wetsontwerp betrekkelijk de weduwen- en weezenpensioenen etrekt, ook te betrachten tegenover de ambtenaren, werk zaam by de administratie van de bestaande pensioenfondsen, voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, en de weduwenfondsen voor de ingenieurs en opzich ters van den Waterstaat. Dit personeel zou zeer goed by de administratie van het nieuwe wednwenfonds kunnen worden in dienst ge steld. Dit ware billyk en zou tevens tot be zuiniging strekken. Van verschillende zyden had men gaarne by deze gelegenheid de kanselary-leges geheel afgeschaft willen zien, te meer daar het tarief te hoog blijft en de leges, die de Staat voor aanbestedingen heft, indirect toch weder uit de Staatskas wegvloeien. De opbrengst der Ryks-middelen is over Maart 11. f 10,490,373,55, tegen 9,934,976.21 in Maart 1889. De opbrengst over de drie eerste maanden van dit jaar was f 25,028,825.73'/J, tegen f 24,619,968.60 over de drie eerste maanden van 1889. Het 3/12 der raming is f 28,172,074.77. Nog stond terecht, wegens diefstal, een 12-jarige knaap uit Sliedrecht, die zyne moeder, eene weduwe, den kost moest helpen verdie nen. De rechtbank te Dordrecht nam aan dat deze jeugdige beklaagde had gehandeld zonder oordeel des onderscheids en ontsloeg hem van alle rechtsvervolging, maar gelastte zyne opzen ding naar eene Rykswerkinrichting voor eenigen tyd. Adv.-Gen. mr. Telders oor deelde dat de knaap met oordeel des onderscheids heeft gehandeld en vorderde mitsdien vernietiging van het vonnis a quo en veroordeeling van den knaap tot 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Van Houten drong op eene lichtere straf aan. Uitspraak in beide zaken op 24 April. Het gerechtshof te 's-Hage beves tigde heden het vonnis der Middelburgache rechtbank, waarby een klerk van den ontvan ger te Domburg tot 18 maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens verduistering. Het Hof vernietigde de vonnissen derzelfde rechtbank, houdende veroordeeling van M. R., wegens meineed, en J. K., wegens diefstal van eene rytuig-lantaarn. In beido zaken achtte het Hof de feiten niet bewezen en sprak de beklaagden vry. Een zaakwaarnemer, die eene winkelruit inwierp op den hoek van de Van Dgck- en Van OatadeBtraat te 's-Hage, is tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Een gezelschap uit Amsterdam, dat een rytoer naar Haarlem en omstreken wilde maken, geraakte aan den Sloterweg met het voertuig in eene sloot, vermoedeiyk door onvoorzichtigheid van den koetsier. Allen kregen meer of minder kwetsuren en De opbrengst in Maart 1890 wasdirecte i een kind werd met groote moeite gered door belastingen 3,359,598.70rechten op den in voer f 547,925.67accynzen f 3,406,680.10'/, waarborg en belasting der gouden en zilveren werken 22,077.93; indirecte belastingen f 1,933,380.58'/,domeinen f 439,090.96pos teryen ƒ558,265.44rijkstelegraaf 101,004.17 staatslotery ƒ9065; akten voor de jacht en visschery f 127; loodsgelden ƒ113,161.99. Door de aandeelhouders van de Ned. Rynspoorweg-Maatschappy zal Maandag 28 April eene buitengewone algemeene vergade ring worden gehouden ter behandeling van het voorstel der regeering tot wyziging van den termyn van 1 Mei, genoemd in art. 8 der overeenkomst van 21 Jan. betreffende de overneming der lynen door den Staat. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 11 April te Suez; de „Noord-Brabant", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 11 April van Aden; de „Prin- 868 Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 April van Genua. Door Z. M. is aan mr. W. Van der Vliet, te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Jezus Christussen van comman deur der orde van het Legioen van Eer, hem respectieveiyk door Z. M. den koning van Portugal en door den president der Fransche Republiek geschonken Gemengd Nieuw Een 44-jarige koopman te 's-Hage stond heden terecht voor het gerechtshof aldaar wegens diefstal van een gouden ketting ten nadeele van iemand op het Spui te 's-Hage, In deze zaak bestreed mr. Moll de bewys- voering, met name wat betreft de herkenfflT^ •Traction- Company, vraagt in de van den ketting, die versmolten was en waarvan de bestolene daarom eeneteekening had gemaakt. Het O. M. vorderde bevestiging van het veroordeelend vonnis. De beklaagde beweerde den ketting van iemand gekocht te hebben, en toen men hem er op wees hoe ongunstig by bekend stond, voerde hy te zyner verdediging nog aan, dat by tal van jaren als matroos trouw zyn vaderland heeft gediend. den landbouwer G. Van Bruggen. Hetrytuig was zeer beschadigd. Eerlang zullen by de verschil lende corpsen van het leger algemeen worden ingevoerd papieren kopschy ven, welke in be proeving zgn geweest by het 6de regt. inf. te Breda en door duurzaamheid en geringe kosten uitmunten. Aan den Zeedyk te Helder is aan gespoeld het in staat van ontbinding verkee- rend lyk van een bejaard zeeman. Aan een tweetal jachtopzie ners te Ede, in dienst van graaf Bentinck,is het gelukt een nest met zeven jonge vossen uit te halen; ook de moervos is door hen gevangen. Het aantal telegraphischede- pschee, welke jaariyks over de geheels wereld worden verzonden, bedraagt, volgens de „Elec trical Review", 300 millioen. Te Nieuw-York stierf dezer dagen een 13-jarige jongen ten gevolge van het voortdurend misbruik van sterken drank. Een oom uit.... Europa. De ondersecretaris van Staat van Minnesota, Her man Hickenstrom, werd dezer dagen naar Zweden ontboden om een erfenisje van 3 a 4 millioen gulden in ontvangst te nemen. De Italiaansche prins Giovanni Doria is in den ouderdom van 47 jaar ge storven. De prins moet meer dan 40 millioen fi. nalaten. Graaf Arthur Potocki laat 10 millioen fl. na; zyn broeder erft die. Een zeilschip zeilt, eene stoom boot stoomt; wat doet een schuitje, dat door electriciteit wordt voortbewogen? Lord Bury, de voorzitter van de Electric ,Times" een werkwoord: goed, kort en duidelyk om het begrip aan te duiden. Uit Nieuw-York wordt bericht dat de ontworpen bill, tot naasting van alle telegraphen door den Staat, dit jaar niet by het Congres der Vereenigde Staten zal worden ingediend. Thans blykt dat de directeur der gevangenis van Knutsford reeds Zaterdag avond aan den Engelschen minister van bin- nenlandsche zaken uitvoerig Richard Davies' verklaring tolegrapheerde. Ook in den brief aan zyne moeder, enkele minuten voor zyn dood geschreven, verklaarde Richard den bijl niet in banden en geen direct aandeel in den moord op zyn vader gehad te hebben. Hy had alleen zyn broer George te hulp willen komen, als zyn vader dezen de baas was. Zelfs die inwoners van Crewe, die het adres ten gunste van de twee gevaDgenen niet onderteekenden, ondersteunden bet verzoek om gratie voor Richard. De verontwaardiging over dezen „rechteriyken moord", naar men algemeen gelooft, ie groot. Reeds nu wordt aangekondigd, dat, by de hervatting der Kamerzitting, harde woorden tot den minister zullen worden gericht. Te Beriyn stond dezer dagen een kantoorklerk terecht, m. n. Ferdinand Bunke, op beschuldiging door bedreiging ge poogd te hebben, van prins Von Bismarck geld te verkrygen. Hy schreef eon brief aan den Kanselier, waarin o. a. de woorden voorkwa men „gy moet my het geld betalen, of ik zal het u inpeperen." Twee dagen later wierp by een steen tegen de deur van hot paleis van den prins. Hy werd gevangengenomen en is nu tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De vaster Succi, die, zooals men weet, thans te Londen weder bezig is veertig dagen te vasten, heeft thans zyn 23sten dag achter den rug. Hy is reeds 25 Engelsche ponden in gewicht afgenomen. De schoonmaak. Een oud soldaat kwam Donderdag 11. den politierechter te Londen om raad vragen. Zyn paspoort, dat van 1861 dagteekende, was zeer vuil ge worden. Zyne vrouw had daarom dat perka menten stuk in de waschtobbe gestopt, met het gevolg, dat de geschreven naam van haren man was uitgewischt. Hy kwam nu den politierechter vragen om eene beéedigde ver klaring, dat hy de man was, in het docu ment bedoeld. De rechter verwees hem naar het depar tement van Oorlog. Om rupsen uit rozen teverdryven, raadt een tuinman aan deze 'e avonds te begie ten met water en azyn (1 liter zuivere wyn- azyn door 10 liter water). Driemaal in eene week dit gedaan, zyn ze verdwenen. Reeds drie jaren heeft by dit middel met goed ge volg toegepast. Een jonge scheikundige te Dijon heeft een kruit voor de jacht uitge vonden, dat geen rook geeft, byna geen ge luid by de ontploffing, de wapens niet roest en goed blyft. De naamlooze bou w vereenigi n g te Turyn is failliet; passief 21 millioen fr.— Te Milaan is een faillissement van 10 mil lioen fr. Heer (tot een straatjongen, die hem gruwelyk verveelt met voor zyn venster te staan fluiten): „Zeg eens, jongen, welke nachtuil heeft jou dat fluiten geleerd?" Jongen: „Jy niet!" CORRESPONDENTIE. Wy ontvingen nog een schrijven over het verpachten van de jacht in de Vroonwateren. Nu eenmaal door den gemeenteraad is besloten die jacht pu bliek te verpachten, is daaraan niets meer te veranderen, ofschoon wy het volkomen met den inzender eens zyn, dat het wellicht beter ware geweest permissiën uit te reiken voor het dubbele van het vroegere bedrag, dan dit aan één persoon te guDnen. Men ont neemt nu menig jacbtliefhebbend Leidonaar de gelegenheid tot jagen. Het blykt nader dat er op de Woensdag avond in het Nut gehouden annexatie-verga dering door het bestuur wel tafeltjes (twee) voor de pers bestemd waren geweest, doch dat zereeds voor hoeden- en jassen-kapstok. werden gebruikt, nog vóórdat de verslagge vers er plaats aan hadden genomen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1