letaal-Poets-Pasta Vee-Boelhuis, Bovenhuis te huur; Te huur: oud Porselein. ABONNEMENT N#. 9247. Zaterdag 152 April. A®. 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. FRITZ SCHULZ lun., M. OAHEN, mmtmm *x IJzeren Cilinder- Mangels, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Icdore regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casaeerén buiten ilo stad wordt 0.10 berokend. G emengd Nieuws. Met het ondersoek naar water voor eene eigen waterleiding gaat het te Haarlem naar wensch. In de duinen en by het Kolkje ia goed water en in ruime hoe veelheid gevonden. Gistermorgen omstreeks hal f- tien kwamen aan het station van den Ned. Itynspoor te Utrecht met den trein zeven gevangenen aan, onder geleide van een ryks- veldwachter. Zy moesten verder naar de rykswerkinrichting Veenhuizen gebracht worden. Aan het station te Utrecht ont snapte één hunner en liep weg in de rich ting der Moreelse laan. De veldwachter slaagde er niet in hem aan te houden. De politie ia hezig met de opsporing. Te Gieten zyn het huis van de •wed. T. Woldman, de goheele inboedel en •17 schapen eene prooi der vlammen geworden. Alleen het huis was verzekerd. Oorzaak niet bekend. Te 's-H e r t o g e n b o s c h ligt sinds Zaterdag eene 36 jarige vrouw in een diepen slaap verzonken. De geneesheeren vreezen het ergste voor haar leven. Te Zwolle heeft de politie het van een hardlooper gewonnen. Daar de Paasch- wei hem slechts karige verdiensten had op geleverd, had een hardlooper besloten zonder vergunning van de bevoegde machten eene buitengewone voorstelling door Zwollo's straten te geven. In zyn tricot snelde hy voort, ge volgd door een vriend, die by de belangstel lende voorbygangers collecteerde, en al spoedig ook gevolgd door drie politie-agenten, die hem duideiyk wilden maken dat hy iets deed wat hy niet mocht doen. De man zette zijne beste beentjes voor. De agenten hielden echter vol en mochten het geluk smaken hem na eene langdurige jacht in te halen, by den kraag te gritpen en naar het politiebureel te brengen. Te Harkema-Opeinde (Fr.) is de woti-ing van H. Ten Have door onbekende oorzaak in de asch gelegd. Een jongetje kreeg ernstige brandwonden. Te Weenen is na de verwoesting, welke het grauw in de voorstad Neulerchen- feld heeft aangericht, de orde niet weer ge stoord. AVel kwamen den volgenden dag weer vele leegloopers op verschillende punten byeen, maar de cavalerie verhinderde elke samen scholing en handhaafde de orde beter dan do politie den vorigen dag had kunnen doen. Over het optreden der politie wordt zeer geklaagd. Alle bladen, zelfs de officieuzo, val len den prefect van politie Krauss zeer hard en wyten het hem, dat de politiemacht's avonds nog zoo zwak was, ofschoon do samenscho lende menigte reeds in den ochtend eene zeer dreigende houding had aangenomen. Feitelyk was het grauw van halfacht tot negen uren meester van het terrein en maakte zich aan de ergerlykste verwoestingen schuldig. Nog meer betreurenswaard wordt het schan daal, nu het blykt, dat het eigeniyk van de anti-semieten is uitgegaan. Uitsluitend werden koffiehuizen en winkels vernield, welke aan Joden toebehoorden. Dit is reeds gebleken uit het onderzoek der politie. Dat het volk zelf ook dit weet, blykt wel hieruit, dat den dag na het oproer vele Christenen voor hunne koffie huizen gedrukte, met witte en roode randen omgeven, papieren aanplakten, waarop te lezen stond: „ChristlichconcessionirterBrannt- weinausschank." Op deze w(jze hoopten de neringdoenden, indien de ongeregeldheden mochten hervat worden, zich voor schade en plundering te vrijwaren. Inderdaad schpnen de werkstakers, ofschoon zp wel tot de samenscholers behoorden, het geringste aandeel aan de plundering te hebben gehad. De leiders der werkstakende metse laars en timmerlieden hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zy verklaren, dat hunne makkers niet meededen. Wellicht blykt later uit het ingestelde onderzoek, wie de schuldigen zyn. De ergste belhamels zyn echter ontsnapt, want zoodra 's avonds om 9 uren de cava lerie verscheen, maakten de vernielers zich ten spoedigste uit de voeten. Dat de militaire macht, ofschoon bytyds gewaarschuwd, zoo laat is gekomen, wordt toegeschreven aan het vertrek van keizer Frans Jozef. De keizer vertrok om halfnegen van het Westerstation naar München en men wilde den keizer door het voorbytrekken der soldaten niet ongerust maken. Daarom ver trokken de troepen eerst nadat de keizer was afgereisd. In elk geval blykt ook nu weer, hoe ge- vaarlyk het dryven is der anti-semieten, die zich vooral te Weenen zoo doden gelden. Door de Joden aansprakelpk te stellen voor den kwynendeu toestand van handel en nij verheid, hebben de anti-semietische dryvers de volksklasse steeds tegen hunne Israëlietische medeburgers opgehitst. Welke gevolgen dit dry ven kan hebben, heeft de voorheen wegens hare Gemiithlichkeit bekende „keizerstad" nu weer ondervinden. De fiere ïyfspreuk der Weeners: „Er is maar één keizerstad, er is maar één Weenen", zal op deze wpze spoedig eene geheel andere boteekenis krygen, dan die, waarin zy tot dusver werd gebezigd. Latere berichten melden het volgende De metselaars, die het grootste gedeelte der werkstakers uitmaken, hebben zich tot den chef der politie gericht en boden hun hulp aan tot hot voorkomen van verdere on geregeldheden. De heer Krauss antwoordde dat hy deze hulp zeer goed kon missen. Ook Woensdag verzamelde zich weer een groot aantal leegloopers van allerlei slag in de geteisterde voorstad, maar militaire pa trouilles zorgden er voor, dat het nergens tot samenscholingen kwam. De koffiehuizen en de andere woningen moesten om 8 uren 's avonds worden gesloten, en daarbp viel er eene flinke regenbui, zoodat do menschen spoedig naar huis gingen. Reeds om 8 uren konden de patrouilles inrukkon. De politie heeft nog 50 personen in hech tenis genomen, die onder verdenking staan, dat zy by het vernielingswerk zich byzonder hebben onderscheiden. Over het verzoek om gratie voor de wegens vadermoord ter dood veroordeelde knapen van 19 en 16 jaar, Richard en George Davies, te Crewe, in Engeland, (die uit mede- lyden met hunne moeder en zusters hun slechten vader vermoordden), is eindeiyk door den minister van binnenlandsche zaken, die in Engeland daarover heeft te beslissen, uit spraak gedaan.'Het resultaat van zyne lang durige overweging in dit inderdaad moeilyk geval is, dat de oudste de doodstraf zal heb ben te ondergaan, en het doodvonnis van den jongsten in levenslange gevangenisstraf zal worden veranderd. Daar echter by het geding tameiyk wel gebleken was, dat de jongste den eersten en noodlottigen slag aan den vader had toegebracht, vindt deze uitspraak van den minister vrij algemeen afkeuring. In de bladen komen tal van brieven van protest voor; de moedor dor knapen heeft om gratie ook voor haren oudsten zoen te vragen, rechtstreeks naar» koningin Victoria, die te Aix-lea-Bains vertoeft, getelegrapheerd en er circuleeren te Londen en op vele andere plaatsen adressen aan den minister om zpne beslissing te wy- zigen. Eén adres was o. a. van 35,000 hand- teekeningon voorzien. Nu de minister in de slechte opvoeding, die de knapen hadden ontvangen, in de tyran- nie en het wangedrag des vaders en ook in hunne jeugd, reden heeft govonden om den zestienjarigen gratie te verloenen, gaat hot niet aan, moent men, aan den drie jaron ouderen het doodvonnis te doen voltrekkon. Het is ovonwol zeer do vraag, of de minister, na zoo langdurige overweging tot zyne b >s!'.s- sing gekomen, die thans wodcv verande -n zal. Gisterochtend moest aan don oudsten het doodvonnis voltrokkon worden. De ter dood veroordeelde was diep bedroefd, maar kalm. Hp schreef een brief aan zyne moeder, waarin hij verklaart zyn begonadigdon broeder niet te benijden, omdat hy overtuigd is dat God hem genade heeft geschonken. Daarna spreekt hy zyne moeder moed in, dankt haar on zyne familie voor al 't goede, dat zy hem betoonden, on neemt in eenvoudige woorden harteiyk afscheid van allen. Duizenden verwachtten in spanning, of de koningin op het laatste oogen- blik zich genadiger dan de minister zou toonen. Een later bericht meldt dat de jonge Richard Davies toch in de gevangenis van Knutsford is ter dood gebracht. In zyne laatste oogen- blikken verklaarde hy nogmaals plechtig onschuldig te zyn aan den moord op zyn vader. Te Parjjs heeft indevoorstad Saint-Honoré gisteren een hevige brand ge woed. De brand ontstond in de rue de Daru by een houthandelaar en spoedig werden ook de aangrenzende percoelen aangetast. Tot deze behoorden o. a. de Manége en do voorraadschuren van een handelaar in hooi, welke beide goheol afbrandden. De paarden uit de manége werden echter alle gered. Zes toeschouwers, die op het dak van eene schuur zaten, werden ernstig gewond, toen het dak plotseling instortte. Om nogen uren 's avonds brak do brand uit en oerst tegen middernacht was de brandweer het vuur meester. De minister van binnenlandsche zaken Constans was reeds tydig ter plaatse en hielp den prefect van politie Lozé de orde handhaven. Toen de brand uitbrak en zich zoo snol uitbreidde, ontstond natuuriyk groote ont steltenis in de gehoele buurt. De bowonors der naburige huizen zochten yiings hun hoil in de vlucht en twee vrouwen en een man waren zóó ontsteld, dat zy uit het venster sprongen en ernstig gekwetst naar het ziekenhuis moesten vervoerd worden. Te Parys hebben ook de dood gravers der zeven verschillende kerkhoven, 147 in getal, een „Syndicaat" gevormd. Zy verlangen o. a. een dagloon van 7 in plaats van 5 fr. Do ij vorige naspo ringen dor politio te El Paso, in Mexico, naar Eyraud, den moordonaar van GoufTó, zyn zonder eenig gevolg gebleven, ofschoon verzekerd werd dat do moordenaar zich in den omtrek bevond. van te LEIPZIG, is het beste, zuiverste en goedkoopste poets middel voor Goud, Zil ver, Koper, Geelkoper en IJzor, benevens voor voorwerpen van Glas, Spiegels en Ruiten. Alleen echt met naast- staand merk: „Globe". Prijs per stuk 6 Cents. Te verkrygen in •de meeste groote Drogist- en Kruideniers winkels. Vertegenwoordigers voor Holland: W. ORE- LINGER ZOON, Amsterdam, Singel. met 1 Mei a. s., bevattende3 Kamers, ruime Kasten enz., zeer prachtig uitzicht, gelegen aan Straat- en Tramweg te Sassenlieim, des- verkiezende met kost en bediening. Adres: JOHs. MOOLENAAR Az., aldaar. 30 Gulden per drie maanden. De Hleedlnggf ukken brij ven het eigendom van den geabonneerde. Vrye keuze uit eene collectie van meer dan 600 verschillende Sou- veauté's, in Engelsche, Franscho en Schotsche Stoffen. Goedpassende, élégante coupe wordt gegarandeerd. OP AANVRAAG WORDT HET PROS PECTUS GRATIS VERZONDEN. LEIDESt Nieuwe Rjjn 32. Den HaagVlamingstraat 20. Breda: Torenstraat. merk „KROON", worden met garantie go- leverd. Tei.ephoonnumjieb 110. UI. LAXGEZAtL <1 ZOO.V, Hooigracht 110, Leiden. op het Raadhuis te Leiden, op Haunting den l4llon April 1890, 's voormiddags to tien uren precies, van eene hoevoolhoid van l -lOO Hectoliters Rus-Cokes, verdeeld in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks by afslag, tegon dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf Hoopcn en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazyn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiteriyk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren een net Burgeru-oonhuts, van alle gemak ken voorzien en gelegen op don Marendyk. Te bevragen by M. BERG, Korte Mare 6. ondor Noordicijkerhoutin de Zilk, op de woning „De Groene Tuin", bewoond door L. J. ZWANEVELD, op Dondertlag den 2-lsten April 1890, des voormiddags te 10 uren, ten overstaan van den Notaris D. J. VAN STOCK UB; te Lissevan: 19 Kalfkoeion, 1 Varekoe, 1 Pink, G Hokkelingen, 1 Pink- stier, 7 Varkens (Schrammen), 1 Zeug met 10 Biggen, 2 Paardenvoorts 1 Speelwagen, 1 Kapwagen, 2 Basterd wagens, 2 Rolwagens, 1 HerkraachineBouweary gereeds 325sap pen, waaronder: Koperen MelKkotels, Kaas- planken, enz. en Inboedel, waaronder Te bezichtigen daags vóór de vorkooping. Betaaldag van koopen boven f 10. 1 Novem ber 1890, van de overige en van de onkosten dadeiyk.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5