I Het voornemen bestaat om de Eerste Kamer der Staton-Ger.eraal, nadat z\j heden de aanhangige kleinere wetsontwerpen zal hebben afgedaan, te doen uiteengaan tot Maandag 5 Mei a. s. ter behandeling alsdan van de pensioenwetten en zoo mogelijk van do definitieve begrooting van koloniën. Als aanstaand lid der Eerste Kamer, in plaats van den heer Henri Smits, wordt genoemd mr. Jac. W. Van den Biesen, te Ginneken, by Breda. Oentr Naar men vernoemt, wordt de heer L. E. Uyttenkooven, controleur der directe be lastingen te 's-Gravenhage, benoemd tot hoofd van 's Ivyks belastingen (provinciaal inspecteur) in eene der provinciën. Aan het „Haagsche Dagbl." verzoekt men mede te doelen, dat voor het bericht, dat de eerste secretaris van legatie by het Engelsche gezantschap bij ons hof den diplo- matieken dienst zou verlaten, niet de minste grond bestaat. By komnkiyk besluit is aan den luit. ter zee 1ste kl. J. Van Scheers vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Met ingang van 1 Oct. a. e., voor den tyd van twee jaren gedetacheerd by het wapen der genie van het leger hier te lande, de lste luit. der genie J. Frenkel, van het leger in Ned.-Indië, thans gedetacheerd by do Ilde afdoeling der krygsschool. In rang en ouderdom van rang overgeplaatst by het wapen der infanterie van hot leger in Nod.-Indiü, de tweede luit. J. J. Le Roy, van het 7de reg. inf.; en in zyn rang over geplaatst by het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de tweede luit. der inf. L. H. C. Beyens, van het leger in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande. Mot ingang van 16 Mei 1890, benoemd tot directeur van het postkantoor te De Lemmer N. Mulder, thans commies der posteryen van de derde klasse. Aan A. Koole Bzn., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als dykgraaf van den polder Deyftelsbroek, provincie Zuid-Holland. Be tentoonstelling van Werkstukken en Tcekenlngen, vervaardigd door handwerkslieden en leerlingen te Leiden en omliggende gemeenten, In de Buiten-Sociëteit „Amlellla'' alhier. III. Goud- en zilversmeden. No. 42. Haarwerk (grafmonument), is eene kunst, die nog door slechts enkele personen beoefend wordt. Er was een tyd, dat dit werk zeer gezocht was en dit stuk, bekroond met den tweeden prys, bewyst wat die kunst vermag. No. 43. Haarwerk (eene veer) is wel beziens waardig en schenkt tevens de overtuiging, dat 't nu juist niet altyd een kerkhof behoeft te zyn, om toch in 't karakter van haarwerk te biyvon. No. 44. Gedreven engelen-kopje naar Rafaël, bekroond met den tweeden prps, doet zien wat eene vaardige hand uit een plat stuk koper vermag te scheppen. Zooals velen be kend is, wordt eemt van de achterzyde 't koper tot de grootste hoogte uitgedreven, deze holte daarna met een soort pek volge goten en nu worden naar de vóórzyde alle diepten teruggedreven, waardoor neus, mond, oogen enz. ontstaan, terwyi de pek de hooge deelen op hunne plaats houdt. Later 't haar en enkele andere deelen een weinig geciseleerd en gebruneerd, de pek er uitgesmolten, en ziedaar 't kunststuk voor oogen. De werkman, die dat vervaardigd heeft, zou zeker in staat geweest zyn, den by den ge bonden wedstrpd uitgeschreven armband te vervaardigen. No. 45. Gedreven medaillons, styi-Lodewpk XV, bekroond met den eersten prps, is alleen aan materiaal (zilver) een kostbaar stuk en zou voor een aan te bieden album uitstekend als opdrachtplaat kunnen toegepast worden. Was 't vorige nummer eene proeve van hoog drpfwerk, dit is een uitstekend stuk als proeve van laag drpfwerk; we bewon deren om 't zeersto zoowel do zuiverheid van lpnen ais de juistheid van opvatiing. No. 46. Haarwerk (halsketting) zyn als 't ware gevlochten paarlen, aan een snoer aanoengehecht. Deze sieraden zpn reeds lang uit de mode; eene enkele maal ziet men ze nog wel eens als oorbellen toegepast; toch is er heel wat oefening en geduld toe noodig iets dergelpks te vervaardigen. No. 47. Haarwerk (een bouquet), bekroond met den tweeden prps, is met smaak ge schikt en flink opgevat. Graveurs. No. 43. Eene zilveren plaat, bekroond met den eersten prps, is zuiver van lpnen. De compositie is niet erg duidelpk, de teekening te vol. 't Geheel ziet er smakelpk uit en is als proeve van graveerwerk een knap stuk werk. Glasschilders. No. 49. Monsters glas zpn niet ingezonden. Houtdraaiers. No. 50. Plano-stoeltje i6 uit een construc tief oogpunt goed gedachtdrie pooten geven een soliden steun aan de zitplaats. Een mooi overtrek en do was zullen hot tot oen waar- digen prps in de loterp maken. No. 51. Een piëdestal, bekroond met den tweeden prps, is flink van teekening. De lijnen zpn zuiver en strak, 't Is voorwaar een heel kunstwerkdrie holle en drie bolle schroefgangen en bovendien verdund. Het zal ongetwpfeld in de ruime vestibule of zaal goed tot zpn recht komen. No8. 52, 53,54 en 55. Kaasvaten zyn knappe stukken werk. No. 56. Bloemenstandaard, is niet erg smaak vol van teekening. 't Geheel is te zwaar moedig. Nos. 57 en 58. Tabakspotten zyn voor liefhebbers van een Gouwenaar aantrekke- ïyke zaken en zullen zeker spoedig koopers vindon. Het draaiwerk is goed. Nos. 59 en 60.' Albumstandaardjes, zpn aardige snuisterptjos. No. 61, 62 en 63. Breitobbetjes, zullen menige huismoeder doen watertanden. No. 64. Aschbak. Behoeft geene toelichting, is zuiver gedraaid. Gemengd Nieuws. Als men tegenwoordig, aan de Oude Vest de Bakkorsteeg uitkomende, de Pauwbrug opgaat, trekt daar, links ziende, op den Ouden Singel, om zpn eigenaardigen vorm, een nieuwe gevel onwillekeurig de aandacht. Hy is geheel van yzer en steen opgetrok ken en groote, tot bpna bovenaan doorloopende spiegelruiten doen dadeiyk vermoeden dat het bedoelde perceel, met een front in oud-Hol- landschen stpl, geen gewoon woonhuis is. Het is dan ook een magazyn, en wel dat der heeren Do Vries Stevens, die, 4?onJmt. toenemend succes op hunne werkzaamheden in water-, gas- en stoomleiding en aange moedigd door den verkoop van alle daarvoor benoodigde artikelen, zich gedrongen gevoelden uit te zien naar eene gelegenheid om beter dan tot hiertoe aan de eischen des tyds te kunnen voldoen. Heden in dat magazyn, hetwelk morgen wordt geopend, een kykje nemend, kwam het ons voor dat zy in hun voornemen uitmuntend zyn geslaagd. Het nieuwe, geheel van den grond opgetrokken magazyn, dat tot voor kort eene oude smedery was, is zeer ruim (30 meter diep by eene breedte van 5'/, meter), ontvangt overdag zpn licht van de straat en van boven, en is keurig uitgevoerd. Met het oog op eene gewenschte droogte der artikelen, zpn de wanden geheel met geolied hout beschoten en een fraaie par ketvloer bedekt den grond. Het opmerkolykste is echter de wyze, waarop datgene, wat in het magazyn voor handen is, werd gerangschikt. Zoo kan men er badinrichtingen, practisch en van de nieuwste vinding, en welke, als de watertoevoer elders dan door hem, die van het bad gebruik maakt, onverwachts mocht worden afgesloten, toch geen gevaar ople veren, daar dan ook vanzelf de toevoer van gas ophoudt - met den geheelen toestel in werking zien, evenals verschillende closets, gasfornuizen, enz. In de bywpze van kamertjes ingerichte afdeelingen vindt men bovendien complete badkamer-ameublementen, eveneens verbonden aan de gas- en duinwaterleidingen. Ga9ornamenten en gasbeelden zyn er te kust en te keur; in het kort, alle3, wat met dit gebied in verband staat, is er in ruimen voorraad aanwezig, alsmede veel ook op het gebied van stoom. Ook wat dit be treft, zijn de he6ren Do Vries en Stevens flink ingericht en vindt men er van de machinekamer-behoeften van alles. De in dit magazpn geëtaleerde artikelen, van de kostbaarste tot de eenvoudigste, komen geheel tot hun recht, daar zy niet als opgesta peld liggen, maar naar orde onderscheiden zyn. Dit is ook hoofdzakelpk te danken aan het gebruik, dat de architect van de ruimte heeft weten te maken, of liever doordien hij deze heeft weten uit te breiden. Boven het benedenmagazpn toch bevindt zich geen zolder, maar rondom eene flinke gaanderp, welke eveneens door tal van in kasten afgedeelde artikelen is ingenomen, maar tevens in hot midden aan hot daglicht naar beneden vrijen doorgang verleent. Eene gemakkelpke trap voert naar boven, zoodat deze gaandery geen bezwaar oplevert, integendoel mede tot een bezoek daarheen uitlokt- Overigens is eene bezichtiging van het ge- heele, op te dezer stede éénige wijze inge richte magazpn in alle opzichten aan te be velen. Men kan er dan tevens zien hoe een conti öle-meter het water- of gasverbruik por minuut constateert, en hoe deze zelfs de meerdere jof mindere drukking onzer stedelijke gasfabriek aangeeft. Des avonds wordt het geheel met Siemens- en andere gaslampen op uitgebreide schaal verlicht, zoodat men dan zelf over de ver schillende veriichtingstoestellen kan oordeelen. Architect van dit gebouw is de heer W. C. Mulder, terwpl de uitvoering er van als aannemers was opgedragen aan de heeren C. J. De Nie, timmerman, en J. Rietbergen, metselaar. Gistermiddag omstreeks twaalf uren brak er aan don Hoogmadeschen weg, onder de gemeente Leiderdorp, brand uit in een watermolen, toebehoorende aan eenige ingezetenon van Leiderdorp. Spuit No. 4, van Leiderdorp, was spoedig op de plaats van het onheil aanwezig en moest water geven. Binnen drie kwartier was de molen geheel afgebrand. Een gedeelte van den inboedel is gered kunnen worden. Men meldt uit Zoeterwoude dat door den gemeente-veldwachter E. U. proces verbaal is opgemaakt tegen J. V. M., wonende te Bergschenhoek, wegens het mishandelen van nuchtore kalveren op een wagen, staande by den heer Koot, kastelein aan de Heerenstraat. Door een Ryksveldwachter te Leiderdorp is proces-verbaal opgemaakt tegen J. v. d. H., wonende in de 'Weipoort te Zoe terwoude, wegens het laten loopen van een hond zonder muilkorf op den openbaren weg. Gisteren to 4 uron ontstond te 's-Hage een binnenbrand in den huize „Rus tenburg" in de kamer, grenzende aan de -Russische kapel, waar een dienst gehouden werd. De brandweer, met behulp van de bin- nenschel de aan H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar behoorende panden zpn allen aan de brandweer-telegraaf aangesloten gealarmeerd, was onmiddeliyk ter plaatse en kon den brand nog met emmers water blusschen. Door do Haarlemsche rechtbank werd gisteren de volgende zaak behandeld: Hendrik Adriaan Bouma, te Hillegom, kan niet tegen de gevangenislucht. Toen hy de laatste maal wegens oplichting was veroor deeld, is hy in de cel zoo goed als lam ge worden, waarvan het gevolg is, dat hy nu door zpne ouders moet worden onderhouden, daar hy geen werk meer kan verrichten. De moeder doet wat zy kan om het huishouden bpeen te houden, en verricht o. a. ook bood schappen voor den heer B. Buddenborg te Hillegom. Den löden Maart jl. was de vrouw ziek, en daar de heer B. geld moest gewis seld hebben, droog hy dit aan den beklaagde op, maar deze wist niet beter te doen dan met de hem toevertrouwde vierbankbiljetten van f 25 naar Leiden te gaan, en die daar, op f 29 na, te verteren. Voorgevende een pro fessor te moeten halen voor zpne zieke moe der, liet lip zich doc r zekeren Witteman naar die plaats ryden, en de veldwachter Hellen- doorn vond hem daar in een huis van ver dacht allooi. Daar de beklaagde binnen den tyd van 5 jaren reeds drie vonnissen wegens diefstal en oplichting achter den rug heeft, eischte de officier van justitie 1 jaar gevangenisstraf. Te Gent hebben 2000 arbeiders het werk gestaakt. Zy willen vermindering van werktyd en zullen eene deputatie naar den burgemeester afvaardigen om te pogen verbetering te verkrygen. Hoewel de werk- loozen betoogingon in de straten hielden, werd de orde niet gestoord. Volgens officiéél bericht van de „Reichsanzeiger" belooft de oogst inDuitsch- land dit jaar zeer gunstig te worden. In Pruisen luiden de berichten van allezyden voortreffeiyk. De vorst in December en Januari heeft geen kwaad gedaan. In de Rynprovincie hebben enkele wyngaarden in den vorigon herfst iets van do vroege vorst geleden, maar als het gunstige weder thans voortduurt, zal dit nadeel weldra geheel zijn goedgemaakt. Di. Nansen, de bekende Groenland- eiziger, zal het volgende jaar weder een ver kenningstocht naardepoolstreken ondernemen. Met een opzetteiyk daartoe ingericht stoom schip volgt hy denzelfden weg, welken de ongelukkige „Jeannette" volgde op hare reis door de Behringstraat naar de Oost-Siberische eilanden. Dinsdag hebben te Parys niet minder dan vier personen uit gebrek zich van het leven beroofd: eene weduwe van 55, haar zoon van 32 jaar en een echtpaar. Een hoevenaar te Montreuil aan Zee (Frankryk), Blart genaamd, heeft in den nacht van 6 op 7 dezer een zijner knechts, 28 jaar oud, die aan het slaap wandelen was en door hem voor een dief werd aangezien, doodgeschoten. De eerste vrouw van den Schah van Perzië is op weg naar Europa, om daar eenige doctoren te raadplegen. Te P a r y s heeft een lyder aan hypochondrie, die zich doodschoot, zijn ver. mogen van circa 600,000 fr. aan do gen darmerie vermaakt, met last tot gelgke ver deeling onder de mannen van dat wapen. Terwyl eenige jongens in de buurtschap de Hurene, te Wierden, zich ver maakten met een Paaschvuurlje te branden, stiet één hunner zyn zusje voorover in het vuur met het noodlottig gevolg, dat het m6isje, na hevige pynen doorstaan te hebben, aan de bekomen wonden is overleden. INGEZONDEN, Aan de Redactie van het „Leidsch Dagblad". Geenszins wil ik er uwen verslaggever een verwyt van maken, dat hy de uitkometen myner berekeningen minder juist en onvolledig heeft weergegeven. Ik begryp volkomen, hoe moeiiyk het is alleen op het aanhooren te midden eener druk bezochte vergadering van zulke vry ingewikkelde zaken een voldoend verslag op te stellen. Doch met het oog op het hoog belaDg der zaak legt deze omstan digheid my den plicht op om myne bereke ningen voor uwe lezers nader toe te lichten, opdat zy zich een beter denkbeeld daarvan vormen dan door het gegeven verslag moge- lyk is Intusschen ben ik verhinderd de eerste dagen aan dit voornemen gevolg te geven. Zoodra ik de gelegenheid kan vinden, zal ik tot de opstelling overgaan en hoop dan in uw blad op plaatsing te mogen rekenen. Ik zal zorgen hiermede gereed te zyn, vóór de openbare behandeling in den raad en de te benoemen commissie een aanvang neemt. Lmden, 11 April 1890. Vak Geer. [Onze verslaggever geeft toe dat de door tem gegeven cijfers onvolledig zpn. Er werden er Zóó veel en in zóó verschillenden vorm genoemd en de gelegenheid om aanteekeningen te maken was boven dien hoogst gebrekkig, daar er in het geheel niet voor de vertegenwoordigers der pers was gezorgd. Re'l.] Geachte Redacteur! Mogen wy U vriendeiyk verzoeken onder staande regelen als antwoord op het inge zonden stuk van de visschersstuurlieden te Katwyk aan Zee te' willen opnemen. Ondergetoekenden verklaren by deze gaarne, ter voorkoming van verkeerde opvatting of misverstand, dat het gemelde cyfer, in de circulaire opgenomen, ruim is gesteld, en dat onder de algemeene uitdrukking van visschers, die behoefte zouden hebben aan een Tehuis, niet zyn bedoeld de stuurlieden of de ge huwden. De strekking van de circulaire had bovendien ook niet het doel om integrypen, zooals de stuurlieden blykens hun ingezonden stuk meenden, in hun huiselyk leven of wat ook, want het is den ondergeteekenden steeds aangenaam geweest om, waar ook, te kunnen verkondigen, dat de levenswyze van onze gehuwde visschers over het algemeen boven lof verheven is. Het doel, dat ondergeteekenden zich voor oogen stellen met de stichting van een Tehuis te Katwyk aan Zee is slechts, om aan jonge lieden van 10-20 jaren eene gelegenheid te schenken, waar ze zich op eene gepaste en teven3 nuttige wyze kuDnen ontspannen,! zender dat die jongelieden verplicht zyn, onJ wanneer ze dio ontspanning, waarop zo ever,-1 als elk ander mensch recht hebben, zoeken, to dwingen, dat te moeten doen óf op del straat öf in de kroeg! Ondergeteekenden roe pen dan ook by deze de hulp en den steun ir.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2