Meoiwrüpr pvraaifl. EBRs. BELT. Gas-, Water- Te koop: Eene Juffrouw, Gevraagd: ABONNEMENT Hotel Le Soleil d'Or, N°. 9246. Vrijdag 11 Aprü. A°. 1890. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervo.'C der Ad verten tiën. Tapytliandel enz. Goedkoopst adres. AN GLAN taa: RNS AANLEG H. LANGEZAAL ZOON, M. OAHEN, mesmm'mm ff.Jt BEKET. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraera0.05. Vergadering over de annexatie. Door de besturen der drie Leidsche kies- vereenigingen„Vrijzinnige Kiesvereeniging", Itoomsch-Kath. vereeniging „Recht en Orde" en de anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" was tegen gisteravond jn het Nutsgebouw eene vergadering uitge schreven tot het kiezen der 27 candidaten voor de commissie, die naast den Gemeente raad haar oordeel zal moeten uitspreken over het voorstel tot annexatie van gedeelten der omliggende gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. De opkomst der leden mag zeer groot ge noemd worden, want de ruime zaal was ge heel gevuld. Ook wethouders en raadsleden waren tegenwoordig. De vergadering werd geleid door den voor zitter van eerstgenoemde kiesvereeniging, den hoogleeraar mr. J. T. Buys, die begon met het doel dezer samenkomst nader aan te too- nen, hetwelk was de kiezers voor te lichten alvorens zij zich naar de stembus begaven. De besturen der drie vereenigingen waren van oordeel dat aangezien bij deze zaak geene politiek betrokken was het wen- schelljk was dat het vaststellen van de HJst der candidaten ditmaal gemeenschappelijk plaats had en dat niet elke vereeniging op zichzelve candidaten stelde. Tot die overeenkomst waren do besturen des te meer geleid, omdat daardoor de verkiezing van de 27 leden zou worden ver gemakkelijkt en het gemeentebestuur geene twoede verkiezing (herstemming) zou behoeven uit te schrijven. Aan de kiezers was reeds eenigen tijd ge leden eene gecombineerde lijst met 113 namen •yan hen, die voor eene candidatuur konden in aanmerking komen, toegezondendoch van het recht der leden, om die HJst nog met andere namen te doen aanvullen, was geen gebruik gemaakt. Wel daarentegen was van enkelen, die op de genoemde lijst stonden, bericht ontvangen dat zji zich voor eene eventueele candidatuur terugtrokken. Daarom zou den leden thans eene nieuwe lijst worden aangeboden met 109 namen van personen waarvan er sedert de opmaking wederom zes hadden bedankt, welke de voor zitter, als men aan het eind der vergadering tot stemming overging, zou mededeelen. De opneming dier uitgebreide stemming zoTi natuurliik bijzonder tijdroovend zijn en daaro.ti de voorzitter in overweging dat na de stemming de vergadering zou worden gesloten, zoodat zij, die weinig tijd hadden, de uitkomsten van het gecombineerde bureel der verschillende kiesvereenigingen niet be hoefden te blijven afwachten. Die uitkomsten zouden bovendien toch slechts voorloopig zijn, daar don gekozen candidaten, voor zoover ze niet aanwezig waren, van hunne verkiezing moest worden kennis gegeven en van hen tevens vernomen worden of ze de keuze aannamen. Do juiste uitslag zal den leden dus nader op andere wjjze worden bekend gemaakt- Na deze inlichtingen bood de voorzitter de gelegenheid aan om over het onderwerp zelf van gedachien te wisselen. Allereerst gaf bjj daartoe het woord aan den hoogleeraar dr. P. Van Geer, die hem dit gevraagd had. Hij had dit gedaan omdat h(j daartoe van verschillende zijden uitgenoodigd was gewor den. Eerst had hij er tegen op gezien, doch hij kreeg van het Gemeentebestuur zoo vele en zulke duidelijke inlichtingen, dat hij met moed de taak aanvaardde. De uitkomsten van dat onderzoek deelde spr. nu mede, opgehelderd door eeno kaait, voorstellende Leiden met zijne omgeving en welke aan een der wanden was opgehangen. Daaruit bleek dat het te annexeeren ge deelte grond tweemaal zoo groot zal zijn als Leiden thans is, want gelijk men weet, wordt de straal, hoe verder men van een middelpunt verwijderd is, hoe langer hoe grooter en komt de omvang daarmede in evenredigheid. De bevolking zal ongeveer met 12 pet. ver meerderd worden. Het aantal opcenten houdt met die bevol king zoo goed als gelijken tred. Met de opcenten op het personeel is dit geheel anders. Die zijn zoo verschillend moge lijk. Daarin is verandering wenschelijk. Wordt het voorstel van B. en Ws. (dat ook uitbrei ding voorbij den overweg van het Hollandsche Spoor omvat) aangenomen, dan zal Leiden een voordeal hebben van ruim f 10,000. Het maximum der inkomstenbelasting van f 150,000 zal ook worden verhoogd. Het te annexeeren gedeelte van Leiderdorp zal het minst opleverenslechts een zevende gedeelte der bevolking aldaar wordt nu aange slagen. Te Oegstgeest en te Zoeterwoude is het hiermedo beter gesteld. Wanneer het belastbaar inkomen gelijken tred houdt met de uitbreiding der bovolking, dan zal het eerste van 5 tot 6 millioen stijgen. Voor bestrating enz. zal eene leening van 0 ton moeten gesloten worden. Zij, die geannexeerd worden, zullen wel meer moeten betalen, doch dat is niet meer dan billijkwant z(j gaan meer genieten. Ook de hondenbelasting, het vergunnings recht (f 700) enz. zullen meer opbrengen. Volgens het voorstel van Ged. Staten zullen de inkomsten toenemen met 30,000; vol gens dat van B. en Ws. met f 40,000. Wat de uitgaven aangaat, dit is eene veel moeilijker zaak. Ze betreffen o. a. onderwijs, straatverlichting, bestrating, politietoezicht enz. Te Zoeterwoude zal eene school geannexeerd worden, welke echter zonder kosten zal wor den gegeven, zoodat alleen het onderhoud er van blijft bestaan. Misschien komt er ook eene bewaarschool by. Spr. trachtte verder met tal van cyfer3 aan te toonen dat over hot geheel do balans voor Leiden gunstig zyn zal. De annexatie heeft echter voor de zakken der Leidenaars dit gevolg, dat Leiden in de ryksbelasting komt van den 2den in don lsten rang, wat huurwaarde, meubilair, ramen, deuren, vensters en schoorsteenen betreft, (ramen o. a. stygen van 72 op 77 cents). Zeker is echter dat de mindere man het meest met deze klasse-verhooging zal gebaat worden. In de eerste jaren zullen de koslen der annexatie natuuriyk toenemen; doch die an nexatie zal Leiden ook voordeelen aanbrengen, welke spr. echter niet onder cyfers kan brengen. Hy herinnert zich hoe de poorten nog beston den, hoe hp tusschen de walmuren speelde, hoe die slagboomen tot verfraaiing zyn weg gevallen, doch volstrekt nietin het voordeel van Laiden. Neen, in dat van de andere gemeenten. Laten we dan nu deze gelegenheid te baat nemen om er verandering in te brengen. Krachtige aandrang van doze vergadering is noodig! Letten we op de teekenen des tyds, op de houding der buitengemeenten, die zich allen tegen de annexatie verklaren, dan is het zonder dien aandrang onmogeiyk dat Leiden hetwelk vroeger de vierde stad des lands ge noemd werd weer zyn vroeger standpunt inneemt. Het is in 't voordeel van Leiden, en vooral de mindergegoeden worden er minder door gedrukt. Toen de voorzitter den heer Van Geer voor zyne belangrijke inlichtingen, tot het samen stellen waarvan hy zich veel moeite had getroost, had dank gezegd, vroeg de hoog leeraar dr. H. Treub het woord om zich by dien dank aan te sluiten, doch om te geiyk PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het in- easeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. aan te toonen waarom hy zich niettemin tegen de voorgestelde annexatie zou ver klaren, tevens het betreurende dat niet allen, evenals de heor Van Geer, in de gelegenheid waren gesteld om inzage van de betrekke- ïyko stukken te nemen. Spr. zag een der aanwezige raadsleden het hoofd schudden en meende dat dit moest beteekenen dat hy zich vergiste. Hy wil dit voor een oogenblik toegeven, maar dan vraagt hy of die inlichtingen met evenveel genoegen zouden gegeven zyn geworden als er b. v. eens 25 personen ze waren komen vragen, laat staan aan een aantal, als op deze verga dering ver over de tweehonderd tegen woordig. Hy meent dit begrppeiykerwyze te moeten betwyfelen. Het eenige, wat men hier van de annexatie plannen weet, is het door de dagbladen ha kend gemaakt gedrukte „ingekomen stuk", dat slechts oppervlakkig is en telkens spreekt van meerdere welvaart hier en meerdere wel vaart daar en nog eens meerdere wolvaart ginds, even alsof het een toost gold, waaraan men thans echter geene waarde kan hechten. Zonder aan de mathematische berekeningen van den heer Van Geer te kort te willen doen, meent spr. echter toch te moeten be- twyfelon of men b. v. wel aan de door dozen aangegeven f 18,000 meerdere opbrengst der inkomsten-belasting zal komen. Spr. noemde eveneens op wat men thans buiten niet heeft, maar by annexatie er zal moeten komen, en wel met grooto kosten, welke z. i. niet togen do meerdere inkomsten zullen opwegen. Had do vorige sp-.oker tot uitgangspunt zyner beschouwingen diens vak (de wiskunde) toegepast, ook spreker noemde doch in de laatste plaats zijn eigen vak. De goneeskundige dienst toch zal in de te annexeeren gedoelton, ovenals zooveel anders, mceten uitgebreid worden. Voor de bestrating en rioleering - want deze bestaat er zelfs in het geheel niet zal volgens prof. Van Geer eene leening van 5 ton moeten gesloten worden. Spr. wees er op dat die rioleering niet tot over een tal van jaren kan uitgesteld worden. Immers, als de tegenwoordige „uitwonenden" Leidenaars zyn gewordon en in de hoogere lasten bydragen, hebben zy ook op de meerdere lusten recht on moet dit werk met bekwamen spoed tot stand komen. Bedoelde leening zal men kunnen krygen, volgens prof. Van Geer, wanneer elk slechts 1 meer belasting betaalde. Dat dit zooveel niet is, spreekt de heer Treub pertinent togen. Voor eene prima, Duitsche, zeer solide SCHOEKSMEEKFABBIEK te Bremen, wordt, tegen hooge provisie, een Illnk VER- TEfiENWOORDICER gevraagd. Aanbiedingen, onder K 816-4, aan het Advertentiebureau van Ed. SCHLOTTE, te Jiremen. met akte als Bewaarschoolhouderc», nog enkele morgenuren disponibel hebbende, wenscht in contact te komen met deftige Families, om kinderen van 4-7 jaar, naar Fröbels Methode, eenig voorbereidend -onderwijs te geven. Reflecteerenden gelieven hunne brieven te zeuden aan liet Bureel van het Leidsch Dag blad onder de letters T T, terwyl information gaarne worden verstrekt door: Mevrouw HAGEN, Oude Singel. MULLER, Plantage, y. d. VLUGT, Hooigracht. WYBRANDS, Plantsoen. Grootste keuze. J. L - Gas en Pcti CREYGHTO: rolenm. N, AALMA1 IKT 25 voor EN Stoom- lcldlDgen, "ENZ., ENZ. TEI.EI'lIOOVM .tlMKU Hg. Hooigracht HO, Gelden. gj 30 Gutden per drie maanden. A De Kleedlngsfukken bljjven het eigendom van den M geabonneerde. W Vrye keuze uit eene collectie van meer dan 500 verschillende Kon- M veauté's, in Engelsche, Fransche en Scbotsche Stoffen. Boei passende, élégante coupe j wordt gegarandeerd, OP AANVRAAG WORDT HET PROS PECTUS GRATIS VERZONDEN. EEIDEK: Nieuwe RjJn 33. Den Haag; Vlamingstraat 20. Breda: Torenstraat. eene fatsoenlijke VROUW, die wat koken kan en werken, liefst eene Wed., zonder kinderen ten haren laste; voor 3 dagen,ook dos nachts, vast in de week, mits goede ge tuigen kunnendo overleggen; Breestraat 119. 155. BREESTRAAT 155. Ondergetoekende blyft bovengonoemd Hotel eteeds aanbevelen aan de geëerde familiën in Leiden en Omstreken, voor het geven van Parlijen, Bruiloften, Diners, Soupers etc-., hebbende hy geene kosten gespaard om de Zalen, daarvoor bostemd, degelyk in te richten. Een keurignet, geheel nieuw ToonecltJe, door eene daarvoor hier bekende bekwame hand geschilderd, en eene prachtige Planlno zyn ook hier aanwezig. Van billyke conditiën en noite bediening kan men verzekerd zyn Zich nogmaals aanbevelende, blyft hy, Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, eene party zuivere, vroege Ecgaardappelcn (S(egerhoeken), tegen f 2. per hecto liter, by GEBROEDERS DRIEHUIZEN, Bloo- misten, te Lisse.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5