van oorlog eene „vingerwijzing" ontvangeD, in den loop van dit jaar hun pensioen aan te vragen. De kapitein J. M. H. Van der Koog, van het 4de reg. inf. te Haarlem, zal den loden April den laten zomercurcus bp de normaalschietschool in Den Haag volgen. Z. M. de Koning heeft f 1000 geschonken voor den bouw eener nieuwe Hervormde kerk te Apeldoorn. Het stoomschip „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, is April te Marseille aan gekomen; de „Schiedam," van La Plata naar Rotterdam, is 5 April te Boulogne-sur-Mer aangekomende „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 April Ouessant; de „Drente," van Java naar Rotterdam, passeerde 5 April Aden; de „Merapi," van Rotterdam naar Java, is 6 April te Southampton aan gekomen; do „Prins van Oranje," van Amster dam naar Batavia, passeerde 5 April Kaap St.-Vincent; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 April van Padang; de „P. Caland," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 7 April Lizard; de „Rotterdam" is 6 April van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Het Leldsch Tooneel. Bene tameiyk groote teleurstelling wachtte gisteravond den velen, die hunne schreden naar den Schouwburg hadden gericht. In stede van onze bewondering te mogen schenken aan mevrouw Beersmans (een voor recht, dat ons gedurende dit geheele jaar nog niet te beurt is gevallen), mochten wy in gedachten haar onze beste wenschen toezen den, verzeld van de bede, dat zy spoedig her- stelle van de ziekte, welke haar verbood als Marie Antoinette ons tooneel te betreden. De fiere, trolsche, ongelukkige koningin van Frankryk zag zich dientengevolge plot seling gemetamorpho6eerd in den drenken, doch braven en blijmoedigen „Voddenraper van Parijs." Wel is waar kan do „Marie Antoinette", het werk van den Italiaanschen dramaturg Giacometti niet bogen op eene bepaald histo rische waarde, wel bestaat er bijna geen samenhang en verband tusscben de verschil lende feiten, maar toch staat het verre boven den „draak" van Fyat, waarin een paar moor den, diefstal, leugen, bedrog, kortom de zeven hoofdzonden in het kwadraat worden geschetst en waarvan menscheD, tiendubbel waard om terstond met engelonvleugels begiftigd te wor den, de ongelukkige slachtoffers worden, tot dat de hand der gerechtigheid het goede loont en het kwade straft. Wy hebben reeds vroeger aan dit product uit de oude doos onze aandacht geschonken en meenen ons dientengevolge ditmaal daarvan te kunnen onthouden. De held, de omnis homo, de man,dieb(jna altijd op de planken was, de voddenraper, werd voorgesteld door den heer Rosier Faassen. En al mocht men ook al niet de bekende coupletten; „Des nachts, wanneer de meeste men3chen slapen" enz. van hem hooren, toch heeft de talentvolle komiek menigmaal eene uitbundige hilariteit in het leven weten te roepen. Mocht de ontevredenheid van ens publiek by het einde van den avond niet bijzonder groot wezen, dan mag het Rotterdamsch ge zelschap hem hiervoor zijn dank betuigen. 7 April 1890. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. H e d e n n a m i d d a g te kwartier vóór óênen heeft zich in de infanterie-kazerne aan de Morschpoort alhier een soldaat, door zich uit een geweer voor de borst te schieten, van het leven bonomen. De zelfmoordenaar was oogenblikkeiyk een lyk. De reden tot de misdaad was eene straf, hem opgelegd, waarmede hy zich niet kon vereenigen, het geen een door hem geschreven brief aan het licht heeft gebracht. Zaterdag-avond reed een der bestellers van den postpakkettendienst rr.6t het gewónd wagentje door de Janvossensteeg. Uit de Zuid-Rundersteeg kwam een andere wagen en door een ongelukkig toeval kantelde het zooveel kleinere wagentje van den bestel ler om, die zich haastte do pakketten, welke op straat verspreid lagen, weder op te rapen. Een oogenblik later zyne pakketten naziende, mi3te hy er een, aan het adres van een goud smid te dezer stede; de inhoud bestond uit een gouden ketting en was niet aangetoekend. Hij word niet teruggevonden en de man moet natuurlyk de schade dragen a's het verlorene niet terugkomt. Wie inlichtingen kan geven bewyst hem natuurlijk een groo- ten dienst. By den landbouwer G. L., te Zoe- terwoude, werd op den eersten Paaschdag geboren eene buitengewone big. Buitengewoon, want het dier was in het bezit van een dubbel achterlichaam en van acht pooten, terwyl zich aan den kop vier ooren bevonden. Een knecht, die het eerst kennis maakte met de jonggeborene, was van oordeel, dat een lang leven voor haar niet dienstig zou zyn en nam maatregelen om er voor te zorgen dat het dier spoedig niet meer tot de levende wezens zou behooren. Op last van den districts-veearts is te Zwammerdam een rund van L. De Kruyf in Oud-Bodegrave verbrand, dat aan de gevolgen van miltvuur gestorven was. Zondag-avond geraakte by Poel brug de machine der naar Hillegom vertrek kende tram van 11.5 onklaar door het smelten van een stop, waardoor water en stoom wegliep of wegvloog. Onraiddeliyk werd uit Hillegom eene andere machine ontboden, zoodat na een oponthoud van een paar uren de passagiers aldaar aankwamen. Verworpen werd heden door den Hoogen Raad het beroep van eenige personen, die werklieden in den Haarlemmermeer hadden aangespoord tot werkstaking en deswege in hooger beroep door het Hof te Amsterdam waren veroordeeld. De dienstbode, op wiejl. Zater- dag te 's-Gravenhage revolverschoten werden gelost, is nog in leven. Twee kogels zyn reeds uit het lichaam verwyderd. Er bestaat nog kans op haar behoud. Ons Prins e 8 j e verma akte zich gieternamiddag van drie tot vyf uren met een twaalftal kinderen, meerendeels uit Apeldoorn, die tot dat doel ten paleize genoodigd waren en het daar blykbaar dol prettig vonden. De heer Krasnapolsky te Am sterdam denkt zyn hotel eene belangryke verbetering te doen ondergaan, met het oog op brandgevaar. De derde en tweede verdie pingen zullen nl. van buiten voorzien worden mot yzeren galeryen, welke in verbinding staan met de onderste verdieping en dus gemakkeiyk gelegenheid zullen bieden tot ontsnappen. Gisteren werden te Breda de eerste wedrennen in ons land gehouden. De uitslag was als volgt No. 1. Welkomstprys1ste prys „Apollo II", van J. Potters, in a m. 35 sec.; 2depry's „Hercules", van A. Van Hoof, in 3 m. 49 sec.; 3de prys „Eclair", van Simons, in 4 min. 25 sec. Afstand der baan 1600 meter. No. 2. Concours voor het mooiste en best gaande rypaard: 1ste prys „Agowe", van luit. Preuyt2de prys „Greek", van luit. Van Lely- veld; 3de prys „Black Prince", van luit.jhr. Von Wrangel4de prys „Caractacus", van luit. jhr. Meyer; 5de prys „Sessie", van luit. baron Van Hogendorp. No. 3. Voorjaarsprys1ste prys „Messaline", van luit. Brondgeest; 2de prys „Plaisante", van den stal Plaisante; 3de prys „Bonbon", van mr. Dentz van Scbaick. No. 4. Paa8chpryslste prys „JeaDne Lorette", van H. Van Wickevoort Crommelin, in 3 m. 37»/5 sec.; 2de prys Hercules", van A. Van Hoof, in 3 m. 44 sec.; 3de prys „Apollo II", van Potters, in 3 m. 45 sec.; 4de prys „Kenau Hasselaar", van De Vaal, in 3 m. 49 sec. Afstand der baan 1600 meter. No. 5. Nationale Steeple-Chase: lste prys „Dell", van den stal Plaisante; 2de prys „Orlando", van luit. De Veer; 3de prys „Ready", van luit. Van Altena; 4de prys „Avonbridge", van J. J. Korthals Jr. No. 6. Snipperjacht; lste prys „Ali", van luit. Mos; 2de prijs „Vivat", van mr. Hil- terman3de prys „Danaeus" van luit. Momma. No. 7. Militaire sportprys: lste prys „Prin cess Ida," van luit. Van Hoogstraten2de pr. „Banderolle", van kapt. Hinlupen; 3de prys „Gosforth", van luit. Brondgeest. Ofschoon het den geheelen namiddag regende, was de tribune geheel bezet, ook door vele dames. Twee kinderen van een inwoner van Sittard vonden op eene vergaderplaats van vuil, naby hunne woning, een flescbje of potje, dat witte bolletjes bevatte. De kleinen aten van den inhoud, met het treurig gevolg dat het jongste, twee jaren oud, eenige uren later een lyjk was en het andere, vier jaren oud, in hoogst gevaarlyken toe stand verkeert. Naar men zegt, zou een dienst meisje, dat aan bet schoonmaken was, het flescbje, waarvan zy don inhoud Diet kende, uit een venster weggeworpen hebben. In de St i 11e-Zuidzee hebben zware stormen gewoed, welke vooral op do kusten der Nieuwe Hebriden vele schepen deden vergaan. By het eiland Mallico zyn by het stranden van een schip 5 blanken en 30 inlanders verdronken. Omstreeks 30 anderen, die naar wal zwommen, werden door de wilden vermoord. B UITENLAND. Bnitsohland. By eene keizerlyke Kabinetsorder wordt bepaald dat, om de openvallende plaatsen in het corps officieren aan te vullen, voort aan niet alleen personen uit den erfelyken adelstand, zonen van officieren en beambten, maar ook zonen van achtbare burgerlyke familiën moeten in aanmerking komen. De keizer mispryst de van enkele bevelhebbers gevorderde bijzondere toelageD, waarnaar bet aanzien van het corps officieren niet afge meten mag worden. De keizer schat vooral die regimenten hoog, welke met geringe middelen hun plicht met vreugde vervullen. Representatiekosten kunnen alleen voorkomen hy bevelvoerende generaals. Men behoort te vermyden dat stafofficieren met zekere zorg hunne eventueele benoeming te gemoet zien tot regimentscommandant, wegens de daaraan verbonden geldelyke offers. Op de bevelheb bers rust de plicht, geschikte officieren te kiezen, en het leven voor dezen zoo eenvou dig en min kostbaar mogelyk te maken. De toenemende weelde moet nadrukkelijk worden tegengegaan. Volgens de „Nat. Zeitung" zullen de vaste meerdere uitgaven, door de verwachte legervoordrachten veroorzaakt, jaarlyks 18 millloen bedragen. Spanje. De Senaat heeft de beraadslaging over de zaak van generaal Daban voortgezet. Al de generaals, die in den Senaat zetelen,,hebben de houding der regeering afgekeurd. Generaal Campos verliet de zaal, toen de minister van oorlog het woord nam. Te Madrid en ten plattelande worden in 't geheim toebereidselen gemaakt om alle ongeregeldheden in verband met de quaestie Daban te beletten. Portugal. Majoor Serpa Pinto heeft zich te Loanda naar Lissabon ingescheept. Volgens de „Standard" zou de Portugeesche regeering eene som van f 24,000,000 hebben opgenomen, om daarmede o. a. 4 nieuwe oorlogskruisers te bouwen. Een aantal nieuwe oorlogsschepen wordt in verschillende landen besteld. Engeland is echter van deze mede dinging uitgesloten. Ofschoon de geneesheeren hunne gun stige meening betreffende den ziektetoestand van den keizer van Brazilië volhouden, heeft Dom Pedro wogens de sterke vermindering zyner krachten, op zyn verzoek, de sacra menten der stervenden ontvangen. Hulgai-jj«. De buitenlandsche bladen gaan voort te beweren dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarye zyn afgebroken. Deze berichten zyn volkomen ongegrond. De diplomatieke vertegenwoordiger van Bulgarye is nog te Belgrado. Vcrceuigde Staten* De Senaat heeft een wetsontwerp aange nomen, waarby streng toezicht wordt gelast op varkensvleesch, dat voor uitvoer bestemd is. Volgens dezelfde wet wordt de president gemachtigd maatregelen te nemen, ten einde den invoer van vee te beletten, bywyze van voorzorgsmaatregel tegen beemettelyke veeziekten. Telegrammen. MADRID, 7 April. In den Senaat heeft generaal Daban eene heftige redevoering ge houden tegen Sagasta. Hy zeide dat deze laatste uit de pronunciamiento's voordeel had getrokken, zonder ooit zyn leven in gevaar te stellen. Hy verklaarde dat hij als militair zou gehoorzaamd hebben aan de bevelen van den minister van oorlog, die hem arrest had opgelegd, maar dat hy als senator alleen voor den wil van den Senaat had te buigen. Hy eindigde met te zeggen, dat Sagasta het land misleidt en de instellingen in gevaar brengt. De ministers van oorlog en justitie verde digden de handelingen der regeering. LISSABON, 7 April. Het officiëeleregeerings- blad bevat een besluit, waarby een departement van algemeen bestuur wordt opgericht, 4 zich uitsluitend met openbaar onderwys bezighouden. Arroyo is tot minister van nieuwe departement benoemd, en Julio Vilhe tot minister van koloniën in de plaats v Arroyo. Hetze] fdo blad bevat een besluit, waai de drukpersvrijheid wordt gewaarborgd, e tweede op de hervorming van het rechtsn zen, en een derde op het recht van veree ging en vergadering. LIMA, 7 April. Er heerscht hier gro spanning, naar aanleiding der presidents! kiezing. De regeering heeft alle openbare sta kundige demonstratién verboden. De generaal Pierolas, oud-dictator, is gist avond in hechtenis genomen, onder besch diging vaa pogingen tot het bewerken eei omwenteling. Ernstige verschillen zyn ontstaan tussct de regeering en den verkiezingsraad. Laai genoemde weigert te gehoorzamen aan 1 bevel der regeering tot toelating van een van den raad, dat door den prefect op onn tige wyze benoemd is. De burgemeester, i adjunct en drie leden van den raad zyn hechtenis genomen. Ongeregeldheden heb'; echter niet plaats gehad. Een Engelsch eekader wordt morgen t wacht. GELSENKIRCHEN, 8 April. Heden zijn mijnwerkers der ochtendploegen in alle myi weer opgekomen. In de myn „Hibernia" w ken 465, in „Wilhelmina" 827, in „Rhi Elbe" 488, in „Alma" 440 en in de n „Consolidation" hebben alle werkstakers 1 arbeid hervat. De werkstaking kan dus geëindigd worden beschouwd. WEENEN, 8 April. De Oostenryksche geering heeft onderhandelingen aangeknc met de Bulgaareche regeering, tet het slu van een handelstractaat. MADRID, 8 April. In een onderhoud, een redacteur van de „Pais" had met gi raai Salvedo, verklaarde de generaal, Spanje behoefte heeft aan nieuwe mat en aan eene ingrypende politieke reorgani6i CAIRO, 8 April. Tigrane-pacha en Pal zyn naar Parys vertrokken. BORDEAUX, 8 April. De afgevaard Raynal hield gisteren hier eene redevoei waarin by wees op de verdeeldheid, w oeder de Boulangisten is ontstaan en w uit blykt dat deze party geheel is onderm Het land dient nu krachtig te werken de oplossing der sociale en economische qu tiën en moet zich hoeden voor een overdri protectionisme, hetgeen voor Frankryk nadeelig zou wezen. ZANZIBAR, 8 April. De opperhoofden B Heri en Jehasi hebben zich gisteren met hi troepen aan majoor Wisemann overgege LEIDES, 8 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon.' Met. Instit.) Yerw.wind Doordwest tot v Den eersten Paaschdag overleed te t doorn geheel onverwachts de heer A. M. kers, directeur van het Instituut Kinsbei aldaar, een man, die aan eene zeldzaam gebreide en degelyke kennis eene voorbei looze toewyding paarde. Groot is het aantal dergenen, die hij leidde voor de Koninklyke Militaire Acade het Instituut voor de Marine, de Machinii school, de Handelsschool, de hoogere kla van hoogere burgerscholen enz. Zyne inrichting van onderwys was in verre eenig in ons land, als daaraan vei den waren de eerste en tweede curst der Koninklyko Hoogere Burgerschool! vyfjarigen cursus te Apeldoorn. Dat de overledene Diet meer algef bekend was, valt alleen aan zjjne overg) bescheidenheid toe te schryven. CORRESPONDENTIE. - Naar aanlef van een van „Honestris" ontvangen ingt den stuk herinneren we er aan dat, wao in den schouwburg een ander stuk t. gegeven dan was aangekondigd en men: met die verandering niet kan vereenigenj aan het bureel met de meeste welwillend steeds zyn voor de toegangskaart betaald kan terugbekomen. Bodegrave, S April. Aangevoerd 90 wagend 5912 stuks, wegende 21856 KG. Prijs let-: Goudecbe f 25.50 a f 27.2de Boort f 20.a f zwaardere fHieronder 25 wagens Edammer! lste soort f 27.a f 29.2desoort/*23.a f> 3de soort fa f wagens Derbj lste soort fa f2de soort a /- wagens Leidseto Kaas fhet schipped Handel vlug Aan de veemarkt waren aangevoerd: 3 vd nuchtere kalveren, 63 biggen. De prijzen wa1 volgt: varken-1 f 50, biggen f 9 a f 17.50 pel-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2