Mm U°, 9244. Woensdag yApivil. 1890. JfÉl Dit nomincr bestaat uit TWEE Bladen. .Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, S April. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Normners0.03. Olïleiccl© Kennisg-evinffcn. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel9 1.0J>. iedere regel meer ƒ0.171. GrGotere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door THOMAS SAMUEL WIL LEM VAN LEEUWEN, alhier woonachtig, een ver zoekschrift ia ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Narm- ótraat No. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 April 1890. E. KIST, Secretaris. Aan den 66sten verjaardag van H. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden, zuster des Konings en gemalin van den groothertog van Saksen-Weimar, werd heden alhier gedacht door het uitsteken der vlag van de openbare gebouwen. Evenals bp afwisseling gedurende den ge- heelon morgen, viel er ook te twaalf uren, toen er parade zou gehouden worden, eene fiksche hagelbui, zoodat de wapenschouwing werd afgecommandeerd. De vlaggen wapperden heden te 's-Hage van den toren, van openbare gebouwen en van particuliere woningen ter herinnering aan dien verjaardag. Tegen twaalf uren rukten de troepen van het garnizoen ter parade naar de Maliebaan uit. Zy werden daar opgesteld onder com mando van jhr. Van Postel, kolonel-comman dant van het 2de reg. veld artillerie. Ondanks het buiige weder en den voch- tigen bodam, was het paradeveld door hon derdon toeschouwera omgeven. Te Amsterdam en Utrecht was het weder te óngunetigvoor eene parade. Commissarissen van de Stedelyke Gas fabriek dragen ter benoeming van een direc teur, den gemeenteraad het volgende dubbel tal voor: lo. Dr. J. J. Neurdenburg, directeur der Gemeente-Gasfabriek te Breda; 2o. J. Van Rossum du Chattel, directeur van de Coöperatieve Gasfabriek te Cadix (Spanje) en civlel-ingenieur. Aangenaam zal het hun zyn, indien de benoeming zoo spoedig mogelyk kan volgen, dewijl den tegenwoordigen directeur tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag is verleend. Naar aanleiding van een voorstel der com missie van fabricage omtrent de inrichting van een nieuw ykkantoor in verband met de aanstaande verbouwing van de Gehoor zaal, geven B. en Ws. in overweging, te be sluiten lo. dat een nieuw ykkantopr zal worden gebouwd en ingericht op de Lammermarkt achtor de school 3de klasse Nó. 3, wanneer de regeering zich verbindt dat. gebouw voor minstens tien achtereenvolgende jaren van de gemeente te huren voor een huurprijs van minstens 300 per jaar; 2o. dat in het gebouw 's-Gravenstein een tijdelijk lokaal zal worden ingericht voor yk- kantoor, waarvan de kosten zijn geraamd op f 208; 3o. dat de kosten voor het nieuwe gebouw, geraamd op 5600, zullen worden gevonden uit de buitengewone ontvangsten. Zoodra alsdan bekend zal wezen of de Re geering met het plan genoegen neemt, zal een voorstel tot verhooging van de begroo ting voor dit jaar worden ingediend. Aan den gemeenteraad dealen B. en "Ws. mede dat de rooiing noodig is van 11 boomen in het boschje buiten de Haagbrug. waarvan 3 in verband met de werken der provincie voor de vaartverbetering tusschen R(jn en Schie en 8 wegens gevaarlijken stand. Tot de bedoelde werken is aan het Provinciaal Bestuur bij raadsbesluit van 5 April 1888, voor zooveel noodig, machtiging verleend. B. en Ws. geven alsnu in over weging tot do rooiing en den verkoop van bedoelde boomen ie besluiten. Naar aanleiding van een desbetreifend adres van Jhr. Mr. A. D. Th. Gevers, te Noord- wijkerhout, deelen zij tevens mede dat de uitgegeven permission voor het jagen op waterwild in de Vroonwateren hebben opge bracht in 1885 /'138, in 1886 ƒ150, in 18S7 ƒ132, in 1888 ƒ144 en in 1889 150, totaal 714, alzoo gemiddeld per jaar ƒ142.80, ter wijl door adressant thans esn bedrag van 200 wordt aangeboden. Het komt B. en Ws. voor dat eene inwilliging van het verzoek in het belang van de gemeente kan worden geacht, zoodat zy in overweging geven het jachtrecht op waterwild in de Vroonwateren onder de hand te verpachten aan Jhr. Mr. A. D. Th. Gevers, te Noordwijkerhout, voor één jaar, aanvangende met de opening van de jacht op waterwild, voor eene pachtsom van ƒ200 en tegen' betaling van de kosten van het pachtcontract. Verder geven zij in overweging aan dr. M. Th. Houtsma, op diens verzoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium, met in gang van 1 Mei a. s. - Door het Dageljjksch Bestuur wordt aan den gemeenteraad medegedeeld dat tegen de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten bezwa ren zijn ingebracht door G. W. Grfmdemann, C. A. F. J. M. Lohmeyer, C. J. Van Harte- veld en J. F. Corstens, daarbij verzoekende om hunne namen alsnog op de lijsten te brengen. B. en Ws. stellen daaromtrent voor, den eerst genoemde alsnog op de verschillende kiezers- lijsten te plaatsen op giond dat zijn naam voorkomt op de Ijjst van den ontvanger, be doeld by art. 7 der nieuwe kieswet, zoodat hy abusievelijk van de lijsten ie weggelaten, op de reclames van C. A. F. J. M. Lobmeyer en C. J. Van Harteveld afwijzend te beschik ken, omdat hunne namen niet voorkomen op de bovenaangehaalde ijjst van den ontvanger, terwijl èn door Van Harteveld èn door Loh meyer, die hunne reclames gronden op vol doende aanslagen in de grondbelastmg, geene bewflzen z(jn overgelegd, en op die van J. F. Oorstens gunstig te beschikken, op grond dat uit een thans door hem overgelegd duplicaat aanslagbiljet in de personeele belasting, dienst 1888/89 voor de gemeente Elburg, is geble ken dat de aanslag voor de huurwaarde vol doende is om zjjn naam op do kiezerslijst te brengen, met dien verstande evenwel, dat die naam alleen wordt geplaatst op de lijst van kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, omdat de persoon geen voldoenden tijd in de provincie of de gemeente woonachtig is geweestuit de bevolkingsre gisters toch blijkt dat hij zich op 27 Juli 1889 in deze gemeente heeft gevestigd, ko mende uit Elburg. Voorts is door dr. J. D. Frenay tot B. en Ws. het verzoek gericht om zijn naam van de verschillende lijsten te schrappen, omdat hij geen huis bewoont, maar slechts een paai' kamers in zijn eigen huis en ingevolge deze laatste omstandigheid overeenkomstig 5 van art. 24 der Wet op Personeeie Belasting ver plicht is deze belasting naar de 4 eerste grond slagen te voldoen, behoudens machtiging het bedrag daarvan van den hoofdbewoner terug te eischen, zoodat hjj geene eigene personeele belasting naar de huurwaarde betaalt, maar alleen die van een ander voorschiethij wenscht alzoo van den noodeloozen last, aan de uitoefening van den kiezersplicht verbon den, ontheven te worden. B. en Ws. roeenon in dit geval don Raad te moeten adviseeren om op dat verzoek niet gunstig te beschikken, omdat de kiezerslijsten worden opgemaakt volgens art. 7 der nieuwe kieswet, naar aanleiding van de door den ontvanger der directe belastingen ingezon den lijst, waarop de naam van J. D. Frenay niet alleen voorkomt voor een bedrag der huurwaarde van zijne woning van 280, doch ook voor een bedrag van een aanslag in de grondbelasting tot ƒ13.08; mocht alzoo de huurwaarde op de door den adressant aan gevoerde gronden niet in aanmerking moeten worden genomen, dan nog zou de aanslag in de grondbelasting aanleiding moeten geven om zyn naam op de lijsten te brengen. Eindelijk stellen B. en Ws. voor eenigo kleine drukfouten te herstellen, die by de correctie over het hoofd zijn gezien, en de namen van J. F. Wafelbakker in de eerste, P. Chevallier en J. F. Boekhout ia de tweede en dr. W. De Jong en J. J. Van Leeuwen mede in de eerste afdeeling te roieeren, daar zij reeds voorkomen in andere afdeelingen. Na overleg met den voorzitter der Com missie van Fabricage, geven B. en Ws. in overweging vergunning te verleenen aan lo. L. Warmonhoven, om het keldergat voor z(jn huis in de Pieterskerk-Koorsteeg No. 8, te verlengen, mits de breedte van de stoep niet te overschrijden en het keldergat te dek ken door een geslagen ijzeren rooster van 25 millimeters dikte, niet wijder dan 5 centime ters van kast tot kaat te bevestigen in hard- steenen banden en tegen betaling van het recht, bepaald by art. 3 No. 37 van het tarief, vastgesteld den 5den Maart 1857; 2o. de firma Koole, Nicola en Co., om tot het verkrygen van licht en lucht in den nieuwen kelder der broodfabriek, aan het Levendaal No. 79, drie keldergaten te maken in de openbare straat, niet meer dan 50 centimeters buiten den gevel uitspringende, mits de roos ters te maken van gording-yzer ter dikte van •niilinróiers stafyzer, midden van midden 5 centimeters en op te sluiten in bardsteenen banden van voldoende zwaarte, hoogstens anderhalven centimeter boven de straat te leggen, tegen betaling voor ieder keldergat van het recht, bepaald by art. 3 No. 37 van het tarief, vastgesteld den 5den Maart 1857; 3o. P. K. Wienhoven, te Rotterdam, tot het leggen van eene stoep voor zyn nieuw gebouwd huis in de Morschstraat No. 42 alhier op openbaren gemeentegrond, mits niet meer dan 1.10 meter buiten den gevel en hoogstens 2 centimeters boven de straat uitspringende; 4o. W. Splinter, om een gemetselden wal- muur voor zyne rekening te maken aan de Binnenvestgracht naby de Groenesteeg en 5o. G. Ramp, te Hazerswoude, om een zoo genaamd juk tot het laden en lossen van varkens te plaatsen aan den Zyidyk voor zyn eigendom onder de gemeente Warmond, een en ander onder de door de Commissie van Fabricage voorgestelde voorwaarden. Werd Zondag-morgen, den eersten Paasch- dag, de tentoonstelling In de buiten-sociëteit „Amicitia" reeds goed bezocht, des middags was het bezoek nog drukker. Behalve door de tentoonstelling zelve, werd toen menigeen tot een bezoek uitgelokt door de muziek uitvoering in den tuin, der stafmuziek van het vierde regiment infanterie, onder leiding van den heer Mann. Het weder kon schoon genoemd worden tydens die welgeslaagde muziekuitvoering, al woei er eene stevige, frissche bries, welke de vlaggen in de natio nale en in de Leidsche kleuren vroolyk hare door de zon beschenen banen deed ontplooien. Het eerste nommer, dat uitgevoerd werd, was de „Tentoonstellinga-feestmarsch", door den heer Joh. Oostelaar, onder-kapelmeester van het vierde regiment, opgedragen aan de Uitvoerende Commissie voor de wedstryden voor handswerklieden en leerlingen uit Leiden en omliggende gemeenten. Onder leiding van den componist werd de opwekkende marsch met gloed ten gehoore gebracht en het loon voor zyne opdracht was niet alleen een welverdiend applaus, maar tevens een fraaie, frisch-groene, groote krans met een strik en lint in de Leidsche kleuren, hem, namens de Uitvoerende Commissie door eon der leden van bot dames-comité onder de veranda overgereikt, welke dame die over handiging vergezeld deed gaan van de volgende, duidelyk en kalm uitgesproken woorden „De uitvoerende commissie van deze banö- werkstentoonstolling gevoelde zich aangenaam getroffen en vereerd door de opdracht uwer compositie, welke wy allen hier met groote voldoening hoorden uitvoeren. „De hulde, welke gy hiermede aan de com missie gebracht hebt, is van geene geringe waarde, want waar de kunst het handwerk eert, zal omgekeerd de werkman gevoelen dat hy de kunst eeren moet, en door het zoeken naar schoone vormen en gedachten zyn arbeid en zichzelven veredelen. „Aan het dames-comité werd door de leden dor commissie verzocht de tolk hunner dank bare gevoelens te willen zyn en u dezen krans als een bewys daarvan te overhandigen'. Fanfares en toejuichingen volgden op deze toespraak, welke door den heer Oostelaar kort werd beantwoord. Tevens bood hy der Commissie van zyn feestmarsch een fraai ge bonden exemplaar aan met opdracht in calli- graphisch schrift. Het geheele muziekprogramma werd ver volgens zeer ten genoegen van de zich in het gebouw en in den tuin van „Amicitia" bevindenden, alsook van moer verwyderd staan- den, uitgevoerd en besloten met eene herha ling van don „Tentoonstellings-feestmarsch." Het was een waar feest en men vergat niet den tentoongestelden voorwerpen de aandacht te schenken, welke dezen zoozeer toekomt. Op tweeden Paaschdag kon de aangekon digde schuttery-muziek-uitvoering niet plaats vinden wegens het gure weder, dat met zyn regen en wind menigeen zoovele teleurstel lingen heeft veroorzaakt en zelfs een paar der in den tuin of op het gebouw wappe rende vlaggen afrukte. Het bezoek had echter onmogelyk grooter kunnen zyn, want gedu rende den langen tyd, dat de tentoonstelling toegankeiyk was, verdrong men elkander voor en in het gebouw. Van de werkliedenkaarten werd een byzonder druk gebruik gemaakt. De muziekuitvoering werd uitgesteld tot een later aan te kondigen dag. Door de dames-juryleden is de aan mej. Helena C. Verhoog, voor een vuurscherm, toe gekende 2de prys alsnog veranderd in een lsten prys, doch uitsluitend voor het bor duurwerk, niet voor het geheel. In de opgave der bekroonden voor gang- banken stond vermeld G. Haasnoot te Katwyk aan Zee; moet zyn te Katwijk aan dan Ryn. Wy vestigen er de aandacht op dat ditmaal, nog altyd ten gevolge van het ver branden der Stadszaal, de jaarlyksche ten toonstelling van teekeningen en werkstukkon der leerlingen van het Genootschap M. S. G. alhier zal plaats hebben in het gebouw der Hoogere Burgerschool op de Pieterskerkgracht, en wel op Woensdag 9 en Donderdag 10 April a. s., telkens des avonds van 6 tot 10 uren. Alle belangstellenden hebben tot deze ten toonstelling vryen toegang. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren pryzen54, 27.50, 5.70 en ƒ2.85. Aanstaanden Zondag zal in de kapel van het koninkiyk paleis Het Loo het Heilig Avondmaal worden gevierd, waaraan ook, voor zoover de ruimte dit toelaat, zal kunnen wor den deelgenomen door leden der Hervormde gemeente te Apeldoorn, wier kerkgebouw onlangs is afgebrand. Men verneemt dat in den toestand van den heer H. De Voer, hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag", geene gunstige verandering is te bespeuren. Naar het „Hbl." verneemt, hebben onder scheidene hoofdofficieren en kapiteins der inf. T3R hoven de 55 jaren vanwege den minister

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1