N°. 9243. "JOiiisctagj April. A0. 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. Leiden, 5 April. Feuilleton. Het Roode Testament. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—G regels/1.05. Iedere regel meerƒ0.171- Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- cassceren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Aan de Abonnó's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 28 van Kikeriki. De handenarbeids-tentoonstelling in de bui- ten-söciéteit „Amicitia", welke, getuige het goede bezoek, dat er eiken dag aan ten deel valt, zeer de aandacht trekt, zal gedurende de beide Paaachdagen met muziekuitvoeringen worden opgeluisterd. Blijkens achterstaande advertentie zal op eersten Paaschdag, aanvangende te twee uren, het muziekcorps van het vierde reg. inf. onder leiding van den heer Mann een concert geven, waarop tevens zal worden uitgevoerd de dezer dagen besproken „Tentoonstellings-marsch" van den heer J. Ooatelaar, opgedragen aan de uitvoerende commissie voor de wedstrijden van handwerkslieden en leerlingen uit Leiden en omliggende gemeenten. Menigeen zal het zeker aangenaam zijn met dezen feestmarsch van den onder-kapelmeester kennis te maken. Naar wy vernemen, heeft de Uitvoerende Commissie de heeren, die door hunne bij dragen de tentoonstelling hebben gesteund, uitgenoodigd de expositie bij gelegenheid van dit concert te komen bezoeken. Op tweeden Paaschdag zal het muziekcorps der dd. schutterij, onder directie van den heer A. Van Leeuwen, eene matinee musi- cale geven. Uit de advertentie zal men tevens zien dat de toegangsprijzen voor enkele dagen en uren eene vermindering hebben ondergaan. By den secretaris zyn bovendien Toor heeren fabrikanten en patroons werkliedenkaarten te bekomen. De dagen, waarop deze kaarten geldig zyn, zyn Zondag 6, Maandag 7 of Zondag 13 April, 's morgens van 912 uren. Meldden we in ons vorig nommer dat de dames, die zich welwillend met den verkoop der loten hébben belast, zeer veel succes op hare bemoeiingen ondervinden, als men nagaat welke fraaie voorwerpen met het „aan gekocht voor de verloting" reeds pryken, dan valt dit geenszins te verwonderen. Men vindt daaronder b. v. eene sloep, een dames fauteuil, eene vélocipède, een eikenhouten mu ziekkastje, eene notenhouten schryftafel, eenige eikenhouten vestibule-banken, eenige gesmeed yzeren bloemstandaards, eenige salontafeltjes, een piëdestal, eene gebeeldhouwde spiegellyst en diverse kleine voorwerpen. ROMAN VAN XATIER DE nOMKPI V 38) XXXI. Pascal las met halfluide stem het testament voor en Jacques luisterde aandachtig. De bepa lingen van het testament, waaruit de edelste en zuiverste menschlievendheid sprak, wekten den spotlust op van de twee booswichten, die dan ook telkens in een luid gelach uitbarstten. Vooral wekte het hunne vroolykheid op, dat de graaf ook zyn gewezen secretaris een legaat van tien-duizend franken had vermaakt. .Inderdaad, die oude graaf was toch een goede kerel," sprak Jacques, „en je moogt hem wel dankbaar zyn voor zyne mildheid. Die schuld van dankbaarheid kan je het best af doen door een immortellen krans op zyn graf te leggen." „Dat is een goed idéé van je, ik zal er van daag nog een gaan koopen voor drie franken. Dat kan er best op overschieten." Hunne belangstelling werd echter levendig opgewekt, toen Pascal het tweede gedeelte Als een bewys van byzondere belangstelling in dezen wedstryd kan tevens strekken dat reeds enkele particuliere personen insgelyks voorwerpen hebben aangekocht en die voorde verloting hebben afgestaan. De heer C. J. Coster laat niets na om er voor te zorgen dat zyn buffet er, de aan de restauratie verbonden! keuken de gunstigste reputatie verwerven. De zesde vergadering met dames van de afdeoling Leiden der Hollandscbe Maat schappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal Dinsdag 8 April a. s., des avonds te half- acht, in het Nutsgebouw plaats hebben. De advertentie hieromtrent, in dit nummer van ons blad, geeft nadere inlichtingen. De tusschenkomst van de regeering zal worden ingeroepen tot het ontbieden uit Europa van een nieuwen kapelmeester voor de stafmuziek te Batavia. Onder degenen, wien ongetwyfeld de opengevallen betrekking zal worden aangeboden, behoort, zegt men, in de eerste plaats de kapelmeester van het 4e regiment infanterie, de heer J. G. H. Mann, te Leiden. (Java-Bod*). De commissie van beheer der „Leidscbe Spaarbank", opgericht door het departement Leiden der Maatscbappy tot Nut van 't Alge meen, den 16den October 1818, heeft haar verslag over het jaar 1889 uitgegeven. Het besluit is genomen, om de rente van 36/10 pet. terug te brengen tot 3 pet. van eiken gulden, om deze te doen ingaan met den lsten en den 16den van elke maand. Ook zal in den loop van 1890 worden aan gevangen met het houden van dagelykscbe zittingen voor inbreng en terugbetaling. De heeren P. Zillesen, J. A. Van Hamel, en G. F. Alsche, die aan de beurt van aftre ding waren, zyn als Commissarissen herkozen. Het gezamenlyk bedrag der inlagen is ge weest 593,433,78 en dat der terugbetalingen 561,331,04. Het kapitaal, aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar, bedroeg ƒ1,785,848.54. Aan rente was ont vangen en tegoed, na aftrek van het tegoed op 31 Dec. van het vorige jaar en de by aankoop van effecten betaalde rente ƒ67,056.91'/,. Aan rente is bygeschreven ƒ60,346.31. De bezittingen van het hoofdkapitaal be stonden aan het einde van het boekjaar in hypotheken, beleeningen en prolongation rentegevènde landschuld en binnenlandsche leeningen, rente tegoed en contanten in kas, te zamen ƒ1,795,495.52, waarvan als voordeelig saldo is over te brengen op het van het testament, onder het opschrift „Onbekend Vermogen" begon te lezen. Thans geen scherts of spot tend gelach meer. Met ingehouden adem luis terde Jacques naar hetgeen zyn medeplich tige voorlas. Nu wisten zy, hoeveel waarde die gouden medaille had, zy vernamen wie de bezitters van de zes andere medailles waren en hoe zy vernemen konden waar het geld, een kapitaal van vier millioen achthon derd duizend franken verborgen was. „Aan ons die millioenenl" riep Jacques uit. „Wy alleen kennen het bestaan van dien schat." „Ja, en wanneer wy dat boek „Het roode Testament" in de Nationale Bibliotheek vra gen, zullen wy het geld slechts voor het weg halen hebben." „Morgen reeds gaan wy naar de Bibliotheek." „Ja, ons geheele plan is nutteloos gewor den. Martha kan ons geen enkelen dienst meer bewyzen, want het vermogen, dat wy door haar meenden te zullen winnen, ligt voor ons gereed en zonder moeite of gevaar kunnen wy het ons aanschaffen." Byna dol van vreugde, verlieten de twee medeplichtigen het huis. Jacques drong er zelfs op aan, dat zy zich onmiddellyk naar de Bibliotheek zonden begeven, maar Pascal, die, ondanks zyn jongeren leeftyd, toch veel be- roservefonds wegens meerder gemaakte dan bygeschreven rente on wegens meerdere waarde van effecten, ƒ9,646.98, zoodat blyft 1,785,848.54. Het reservefonds bedroeg by den aanvang van het boekjaar ƒ112,296.68 en aan het einde daarvan 121,114.12'/2. Het aantal inlagen heeft bedragen 13,872 en dat der terugbetalingen 7425. Als nieuwe inleggers zyn ingeschreven 1381. De hoogste inleg in ééne zitting bedroeg 12,929,81 en de laagste ƒ789; de hoogste uitbetaling in ééne zitting ƒ11,502.46 en de laagste 444.11. Het getal van geheel afgeloste boekjes be draagt 1135 en het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar 8756. Het gemiddeld kapitaal, aan eiken inlegger verschuldigd, be droeg ƒ203,95. De predikbeurten gedurende de Paasch- aageii in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp zyn als volgtlste Paaschdag, des voormiddags te 10 uren, de heer J. Gann Dun, emeritus predikant te Ryswyk, en des namiddags te 2 uren de heer M. J. Sanders, predikant te Woubrugge; 2de Paaschdag des voormiddags te 10 uren de heer dr. J. H. Gunning, hoog leeraar te Leiden. By de te Leiderdorp gehouden verkie zing van elf leden voor den dubbelen Raad, in verband met de bestaande annexatie-plannen, zyn gekozen de heerenK. R. A. Abbink met 153, D. Mater 133, T. Rynsburger 116, J. M. P. De Graaf 114, G. W. Van der Drift 99, H. J. Broekveldt 97, P. J. Dingjan 96, D. Van Ryn 96, A. Smittenaar 96, J. A. Bernard 95 eu Jacs. Boot met 84 stemmen. Van vertrouwbare zyde verneemt -de „Haarl. Crt." dat het „Hotel Kurzaal" te Zandvoort zal worden geëxploiteerd door den heer Gaarlandt, vroeger directeur van den Planten- en Vogeltuin te Arnhem. Het „Hotel Océan" is overgegaan aan den heer Schaub, vroeger chef-de-cuisine van het „Hotel Kurzaal." Beide heeren hebben de bedoslde hotels reeds betrokken. Aanstaanden Dinsdag, den Ssten April, zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Sophie (ziister des Konings), des middags te 12 uren door de troepen van het garnizoen alhier eene groote parade gehouden worden. Het „Hbl." deelt mede dat de heer en mevrouw Albers zich weder voor twee jaar aan de Hollandsche Opera verbonden hebben. Vrydag 18 April a. s., des namiddags te 3 uren, zal dr. H. C. Rogge, te Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleeraar in de alge- daarder en berekenenden was, wilde daarvan niet hooren. „Wy zyn thans te veel opgewonden en zouden daardoor allicht de aandacht kunnen trekken. Morgen zyn wy bedaarder en kunnen wy beter doorgaan voor een paar geleerden, die in de Nationale Bibliotheek het een of ander wetenschappelyk vraagpunt komen onderzoeken." „Wat zullen wy dan heden den geheelen dag uitvoeren?" „Wat zullen wy dan heden den geheelen dag uitvoeren?" herhaalde Pascal spottend; „beste Jacques, ik kan wel zien, dat je geen Paryzenaar bent. Wat zou men een geheelen dag in Parys uitvoeren, ha, ha, ha, en dat vraagt iemand, die voorloopig een kapitaal van zeshonderd duizend franken bezit, en over enkele dagen zich byna vyf millioen zal kun nen verschaffen. Parbleu, wy zullen dezen dag geheel aan ons genoegen wyden, wy zullen Parys in alle richtingen doorkruisen en ik beloof je, dat je geen last van verveling heb ben zult." „Maar Martha en Angèle wachten ons, al thans één van ons." „Laat haar wachten, wat komt er dat op aan? Wy hebben haar nu toch niet meer noodig. Maar neen, die goede Angèle zou meene geschiedenis, zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van eene rede voering in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". De minister van financi&n beeft bepaald, dat Oe jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1890/91 zal zyn de letter J, aldus afgebeeldj. De heer Bart Van Hove, te Amsterdam, wien vier jaar geleden de onderscheiding te beurt viel een marmeren borstbeeld naar bet leven te maken van ons Prinsesje, heeft nu van de Koningin vergunning gekregen, een borstbeeld in halfverheven arbeid van Hare Koninklyke Hoogheid in den handel te brengen. De beeltenis is op ware grootte en onder scheidt zich, blykens een schryven namens Hare Majesteit, zoowel door treffende gelyke- nis als kunstvolle behandeling. Het is een allerliefst kinderkopje, dat in zyne omlystlng van muiskleurige zyden peluche een sieraad vormt voor elk salon. Het Is verkrygbaar in marmer, brons en gips, zoodat het onder veler bereik valt. Bedankt is voor het beroep by de Ned.- Herv. gem. te Rotterdam door dr. J. H. Gun ning J.Hz., te Goudanaar Veen door de. W. J. Geselschap, te Amsterdam. De „N. R. Ct." verneemt dat de regee ring der Argentynsche Republiek den heer G. R. Castendyk, te Rotterdam, op zyn ver zoek, eervol ontslag heeft verleend als consul- generaal, onder dankbetuiging voor de ge wichtige dieneten, door hem bewezen. In zijne plaats is tot consul-generaal benoemd jhr. Otto Reuchlin, directeur der Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappy. De voor Oost-Indié bestemde officier van gezondheid 2de kl. H. F. B. J. A. Noord- hoek Hegt, zal den 17den Mei a. s. per stoom schip „Bromo" zyne bestemming volgen en te Marseille scheepgaan. De bekende scbildery van Frans Hals uit de verzameling Hoosman, te Haarlem, een paar jongens voorstellende, die een stuk geld hebben gevonden, is voor ons land ver loren. Na door erflating in handen van jhr. P. N. Quarles van Uffordt overgegaan te zyn, werd zy het eigendom van den kunst handelaar J. E. Goedhart, die haar voor ƒ13,500 overdeed aan den kunsthandelaar H. Koekkoek Jr., te Londen. Het doek heeft reeds eene vaste bestemming, het wordt op genomen in de verzameling van een Engelsch vereerder onzer oud-vaderlandsche schilder school. ongerust over my zyn. Ik zal haar telegra- pheeren, dat wy nog een dag langer afwezig zullen blyven." De beide vrienden wandelden naar het tele graafkantoor, waar zy een telegram, getee- kend dokter Thompson, naar „Le Petit-Castel" zonden. Vervolgens reden zy in een open rytuig door Parys, dineerden in een der fijnste res taurants, en brachten den dag in onvermengde vreugde door. Laat in den avond kwamen zy thuis, sou peerden en begaven zich vervolgens ter ruste. Den volgenden morgen begaven zy zich naar de Nationale Bibliotheek en wilden de groote leeszaal binnengaan, maar de portier hield hen staande met de vraag: „Vergeeft my, heeren, heeft u toegangs kaarten?" „Neen, mynheer," antwoordde Jacques met een Engelschen tongval. „Dan mag ik u, tot myne spyt, niet in deze zaal toelaten." „Waarom niet?" „Omdat deze zaal alleen toegankelyk is voor houders van toegangsbewyzen, welke door den directeur der Bibliotheek verschaft worden." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9