Be tentoonstelling san Werkstukken en TTeekcningen, vervaardigd dcor Hand- werkslieden en leerlingen te Lelden en omliggende gemeenten, in de Bulfen-Socllitell ...Lmieltia" alïiler. I. Reeds een paar dagen vóór de opening ging het er op het terrein van de buiten-sociëteit „Amicitia" recht feestelijk uitzien. Nu, de opening was dan ook feestelijk in den vollen zin des woords; geen wanklank deed zich hooren. Er was slechts ééa roep over den goeden indruk, welken het geheel op iedereen maakte. Velen zullen niettemin, de zaal en tent doorwandelende, nu eens dit beziende, dan weder daar hunne opmerking aan schonkonde, weder spoedig buiten geweest zl)n, zonder te kunnen vertellend i t zag er precies zóó uit of dat mankeerde er aan. En toch, by aan dachtige beschouwing zal ook de leek tot de overtuiging komen, dat men juist niet altijd oen vakman behoeft te zijn om iets op de juiste waarde te weien schatten. Een herhaald bezoek en nauwkeuriger be schouwing zullen elk een kalm genoegen ver schaffen om de kleine gebreken op te sporen of de verdiensten van elk voorwerp te kunnen Aanwijzen. Was men vroeger er op uit bi) elke ten toonstelling zooveel mogelijk op elkaar te ■stapelen, waardoor het onmogelijk was elk voorwerp tot zijn recht te doen komen, hier is men van oordeel geweest dat elk voorwerp ■moet medewerken tot volmaking van het geheel en toch zoodanig behoort geplaatst te •zijn, dat geene bijzaken op den voorgrond tre den en het bezichtigen van elk voorwerp van alle kanten mogelijk is. Een kalme decoratie en zachte overgang van kleuren en rustig fond is daartoe een eerst vereiechte. Om dit effect te bereiken, zijn alle ramen weggemaakt en enkel de bovenlichten behou den en passend gedrapeerd, waardoor de schrijnlichten zooveel mogelijk weggenomen zijn en verder het geheel met bruin bespannen is. Verder moest de ongunstige reflectie van het witte plafond door draperieën onderbroken worden, niet door schelle kleuren of balzaal draperieën alleen de sarongs, welwillend af gestaan door de Leidsohe Kantoenmaat- schappij en aangebracht door de bekwame han den van de firma Van Ewijk A Groen, konden het thans vorkregen effect teweegbrengen. Na onzen blik alzoo aan het geheel ver zadigd te hebben, komen we vanlieverlede tot do voorwerpen zeiven, welke natuurlijk nog meer onze aandacht vragen dan de zoo even genoemde zaken. Vfy stellen ons voor een en ander met een enk9l woord te bespreken, om datgene in de herinnering terug te roepen, wat men soms te vluchtig gezien mocht hebben en al te spoedig aan het geheugen zou ont snapt zjjn. Na met den catalogus in de hand eerst de trouwe wachters gegroet te hebben, die met dezen noorden- of oostenwind geen benijdens waardig postje beklecden, en met de hun steeds eigen voorkomendheid de poorten tot het heiligdom ontsluiten, staan we, al binnen stappende, juist voor de groep der beeld houwers. den hij zag twee nonnen, die in slaap geval len waren en eene geknielde vrouw. In deze vrouw herkende hij de gewezen kamenier van de gravin. Zij was in het gebed verdiept. „Niets te vreezen van die drie vrouwen", zeide Pascal, „aan het werk." Hij keerde in het studeervertrek terug en bleef voor een kastje staan. „Daar borg de graaf zijn geld, daar moet het nog zjjn, wanneer de vrederechter het niet in bewaring heeft genomen. Maar hoe zal ik dit kastje openen, zonder gedruisch te maken? Ik bezit er den sleutel niet vanalleen dien van het schrijfbureau beb ik. De sleutel van dit kastje ligt in eene lade van het bureau, maar mogelijk heeft men hem er uit genomen. Ik kan het evenwel toch eerst onderzoeken." Pascal sneed de zegels van den lessenaar los en opende do lade. Zijne oogen vonkelden van vreugde; daar lag de sleutel. Met dozen sleutel opende hij het kistje, waarvan hij eveneens de zegels had afge licht. Met moeite onderdrukte hij een kreet van vreugde. Daar voor hem lag een vermogen. XXVIII. Het wa3 echter niet alles. Benevens goud, bankbiljetten en papieren No. 1. Een penanttafeltje, zoogenaamd bois- antique, tot kort geleden Z9er in trek; thans, nu men meer en terecht naar constructieve meubelen vraagt, is het den maker, die toont niet alleen lust, maar ook bekwaamheid te hebben, wel aan te bevelen, zich in andere richting te bekwamen. Het geheel is een beetje zwak naar het beoogde doel. No. 2. Goudkistje met voet en stolp is zeer aardig en behaaglijk van vorm en netjes gesneden. No. 3. Thee- en presenteerblad zijn nuttige zaken, uitstekend voor het doel geschikt en zullen zeker door velen begeerd wordende houtsoort had evenwel degelijker kunnen zijn. No. 4. Inktkoker is eenvoudig van vorm, alleen kon hot wenschelljk zjjn voor den be zitter dat de glazen een weinig vaster ston den, wanneer men ten minste brieven zonder vlekken wil schrijven. No. 6. Piöce de milieu is niet geschikt voor het doei; het water zou bij 't vallen het hout bederven en spoedig vuil doen worden, en zoo doende onbruikbaar. No. 6. Sigarenpyp, naaldenkoker,pijpen- peutor enz., enz., te veel om op te noemen. Dit any werk behoort meer thuis by zooge naamde huisvlyt; ieder herinnert zich nog levendig den klompen-besnydenden visscher in het Markerhuis op de tentoonstelling in den Koekamp te 's Gravenbage. Dit is blyk- baar door een nog niet geheel bedreven vis scher gesneden; de vormen zyn nog onzeker en de voorwerpen onder het snyden vuil ge worden. De ingezonden voorwerpen doen ver moeden dat, zoo de heer Van Eeden uit Haarlem hem goede voorbeelden wist te verschaffen, hy wel iets goeds voor den dag zou brengen. No. 7. Een schuitje door denzelfden is niet veel zaaks. No. 8. De spiegeliy8t, bekroond met den eersten prys, verdient waariyk eene aandach tige beschouwing en den gelukkigen winner by de verloting zal 't zeker niet aan benyders ontbreken. Het geheel is in Italiaanschen renaissance- styi uitgevoerd, ryk en los gesneden. Bezie de vruchten hoe vol leven en beweging is bet mandje bovenop; de leeuwekoppen daar tegen onderaan; hoe vol styl en opgaande is het geheel, (men donke zich hierby de door sommigen zoo begeerde natuuriyke doode vo gels aan een poot aan een heuscben spyker op oen buffetdeur). Hoe is hier alles op zyn plaats en juist begrepenhier niet te veel en daar niet te weinig, en toch alles strak en scherp. Verder dient opgemerkt dat ook de lysten door den beeldhouwer zeiven zyn vervaardigd, iets, dat gewooniyk door de kasten- of meu belmakers geschiedt. Maar niet enkel den maker lof, bovenal het doofstommen-instituut te Groningen, dat den maker als een nuttig lid aan de maatschappy weergaf. No. 9. Hoek-étagère is een eenvoudig meu beltje, goed van verhouding. No. 10. Consolle, bekroond met den twee den prys, is vry goed gesneden, doch een weinig Bcheef. Een weinig studie naar oude modellen is wel aan te bevelen. No. 11. Houtsnede voor katoendrakkeryen is bekroond met den derden prys; men zou niet gelooven, dat dit voorwerp met de hand van waarde, bevatte het kistje nog een yzeren kistje. Pascal borg zooveel van het geld als zyne zakken konden bevatten, nam het kistje onder den arm en wilde zich verwyderen, toen hy eenig gedruisch in de sterfkamer meende te hooren. Om zeker te zyn, dat hy zich niet bedroog, zag hy nogmaals door de opening van het gordyn. De nonnen sliepen nog altyd, vermoeid van het lange waken, maar de kamenier stond op en verliet het vertrek. Zonder een oogenblik te verliezen, snelde Pascal de antichambre door en kwam de gang in, maar daar gekomen bleef hy verschrikt staan. Op de trap klonken voetstappen. „Men komt hierheen," zeide hy; „wanneer ik mjj niet met moed en behendigheid weet te redden, dan ben ik verloren." Hij sloop naar de studeerkamer terug en van daar in de sterfkamer. Hy verzekerde zich met een snellen blik, dat de beide non nen niet ontwaakt waren door het heengaan van de kamenier en naderde toen het lyk. Het zware ijzeren kistje hinderde hem, hij moest er zich van ontdoen, maar wilde het toch niet terugbrengen op de plaats, waar hy het had gevonden. Hij hief het hoofd van den overledene op en schoof het kistje onder het kussen. Daarna legde hij het hoofd weer is vervaardigd. Het trekken van 'c hout is voorkomen door vijf plankjes dwars over elkaar te iymen. No. 12. Eene stoof, hoewel aardig van vorm en bestemd om Zondags door de vrouw naar de kerk medegenomen te worden, is niet door een beeldhouwer van beroep vervaar digd, maar als werk van een gewezen zeeman niet onverdienstelyk. Nos. IS en 14. Een splegellyst en een hand- werkdoosje zyn meer zaag- dan snywerk en behoeven geene nadere toelichting. BUITENLAND. Friuikryk. Naar men verzekert, heeft de kabinetsraad zich bezig gehouden met de quaestie betref fende het zenden van versterking naar Da homey en zouden troepen uit Afrika der waarts gaan. Het vertrek van president Carnot van Marseille naar Corsica is op 14 April bepaald. In den ministerraad is lang over de quaestie gesproken of de heer Carnot het huis van Napoleon bezoeken zou, aan welk bezoek eene staatkundige beteekenis mocht worden ge hecht. Ten slotte werd de vraag bevestigend beantwoord, omdat het huis nu nog slechts eene historische beteekenis heeft. Dnltsehland. De „Reichsanzeiger" is gemachtigd tot de verklaring, dat alle officiëele mededeelingen betreffende de internationale arbeidsconferentie en hare besluiten voortaan, evenals tot dus verre, uitsluitend in de „Reichsanzeiger" zullen geschieden. Hieruit volgt dat de on langs in verschillende bladen opgenomen berichten aangaande die conferentie niet kunnen beschouwd worden als uit officiëele bron voortspruitende, en dat evenmin tot de openbaarmaking daarvan machtiging is verleend. Hit Karlsruhe wordt gemeld dat de berichten, welke de „Daily News" van haren correspondent te Weenen ontvangt aangaande het vertrek van den groothertog van Baden, niets dan drieste verzinsels zyn. In de har- telykste overeenstemming met den keizer verliet de groothertog Beriyn, en gaf gaarne aan den keizer de gevraagde verzekering dat hy hem zoo dikwyis mogelyk zou komen bezoeken. De Borlynsche correspondent der „Pesther Lloyd" verzekert dat keizer Wilhelm voor nemens is zyne buitenlandsche staatkunde op vriondschappelyken voet tegenover Rusland te grondvesten. De groote vraag is intusschen, hoe het, met het oog op het Drievoudig Ver bond, aan Duitsc.hland mogelyk zou zyn con cessies aan Rusland te doen zonder Oosten- ryk-Hongarye te benadeelen. Het bericht van de verloving van prinses Victoria van Duitschland met prins Albert van Saksen-Altenburg, wordt door de Ber- ïynsche Bzt." beBlist tegengesproken. By den fakkeloptocht, welke ter eere van prins Von Bismarcks verjaardag te Friedrichsruhe gehouden word, onderhield de gewezen rykskanselier zich geruimen tyd met do leden dor feestcommissie. Lachend sprak prins Von Bismarck over het zonder linge gevoel, om, nu hy van hot tooneel was afgetreden, het Bchouwspel uit de loge neer in dezelfde houding, waarin het gelegen had. Niemand zou eenige verandering in de houding van het lyk kunnen bespeuren. Daarna verborg hy zich, plat op den buik, onder het ledikant. Dit alles had plaats gehad in veel korter tyd, dan wy noodig hebben om het te be- schryven. Pascal had echter groot gelyk zich te haasten, want nauwelyks had hy zich ver borgen of Jéröme vertoonde zich op den drem pel van de kamer, de nonnen ontwaakten en Benoite Mercler kwam de plaats van Ursule innemen. Hot sloeg op dat oogenblik vier urende dag brak reeds aan. „Ge zult wel vermoeid zyn, mu'n goede Benoite," zeide Jeröme. „Wel een weinig, maar ik beklaag er mij niet over; mynheer de graaf was zulk een goede meester, dat ik hem dezen laatsten dienst met liefde bewys. Maar gy, Jeröme, moet nog veel meer vermoeid zyn; waarom zyt ge reeds opgestaan?" „Ik kon niet slapenhet verdriet houdt my wakker." „En wat ga je nu doen?" „Ik ga myne rekening in orde brengende notaris zal er my weldra naar vragen." De oude kamerdienaar ging naar het stu- aan te zien eiken morgen wakker te worden met liet bewustzyn, niets meer te coen en geene verantwoordelykheid meer te hebben en uit de nieuwsbladen het eerst de wereld gebeurtenissen te vernemen- Tot den ge wezen afgevaardigde Woermann zeide hy „Ja, meneer Woermann, we zyn geen van beiden herkozen". By de telkens herhaalde juichkreten der menigte, merkte hy in platuuitsch op„so veel Hurrah hat Friedrichsruh sin Daag nich sebn". Volgens de „Hamb. Nachr." heeft prins Von Bismarck aan het feestmaal gezegd: „De keizer heeft een merkwaardig chassé croisé gemaakt. Zyn besten generaal maakt hy tot kanselier en zynen kanselier tot generaal". België. De afdeeling voor sterken drank uit de slaverny-conferentie te Brussel is overeen gekomen, dat de belasting op den invoer van alcoholische dranken in streken waar deze nog niet verboden is, gaandeweg moest wor den verhoogd en dat na verloop van een be paalden tijd het tarief geheel moest worden herzien. Rusland. De studenten te St.-Petersburg trachtten in grooten getale eene betooging te houden naar aanleiding van de weigering van den minister van openbaar onderwys om de uit eenzetting hunner grieven aan te hooren. De politie kwam tusschenbeide en nam 150 studenten gevangen. Te Moskou worden meer dan 100 studenten in verzekerdo bewaring genomen en zullen deels verbannen, deels van hun recht tot het bezoeken eener uni versiteit vervallen verklaard worden. Enkelen zyn weder vrijgelaten. Servië. De gowezen koning Milan van Servië zal volgens de „Times" de volgende week te Belgrado oen bezoek komen brengen aan zyn zoon, koning Alexander. De verontrustende geruchten aangaande afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarye zyn van grond ontbloot. CORRESPONDENTIE. - Mevr. R. 1 Er zal zeker wel gegronde reden zyn waarom het geheelo terrein is afgesloten. Dat doet men zoo maar niet uit aardigheid of om het publiek te dupeeren. Eene gedeeltelyke afsluiting ging natuuriyk niet door de kronkelingen der paden en dan bleef er toch te weinig wandeling over en ten andere zouden de werkzaam heden belemmerd en de bezoekers gehinderd worden, daar de aanvoer der materialen van de waterzyde geschiedt O.-I. MAILDIEXSTESr. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 11 en 25 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 4 en 18 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 8 en 22 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5.55. Va Marseille (Ned. Mail) 1, 15 en 29 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5.55. Via Marsoille (Fransche Mail) 5 en 19 April; laatste lichting aan hot postk. 's morg. 7.55. deorvertrek, terwyl Benoite zich by do dood kist op de knieën wierp om voor haren over leden heer te bidden. De nonnen waren inmid dels ontwaakt. Pascal wenschte zich in stilte geluk met zyne veilige schuilplaats; wanneer hy in het studeervertrek was gebleven, zou bij onver- mydeiyk door Jéróme zyn opgemerkt. Onder het groote ledikant, waarvan de gordynen tot op den grond afhingen, behoefde hy voorloo- pig geene ontdekking te vreezen. Toch was zyn toestand verre van benydens- waardig. Het minste geluid kon hem verra den hij durfde zelfs niet ademhalen. Daarby martelde hem do kramp, door het langdurig onbeweeglyk in dezelfde houding liggen. Hy moest zijne handen voor zyn mond houden, om hot niet uit te schreeuwen van pyn. Om acht uren kwam Jerome in de sterf kamer terug. Hy scheen niets van de schen ding der zegels op het scbryfbureau en het kistje bemerkt te hebben, hetgeen niet te verwonderen was, daar het vertrek geheel gesloten en dus flauw was verlicht. Jéröme was vergezeld van den ceremonie meester, die kwam zien of alles voor de be grafenisplechtigheid geroed was „Om tien uren zal de begrafenis hot hotel verlaten," zeide hy togen Jéröme, „wees dus

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2